Νευτώνεια Μπαλκόνια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Νευτώνεια Μπαλκόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 22 Ιαν 2023, 20:03

ΓΙΑ ποτό δεν πήγαινα γι' ακριβώς αυτό τον λόγο που πάνε οι υπόλοιποι, αλλά για να διατηρήσω τα ψήγματα ελευθερίας που μου επέτρεπαν να έχω και που νόμιζαν πως είμαι ανίκανος να αντιληφθώ ότι μου επέτρεπαν να έχω ώσπου να αποφασίσουν να με κλείσουν πάλι μέσα.

Αυτό που παρατήρησα ήταν το ακόλουθο - όταν αποφάσιζαν πως ήλθε η ώρα να με κλείσουν πάλι μέσα, ενορχήστρωναν κάτι μαζικό, το οποίο συνέπιπτε με τον εγκλεισμό μου, ακριβώς για να μην καταλάβω πως αυτοί είχαν αποφασίσει να κλείσουν εμένα, αποκλειστικά, πάλι μέσα.

Έλεγαν, λ.χ., τώρα θα κάνουμε λοκ ντάουν. Και έλεγαν και κάτι για να το δικαιολογήσουν. Δεν τους έλεγαν την αλήθεια, ότι απλώς θέλουν να με κλείσουν μέσα χωρίς να το καταλάβω.

Γελούσα - αλλά είναι γεγονός πως όταν σταματούσα να πίνω νερό, παρατήρησα, αυτοί έλεγαν Τώρα μπορείτε να βγείτε πάλι έξω, έχοντας προφανώς αποφασίσει να με αφήσουν ελεύθερο, και ακριβώς για να μην καταλάβω ότι αυτού του είδους η ελευθερία αφορούσε αποκλειστικά εμένα, απελευθέρωναν και τους υπόλοιπους.

ΑΥΤΟ το μοτίβο συνεχίστηκε καμπόσο - αλλά ήταν αδύνατο να μην το παρατηρήσω - όταν άρχιζα να καταναλώνω αλκοόλ μας άφηναν όλους ελεύθερους.

Δεν γνωρίζω αν το είχαν καταλάβει οι υπόλοιποι αυτό - που στο κάτω-κάτω δεν έφταιγαν σε τίποτε (εκτός και αν ήταν αυτοί στο κόλπο - αλλά μόνο ένας παρανοϊκός θα σκεφτόταν κάτι τέτοιο).

ΌΠΩΣ και να έχει, όταν κατάλαβα τις προθέσεις τους, αποφάσισα να αρχίσω να πηγαίνω για ποτό για κάποιον άλλο λόγο και όχι για να πιω (έπινα, αλλά αυτό δεν ήταν αναγκαία συνθήκη της εξόδου μου).

Αποφάσισα να αρχίσω να πηγαίνω για ποτό για να κοιτάζω βυζιά.

Θεωρώ, εκ των υστέρων, ότι αυτό λειτούργησε πολύ καλά - ότι δεν αντιλήφθηκαν τίποτε. Μέχρι χτες, προχτές τουλάχιστον, που άκουσα την είδηση.

Καθόμουν στη μπάρα και χρησιμοποιώντας τον μεγάλο καθρέφτη πίσω από τον μπάρμαν έψαχνα να εντοπίσω αβυσσαλέα ντεκολτέ - ή έστω στήθη που διαγράφονταν έντονα πάνω σε βαμβάκι. Έπειτα, έπινα το ποτό μου.

Αυτό συνεχίστηκε για καμπόσο. Και όσο συνεχιζόταν, μου ήταν αδύνατο να μην παρατηρήσω πως δεν με/μας έκλειναν μέσα.

Κάποιος, θα μπορούσε να πει, ότι η ελευθερία της ανθρωπότητας εξαρτάτο από τη δίψα μου. Και η δίψα μου, με τη σειρά της, εξαρτάτο από τα στήθη που εντόπιζα στον καθρέφτη και απολάμβανα πίνοντας το ποτό μου.

ΩΣΤΟΣΟ, πάντα υπάρχει το glitch σε αυτό που σου ετοιμάζουν. Και το κατάλαβα μέσα από κανά δυο γεγονότα.

Το πρώτο, βρισκόμουν με έναν φίλο, και άγγιξε ασυναίσθητα τα βυζιά μου. Στα καλά καθούμενα!

Δεν τα χούφτωσε, ok. Και στην αρχή δεν υπήρξε κάποιο ντόμινο αλληλουχιών.

Αλλά γυρίζοντας σπίτι - σκέφτηκα. Έχουν μεγαλώσει τα βυζιά μου;

Ήταν γεγονός πως είχα φάει αρκετά την τελευταία περίοδο. Ήταν μία περίοδος έντονης κρασοκατάνυξης και όπως είναι φυσιολογικό αυτή λάμβανε χώρα συνοδεία εύγευστων μεζέδων - κυρίως λιπαρών εύγευστων μεζέδων.

Αλλά αυτό δικαιολογούσε την κίνηση του φίλου μου;

Τότε - επειδή η μία σκέψη φέρνει την άλλη - θυμήθηκα το περίφημο τουή του Orange Man bad για nipples protruding, disgusting.

https://knowyourmeme.com/memes/disgusti ... protruding

Αυτό ήταν. Στην επόμενη έξοδό μου στο μπαρ, δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το βλέμμα μου από τα βυζιά μου.

Θα ήταν σχεδόν απίστευτο - αν δεν γνώριζα ότι ακριβώς εκεί ήθελαν να με οδηγήσουν. Ήταν το τίμημα για την ελευθερία μου αυτή η ιδιότυπη ομηρία της σάρκας μου άραγε; Δεν μπορούσα να σκεφτώ καθαρά - κοιτούσα τα βυζιά μου.

Έπρεπε να μάθω με κάποιο τρόπο την αλήθεια. Είχαν όντως μεγαλώσει τα βυζιά μου; Και αν ναι, υπήρχε από μέρους τους κάποια πρόθεση συναλλαγής, ανταλλαγής, απελευθέρωσης; Πώς λειτουργεί ο Κρατικός Μηχανισμός σε τέτοιες περιπτώσεις;

ΟΜΟΛΟΓΩ πως δεν θα έβρισκα τη λύση σε αυτό το μυστήριο, αν δεν άκουγα τυχαία τη φαινομενικά αδιάφορη αυτή είδηση

Ένα μπαλκόνι κρέμεται, έπιασα τον ΑΡΔ να λέει.

Μία είδηση που φαινομενικά αφορά στη δημόσια ασφάλεια.

Όμως, τα ερωτήματα ήταν αμείλικτα - από πότε μας ενδιαφέρει τι κάνουν τα μπαλκόνια - πέρα από το να εκτίθενται αβυσσαλέα στην κόψη της αβύσσου (όπως είχε πει και ο Νίτσε όταν σκεφτόταν βυζιά); Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε πως μας ενδιαφέρει, ειδησεογραφικά, από πότε είναι περίεργο να κρέμονται μπαλκόνια - όσα έβλεπα από τον καθρέφτη (ακόμη και τα δικά μου τελευταία, δυστυχώς) δεν τολμούσαν να αψηφήσουν τον Νόμο της Βαρύτητας. Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε πως μας ενδιαφέρει, τι μας λέει αυτό το ΕΝΑ μπαλκόνι - όταν γνωρίζουμε πως τα μπαλκόνια είναι πάντοτε περισσότερα του ενός;

Ήταν προφανές πως ετοιμάζονταν να με κλείσουν πάλι μέσα - και αν όχι εμένα ειδικά, τουλάχιστον τα βυζιά μου.

Γι' αυτό ακριβώς έπρεπε να μάθω την αλήθεια.

ΠΗΓΑ στο μπαρ με αυτή ακριβώς την πρόθεση - να αποσπάσω την αλήθεια από τον μοναδικά που μεσολαβούσε ανάμεσα σε μένα και τα βυζιά μου - τον μπάρμαν. Θα το έκανα φυσικά με τρόπο που δεν θα καταλάβαινε τίποτε.

Είχα αποφασίσει να τον αιφνιδιάσω. Αντί για το καμπάρι σόδα θα του ζητούσα μπύρα.

Εκεί θα καταλάβαινα αν είναι όλα υπό έλεγχο.

Περίμενα με το που θα άκουγε μπύρα να τα χάσει. Η μπύρα, ως γνωστόν, προκαλεί μπυροκοιλιά αλλά δεν μεγαλώνει βυζιά.

Και του ζήτησα.

Θα έβαζα στοίχημα ότι είδα στο βλέμμα του τον πανικό. Αλλά ήταν σκοτάδι, οπότε είμαι σίγουρος ότι υποθέτοντάς το δεν κάνω λάθος.

Πανικόβλητος σίγουρα, με ρώτησε Τι σόι

Εκεί όμως, φοβάμαι, υπέπεσα σε ένα στρατηγικό λάθος, οδηγώντας τη συζήτηση σε λημέρια, προφανώς, άγνωστα σε μένα.

Σκεπτόμενος τα βυζιά μου, είπα σχεδόν αφηρημένα.

Δεν μ αρέσουν οι καπνιστές.

Το είπα αυτό, μην έχοντας συναίσθηση ότι το βλέμμα του, όπως άλλωστε όλων των ανθρώπων, έπεφτε εκείνη τη στιγμή πάνω στα στήθη μου. Και αυτό, καταλαβαίνοντάς το, φρόντισα να το διορθώσω με κάτι ακόμη πιο περίεργο, λέγοντας δλδ

Αλλά οι μη καπνιστές...

Ο μπάρμαν με κοίταζε κάπως καχύποπτα, προσπαθώντας να καταλάβει αν μιλούσα για μπύρες ή για ανθρώπους. Έβγαλε μηχανικά ένα τσιγάρο, και ετοιμαζόταν να το καπνίσει, είπα τελικά, μέσα στη σύγχυσή μου και φοβούμαι πυροδοτώντας τον μηχανισμό που θα με οδηγήσει εν τέλει στον εγκλεισμό μου (όπως είμαι σίγουρος περίμεναν να κάνω)

Τα βυζιά μου - σου φαίνονται μεγάλα; Φαίνονται οι θηλές μου όπως λέει ο Πορτοκαλάνθρωπος;

χάνοντας και την τελευταία στοιχειώδη αυτοκυριαρχία μου και καταλαβαίνοντας πλέον πως είχα πιαστεί στο δόκανο που είχαν στήσει.

Ζήτησα ένα ποτήρι νερό, κηρύσσοντας το καινούργιο λοκ ντάουν που τους περίμενε για να δικαιολογήσει τον δικό μου εγκλεισμό. Αναρωτήθηκα

Τι μαζικό θα οργανώσουν αυτή τη φορά για να το δικαιολογήσουν στους υπόλοιπους;

Χιλιάδες μπαλκόνια να κρέμονται;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών