Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Σεπ 2018, 11:07

Εκανα προχθες την αιτηση μεσω ΗΔΙΚΑ για τον οικογενειακο γιατρο, που απο 01/01/2019 θα ειναι υποχρεωτικος.
Αυτο που εμενε ηταν να παρω την εκτυπωμενη αιτηση και να δικαιολογητικα και να παω, αφου πρωτα κλεισω ραντεβου ασφαλως, στον οικογενειακο γιατρο που εχω επιλεξει ωστε να ολοκληρωσει τη διαδικασια.
Ολα καλα μεχρι εδω.

Χθες λοιπον, που ειχα ραντεβου στο ΚΥ με εναν αλλο γιατρο, βλεπω μπροστα μου αυτον που εχω επιλεξει για οικογενειακο και σκεφτομαι ευκαιρια να ρωτησω κιολας για να ειμαι σιγουρη οτι τα κανω ολα καλα. Η απαντηση του γιατρου ηταν πως... Εσυ μπορει να με εχεις επιλεξει για οικογενειακο, εμενα ομως κανεις δε με ρωτησε. Δε θελω να ειμαι οικογενειακος γιατρος και δε γινεται γιατι ειμαι του Δημοσιου. Και που θα με βρεις εμενα που δεν εχω ιατρειο ιδιωτικο (αφου ρε συ, εχω ερθει στο ιατρειο σου, τι λες; τεσπα... ) οταν με χρειαστεις ξαφνικα για να πας στο νοσοκομειο;..

Μουρθε ντουβρουτζας... Μπαρδον; - Μα δε χρειαζομαστε οικογενειακο ωστε να μας παραπεμπει στην καταλληλη ειδικοτητα και να μην τους γυρναμε ολους οταν δεν ξερουμε που να απευθυνυθουμε; - Οοοοοχι... Ο οικογενειακος ειναι στην περιπτωση που γινειο κατι εκτακτο, να σε στειλει στον καταλληλο νοσοκομειακο γιατρο. Τα ΚΥ θα λειτουργουν κανονικα και θα μπορεις να κλεινεις ραντεβου σε οποια ειδικοτητα θες. -Τωρα εγω τι να κανω; να κανω καποια ακυρωση και να κανω νεα αιτηση για αλλον γιατρο; - Οχι, εσυ θα αφησεις την αιτηση να ληξει και αυτοματα θα σου οριστει οικογενειακος γιατρος. Εχουμε παει στα δικαστηρια γιατι μας εβαλαν χωρις να το θελουμε. Μονο ιδιωτης γινεται να ειναι οικογενειακος, αλλα δε θελουν γιατι δεν εχει λεφτα.

Μαλιστα. Εγω να τα καταλαβω ολα αυτα. Να δωσω και δικιο στον κρατικο υπαλληλο, που το κρατος τον υποχρεωνει ως υπαλληλο του, να κανει κατι που δε θελει. Απο κει και περα. Εγω θα την πληρωσω; Τι σταδγιαλα συμβαινει; Παω να τα κανω ολα σωστα, στην ωρα μου, οπως μου υποδεικνυουν και τι; Θα μου δωσουν οποιον θελουν τελικα; Στο εξαμηνο σου λεει, "αλλαξε τον". Τι "αλλαξε τον"; και ποιον να επιλεξω; Δυο ιδιωτες ηταν στη λιστα και καμια δεκαρια του ικα, αν θυμαμαι καλα! - Και θα με στειλουν σε οποιον θελουν δηλαδη; - Οχι ακριβψς, θα πρεπει και κεινος να δεχτει να γινει ο οικογενειακος σου γιατρος. - Ελα μου;;;!!! Να επισυναψω φωτο ολοσωμη;

Δεν ξερω ποσα απαυτα, που μου ειπε ο γιατρος, ισχυουν... Ελπιζω εστω να ισχυει πως μπορεις να κλεινεις ραντεβου στα ΚΥ σε οποια ειδικοτητα θες και μετα το τελος του '18. Οσο αφορα τα νοσοκομεια και τους γιατρους που θες να επισκεπτεσαι εκει... δεν καταλαβα... ή δε θελω να πιστεψω οτι ειναι αυτο που καταλαβα. Αν θελω εγω καθε φορα που παω νοσοκομειο να περναω απο αλλο γιατρο πριν, και καλα αν ειναι για την πρωτη φορα, αλλα καθε φορα; αν ειναι ετσι, δε θα κανω αλλη δουλεια ολο το χρονο. Αλλα ακομη και αν ειναι μονο για κατι εκτακτο, δε μπορει να ψαχνεις τον οικογενειακο να σου δωσει παραπεμπτικο εκεινη την ωρα!

Μπορει ο γιατρος του ΚΥ να αρνηθει να γινει οικογενειακος; αλλα ακομη και αν τελικα γινει, μπορω εγω να ειμαι σιγουρη οτι θα κανει τελικα τη δουλεια του οπως πρεπει και δε θα μου κανει τη ζωη δυσκολη;..

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Σεπ 2018, 11:13

Εχει παγώσει το θεμα Καστομ νομίζω, εξαιτίας του γεγονότος οτι οι γιατροί δε δηλώνουν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Σεπ 2018, 11:19

Cecily Anne έγραψε:
29 Σεπ 2018, 11:13
Εχει παγώσει το θεμα Καστομ νομίζω, εξαιτίας του γεγονότος οτι οι γιατροί δε δηλώνουν.
Μαλιστα. Πρωτα ειπαν δηλαδη οτι γινεται υποχρεωτικος ο οικογενειακος γιατρος και μετα κοιταξαν να δουν που θα τους βρουν;
Ωραια. Μιλαμε για οργανωση.

Αντε να δουμε.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Σεπ 2018, 11:28

Δεν ξερω λεπτομέρειες, μονο οτι πάγωσε μου ειπαν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ορέστης 35

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Σεπ 2018, 11:29

Με λαμογια θα μπλεξουμε παλι. Οσες αφορες ειχα καλο αποτελεσμα στην υγεια μου ηταν γιατι πηγα σε νοσοκομειο.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12488
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 29 Σεπ 2018, 14:22

το θεμα μπορει να εχει παγωσει λογω του οριου που ειχαν οι γιατροι στην συνταγογραφηση φαρμακων
αν δλδ ενας γιατρος εχει 15 σταθερους πελατες που τους εγραφε τα φαρμακα και τωρα με τον οικογενειακο του ερθουν αλλοι τοσοι με μηνιαιες απαιτησεις σε φαρμακα μπορει να μην μπορει να συνταγογραφησει οσα χρειαζονται
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 29 Σεπ 2018, 14:57

τι είναι αυτό με τον οικογενειακό γιατρό; Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα στο μάτι θα πρέπει να πας πρώτα εκεί να σου βάλει σφραγίδες για να πας οφθαλμίατρο να τρέχεις 2 φορές; Δεν καταλαβαίνω.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Σεπ 2018, 15:04

Dorian έγραψε:
29 Σεπ 2018, 14:57
τι είναι αυτό με τον οικογενειακό γιατρό; Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα στο μάτι θα πρέπει να πας πρώτα εκεί να σου βάλει σφραγίδες για να πας οφθαλμίατρο να τρέχεις 2 φορές; Δεν καταλαβαίνω.
Το "πρόβλημα στο μάτι" μπορεί να είναι αλλεργία. Οπότε μπορεί είτε να σου συνταγογραφήσει κολλύριο ο οικογενειακός και να μην πας στον οφθαλμίατρο, ή αν το έχεις συχνά να σε στέιλει στον αλλεργιολόγο.
Έτσι δε θα σπαταλήσεις το χρόνο του οφθαλμίατρου, ενώ αν είσαι ηλικιωμένος ο οικογενειακός μπορεί να έρθει και στο σπίτι σου.
Αυτό είναι το κονσεπτ νομίζω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Σεπ 2018, 15:06

στην αγγλια ετσι ειναι με τους τζη-πι-δες. τζενεραλ πρακτισιονερς. όπως το λεει ο νανος. πας πρωτα στον γενικο να δει τι ακριβως παιζει και αυτο σε στελνει στον εξειδικευμενο με ραντεβου
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Σεπ 2018, 15:16

Αφού στ'αρχίδια σας θα τους γράψετε έτσι κι αλλιώς και θα πάτε κατευθείαν εκεί που θα λέει η αυτοδιάγνωση που θα κάνετε
Σιγά μη φταρνιστεί το παιδί και δεν πάτε κατευθείαν στον παιδίατρο :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 29 Σεπ 2018, 15:18

οχι ρε δεν θα βλεπουμε ααπο το ενα ματι και θα παμε στον γενικο ιατρο ,να μας πει.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Σεπ 2018, 15:22

ναι ρε γι'αυτό είναι τυφλοί όλοι οι άγγλοι και τα παιδιά τους ζουν δε ζουν μέχρι το γυμνάσιο :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Ορέστης 35

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 29 Σεπ 2018, 15:23

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:16
Αφού στ'αρχίδια σας θα τους γράψετε έτσι κι αλλιώς και θα πάτε κατευθείαν εκεί που θα λέει η αυτοδιάγνωση που θα κάνετε
Σιγά μη φταρνιστεί το παιδί και δεν πάτε κατευθείαν στον παιδίατρο :lol:
Αν την εχεις πατησει απο ασχετιλες γιατρων πας κατευθειαν στον ειδικο.

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 29 Σεπ 2018, 15:24

Νομίζω χρειάζονται μόνο για εισαγωγή έκτακτα σε νοσοκομείο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Σεπ 2018, 15:50

Ορέστης 35 έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:23
Chilloutbuddy έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:16
Αφού στ'αρχίδια σας θα τους γράψετε έτσι κι αλλιώς και θα πάτε κατευθείαν εκεί που θα λέει η αυτοδιάγνωση που θα κάνετε
Σιγά μη φταρνιστεί το παιδί και δεν πάτε κατευθείαν στον παιδίατρο :lol:
Αν την εχεις πατησει απο ασχετιλες γιατρων πας κατευθειαν στον ειδικο.
Προσωπικά την έχω πατήσει και από ειδικούς, και μάλιστα 3 διαφορετικούς για το ίδιο πράγμα. Είχα ημικρανίες από αυτές που βλέπεις αστεράκια κανονικά, και μου είπανε ότι έχω ό,τι μπορείς να φανταστείς εκτός από ημικρανίες. Τελικά βρήκα στο ίντερνετ ολόκληρη κοινότητα από ανθρώπους που έχουν ακριβώς το ίδιο, με σκίτσα ακριβώς τα αστεράκια που βλέπω και περιγραφές ακριβώς αυτό που παθαίνω, το οποίο λέγεται απλά ημικρανία με αύρα. Σε σημείο να αναρωτιέσαι καλά ρε πστ μου αυτοί οι γιατροί γκουγκλ δεν είχανε.

Κακά τα ψέμματα πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά είτε σε ειδικό πας είτε σε οικογενειακό γιατρό. Άνθρωποι είναι κι αυτοί με ένα μυαλό, δεν είναι μηχανές.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών