Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Φεβ 2023, 08:58

Κόκκορας έγραψε:
03 Φεβ 2023, 01:30
παλι καλα,δεν βαζεις καμια καλη ωτοασπιδα μεχρι να λυθει το θεμα;
Λίγο αργότερα το τερμάτισε πάλι. Έβαλα ακουστικά και τέρμα αυτό για να κοιμηθώ:




Σε κάποια φάση, πρέπει να ήταν κάπου στις 5 το πρωί, τούς άκουσα να βρίζονται πάλι, να σπάνε πράγματα και να ουρλιάζει αυτή. Έχω την εντύπωση ότι κάλεσε αστυνομία η ίδια και τον πήγαν αυτόφωρο, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 03 Φεβ 2023, 09:38

Μόνο για την περίπτωση του Χελι η αστυνομία έχει ξοδέψει πόσους πόρους μόνο και μόνο επειδή <<φοβάται>> να κάνει την δουλειά της εξαιτίας της ασυλίας που απολαμβάνουν οι <<ευαίσθητοι>>. Τραγική χώρα.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Φεβ 2023, 09:41

Χέλλη κανόνισε να ρίξεις τον κρατικό προϋπολογισμό στα βράχια!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8551
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 03 Φεβ 2023, 09:51

hellegennes έγραψε:
03 Φεβ 2023, 00:36
xioni έγραψε:
03 Φεβ 2023, 00:33
Ποιον κοροιδεύεις; Ο τίτλος του νήματος σου είναι "ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα". Αυτό δείχνει ότι εστιάζεις στην ουσία του προβλήματος ή στην φυλή αυτού που σου δημιουργεί το πρόβλημα;
Και αυτό κυρίες και κύριοι είναι ο ορισμός αυτού που λέμε "επιφάνεια". Είναι οι άνθρωποι που στηρίζουν την άποψή τους σε τίτλους εφημερίδων και άρθρων, γιατί κουράζονται να διαβάσουν πάνω από μια γραμμή κειμένου.
Εγώ πάντως σαν σωστό κατακάθι είμαι με το μέρος σου Χελλη...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Φεβ 2023, 09:54

talaipwros έγραψε:
02 Φεβ 2023, 22:27
Να πουμε εδω ότι αν αντι για ρομά, ηταν καμια κυρατσα της γενιας του πολυτεχνείου που δεν πληρωνε τα νοίκια, αντι για να ψαχνετε τρόπο να την διωξετε, θα στέλνατε το ΠΑΜΕ να σταματησει την έξωση.
Άλλο πάντως να έχεις μπαταχτση στην πολυκατοικία (που κ πάλι μαλακια είναι φυσικά γιατι οι περισσότεροι περα απο αυτο έχουν κ μαλακισμενη νοοτροπία κ δημιουργουν προβληματα) αλλά το να μην μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια είναι άλλο επίπεδο

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Φεβ 2023, 09:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Φεβ 2023, 09:54
talaipwros έγραψε:
02 Φεβ 2023, 22:27
Να πουμε εδω ότι αν αντι για ρομά, ηταν καμια κυρατσα της γενιας του πολυτεχνείου που δεν πληρωνε τα νοίκια, αντι για να ψαχνετε τρόπο να την διωξετε, θα στέλνατε το ΠΑΜΕ να σταματησει την έξωση.
Άλλο πάντως να έχεις μπαταχτση στην πολυκατοικία (που κ πάλι μαλακια είναι φυσικά γιατι οι περισσότεροι περα απο αυτο έχουν κ μαλακισμενη νοοτροπία κ δημιουργουν προβληματα) αλλά το να μην μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια είναι άλλο επίπεδο
Αλλο επιπεδο αλλα ιδια θεμέλια. Απλως ο πρωτος ενοχλει κυρίως τον σπιτονοικοκυρη ενω ο δευτερος περισσότερο τους αλλους ενοικους.
Αλλα σαν ποιότητα μορφων ζωης, ειναι αντιστοιχα οντα.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 03 Φεβ 2023, 10:05

Μην σου τυχει...

Γνωστή είχε μπλέξει με μια που είχε μέσα στο διαμέρισμα της 13 γατες και 2 σκυλους. Ακόμα να ξεμπλέξει, λόγω συμμετοχής της κυρίας στην φιλοζωική και λόγω νομικού πλαισιου. Ο πληθυσμός μειώθηκε όμως και πληρωνει (άρα δεν φευγει)
Έκανε και ένα χρέος 3000 ευρώ στο νερό, αλλά το διακανονισε πλεον . Κυνηγούσαν τον ιδιοκτήτη. Η υπηρεσία υδρευσης είχε απελπιστεί μαζί της. Το έκοβε κι εκείνη ανοίγει την παροχή απ εξω.
Είχε και σοβαρους λόγους υγείας (νομικά άλλοθι) που την εξαιρουσαν από πολλούς μπελάδες και πιέσεις.

Τώρα; κάπως έστρωσε η κατάσταση, ή μάλλον συνήθισαν οι γυρω.


Νομίζω στην περίπτωση σου θα ξεμπλέξετε γρήγορα.
Κι όταν λέμε γρήγορα, εννοώ εντός 6μηνου βαριά έτος...
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 03 Φεβ 2023, 11:32

Και βεβαια η νομοθεσια για τετοια περισταστικα ειναι ο,τι ναναι...να μην εχει κανενας κρατικος φορεας ευθυνη, ο ενας να ριχνει το μπαλακι στον αλλο κλπ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Φεβ 2023, 13:50

Echelon έγραψε:
03 Φεβ 2023, 09:38
Μόνο για την περίπτωση του Χελι η αστυνομία έχει ξοδέψει πόσους πόρους μόνο και μόνο επειδή <<φοβάται>> να κάνει την δουλειά της εξαιτίας της ασυλίας που απολαμβάνουν οι <<ευαίσθητοι>>. Τραγική χώρα.
Κι αυτό τους το έχω πει. Λέω ότι δεν γίνεται να ξοδεύει το κράτος χρόνο και χρήμα επειδή υπάρχει ένας πίθηκος που δεν θέλει να ζήσει σαν κανονικός άνθρωπος. Λες και δεν έχουν δουλειά οι αστυνομικοί. Εντωμεταξύ είναι τόσο ελάχιστοι οι πόροι που από την κλήση ως την εμφάνιση έχω μετρήσει από 15 λεπτά ως 1 ώρα, με μέσο όρο τα 30 λεπτά.

Πέρυσι, στο μεταξύ, είχα από πάνω ένα ζευγάρι που μετακόμισε και είχε σκύλο. Τον σκύλο δεν τον είδα ποτέ γιατί δεν τον έβγαζαν ΠΟΤΕ έξω, με αποτέλεσμα να κλαίει από το πρωί που έφευγαν, κατά τις 7, ως το βράδυ. Πολλές φορές έκλαιγε ακόμα και όταν ήταν εκεί αυτοί. Εκεί ήμουν στο τσακ να καλέσω την αστυνομία αλλά δεν κάθισαν πάνω από δίμηνο και επειδή την περισσότερη ώρα ήμουν στο μαγαζί δεν ήμουν εκεί να το ακούω συνέχεια, γιατί ήταν ενόχληση σε μη βραδινές ώρες. Είχα πάρει βέβαια φιλοζωική και μου έλεγαν κάτι παπαριές του στυλ πρέπει να έχω αποδείξεις ότι είναι κακοποίηση ζώου. Σιγά μην έβαζα και κοριό στο διαμέρισμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Φεβ 2023, 14:09

Όλοι αντιρατσιστές μέχρι να σκάσουν γύφτοι στη γειτονιά τους.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Φεβ 2023, 17:19

hellegennes έγραψε:
03 Φεβ 2023, 08:58
Κόκκορας έγραψε:
03 Φεβ 2023, 01:30
παλι καλα,δεν βαζεις καμια καλη ωτοασπιδα μεχρι να λυθει το θεμα;
Λίγο αργότερα το τερμάτισε πάλι. Έβαλα ακουστικά και τέρμα αυτό για να κοιμηθώ:




Σε κάποια φάση, πρέπει να ήταν κάπου στις 5 το πρωί, τούς άκουσα να βρίζονται πάλι, να σπάνε πράγματα και να ουρλιάζει αυτή. Έχω την εντύπωση ότι κάλεσε αστυνομία η ίδια και τον πήγαν αυτόφωρο, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.
by the way δες τι σκέφτηκα,ολοι σου λένε τι να κάνεις στο σπίτι σου,μου φαίνεται πρέπει να σκέφτεσαι τι να κανεις με τα αυτια σου,αφού μόνο εκεί μπορεις να δώσεις ΙΣΩΣ λύση(μέχρι να βρεθεί λύση στο κύριο ζήτημα προφανώς)οποτε my two cents -> :lol:
τα ακουολογικά κεντρα έχουν κάτι ακουστικά,μισό λίγο να δώ,οκ ναι,οπισθωτιαια λέγονται
αυτά εφαρμόζουν σε εκμαγείο!το οποίο παίρνει το καλούπι του δικού σου αυτιού(μάλιστα κάποιοι έχουν και εκτυπωτές(ή τα στέλνουν αθήνα) οποτε τα βγάζουν τελείως προσαρμοσμένα στο αυτί σου(δηλαδη σκεφτομαι πως η απλη ωτοασπιδα,παλι μπαζει,σιγουρα περισσοτερο αφου δεν εφαρμοζει στο αυτί τελεια)
πρόσεχε τώρα,αυτά φυσιολογικά έχουν μια ελάχιστη τρύπα για να μπαίνει ένα σωληνάκι το οποίο συνδέεται στο ακουστικό
εσυ δεν τα θες με τρύπα! :lol: ρώτα τους είμαι απολυτως βεβαιος 100% πως μπορούν να το κάνουν χωρίς τρύπα,δεν ειναι πυρηνικη φυσικη,ειναι σίγουρα και πιο εύκολο για αυτούς.
παραγγέλνεις δυο τέτοια,πόσο να κάνει το ένα; 30; κάπου εκεί,σιλικονη ειναι
επίσης αν σε δυσκολεύει στο βγάλε βαλε,που δεν νομιζω, έχουν και ένα σαν αγκιστρο,αλλά αυτά τα παίρνουν πιο μεγάλης ηλικιας ή παιδια.

μια σκεψη,δεν ειμαι βεβαιος αν θα το λυσει το προβλημα,μπορει να μπαινει παλι κατι ισως(για να μεγαλωσεις τις πιθανοτητες σου ρωτα τους για εκτυπωτη για το εκμαγειο,εχει ενα σωρο τέτοια κέντρα σε θεσσαλονικη,ξανθη κ.ο.κ) ,ξεκινα τα τηλεφωνα! :lol:

δεν ειναι μεγαλο κοστος και ισως αξιζει μια κινηση...αυτα :)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Φεβ 2023, 17:23

60 ευρώ για ένα ζευγάρι τέτοιες ωτασπίδες μου είχαν πει σε κατάστημα της Αθήνας, στο κέντρο. Αλλά πρώτα πρέπει να γίνει καθαρισμός αυτιών σε ωτορινολαρυγγολόγο.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Φεβ 2023, 17:26

να τα καλα ειπα ενα τριανταρι,thnxAntares :smt023
οπου ωτοασπιδες προφανως σου προτειναν αυτα τα εκμαγεια,να σου τα φτιαξουν στο αυτι σου,ανευ τρυπας.
ε στον ωρλ ας παει ετσι κι αλλιως για ενα τσεκ απ για τα αυτια του θα κανει και εναν ωραιο καθαρισμο(να βρει εναν καλο)
να δει λιγο και μυτη για αλλεργιες,ευκαιρια ειναι :lol:
βεβαια μπορει να μην χρειαστει καν,ας ρωτησει πρωτα το ακουολογικο,να βρεις καποια εγνωσμενα,μην πας κουτουρου,ψαξου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 03 Φεβ 2023, 17:55, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Φεβ 2023, 17:46

γκουγκλαροντας βρισκεις εικονες σχετικες,π.χ
Εικόνα

να εκεινο το ματσουκι πανω πανω,που προεξεχει μπαινει στο αυτι,ας μην ειναι και πολυ κοντο,οχι ομως και να προκαλει προβλημα!μην φτανει τυμπανο,ελεος!π.χ το πανω πανω που βλεπω και δεν ειναι διαφανο δειχνει οκ,το υπολοιπο του εφαρμοζει γυρω γυρω,καθεται(το σωληνακι το βλεπεις; που περνα μεσα αποτ ο εκμαγειο,ε αυτην την τρυπα πες τους δεν την θελω :lol: ,δεν θελω να ακουω,να μην ακουω θελω :lol: ),κατι σαν ταπα δηλαδη ειναι,που αποσκοπει να παρεχει τον ηχο απευθειας στο αυτι μεσα στο τυμπανο χωρις απωλειες

τωρα αν με ρωτας ειναι 100% βεβαιο πως δεν θα ακουω τιποτα; θα σου πω αυτο δεν το ξερω,αλλα με δεδομενο πως αυτη την στιγμη δεν εχεις κατι καλυτερο,χειροπιαστο και μεεεχρι να ληξει το θεμα προσωπικα θα το δοκιμαζα

βαλτα αυτα,βαλε και τα ακουστικα σου πανω αν παλι κατι μπαινει,δοκιμασε ,ξερω γω; ακομα και αν αποτυχει δεν θα σου κοστισει πολυ
γιατι ακουω για φελιζολ σε τοιχους,για ξηλωμα δαπεδων κ.λπ
Αυτά, ό,τι σε φωτίσει ο Θεός ,εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα το συντομότερο :D

ΥΣ χαλιά έχεις σπίτι; αν οχι να μια καλή ευκαιρία να βάλεις :) μαζευε και ας ειναι και ρωγες,μενεις αλλωστε και θεσσαλονικη,βαρυ κλιμα εχει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Φεβ 2023, 23:01

Αυτή η ιδέα χωλαίνει γιατί με ξυπνάει το ξυπνητήρι. Σπάνια ξυπνάω μόνος μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών