Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 03 Φεβ 2023, 18:08

Στη γειτονιά μου τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα κύμα εσωτερικής μετανάστευσης από Ρομά, που νοικιάζουν σπίτια και διαμερισματα.
Έτσι μια πολυμελής οικογένεια αγόρασε το ισόγειο από ένα παλιό δίπατο.
Για να προλάβω εντυπώσεις δεν υπάρχουν ενοχλήσεις από μουσικές (όπως στο άλλο νήμα), εκτός από το που κάθονται έξω όλη μέρα, μπαινοβγαίνουν συνέχεια, το αγροτικό αραγμένο απέξω κλπ.

Ακριβώς απέναντι είναι μια νεότευκτη πολυκατοικία που τα μισά διαμερίσματα ήταν απούλητα. Ο εργολάβος δε μπορούσε να τα πουλήσει γιατί "απέναντι μένουν γύφτοι". Ο εργολάβος άρχισε να ανακατεύει τη γειτονιά "να διώξουμε τους γύφτους". Όλοι συμφώνησαν, αλλά οι "γύφτοι" είπαν δε φεύγουμε. Μάζεψαν υπογραφές στη γειτονιά και τους τις έδειξαν, αυτοί έδειξαν το συμβόλαιο του σπιτιού. Σημειωτέον τα παιδιά τους τα στέλνουν σχολείο.

Αφού έγιναν όλα αυτά και δε μπορούσαν να τους διώξουν, ένα βράδυ αργά πέρασε μια μηχανή μεγάλου κυβισμού και έριξαν μια χειροβομβίδα κρότου λάμψης μέσα στην αυλίτσα των "γύφτων". Σπίτι που μένει μια πολύτεκνη οικογένεια. Βέβαια όλη η γειτονιά αμέσως το απέδωσε σε ομόφυλους τους, ασχολούνται με ναρκωτικά, ξεκαθάρισμα λογαριασμών κλπ. Κανείς δεν κατηγόρησε τον εργολάβο, οτι θα μπορούσε να είχε πάει σε αυτά τα στέκια που υπάρχει υπερπροσφορά ρεμαλιών-τεμπέληδων-μπράβων που για λίγα ευρώ είναι έτοιμοι να βλάψουν κατά παραγγελία έναν άνθρωπο με τον οποίο ο εντολέας τους έχει κάποια διαφορά και δε μπορεί να του κάνει τίποτα νόμιμα.



Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Φεβ 2023, 18:47

Υδράργυρος έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:08
Στη γειτονιά μου τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα κύμα εσωτερικής μετανάστευσης από Ρομά, που νοικιάζουν σπίτια και διαμερισματα.
Έτσι μια πολυμελής οικογένεια αγόρασε το ισόγειο από ένα παλιό δίπατο.
Για να προλάβω εντυπώσεις δεν υπάρχουν ενοχλήσεις από μουσικές (όπως στο άλλο νήμα), εκτός από το που κάθονται έξω όλη μέρα, μπαινοβγαίνουν συνέχεια, το αγροτικό αραγμένο απέξω κλπ.

Ακριβώς απέναντι είναι μια νεότευκτη πολυκατοικία που τα μισά διαμερίσματα ήταν απούλητα. Ο εργολάβος δε μπορούσε να τα πουλήσει γιατί "απέναντι μένουν γύφτοι". Ο εργολάβος άρχισε να ανακατεύει τη γειτονιά "να διώξουμε τους γύφτους". Όλοι συμφώνησαν, αλλά οι "γύφτοι" είπαν δε φεύγουμε. Μάζεψαν υπογραφές στη γειτονιά και τους τις έδειξαν, αυτοί έδειξαν το συμβόλαιο του σπιτιού. Σημειωτέον τα παιδιά τους τα στέλνουν σχολείο.

Αφού έγιναν όλα αυτά και δε μπορούσαν να τους διώξουν, ένα βράδυ αργά πέρασε μια μηχανή μεγάλου κυβισμού και έριξαν μια χειροβομβίδα κρότου λάμψης μέσα στην αυλίτσα των "γύφτων". Σπίτι που μένει μια πολύτεκνη οικογένεια. Βέβαια όλη η γειτονιά αμέσως το απέδωσε σε ομόφυλους τους, ασχολούνται με ναρκωτικά, ξεκαθάρισμα λογαριασμών κλπ. Κανείς δεν κατηγόρησε τον εργολάβο, οτι θα μπορούσε να είχε πάει σε αυτά τα στέκια που υπάρχει υπερπροσφορά ρεμαλιών-τεμπέληδων-μπράβων που για λίγα ευρώ είναι έτοιμοι να βλάψουν κατά παραγγελία έναν άνθρωπο με τον οποίο ο εντολέας τους έχει κάποια διαφορά και δε μπορεί να του κάνει τίποτα νόμιμα.


Αν κρίνω από προηγούμενα γραφόμενά σου περί Ρομά , δεν έχεις προσωπική εμπειρία σχετικώς*, οπότε η ιστορία είναι μουφα.





*Φαίνεται πως η εικόνα σου περιορίζεται στο αδέρφια μου αλήτες πουλιά του Τόλη, με καραβάνια μουσικών που παίζουν βιολιά και παθιασμένους έρωτες.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Φεβ 2023, 18:51

Υδράργυρος έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:08
Ακριβώς απέναντι είναι μια νεότευκτη πολυκατοικία που τα μισά διαμερίσματα ήταν απούλητα. Ο εργολάβος δε μπορούσε να τα πουλήσει γιατί "απέναντι μένουν γύφτοι". Ο εργολάβος άρχισε να ανακατεύει τη γειτονιά "να διώξουμε τους γύφτους". Όλοι συμφώνησαν, αλλά οι "γύφτοι" είπαν δε φεύγουμε. Μάζεψαν υπογραφές στη γειτονιά και τους τις έδειξαν, αυτοί έδειξαν το συμβόλαιο του σπιτιού. Σημειωτέον τα παιδιά τους τα στέλνουν σχολείο.


Μα γιατί? :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Φεβ 2023, 18:52

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:47
Υδράργυρος έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:08
Στη γειτονιά μου τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα κύμα εσωτερικής μετανάστευσης από Ρομά, που νοικιάζουν σπίτια και διαμερισματα.
Έτσι μια πολυμελής οικογένεια αγόρασε το ισόγειο από ένα παλιό δίπατο.
Για να προλάβω εντυπώσεις δεν υπάρχουν ενοχλήσεις από μουσικές (όπως στο άλλο νήμα), εκτός από το που κάθονται έξω όλη μέρα, μπαινοβγαίνουν συνέχεια, το αγροτικό αραγμένο απέξω κλπ.

Ακριβώς απέναντι είναι μια νεότευκτη πολυκατοικία που τα μισά διαμερίσματα ήταν απούλητα. Ο εργολάβος δε μπορούσε να τα πουλήσει γιατί "απέναντι μένουν γύφτοι". Ο εργολάβος άρχισε να ανακατεύει τη γειτονιά "να διώξουμε τους γύφτους". Όλοι συμφώνησαν, αλλά οι "γύφτοι" είπαν δε φεύγουμε. Μάζεψαν υπογραφές στη γειτονιά και τους τις έδειξαν, αυτοί έδειξαν το συμβόλαιο του σπιτιού. Σημειωτέον τα παιδιά τους τα στέλνουν σχολείο.

Αφού έγιναν όλα αυτά και δε μπορούσαν να τους διώξουν, ένα βράδυ αργά πέρασε μια μηχανή μεγάλου κυβισμού και έριξαν μια χειροβομβίδα κρότου λάμψης μέσα στην αυλίτσα των "γύφτων". Σπίτι που μένει μια πολύτεκνη οικογένεια. Βέβαια όλη η γειτονιά αμέσως το απέδωσε σε ομόφυλους τους, ασχολούνται με ναρκωτικά, ξεκαθάρισμα λογαριασμών κλπ. Κανείς δεν κατηγόρησε τον εργολάβο, οτι θα μπορούσε να είχε πάει σε αυτά τα στέκια που υπάρχει υπερπροσφορά ρεμαλιών-τεμπέληδων-μπράβων που για λίγα ευρώ είναι έτοιμοι να βλάψουν κατά παραγγελία έναν άνθρωπο με τον οποίο ο εντολέας τους έχει κάποια διαφορά και δε μπορεί να του κάνει τίποτα νόμιμα.


Αν κρίνω από προηγούμενα γραφόμενά σου περί Ρομά , δεν έχεις προσωπική εμπειρία σχετικώς*, οπότε η ιστορία είναι μουφα.





*Φαίνεται πως η εικόνα σου περιορίζεται στο αδέρφια μου αλήτες πουλιά του Τόλη, με καραβάνια μουσικών που παίζουν βιολιά και παθιασμένους έρωτες.
Εντάξει, υπάρχει μια δόση αλήθειας στο τραγούδι, εκεί που λέει "αλήτες". :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 03 Φεβ 2023, 19:01

:g094::g094::g094::g094::g094::g094::g094::g094::g094:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Φεβ 2023, 19:06

Kauldron έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:51
Υδράργυρος έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:08
Ακριβώς απέναντι είναι μια νεότευκτη πολυκατοικία που τα μισά διαμερίσματα ήταν απούλητα. Ο εργολάβος δε μπορούσε να τα πουλήσει γιατί "απέναντι μένουν γύφτοι". Ο εργολάβος άρχισε να ανακατεύει τη γειτονιά "να διώξουμε τους γύφτους". Όλοι συμφώνησαν, αλλά οι "γύφτοι" είπαν δε φεύγουμε. Μάζεψαν υπογραφές στη γειτονιά και τους τις έδειξαν, αυτοί έδειξαν το συμβόλαιο του σπιτιού. Σημειωτέον τα παιδιά τους τα στέλνουν σχολείο.


Μα γιατί? :003:
ενταξει, προφανως η ιστορια ειναι μουφα, αλλα πρεπέι να παραδεχτω οτι το σχολιο σου ειναι ον ποιντ.

υδραργυρε, δεν τοφτιαξες καλα το σεναριο, εχει τρυπα, και τη βρηκε ο χελωνος, και σε εξεθεσε. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 03 Φεβ 2023, 19:17

Εικόνα
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Φεβ 2023, 19:19

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 03 Φεβ 2023, 19:19

Δεν είναι μούφα η ιστορία. Η χειροβομβίδα έσκασε, ο εργολάβος δε μπορούσε να πουλήσει γιατί απέναντι "μένουν γύφτοι". Μέχρι και στην αστυνομία που είχα πάει δι υπόθεσιν μου μου είπαν "α εκεί με τους γύφτους μένεις;"

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 03 Φεβ 2023, 19:23

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Φεβ 2023, 18:47

Αν κρίνω από προηγούμενα γραφόμενά σου περί Ρομά , δεν έχεις προσωπική εμπειρία σχετικώς*, οπότε η ιστορία είναι μουφα.
Έχεις εσύ προσωπική εμπειρία πέρα απο το "φάε το φαί σου γιατί θα σε πάρει ο γύφτος";

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 03 Φεβ 2023, 19:23

Υδράργυρος έγραψε:
03 Φεβ 2023, 19:19
Δεν είναι μούφα η ιστορία. Η χειροβομβίδα έσκασε, ο εργολάβος δε μπορούσε να πουλήσει γιατί απέναντι "μένουν γύφτοι". Μέχρι και στην αστυνομία που είχα πάει δι υπόθεσιν μου μου είπαν "α εκεί με τους γύφτους μένεις;"



aLiCat
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας την 03 Φεβ 2023, 19:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο γείτονας μου, η ευαίσθητη κοινωνική ομάδα Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Φεβ 2023, 19:34

Πχόρουμ μπι λάικ:
ΑΑΑΑΑ μια ιστορία που δεν κάνει confirm τα biases μου, Γουίλ έλα γρήγορα!
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών