Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 10:15

Niki έγραψε:
01 Φεβ 2023, 19:00
Η φύλαξη του παιδιού μας είναι ένα σοβαρό θέμα.
Στην περίπτωση μου αν και μπορεί η μητέρα μου να το κρατάει δεν είναι το σωστό.
Το παιδί δεν κοινωνικοποιείται δεν παίζει με παιχνίδια με άλλα παιδιά και πολλά άλλα.
Όμως οι αρρώστιες είναι που με προβληματίζουν.
Το παιδί μου το στέλνω στον παιδικό σταθμό που δουλεύει μια ξαδέλφη μου.
Αν και μου είπε ότι σε όλους τους παιδικούς σταθμούς μόλις δούνε ότι ένα παιδάκι είναι άρρωστο ή ανέβασε πυρετό πάνε όλα τα παιδάκια κοντά του για να κολλήσουν και αυτά.
Η ξαδέλφη έχει δουλέψει σε πολλούς παιδικούς σταθμούς και μου είπε ότι η συγκεκριμένη πολιτική είναι παντού.
Στον διάλογο που είχαμε μου είπε ότι το κάνουν για να έχουν χαλαρές μέρες με ένα δύο παιδάκια μόνο να βρίσκουν χρόνο να προετοιμάζονται.
Στην αρχή μου ήρθε κάπως αλλά μετά σκέφτηκα ότι έτσι το παιδί φτιάχνει γερό ανοσοποιητικό σύστημα.
Για μένα που δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί έχω εναλλακτικές δεν είναι και τόσο σοβαρό.
Όμως για μια εργαζόμενη μητέρα και με τα οικονομικά τους σφιχτά ίσως είναι μεγάλο πρόβλημα.
Τόσο μεγάλο που πολλοί σκέφτονται να κάνουν παιδιά.
Ναι σε πολλές συζητήσεις άκουσα ζευγάρια να λένε δεν κάνουν δεύτερο παιδί γιατί τους αρρώσταινε συχνά το πρώτο και λίγο έλειψε να χάσουν την δουλειά τους.
Ξέρω ότι όλα αυτά θα σας φανούν χαζά αλλά αποφάσισα να τα γράψω για να μας προβληματίσουν όλους.
12 φορές φέτος μου αρρώστησε.
Δεν ισχύει. Στον παιδικό που πάω τον μικρό με το που ζουν πως ένα παιδάκι έχει βήχα ή συνάχι μας παίρνουν τηλ και πάμε και το παίρνουμε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 04 Φεβ 2023, 10:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:14
Kαι ποια είναι η διαφορά των παιδικών σταθμών από τα νηπιαγωγεία, που είναι υποχρεωτικά;
Στο νηπιαγωγείο παει ενα παιδάκι που ημερολογιακά είναι 4 ετών.
Ο παιδικός σταθμός είναι το στάδιο πριν το νηπιαγωγείο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 10:28

Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:14
Kαι ποια είναι η διαφορά των παιδικών σταθμών από τα νηπιαγωγεία, που είναι υποχρεωτικά;
Στο νηπιαγωγείο παει ενα παιδάκι που ημερολογιακά είναι 4 ετών.
Ο παιδικός σταθμός είναι το στάδιο πριν το νηπιαγωγείο.
Το ξέρω ρε συ αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι. Είτε κολλήσει στον παιδικό είτε στο νηπιαγωγείο ένα πιτσιρίκι, για τους γονείς το πρόβλημα παραμένει το ίδιο σε ό,τι αφορά τις απουσίες τους από την εργασία.

Στην τελική, λειτουργεί κι αντίστροφα. Αρκεί ένα παιδάκι, που δεν κόλλησε στο σταθμό για να κολλήσουν και τα παιδάκια του σταθμού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 04 Φεβ 2023, 10:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:28
Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:14
Kαι ποια είναι η διαφορά των παιδικών σταθμών από τα νηπιαγωγεία, που είναι υποχρεωτικά;
Στο νηπιαγωγείο παει ενα παιδάκι που ημερολογιακά είναι 4 ετών.
Ο παιδικός σταθμός είναι το στάδιο πριν το νηπιαγωγείο.
Το ξέρω ρε συ αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι. Είτε κολλήσει στον παιδικό είτε στο νηπιαγωγείο ένα πιτσιρίκι, για τους γονείς το πρόβλημα παραμένει το ίδιο σε ό,τι αφορά τις απουσίες τους από την εργασία.

Στην τελική, λειτουργεί κι αντίστροφα. Αρκεί ένα παιδάκι, που δεν κόλλησε στο σταθμό για να κολλήσουν και τα παιδάκια του σταθμού.
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο διότι ο οργανισμός-ανοσοποιητικό ενός 4χρονου δεν είναι ίδιος με ενός 2χρονου.

Ένα παιδάκι 4 ετών και το ίδιο παιδάκι 2 ετών, αν υποθεσουμε ότι θα μπορούσαν να βραθούν στο ίδιο περιβάλλον και θα κολλήσουν διαφορετικά και θα το περάσουν διαφορετικά.

Ας πούμε πολλές έρευνες δείχνουν ότι ένα παιδάκι κάτω των 2 ετών που αρρωσταίνει συχνά είνια πολύ πιθανότερο να αναπτύξει πχ άσθμα ή άλλες παθήσεις που θα το συνοδεύουν και στην ενήλικη ζωή του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 10:48

Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:28
Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:25

Στο νηπιαγωγείο παει ενα παιδάκι που ημερολογιακά είναι 4 ετών.
Ο παιδικός σταθμός είναι το στάδιο πριν το νηπιαγωγείο.
Το ξέρω ρε συ αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι. Είτε κολλήσει στον παιδικό είτε στο νηπιαγωγείο ένα πιτσιρίκι, για τους γονείς το πρόβλημα παραμένει το ίδιο σε ό,τι αφορά τις απουσίες τους από την εργασία.

Στην τελική, λειτουργεί κι αντίστροφα. Αρκεί ένα παιδάκι, που δεν κόλλησε στο σταθμό για να κολλήσουν και τα παιδάκια του σταθμού.
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο διότι ο οργανισμός-ανοσοποιητικό ενός 4χρονου δεν είναι ίδιος με ενός 2χρονου.

Ένα παιδάκι 4 ετών και το ίδιο παιδάκι 2 ετών, αν υποθεσουμε ότι θα μπορούσαν να βραθούν στο ίδιο περιβάλλον και θα κολλήσουν διαφορετικά και θα το περάσουν διαφορετικά.
Απ' ό,τι ξέρω από προσωπική εμπειρία με αρκετά βρέφη και πιτσιρίκια φίλων, υπάρχουν παιδάκια που είναι γενικώς πολύ πιο ευαίσθητα στις ιώσεις και μετά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος, όπου τόσο η έκθεση όσο και η υπερπροστασία τα κάνει πιο ευάλωτα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Φεβ 2023, 11:11

Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 09:44
Naida έγραψε:
03 Φεβ 2023, 23:49
Λογικό είναι να σου αρρωσταίνει. Χτίζει ανοσοποιητικό. Μην σε αγχώνει.
Αυτό είναι και δεν είναι αλήθεια.
Ας πούμε οι γιατροί λένε ότι τα παιδάκια μέχρι 2 ετών καλό είναι να μην εκτίθενται σε ασθένειες γιατί υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν κάτι στο μέλλον.
Από εκεί και πέρα φυσικά δεν το έχεις σε γυάλα και εννοείται θα κανει παρέα με άλλα παιδάκια και όλα, αλλά αν εχεις τη δυνατότητα να μην παει παιδικό πχ είναι καλύτερα.
Ιδανικά είναι μετά τα 2. 5-3 να ξεκινάνε. Όχι για το θέμα που αναφέρεις εφόσον υφίσταται μόνο αλλά και για άλλα θεματα που αφορούν την επικοινωνία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Φεβ 2023, 11:17

Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα δεν είναι κακό να το καθυστερήσεις λίγο. Αλλά πιστεύω ότι είναι ίσως καλό να πάει μια χρονιά, ακόμη κ αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις, έστω με διαλείμματα, για να είναι πιο εύκολη μετά η προσαρμογή του παιδιού στο προνηπιο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Φεβ 2023, 11:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:17
Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα δεν είναι κακό να το καθυστερήσεις λίγο. Αλλά πιστεύω ότι είναι ίσως καλό να πάει μια χρονιά, ακόμη κ αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις, έστω με διαλείμματα, για να είναι πιο εύκολη μετά η προσαρμογή του παιδιού στο προνηπιο.
Προ-παιδικο σταθμό έχει, τύπε; Να τα στείλουμε κάπου αν είναι μετά την γέννα, κατευθείαν, μην τυχόν και δεν προσαρμοστούν τα παιδιά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 11:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:17
Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα δεν είναι κακό να το καθυστερήσεις λίγο. Αλλά πιστεύω ότι είναι ίσως καλό να πάει μια χρονιά, ακόμη κ αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις, έστω με διαλείμματα, για να είναι πιο εύκολη μετά η προσαρμογή του παιδιού στο προνηπιο.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι η αντίληψη ότι η "επικοινωνία/κοινωνικοποίηση" του παιδιού, μπορεί να παίξει μόνον στον παιδικό σταθμό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Φεβ 2023, 11:31

Feindflug έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:20


Προ-παιδικο σταθμό έχει, τύπε; Να τα στείλουμε κάπου αν είναι μετά την γέννα, κατευθείαν, μην τυχόν και δεν προσαρμοστούν τα παιδιά.
Εχει, δικέ μου, λέγεται βρεφικός σταθμός. Το θέμα της κοινωνικοποιησης των παιδιών τη σημερινή εποχή στις μεγαλουπολεις δεν είναι τόσο trivial όσο νομίζεις.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Φεβ 2023, 11:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:31
Feindflug έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:20


Προ-παιδικο σταθμό έχει, τύπε; Να τα στείλουμε κάπου αν είναι μετά την γέννα, κατευθείαν, μην τυχόν και δεν προσαρμοστούν τα παιδιά.
Εχει, δικέ μου, λέγεται βρεφικός σταθμός. Το θέμα της κοινωνικοποιησης των παιδιών τη σημερινή εποχή στις μεγαλουπολεις δεν είναι τόσο trivial όσο νομίζεις.
Τέλεια, δικέ μου. Να πάνε τα παιδιά να κοινωνικοποιηθούν, μην καταλήξουν σε μια οθόνη μπροστά, να μην έχουν επαφές με ανθρ..εεεε..χχχμμ...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 11:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:31
Feindflug έγραψε:
04 Φεβ 2023, 11:20

Προ-παιδικο σταθμό έχει, τύπε; Να τα στείλουμε κάπου αν είναι μετά την γέννα, κατευθείαν, μην τυχόν και δεν προσαρμοστούν τα παιδιά.
Εχει, δικέ μου, λέγεται βρεφικός σταθμός. Το θέμα της κοινωνικοποιησης των παιδιών τη σημερινή εποχή στις μεγαλουπολεις δεν είναι τόσο trivial όσο νομίζεις.
Βασικά, είναι θέμα τύχης και τίποτα περισσότερο. Εγώ πχ ήμουν από τους τυχερούς, που στην ίδια πολυκατοικία γεννήθηκαν τρία πιτσιρίκια με διαφορά ενός έως τεσσάρων μηνών. Έπαιζαν μαζί από τότε που στάθηκαν στα πόδια τους και πήγαν μαζί στον ίδιο παιδικό σταθμό και προνήπια, κάνοντας κι άλλους φίλους. Και φυσικά υπήρχαν και οι επαφές με φιλικές οικογένειες, διακοπές, μαζώξεις κλπ

Ούτως ή άλλως, σε οικογένειες που παίζουν και αδέλφια, η "κοινωνικοποίηση" ξεκινά εξ απαλών ονύχων. Το θέμα είναι να αντιληφθεί το παιδί ότι δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος. Με λίγα λόγια, είναι περισσότερο θέμα γονεϊκής και όχι παιδικής αντιμετώπισης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1496
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 04 Φεβ 2023, 11:42

η Niki δεν ειναι αυτηνα που εδωσε 12 χιλιαρικα σε συμβουλο γαμου?

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 04 Φεβ 2023, 14:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:48


Απ' ό,τι ξέρω από προσωπική εμπειρία με αρκετά βρέφη και πιτσιρίκια φίλων, υπάρχουν παιδάκια που είναι γενικώς πολύ πιο ευαίσθητα στις ιώσεις και μετά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος, όπου τόσο η έκθεση όσο και η υπερπροστασία τα κάνει πιο ευάλωτα.
Ισχύει, άλλα παιδιά αρρωσταίνουν ευκολότερα, άλλα δυσκολότερα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69603
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιδικοί σταθμοί και προβληματισμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 14:05

Belladonna έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 10:48

Απ' ό,τι ξέρω από προσωπική εμπειρία με αρκετά βρέφη και πιτσιρίκια φίλων, υπάρχουν παιδάκια που είναι γενικώς πολύ πιο ευαίσθητα στις ιώσεις και μετά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος, όπου τόσο η έκθεση όσο και η υπερπροστασία τα κάνει πιο ευάλωτα.
Ισχύει, άλλα παιδιά αρρωσταίνουν ευκολότερα, άλλα δυσκολότερα.
Πράγμα που σημαίνει ότι μπορούν να κολλήσουν από τον οποιονδήποτε και εκτός σταθμού. Πατέρα, μητέρα, παπούδια κλπ που έχουν κοινωνική δραστηριότητα και για τον χ ή ψ λόγο είναι ασυμπτωματικοί φορείς.

Εκτός αν παίζει φάση εντατικής στο σπίτι, οπότε είνα άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών