Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ορέστης 35

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Σεπ 2018, 20:55

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 16:37
Ορέστης 35 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 16:09
Στα ιατρεια του ΙΚΑ εχει δυο καταχωρησεις το πινακακι: Ακτινογραφια, συνταγογραφηση. Αν δεν δικαιολογουν μια απο τις δυο τα συμπτωματα σου, δεν εχεις τιποτα.

Αλλο παραδειγμα. Ειχα ενοχλησεις απο τον προστατη χρονια και υπερηχο μού εγραψε για πρωτη φορα φετος μια ουρολογος στο λαικο. Ειχα παει για αλλο προβλημα αλλα η γιατρος ασχοληθηκε και με αυτο. Ενας οικογενειακος γιατρος απλα θα εγραφε μια αναλυση ουρων και θα αγνοουσε το χρονιο προβλημα.
Μα αφού δεν έχετε σύστημα με οικογενειακό γιατρό, πώς ξέρεις τι θα έκανε; Το υποθέτεις, κρίνοντας από τους παθολόγους, αλλά το σύστημα με τους οικογενειακούς γιατρούς είναι ολόκληρο σύστημα. Δε γίνεται σε μία μέρα απλά βαφτίζοντας γενικούς παθολόγους οικογενειακούς γιατρούς, είναι μια διαφορετική νοοτροπία που ξεκινάει απ'την εκπαίδευση. Ο γιατρός που πας στην Ελλάδα σκέφτεται οτι σε μένα ήρθες εγώ θα σε γιατρέψω, ο οικογενειακός γιατρός πρέπει να σκέφτεται πού θα σε στείλει.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι σκοπεύουν ακριβώς να κάνουν στην Ελλάδα, κι απ'ότι φαίνεται ήδη έχει κολλήσει. Μάλλον τελικά θα γίνει ένας μισοτελειωμένος αχταρμάς ως συνήθως.
Οσο αφαιρουν επιλογες απο τον ασθενη τοσο χειροτερο θα γινεται. Βλεπεις οτιθελουν να επιβαλουν φακελωμα. Θα βλεπει πχ ο γιατρος οτι εχεις πολλες εξετασεις τελευραια, θα σκεφτεται υποχονδριος θα ειναι αυτος, χεστον. Ή θα βλεπει κατι που δςν του αρεσει και θα σου φερεται με προκαταληψη. Θυμαμαι οταν ειχα κανει τεστ κοπωσεως στον Ερυθρο και εκανε ειρωνικα σχολια ο διευθυντης της καρδιολογικης οτι "δεν ειμαι απο την Σπαρτη" και τετοια.

Ορέστης 35

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Σεπ 2018, 20:59

Ο μακαριτης εγραψε οτι οταν τον διεγνωσαν με aids εμπαιναν στον θαλαμο με μασκες απο φοβο μηπως κολλησουν. Καταλαβαινεις επιπεδο.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 29 Σεπ 2018, 22:06

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:50
Ορέστης 35 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:23
Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:16
Αφού στ'αρχίδια σας θα τους γράψετε έτσι κι αλλιώς και θα πάτε κατευθείαν εκεί που θα λέει η αυτοδιάγνωση που θα κάνετε
Σιγά μη φταρνιστεί το παιδί και δεν πάτε κατευθείαν στον παιδίατρο :lol:
Αν την εχεις πατησει απο ασχετιλες γιατρων πας κατευθειαν στον ειδικο.
Προσωπικά την έχω πατήσει και από ειδικούς, και μάλιστα 3 διαφορετικούς για το ίδιο πράγμα. Είχα ημικρανίες από αυτές που βλέπεις αστεράκια κανονικά, και μου είπανε ότι έχω ό,τι μπορείς να φανταστείς εκτός από ημικρανίες. Τελικά βρήκα στο ίντερνετ ολόκληρη κοινότητα από ανθρώπους που έχουν ακριβώς το ίδιο, με σκίτσα ακριβώς τα αστεράκια που βλέπω και περιγραφές ακριβώς αυτό που παθαίνω, το οποίο λέγεται απλά ημικρανία με αύρα. Σε σημείο να αναρωτιέσαι καλά ρε πστ μου αυτοί οι γιατροί γκουγκλ δεν είχανε.
σέβομαι την οδύνη σου αλλα μη σου κακοφαίνεται και τόσο διότι τα ντόκτορ που να υποψιαστούν ότι μπορεί να υπάρχει άνδρας με ημικρανίες και.δη με αύρα! άντρας ρε παιδιά ;συχνά πυκνά μιλάω με κυρίες και λεω για ημικρανίες στο ξεκούδουνο και μου λένε: έχω ημικρανίες! Η οτι έχει κόρη της ή η μητέρα της ... Τι να πω ρε φίλε καλή δύναμη καλό κουράγιο είναι μη σου τύχει .
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Σεπ 2018, 22:15

Εγώ πρώτη φορά τώρα ακούω ότι οι ημικρανίες είναι γυναικείο πράγμα.
Τώρα βλέπω στη wikipedia ότι έχει μια βάση, 18% των γυναικών και μόνο 6% των ανδρών.

Chilloutbuddy έχεις βρει κανένα lifehack για να περνάνε;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Σεπ 2018, 22:19

Ορέστης 35 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 20:59
Ο μακαριτης εγραψε οτι οταν τον διεγνωσαν με aids εμπαιναν στον θαλαμο με μασκες απο φοβο μηπως κολλησουν. Καταλαβαινεις επιπεδο.
ήταν οι στρατιωτικοί γιατροί. Οι καλύτεροι που υπάρχουν (σαν τους πιλότους και τα κομάντα μας λολ)

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 29 Σεπ 2018, 22:22

foscilis έγραψε:
29 Σεπ 2018, 22:19
Ορέστης 35 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 20:59
Ο μακαριτης εγραψε οτι οταν τον διεγνωσαν με aids εμπαιναν στον θαλαμο με μασκες απο φοβο μηπως κολλησουν. Καταλαβαινεις επιπεδο.
ήταν οι στρατιωτικοί γιατροί. Οι καλύτεροι που υπάρχουν (σαν τους πιλότους και τα κομάντα μας λολ)
Πού το είδες αυτό; :smt017
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Σεπ 2018, 22:29

Λέει για τον Ζακ. Τον HIV του τον βρήκαν όταν έδωσε αίμα σαν φαντάρος και αυτά με τις μάσκες έγιναν σε στρατιωτικό νοσοκομείο:

http://labelnews.gr/%CE%BF-%CE%B3%CE%BF ... %BB%CE%BB/

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Σεπ 2018, 03:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 22:15
Chilloutbuddy έχεις βρει κανένα lifehack για να περνάνε;
Mπα. Μέχρι κωδείνη είχα πάρει, τίποτα.
Ησυχία και σβηστά φώτα βοηθάνε λίγο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2018, 04:02

Custom_F έγραψε:
29 Σεπ 2018, 11:07
Να δωσω και δικιο στον κρατικο υπαλληλο, που το κρατος τον υποχρεωνει ως υπαλληλο του, να κανει κατι που δε θελει.
Γιατί να του δώσεις δίκιο; Ο υπάλληλος έχει το δικαίωμα να επιλέγει τι θέλει και τι δεν θέλει να κάνει απ' αυτά που του λέει ο εργοδότης του; Αν δεν θέλει να το κάνει, ας βρει άλλη δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2018, 04:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:04
Dorian έγραψε:
29 Σεπ 2018, 14:57
τι είναι αυτό με τον οικογενειακό γιατρό; Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα στο μάτι θα πρέπει να πας πρώτα εκεί να σου βάλει σφραγίδες για να πας οφθαλμίατρο να τρέχεις 2 φορές; Δεν καταλαβαίνω.
Το "πρόβλημα στο μάτι" μπορεί να είναι αλλεργία. Οπότε μπορεί είτε να σου συνταγογραφήσει κολλύριο ο οικογενειακός και να μην πας στον οφθαλμίατρο, ή αν το έχεις συχνά να σε στέιλει στον αλλεργιολόγο.
Έτσι δε θα σπαταλήσεις το χρόνο του οφθαλμίατρου, ενώ αν είσαι ηλικιωμένος ο οικογενειακός μπορεί να έρθει και στο σπίτι σου.
Αυτό είναι το κονσεπτ νομίζω.
Ναι, οκέι. Ίσως να είναι αλλεργία, αν και αυτό σαφώς μπορεί να σ'το πει και ο οφθαλμίατρος, οπότε δεν χάνει καθόλου τον χρόνο του και μπορεί να σου συνταγογραφήσει το κατάλληλο φάρμακο έτσι κι αλλιώς.

Υπάρχουν και πιο οφθαλμοφανείς λόγοι επίσκεψης στον οφθαλμίατρο. Π.χ. τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι ο αριστερός μου φακός δεν ανταποκρίνεται το ίδιο καλά όπως πρώτα στην διαθλαστική διόρθωση του αστιγματισμού μου και χρειάζομαι νέα συνταγή. Δεν χρειάζομαι κανέναν γαμημένο GP να μου το επιβεβαιώσει και να χάνω και τον δικό μου και τον δικό του χρόνο.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 22:15
Εγώ πρώτη φορά τώρα ακούω ότι οι ημικρανίες είναι γυναικείο πράγμα.
Τώρα βλέπω στη wikipedia ότι έχει μια βάση, 18% των γυναικών και μόνο 6% των ανδρών.

Chilloutbuddy έχεις βρει κανένα lifehack για να περνάνε;
Αν μιλάμε για οφθαλμική ημικρανία, δηλαδή μόνο τα «αστεράκια» χωρίς πονοκέφαλο, περνάνε τυπικά μετά από 10-30 λεπτά. Έχω παρατηρήσει ότι περνάνε γρηγορότερα αν βρέξω τα μάτια μου, ξαπλώσω και κλείσω τα φώτα, όπως λέει και ο Chill. Οι οθόνες χειροτερεύουν την κατάσταση. Αν τραβήξεις τα μάτια σου προς τα πλάγια, εξαφανίζονται προσωρινά, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι κάτι τέτοιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 30 Σεπ 2018, 04:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2018, 04:09

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:22
ναι ρε γι'αυτό είναι τυφλοί τύφλα όλοι οι Άγγλοι και τα παιδιά τους ζουν δε ζουν μέχρι γεννοβολούν από το γυμνάσιο :lol:
Προέβην σε δυο απαραίτητες διορθώσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 30 Σεπ 2018, 08:22

    Δεν είχαν βγει πριν από μερικά χρόνια κάτι καινούρια φάρμακα για τις ημικρανίες, που θεωρήθηκαν μεγάλη ανακάλυψη;
    Μια φίλη μου που υπέφερε από ημικρανίες, μου είχε πει ότι σώθηκε.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      perseus
      Δημοσιεύσεις: 15265
      Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
      Phorum.gr user: Perseus
      Τοποθεσία: Ιωαννινα

      Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Σεπ 2018, 09:13

      Επειδη ομως τα τελευταια χρονια οι επισκεψεις σε γιατρους και οι εξετασεις εχουν γινει πολυ συχνα φαινομενα,
      γιαγιουλα εσυ.
      πέρα από συνταγογράφηση, παραπεμπτικά εργαστηριακών εξετάσεων και παραπομπή στον αντίστοιχο ειδικό,
      ο οικογενειακός ιατρός θα φτιάξει (ή προβλέπεται μελλονικά να φτιάξει) και ηλεκτρονικό φάκελο υγείας του κάθε ασθνούς με εμβολιασμούς, προληπτικές εξετάσεις, προγραμματισμένος επανέλεχγος χρόνιων παθήσεων και επικαιροποίηση φαρμακευτικής αγωγής
      υπαρχει αυτο.

      Άβαταρ μέλους
      perseus
      Δημοσιεύσεις: 15265
      Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
      Phorum.gr user: Perseus
      Τοποθεσία: Ιωαννινα

      Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Σεπ 2018, 09:17

      Ορέστης 35 έγραψε:
      29 Σεπ 2018, 20:59
      Ο μακαριτης εγραψε οτι οταν τον διεγνωσαν με aids εμπαιναν στον θαλαμο με μασκες απο φοβο μηπως κολλησουν. Καταλαβαινεις επιπεδο.
      δεν υπαρχει περιπτωση να σας περασει απο το μυαλο οτι τις μασκες τις φορουσαν για να μην κολλησουν αυτοι τιποτα τον μαλακα που ειχε ειντς?

      Άβαταρ μέλους
      Chilloutbuddy
      Δημοσιεύσεις: 9860
      Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
      Phorum.gr user: Chilloutbuddy

      Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Σεπ 2018, 10:03

      Saliveros έγραψε:
      30 Σεπ 2018, 08:22
        Δεν είχαν βγει πριν από μερικά χρόνια κάτι καινούρια φάρμακα για τις ημικρανίες, που θεωρήθηκαν μεγάλη ανακάλυψη;
        Μια φίλη μου που υπέφερε από ημικρανίες, μου είχε πει ότι σώθηκε.
        o περισσότερος κόσμος όταν λέει ημικρανίες εννοεί πονοκέφαλο
        σ'αυτό που λέω εγώ ο πονοκέφαλος είναι το μικρότερο πρόβλημα.
        Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

        Απάντηση


        • Παραπλήσια Θέματα
          Απαντήσεις
          Προβολές
          Τελευταία δημοσίευση

        Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

        Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών