Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιαν 2023, 14:12

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:08
(...) Αν έχεις άλλη απορία, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.
Έχω εγώ μια, αν μού επιτρέπεις.
Αν, υποθετικά μιλώντας πάντα, ο ένας πελάτης κατεβάσει το παντελόνι και το σώβρακο του άλλου πελάτη-φίλου του και τού τον χώσει λίγο, ας πούμε έναν πόντο, έχει νομικό έρεισμα ο καταστηματάρχης να επικαλεστεί προσβολή της δημόσιας αιδούς και να απαιτήσει να φύγουν οι πελάτες αυτοί από τα μαγαζί του ή μήπως πρέπει προηγουμένως να πάρει μια μεζούρα και να μετρήσει επακριβώς τη διείσδυση;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2023, 14:13

Ναύτης έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:12
stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:08
(...) Αν έχεις άλλη απορία, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.
Έχω εγώ μια, αν μού επιτρέπεις.
Αν, υποθετικά μιλώντας πάντα, ο ένας πελάτης κατεβάσει το παντελόνι και το σώβρακο του άλλου πελάτη-φίλου του και τού τον χώσει λίγο, ας πούμε έναν πόντο, έχει νομικό έρεισμα ο καταστηματάρχης να επικαλεστεί προσβολή της δημόσιας αιδούς και να απαιτήσει να φύγουν οι πελάτες αυτοί από τα μαγαζί του ή μήπως πρέπει προηγουμένως να πάρει μια μεζούρα και να μετρήσει επακριβώς τη διείσδυση;
Έχεις πολύ καιρό στη θάλασσα.
Ζήτα από τον καπετάνιο να σε βγάλει λίγο στη στεριά. :wink


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιαν 2023, 14:15

αφου τα απαντησε ολα ξεκάθαρα, ρατσιστής εισαι και δεν το βλέπεις;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2023, 14:18

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2023, 11:39
enaon έγραψε:
23 Ιαν 2023, 11:38
απο περιέργεια, ο,τι γραφεις εχει σαν δεδομένο οτι δεν χαμουρευόντουσαν;
Το αντίθετο. Ό,τι διαβάζω από συγκεκριμένα προφίλς έχει διάφορες φαντασιώσεις των προφίλς αυτών ως δεδομένο.
Refreshing memory.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιαν 2023, 14:24

να βρε, δεν περίμενα να απαντήσεις, ήθελα να δώ ποιός μαλάκας θα σου δώσει αφορμή να την γλυτώσεις, ο χέλης και ο ασέβαστος ηταν, απροσδόκητο :003:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9055
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 23 Ιαν 2023, 14:24

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:29
Σέλευκας έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:17
Μπράβο το Ναύπλιο
Κέρδισε στο ποδόσφαιρο;
χουμορ
υπάρχουν αντιπαρακμιακοί στο Ναύπλιο, μπράβο η Πελοπόννησος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σέλευκας την 23 Ιαν 2023, 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Ιαν 2023, 14:25

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:08
Πασιφάη έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:58
Με απλά λόγια, αν χαμουρεύονταν άγρια, είχε δίκιο ο ιδιοκτήτης που τους ζήτησε να φύγουν; Απάντησε σαν άνθρωπος. Νέτα, σκέτα. Υπεκφεύγεις με δικολαβίστικες μεθόδους, όπως πάντα. :lol:
Θα σου εξηγήσω το πρόβλημα καταρχήν της πρότασής σου.
Εισάγεις μία φανταστική υπόθεση στο πρώτο σκέλος:
- αν χαμουρεύονταν άγρια

συνεχίζεις σαν να μην υπάρχει υποθετικός λόγος:
- είχε δίκιο ο ιδιοκτήτης που τους ζήτησε να φύγουν;

που δείχνει ότι μάλλον προσπαθείς να παρουσιάσεις μία υπόθεση ως πραγματικότητα μέσα από κακή χρήση της γλώσσας.

Μία πιο σωστή σύνταξη της ερώτησης θα είχε ως εξής ώστε να τονίζεται ο υποθετικός λόγος στον οποίο να φαίνεται ότι μιλάμε για φανταστικό (θεωρητικό) σενάριο:
αν κάποιοι πελάτες χαμουρεύονταν άγρια, θα είχε δίκιο ο ιδιοκτήτης να τους ζητήσει να φύγουν;

Η απάντηση είναι ότι:
1) νομικά, πιθανόν. Είναι προς έλεγχο το τι ακριβώς συνιστά προσβολή προς τους υπόλοιπους.

2) επιχειρηματικά, εξαρτάται από αν ήταν ξέρω γω η εκάστοτε ζάμπλουτη με την φιλενάδα της που θα άφηναν 30.000 ευρώ στο μαγαζί οπότε και δεν θα τους πείραζε ακόμα και να γυριστεί ταινία πορνό. Πιθανόν να κρατούσε και την κάμερα ο επιχειρηματίας για να ξεκουράσει τον καμεραμαν. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είχαν εκδιωχθεί όλοι οι υπόλοιποι, παιδιά, γυναίκες, άντρες, γιαγιάδες κλπ.

Επομένως, το υποθετικό σου ερώτημα, αφού σουλουπώθηκε σε μία σωστή φόρμα, απλά περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα ως προς το τι είναι δίκαιο, τι άδικο, ποια η ηθική και οι αξίες του εκάστοτε ταβερνιάρη.

Αν έχεις άλλη απορία, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.
Και σταμάτα να ψεύδεσαι ότι δήθεν δεν απαντώ στα ερωτήματά σου.

Βλέπω παρέλαση έχουμε και σήμερα από το νήμα περί διακρίσεων...
Α, μάλιστα. Τώρα ευθύνομαι εγώ για κακή χρήση της γλώσσας επειδή έκαμα μιαν ερώτηση στην οποία ΔΕΝ απαντάς ξεκάθαρα. Ό,τι λες το συνεχίζεις μέσω υπεκφυγών και συν τοις άλλοις χρησιμοποιείς το ''επιχείρημα'' περί διακρίσεων ξανάμανά βάζοντας τους διαφωνούντες μαζί σου στο ίδιο καζάνι.
Εγώ δεν μπορώ να συνομιλώ με ανθρώπους που χρησιμοποιούν πλάγιες οδούς για να δικαιολογήσουν την άποψή τους. Κι εσύ το πράττεις κατα κόρον.
Και όχι, δεν ψεύδομαι, διότι δεν απαντάς στην τελική. Έχεις ένα πάτερν και το περιφέρεις από νήμα σε νήμα. Δεν υπήρχε περίπτωση να έκανες τη διαφορά στο παρόν.
Άστο, λέω να μην ασχοληθώ πάλι διότι θα λαλήσω ο άνθρωπας. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιαν 2023, 14:32

Στύγιος έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:11
Ισχύει ο νόμος περί της προσβολής δημοσίας αιδούς, τόσο για ετερόφυλα όσο και για ομόφυλα ζευγάρια.
Nαι, αλλά αν υποθέσουμε ότι πάνε δύο τύποι που μοιάζουν με άντρες αλλά ο ένας είναι τρανς και πάει ο σερβιτόρος και τον ρωτήσει "τί να σας φέρω κύριε;" και τα πάρει άσχημα ο τρανς κι αρχίζει και φωνάζει "εμένα είπες κύριο, αλήτη;" και πει κάποιος από το διπλανό τραπέζι "κάποιος να πει στην κυρία να σκάσει" ποία η θέση του καταστηματάρχη;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιαν 2023, 14:34

Πασιφάη έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:25
Άστο, λέω να μην ασχοληθώ πάλι διότι θα λαλήσω ο άνθρωπας. :lol:
γραφω το λυσάρι για τον σταβμαρ, αν δεν ειμαι σίγουρος οτι το θελει κανεις.

δεν τον ενδιαφέρει η κουβέντα, κανει κυκλακια και αντιγράφει τις μεθόδους υποτίμησης του συνομιλητή του μεχρι να τον ρίξει κατω, το κανει πολυ ωραία νομιζω. Αν καταφέρεις να εστιάσεις σε ενα ερώτημα χωρίς να γίνεις δηκτικός ομως δεν εχει λογο υπαρξης, περιμενει το επόμενο θύμα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Ιαν 2023, 14:37

enaon έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:34
Πασιφάη έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:25
Άστο, λέω να μην ασχοληθώ πάλι διότι θα λαλήσω ο άνθρωπας. :lol:
γραφω το λυσάρι για τον σταβμαρ, αν δεν ειμαι σίγουρος οτι το θελει κανεις.

δεν τον ενδιαφέρει η κουβέντα, κανει κυκλακια και αντιγράφει τις μεθόδους υποτίμησης του συνομιλητή του μεχρι να τον ρίξει κατω, το κανει πολυ ωραία νομιζω. Αν καταφέρεις να εστιάσεις σε ενα ερώτημα χωρίς να γίνεις δηκτικός ομως δεν εχει λογο υπαρξης, περιμενει το επόμενο θύμα.
Να, αυτά δεν μπορώ. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 23 Ιαν 2023, 14:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:32
Στύγιος έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:11
Ισχύει ο νόμος περί της προσβολής δημοσίας αιδούς, τόσο για ετερόφυλα όσο και για ομόφυλα ζευγάρια.
Nαι, αλλά αν υποθέσουμε ότι πάνε δύο τύποι που μοιάζουν με άντρες αλλά ο ένας είναι τρανς και πάει ο σερβιτόρος και τον ρωτήσει "τί να σας φέρω κύριε;" και τα πάρει άσχημα ο τρανς κι αρχίζει και φωνάζει "εμένα είπες κύριο, αλήτη;" και πει κάποιος από το διπλανό τραπέζι "κάποιος να πει στην κυρία να σκάσει" ποία η θέση του καταστηματάρχη;
Εεεε; :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιαν 2023, 14:45

Στύγιος έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2023, 14:32
Στύγιος έγραψε:
23 Ιαν 2023, 13:11
Ισχύει ο νόμος περί της προσβολής δημοσίας αιδούς, τόσο για ετερόφυλα όσο και για ομόφυλα ζευγάρια.
Nαι, αλλά αν υποθέσουμε ότι πάνε δύο τύποι που μοιάζουν με άντρες αλλά ο ένας είναι τρανς και πάει ο σερβιτόρος και τον ρωτήσει "τί να σας φέρω κύριε;" και τα πάρει άσχημα ο τρανς κι αρχίζει και φωνάζει "εμένα είπες κύριο, αλήτη;" και πει κάποιος από το διπλανό τραπέζι "κάποιος να πει στην κυρία να σκάσει" ποία η θέση του καταστηματάρχη;
Εεεε; :lol:
Το θέτω ως υπόθεση εργασίας βρε.

Ποια από τις τρεις προτάσεις που έβαλα σε εισαγωγικά, μπορεί εκληφθεί ως επιθετικός λόγος που προσβάλλει την αξιοπρέπεια του αποδέκτη;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Εστιατόριο στο Ναύπλιο έδιωξε γκει ζευγάρι επειδή υπηρχαν παιδιά και ηλικιωμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2023, 15:18

John Dear έγραψε:
22 Ιαν 2023, 19:41
Και ρατσισμος υπάρχει και ομοφβία που είναι προέκταση της σεξοφοβίας. και ερωτώ: Γιατί ρε κομπλεξάρες να μη φασώνονται δυο άνθρωποι δημόσια; Επειδή υπάρχουν οικογένειες με παιδιά; Τι θα πάθουν τα μούλικα;
Εγώ που είμαι"Αυνανας " :roll: μπορώ να διαπραξω αυνανισμό δημόσια μπροστά σε οικογένειες με παιδιά; :smt017

Δεν θα πάθει κάποιος κατι ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών