Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 11:29

Ζητώ συγγνώμη, αλλά ακολουθεί μεγάλο ποστ με προσωπική δραματική ιστορία. Tl;dr, κάποια στιγμή θα με δείτε στα κανάλια.


Τον Δεκέμβριο μετακόμισε στο διαμέρισμα κάτω από μένα μια οικογένεια που ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα. Δεν θα αναφερθώ στο όνομά της, απλά στο ότι συμβαίνει συχνά να έχουν "αστικές διαφορές" με βενζινάδες και κάθε είδους καταστήματα και συνήθως διαμένουν μαζεμένοι σε μια περιοχή σε κάθε πόλη.

Από τις πρώτες μέρες άρχισε να βάζει δυνατά μουσική. Αμανέδες (αποκλειστικά). Τι εννοούμε δυνατά; Πόσο δυνατά μπορεί να παίζει μια νέα πλάσμα τηλεόραση με ηχοσύστημα αν την βάλεις στο τέρμα; Τόσο. Τι ώρες; Από τις 10 το βράδυ ως τις 6 το πρωί, συχνά και από την 1 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα ή και σερί μέχρι το επόμενο πρωί, αν και τυπικά αυτό δεν είναι επιλήψιμο γιατί δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας.

Μια-δυο φορές του χτύπησα την πόρτα και του ζήτησα να το χαμηλώσει. Την πρώτη φορά το έκανε, την δεύτερη ήταν ντίρλα και μου έλεγε κάτι μαλακίες και μου ζήτησε να πιούμε μαζί και να μου πει τον νταλκά του (ότι είναι ερωτευμένος με άλλη γυναίκα). Σε εκείνην την φάση αντιλήφθηκα ότι παίζει από Smart TV και ότι την έχει τέρμα. Αφού πατούσε συνέχεια το κουμπί να ανέβει κι άλλο η ένταση από το τέρμα που ήταν ήδη.

Κάποια στιγμή πήρα για πρώτη φορά στην ζωή μου την αστυνομία. Αφού δεν ήμουν σίγουρος καλά-καλά αν όντως η αστυνομία απαντά στο 100 ή είναι αστικός μύθος. Ήταν 12 Δεκεμβρίου, μια μέρα πριν καταλήξει ο 16χρονος που δημιουργούσε "αστικές διαφορές" με κόσμο. Ήρθε η αστυνομία και τους έλεγε μαλακίες γι' αυτό το περιστατικό. Ο αστυνομικός να προσπαθεί ευγενικά να του εξηγήσει τι συνέβη κι αυτός να λέει κουλά. Το χαμήλωσε λίγο και μετά το δυνάμωσε αφού έφυγε η αστυνομία.

Τις επόμενες τρεις μέρες δεν ακούστηκε τίποτα. Μετά ξανά απ' την αρχή. Εντωμεταξύ να φοράω ακουστικά, να ακούω δυνατά μουσική και στο υπόβαθρο να ακούγονται οι μαϊμουδίσιες μουσικές του και δεν είναι καν στην ίδια πλευρά του σπιτιού. Η τηλεόρασή του είναι στην εντελώς αντικρινή πλευρά του σπιτιού του. Ξανά αστυνομία. Ξανά τίποτα.

Μιλάω με την ιδιοκτήτρια, μου λέει ότι δεν πληρώνουν τίποτα και θα τους βγάλει έξω μετά τις γιορτές. Το σπίτι το έχουν κάνει σμπαράλια, γιατί συχνά καυγαδίζει με την γυναίκα του.

Μην τα πολυλογώ, από τις 12 Δεκεμβρίου μέχρι σήμερα, σύμφωνα με το ιστορικό του κινητού μου 22 φορές. Αφού δεν λέω καν πλέον σε ποια οδό είμαι, με καταλαβαίνουν από την φωνή μου. Όλες οι κλήσεις είναι μεταξύ 12 το βράδυ και 6 το πρωί. Η αστυνομία δεν κάνει τίποτα, του λένε απλώς να χαμηλώσει, πάρα πολύ ευγενικά και μετά το ξαναβάζει απτόητος.

Κάπου στις αρχές Ιανουαρίου κατέβηκε όλη η οικοδομή και παρουσία των αστυνομικών προσπαθούσαμε να συνεννοηθούμε. Κάποιοι ήθελαν να τον πλακώσουν στο ξύλο. Περιττό να πω ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει φωνάξει αστυνομία. Πρέπει να έχουν έρθει πάνω από 60 φορές το τελευταίο δίμηνο.

Η μόνη περίοδος που υπήρχε λίγη ησυχία ήταν όταν κάποιο βράδυ η γυναίκα του μετά από καυγά φώναξε "βοήθεια, πάρτε την αστυνομία", οπότε πήρα αμέσως. Τον πήγαν αυτόφωρο, του έκανε μήνυση και επειδή ήταν η δεύτερη φορά που τον πήγε στο τμήμα για ενδοοικογενειακή βία (την πρώτη φορά δεν ήμουν παρών), του είπαν από την αστυνομία να μαζέψει τα πράγματά του και να φύγει.

Αλλά... η αστυνομία, όπως έμαθα χθες που πήγα στο τμήμα για να δω τι γίνεται, δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία. Γι' αυτό και λίγες μέρες μετά, αυτός επέστρεψε. Γιατί; Παρότι τον έχει καταγγείλει ότι την χτυπάει, οι μόνες δυνατότητές της είναι να καταθέση ασφαλιστικά μέτρα (για τα οποία δεν έχει λεφτά) ή να φύγει αυτή και να πάει σε κάποια κοινωνική δομή. Η αστυνομία δεν έχει δικαιοδοσία να τον βγάλει έξω κι αυτή δεν έχει άλλη έννομη προστασία. Δεν μπορεί δηλαδή να μείνει στο σπίτι της κι αυτός να φύγει, παρότι έχει γίνει καταγγελία όχι απλώς από την ίδια, αλλά κλήση από τρίτο άτομο στην αστυνομία!

Επίσης, αν και δεν το λέει πουθενά ο ποινικός κώδικας, η διατάραξη κοινής ησυχίας είναι μεν πλέον ποινικό αδίκημα (με τον νέο ΠΚ), αλλά για να κινηθεί η διαδικασία του αυτόφωρου πρέπει να γίνει κατ' έγκληση, δηλαδή να πάω π.χ. εγώ στο τμήμα στις 2 την νύχτα και να το καταγγείλω, όχι απλώς να πάρω το 100.

In other news, ακριβώς από πάνω του μένει χήρα μάνα τριών παιδιών (δεν θυμάμαι την ηλικία της αλλά είναι κάτω από 30 και τα παιδιά της είναι του δημοτικού), η οποία φοβάται ακόμα και να πάρει την αστυνομία. Τα παιδιά της δεν κοιμούνται και πάνε στο σχολείο ζαβλακωμένα.

Προχθές πάλι κατέβηκαν διάφοροι από την οικοδομή και ήταν έτοιμοι να παίξουν ξύλο. Αυτός να λέει ότι δεν φοβάται κανένα και η αστυνομία δεν θα του κάνει τίποτα. Κάποια στιγμή θα μας δείτε στις ειδήσεις, να το ξέρετε.

Side note: ρώτησα την αστυνομία στους πόσους μήνες συνήθως κόβουν το ρεύμα οι εταιρείες παροχής ηλεκτρισμού. Ξέρετε τι μου είπαν; Ότι κανονικά το κόβουν στους δυο απλήρωτους λογαριασμούς, με εξαίρεση αυτούς. Σ' αυτούς απλά δεν το κόβουν. :bored:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Φεβ 2023, 11:46

Ω, φίλε μου! Καλά ξεμπερδέματα! Θα ήμουν κάπου 12 και πήγα να τσακωθώ με έναν οκτάχρονο Γύφτο σε ένα πάρκο, κι εκείνο ξεδίπλωσε με αριστοτεχνική σβελτάδα μια πεταλούδα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 01 Φεβ 2023, 11:48

Εντυπωσιακό ότι βρέθηκε ιδιοκτήτρια να τους νοικιάσει σπίτι ΚΑΙ περίμενε ότι θα παίρνει το ενοίκιο.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7019
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 01 Φεβ 2023, 11:52

Εικόνα

Αφου δεν βρηκε λυση ουτε το chat GPT, την εχεις βαψει φιλε μου.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2023, 11:53

Δεν υπάρχει απόλυτα συννομος τρόπος να ξεμπλεξεις.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2023, 11:54

Ενας μοχλος πιεσης ειναι να βρειτε τον ιδιοκτητη απο τον οποιον νοικιαζει και να τον μυνησετε αλλα θα κρατησει
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 11:57

Το πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια είναι γριά και δεν ξέρει τι να κάνει. Την κατάσταση την διαχειρίζεται ο γιος της που είναι ένας μπούλης 45 χρονών και δεν απαντάει σε κανένα τηλέφωνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 01 Φεβ 2023, 12:00

Ω ρε φιλε μπλεξιμο!!! ειλικρινα δεν ξερω τι να πω...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2023, 12:02

Μεγάλη μαλακία.
Αλλά αφού δεν κοιμάσαι που δεν κοιμάσαι, γιατί δεν πας να κάνεις κατ' έγκληση;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2023, 12:03

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:57
Το πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια είναι γριά και δεν ξέρει τι να κάνει. Την κατάσταση την διαχειρίζεται ο γιος της που είναι ένας μπούλης 45 χρονών και δεν απαντάει σε κανένα τηλέφωνο.
Θα απαντήσει στο δικαστικο κλητήρα. Για αρχή. Μετά μήνυση και στον Ευαίσθητο. Αλλα σύννομα δεν ξεμπλέκεις
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22406
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Φεβ 2023, 12:03

Αφού δεν πληρώνει και πήγε Φλεβάρης, η μόνη λύση είναι να τον πετάξει εξώ ή Ιδιοκτήτρια. Πρέπει να αρχίσει να ασκεί πίεση, μπας και πάρουν πουλο από μόνοι τους, να πάνε στο επόμενο κορόιδο. Πρηξτηνα κι εσύ

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Φεβ 2023, 12:05

stavmanrΤι (νομικά) όπλα έχει στην φαρέτρα του ο αγαπητός Ελληγεννής;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8638
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Φεβ 2023, 12:06

Μήνυση όλη η πολυκατοικία, και να ζητάτε χρηματική αποζημίωση για ψυχική, ηθική και σωματική ζημιά.
Z

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Φεβ 2023, 12:06

Τραγική κατάσταση, που ο μονος τροπος να ξεμπλέξεις μια και καλή, ειναι οντως να συμβεί καποιο μοιραίο και να σας παιξουν τα κανάλια.

Να κλειδώνεις τακτικά, και να εισαι ξουρισμένος/τριμαρισμένος/κουρεμένος/σενιαρισμένος και έτοιμος. Θα σε δούμε.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 01 Φεβ 2023, 12:08

Έτσι την πάτησε γείτονας μου που νοίκιασε το πατρικό του.. Φωνές, φασαρίες, κόσμος να μπαινοβγαινει, ζημιές και το αποκορύφωμα το δεκάχρονο να κλέψει τα κλειδιά του χωρίς πινακίδες αυτοκινητου και να τρακάρει άλλα παρκαρισμένα στο δρόμο.
Είδε κι αποειδε ο άνθρωπος, τους έδιωξε προφασιζομενος ανακαίνιση του σπιτιού του.
Πράγματι το σπίτι ανακαινιστηκε, νοικιάστηκε σε νοικοκυρηδες και μόλις πριν δύο εβδομάδες ήρθε κάποιος και μάζεψε και από το δρόμο το παρατημένο αυτοκίνητο....
Απορώ κάποιοι ιδιοκτήτες πώς το σκέφτονται...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών