Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Ιαν 2023, 00:10

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:59
John Dear έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:12
Ναι αλλά απομακρύνεσαι από το νόημα. Λες ο Έλληνας. Δεν είπες ο Κανονικός Έλληνας. Γιατί απλά έτσι όπως ακούγεται θα εννοηθεί ότι οι μη χριστιανοί δεν είναι κανονικοί Έλληνες. Αυτό σου είπε ο άνθρωπος που τον βρίζεις συνέχεια.

(Πρέπει να το δεις αυτό, πιστεύω. Δεν είναι επιθετικός και χυδαίος όπως πολύ άλλοι που τους εγκωμιάζεις. Δεν ξέρω τι φίλτρα λειτουργείς αλλά πως να στο πω ρε παιδί μου... δεν είναι κανονικά :D )
Και επιθετικός είναι και χυδαίος. Εγώ δεν έχω ταμπού για να θεωρώ συγκεκριμένες λέξεις ως μεταφυσικά κακές ώστε όταν κάποιος τις χρησιμοποιεί να το θεωρώ αυτομάτως κακό. Με λίγα λόγια δεν έχουν σημασία οι λέξεις που χρησιμοποιείς αλλά η πρόθεση στον λόγο σου. Μπορείς να είσαι χυδαίος και επιθετικός χωρίς να χρησιμοποιείς λέξεις που έχουν χαρακτηριστεί ως χυδαίες "κανονικά".

Όσον αφορά την ερώτησή του, απλά απαντάω όπως αρμόζει. Όταν λες ότι σε κάτι το Χ είναι ο κανόνας εννοείς πως είναι μια γενική αρχή που ισχύει ως επί το πλείστον. Για τους λαούς είναι στερεότυπο και συνήθως ρατσιστικό να πεις ότι υπάρχει κανόνας, σχεδόν σε οτιδήποτε που έχει σημασία. Είναι μια εθνοφοβική γενίκευση. Δεν υπάρχει κανονικός Έλληνας ως προς τα περισσότερα πράγματα γιατί δεν υπάρχει κάτι που να χαρακτηρίζει το πλήθος των Ελλήνων, πλην των εθνικών χαρακτηριστικών. Π.χ. θα μπορούσες να πεις ότι ο κανονικός Έλληνας μιλάει ελληνικά, αλλά είναι αχρείαστο το επίθετο ακόμη κι εδώ. Θα πεις σκέτο "ο Έλληνας μιλάει ελληνικά". Αν δεν μιλάει ελληνικά δεν είναι Έλληνας.
Συμφωνούμε. Με χαροποιεί που αντιλαμβάνεσαι και την εθνοφοβικοτητα που παίζει. Για τον άλλον όμως διαφωνώ. Ναι υπάρχει η πούστικη διάθεση να ταράξει κάποιος και να σου κάνει κακό, ακόμα και εξευγενισμένα που το θεωρώ ακόμα πιο σιχαμερό και πούστικο. Βλέπω τέτοια άτομα κι εσύ τα προσπερνάς. Αντιθέτως τα εκτιμάς κιόλας. Αλλά δεν είναι της παρούσης. Ο Σταβ ακόμα κι αν επιμένει έτσι για να μη σε αφήσει σε ησυχία, ώστε εσύ να ταράζεσαι ενώ ουσιαστικά είναι ανούσια η παρέμβαση του για τρέχον ζήτημα κάθε φορά, το κάνει για συναισθηματικούς προφανώς λόγους. Κάπου δεν θέλει να δικαιώνεσαι γιατί θεωρεί ότι τον έχεις κρίνει λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια, έτσι το λέω. Αλλά έχω κι εγώ το κριτήριό μου. Για μένα κάνεις λάθος.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Ιαν 2023, 00:12

Ασέβαστος έγραψε:
23 Ιαν 2023, 09:49
John Dear έγραψε:
22 Ιαν 2023, 19:41
Και ρατσισμος υπάρχει και ομοφβία που είναι προέκταση της σεξοφοβίας. και ερωτώ: Γιατί ρε κομπλεξάρες να μη φασώνονται δυο άνθρωποι δημόσια; Επειδή υπάρχουν οικογένειες με παιδιά; Τι θα πάθουν τα μούλικα;
εγω μαζι σου.

αλλα επειδη δε ζουμε σε αυτη την κοινωνια, και οι πελατες εκαναν παραπονα στον ταβερνιαρη, ο ταβερνιαρης εκρινε οτι καλυτερα να χασει απο πελατη το ζευγαρι, παρα ολους τους υπολοιπους.

λογιστικο ειναι το θεμα.
Ναι ρε φίλε αλλά ποιος γαμεί τους πελάτες και τον ταβερνιάρη (εκτός από τους ερωμένους τους :P );

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Ιαν 2023, 00:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2023, 10:19
John Dear έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:23


Καλέ μου άνθρωπε, θεωρώ δεδομένο ότι με θεωρείς χαζή και το έχω αποδεχθεί.

Η αποδοχή δεδομένων που δεν μπορούν να αλλάξουν, είναι στοιχείο εξέλιξης.
Επειδή έτσι ε; Επιστημονικό συμπέρασμα η ποιητικό αριστούργημα;
Συμπέρασμα.
ΟΚ. Κάνε άλλα δύο. Το ένα να έχει και σως.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Ιαν 2023, 00:15

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιαν 2023, 15:18
John Dear έγραψε:
22 Ιαν 2023, 19:41
Και ρατσισμος υπάρχει και ομοφβία που είναι προέκταση της σεξοφοβίας. και ερωτώ: Γιατί ρε κομπλεξάρες να μη φασώνονται δυο άνθρωποι δημόσια; Επειδή υπάρχουν οικογένειες με παιδιά; Τι θα πάθουν τα μούλικα;
Εγώ που είμαι"Αυνανας " :roll: μπορώ να διαπραξω αυνανισμό δημόσια μπροστά σε οικογένειες με παιδιά; :smt017

Δεν θα πάθει κάποιος κατι ..
Φυσικά και δεν θα πάθει κάποιος κάτι. Εκτός αν σου είναι ραδιενεργό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2023, 00:16

John Dear έγραψε:
24 Ιαν 2023, 00:02
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:52
John Dear έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:06


:-? Ρε την εξέλιξη! Αυτήν την ανεξάρτητη οντότητα.
Ρε μπαγλαμά τους κανόνες του φόρουμ η εξέλιξη τους έθεσε; Μήπως η δυναμική του πλήθους; Τους κανόνες καλής συμπεριφοράς; Ξεβράστηκαν από την κοινωνία;
Πού κολλάνε οι κανόνες ως οριοθετικό εργαλείο των κοινωνιών με το τι είναι κανόνας ως λέξη και τι εννοούμε όταν λέμε κανόνας σε κάτι που έχει να κάνει με την φύση;
Κολλάει γιατί είναι η ίδια λέξη και άρα για κάποιον λόγο τη διαλέξαμε. Ο λόγος αυτός λίγο πολύ έχει σχέση. Η φύση που λες, δεν χρησιμοποιεί κανόνα. Δική μας ανάγκη είναι. Η φύση με το ίδιο μεράκι φτιάχνει εσένα και τον γκέη και οτιδήποτε άλλο. Κι ούτε εξέλιξη υπάρχει για τη φύση. Εσύ έχεις την ανάγκη να κατατάξεις πράγματα και να τα χαρακτηρίσεις.
Αυτό που λες είναι άτοπο γιατί η φύση δεν έχει λέξεις.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2023, 00:17

John Dear έγραψε:
24 Ιαν 2023, 00:10
Συμφωνούμε. Με χαροποιεί που αντιλαμβάνεσαι και την εθνοφοβικοτητα που παίζει. Για τον άλλον όμως διαφωνώ. Ναι υπάρχει η πούστικη διάθεση να ταράξει κάποιος και να σου κάνει κακό, ακόμα και εξευγενισμένα που το θεωρώ ακόμα πιο σιχαμερό και πούστικο. Βλέπω τέτοια άτομα κι εσύ τα προσπερνάς. Αντιθέτως τα εκτιμάς κιόλας. Αλλά δεν είναι της παρούσης. Ο Σταβ ακόμα κι αν επιμένει έτσι για να μη σε αφήσει σε ησυχία, ώστε εσύ να ταράζεσαι ενώ ουσιαστικά είναι ανούσια η παρέμβαση του για τρέχον ζήτημα κάθε φορά, το κάνει για συναισθηματικούς προφανώς λόγους. Κάπου δεν θέλει να δικαιώνεσαι γιατί θεωρεί ότι τον έχεις κρίνει λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια, έτσι το λέω. Αλλά έχω κι εγώ το κριτήριό μου. Για μένα κάνεις λάθος.
Ό,τι κι αν θεωρεί, αυτό που κάνει λέγεται stalking και spamming.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Ιαν 2023, 00:30

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2023, 00:16
John Dear έγραψε:
24 Ιαν 2023, 00:02
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2023, 02:52


Πού κολλάνε οι κανόνες ως οριοθετικό εργαλείο των κοινωνιών με το τι είναι κανόνας ως λέξη και τι εννοούμε όταν λέμε κανόνας σε κάτι που έχει να κάνει με την φύση;
Κολλάει γιατί είναι η ίδια λέξη και άρα για κάποιον λόγο τη διαλέξαμε. Ο λόγος αυτός λίγο πολύ έχει σχέση. Η φύση που λες, δεν χρησιμοποιεί κανόνα. Δική μας ανάγκη είναι. Η φύση με το ίδιο μεράκι φτιάχνει εσένα και τον γκέη και οτιδήποτε άλλο. Κι ούτε εξέλιξη υπάρχει για τη φύση. Εσύ έχεις την ανάγκη να κατατάξεις πράγματα και να τα χαρακτηρίσεις.
Αυτό που λες είναι άτοπο γιατί η φύση δεν έχει λέξεις.-
Τι λες βρε; Αυτό λέω. Ότι η φύση δεν κάνει ότι κάνουμε εμείς, με τις λέξεις και τους κανόνες μας. Μήπως σε μπέρδεψε που είπα για το "μεράκι". Ποιητικό ήταν.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 25 Ιαν 2023, 11:57

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2023, 22:50
Επειδή όμως είσαι αμόρφωτος όσο και ανεπίδεκτος μαθήσεως, δεν πρόκειται να χωρέσουν ποτέ στο κεφάλι σου όλα αυτά.
Αυτά ισχύουν και για σένα και σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω του αθεράπευτου ναρκισσισμού σου.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιαν 2023, 13:53

Καβαλάρης έγραψε:
25 Ιαν 2023, 11:57
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2023, 22:50
Επειδή όμως είσαι αμόρφωτος όσο και ανεπίδεκτος μαθήσεως, δεν πρόκειται να χωρέσουν ποτέ στο κεφάλι σου όλα αυτά.
Αυτά ισχύουν και για σένα και σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω του αθεράπευτου ναρκισσισμού σου.
Ο ναρκισσισμός δεν θεραπεύεται, είναι ψυχική κατάσταση, οπότε η σύμφραση «αθεράπευτος ναρκισσισμός» είναι πλεονασμός. Ακόμη κι αν είμαι όμως, αυτό που μετράει είναι ότι έχω δίκιο.

Οπότε μπορείς να με βλέπεις ως νάρκισσο που έχει δίκιο. Το ίδιο μου κάνει. Αν θες μπορείς να με βλέπεις και σαν μαλάκα που έχει δίκιο. Same deal.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 26 Ιαν 2023, 08:59

hellegennes έγραψε:
25 Ιαν 2023, 13:53
Ο ναρκισσισμός δεν θεραπεύεται, είναι ψυχική κατάσταση
Έχω τις επιφυλάξεις μου.
hellegennes έγραψε:
25 Ιαν 2023, 13:53
Ακόμη κι αν είμαι όμως, αυτό που μετράει είναι ότι έχω δίκιο.
Αλλοίμονο! Έχεις ποτέ άδικο; :lol:
hellegennes έγραψε:
25 Ιαν 2023, 13:53
Οπότε μπορείς να με βλέπεις ως νάρκισσο που έχει δίκιο.
Σε βλέπω ως έναν θλιβερό νάρκισσο που ζει στην γυάλα του όπως όλοι οι νάρκισσοι. Απέξω ρίχνει καρέκλες και εσύ βλέπεις λιακάδες.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Φεβ 2023, 00:57

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών