Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 30 Σεπ 2018, 11:42

perseus έγραψε:
30 Σεπ 2018, 11:04
Τι να καταλαβω σαρανταρα δεν εισαι?
Να καταλαβεις οτι μπορει να αναφέρεται σε παιδια/αντρα κλπ και οτι δεν μοιράζουμε βραβεία τρόμπας της χρονιάς, ώστε να διαγωνίζεστε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Σεπ 2018, 13:22

Cecily Anne έγραψε:
30 Σεπ 2018, 11:42
perseus έγραψε:
30 Σεπ 2018, 11:04
Τι να καταλαβω σαρανταρα δεν εισαι?
Να καταλαβεις οτι μπορει να αναφέρεται σε παιδια/αντρα κλπ και οτι δεν μοιράζουμε βραβεία τρόμπας της χρονιάς, ώστε να διαγωνίζεστε.
οταν λεει πηγα σε ρευματολογο σημαινει οτι πηγε αυτη σε ρευματολογο ουτε ανδρας ουτε παιδια και δενειναι η πρωτη ουτε η τελευταια /ος

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 30 Σεπ 2018, 13:28

Δεν εκανες κουοτ τον ρευματολογο. Πηγαινε πισω και δες αν δε θυμασαι.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 30 Σεπ 2018, 13:44

Τελικά τι γίνεται, κάνουμε αίτηση ή όχι;
the end

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Σεπ 2018, 13:46

τελος 2004, λιγο πριν φυγω για αγγλια, μου μιλαγε ενας συναδελφος που πηγαινε για γενικος γιατρος ( τοτε ξεκιναγε η ιστορια με τους γενικους γιατρους)
ενα πραμα μου ειπε: "Ποσα θα μου δινεις για να σου τα παραπεμπω;"
Ο θεσμος στην ελλαδα ειναι μαλλον καταδικασμενος σε αποτυχια για αυτο και μονο

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 30 Σεπ 2018, 13:53

Πάνας έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:44
Τελικά τι γίνεται, κάνουμε αίτηση ή όχι;
Κανε εσυ, να εισαι ενταξει και βλεπουμε...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Σεπ 2018, 14:05

Custom_F έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:28
Δεν εκανες κουοτ τον ρευματολογο. Πηγαινε πισω και δες αν δε θυμασαι.
τι κουοτ να κανω τον ρευματολογο αφου σε εσενα απευθυνομαι.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 30 Σεπ 2018, 14:07

perseus έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:05
Custom_F έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:28
Δεν εκανες κουοτ τον ρευματολογο. Πηγαινε πισω και δες αν δε θυμασαι.
τι κουοτ να κανω τον ρευματολογο αφου σε εσενα απευθυνομαι.
Κουραστηκα... εχεις δικιο...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Σεπ 2018, 14:47

hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2018, 04:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:04
Dorian έγραψε:
29 Σεπ 2018, 14:57
τι είναι αυτό με τον οικογενειακό γιατρό; Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα στο μάτι θα πρέπει να πας πρώτα εκεί να σου βάλει σφραγίδες για να πας οφθαλμίατρο να τρέχεις 2 φορές; Δεν καταλαβαίνω.
Το "πρόβλημα στο μάτι" μπορεί να είναι αλλεργία. Οπότε μπορεί είτε να σου συνταγογραφήσει κολλύριο ο οικογενειακός και να μην πας στον οφθαλμίατρο, ή αν το έχεις συχνά να σε στέιλει στον αλλεργιολόγο.
Έτσι δε θα σπαταλήσεις το χρόνο του οφθαλμίατρου, ενώ αν είσαι ηλικιωμένος ο οικογενειακός μπορεί να έρθει και στο σπίτι σου.
Αυτό είναι το κονσεπτ νομίζω.
Ναι, οκέι. Ίσως να είναι αλλεργία, αν και αυτό σαφώς μπορεί να σ'το πει και ο οφθαλμίατρος, οπότε δεν χάνει καθόλου τον χρόνο του και μπορεί να σου συνταγογραφήσει το κατάλληλο φάρμακο έτσι κι αλλιώς.

Υπάρχουν και πιο οφθαλμοφανείς λόγοι επίσκεψης στον οφθαλμίατρο. Π.χ. τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι ο αριστερός μου φακός δεν ανταποκρίνεται το ίδιο καλά όπως πρώτα στην διαθλαστική διόρθωση του αστιγματισμού μου και χρειάζομαι νέα συνταγή. Δεν χρειάζομαι κανέναν γαμημένο GP να μου το επιβεβαιώσει και να χάνω και τον δικό μου και τον δικό του χρόνο.
Πρέπει να είναι σπάνια ποσοτικά η περίπτωση να πας σε εντελώς λάθος ειδικο. Ένας αξιοπρεπής ειδικός σε παραπέμπει σε σωστή ειδικότητα. Άρα για το σπάνιο σενάριο, προσθέτουμε καθολικά για όλες τις περιπτώσεις και όλους περιπλοκότητα, γραφειοκρατία, κόστος, διπλασιασμό χρόνου, αύξηση μετακινήσεων σε πόλεις, με εντελώς σκοτεινούς απροσδιόριστους στόχους. Υποθέτω για να γλιτώσει το κράτος χρήματα, θα αγανακτούν όσοι έχουν έστω οριακά την δυνατότητα και θα πηγαίνουν χωρίς να χάνουν χρόνο στην επιλογή τους, φαντάζομαι με κάποιο κόστος, πχ θα έχουν μεγαλύτερη συμμετοχή σε φάρμακα, εξετάσεις.
Αν είναι κάτι πολύ σοβαρό και περίπλοκο έτσι και αλλιώς η μόνη λύση είναι νοσοκομείο, εκεί είναι λίγο θολό το σύστημα πως να κάνεις εισαγωγή δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο, παίζουν γνωριμίες, τηλέφωνα φακελάκια. Εκεί θα έπρεπε να υπάρχουν επιτροπές γιατρων να σε κατευθύνουν.
Για το φάκελο υγείας, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι στην κατοχή του κράτους. όποιος θέλει ας διατηρεί ηλεκτρονικά ότι θέλει, όπως παλιά τα έβαζες σε ένα συρτάρι.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 30 Σεπ 2018, 14:54

Dorian έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:47
Για το φάκελο υγείας, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι στην κατοχή του κράτους. όποιος θέλει ας διατηρεί ηλεκτρονικά ότι θέλει, όπως παλιά τα έβαζες σε ένα συρτάρι.
Ωστε αν οταν πας σε οποιονδηποτε γιατρο να δει το ιστορικο σου, τι εχεις, τι παιρνεις, τις εξετασεις σου... οτιδηποτε, και να μπορει με βαση αυτα να κανει οσο καλυτερα μπορει τη δουλεια του. Θα υπαρχουν ολα και δε θα τρεχεις να βγαζεις νεα χαρτια, φωτοτυπιες και να τριγυρνας με ολα σε περιπτωση που κατι χρειαστει.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Σεπ 2018, 15:00

Custom_F έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:54
Dorian έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:47
Για το φάκελο υγείας, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι στην κατοχή του κράτους. όποιος θέλει ας διατηρεί ηλεκτρονικά ότι θέλει, όπως παλιά τα έβαζες σε ένα συρτάρι.
Ωστε αν οταν πας σε οποιονδηποτε γιατρο να δει το ιστορικο σου, τι εχεις, τι παιρνεις, τις εξετασεις σου... οτιδηποτε, και να μπορει με βαση αυτα να κανει οσο καλυτερα μπορει τη δουλεια του. Θα υπαρχουν ολα και δε θα τρεχεις να βγαζεις νεα χαρτια, φωτοτυπιες και να τριγυρνας με ολα σε περιπτωση που κατι χρειαστει.
Ναι σίγουρα για το καλό μας θα γίνει ,έτσι ακριβώς.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Σεπ 2018, 15:01

Dorian έγραψε:
30 Σεπ 2018, 15:00
Custom_F έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:54
Dorian έγραψε:
30 Σεπ 2018, 14:47
Για το φάκελο υγείας, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι στην κατοχή του κράτους. όποιος θέλει ας διατηρεί ηλεκτρονικά ότι θέλει, όπως παλιά τα έβαζες σε ένα συρτάρι.
Ωστε αν οταν πας σε οποιονδηποτε γιατρο να δει το ιστορικο σου, τι εχεις, τι παιρνεις, τις εξετασεις σου... οτιδηποτε, και να μπορει με βαση αυτα να κανει οσο καλυτερα μπορει τη δουλεια του. Θα υπαρχουν ολα και δε θα τρεχεις να βγαζεις νεα χαρτια, φωτοτυπιες και να τριγυρνας με ολα σε περιπτωση που κατι χρειαστει.
Ναι σίγουρα για το καλό μας θα γίνει ,έτσι ακριβώς.
Άρα το πρόβλημα δεν είναι ότι "δεν καταλαβαίνεις", αλλά ότι δεν εμπιστεύεσαι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ορέστης 35

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Σεπ 2018, 15:01

talaipwros έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:46
τελος 2004, λιγο πριν φυγω για αγγλια, μου μιλαγε ενας συναδελφος που πηγαινε για γενικος γιατρος ( τοτε ξεκιναγε η ιστορια με τους γενικους γιατρους)
ενα πραμα μου ειπε: "Ποσα θα μου δινεις για να σου τα παραπεμπω;"
Ο θεσμος στην ελλαδα ειναι μαλλον καταδικασμενος σε αποτυχια για αυτο και μονο
Λαμογια και μασωνοι.

Οταν ολα ειναι εντος του νοσοκομειου ελεγχεται λιγο η κατασταση (αν και την επιγονατιδα μου τη σακατεψαν στο ΚΑΤ)

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 30 Σεπ 2018, 15:10

talaipwros έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:46
τελος 2004, λιγο πριν φυγω για αγγλια, μου μιλαγε ενας συναδελφος που πηγαινε για γενικος γιατρος ( τοτε ξεκιναγε η ιστορια με τους γενικους γιατρους)
ενα πραμα μου ειπε: "Ποσα θα μου δινεις για να σου τα παραπεμπω;"
Ο θεσμος στην ελλαδα ειναι μαλλον καταδικασμενος σε αποτυχια για αυτο και μονο
Άκου το τηλεφώνημα και άσε το να παίξει μέχρι το τέλος


the end

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Άρνηση από "οικογενειακό" γιατρό να ολοκληρώσει την αίτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 30 Σεπ 2018, 15:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 22:15
Εγώ πρώτη φορά τώρα ακούω ότι οι ημικρανίες είναι γυναικείο πράγμα.
Τώρα βλέπω στη wikipedia ότι έχει μια βάση, 18% των γυναικών και μόνο 6% των ανδρών.

Chilloutbuddy έχεις βρει κανένα lifehack για να περνάνε;
γυναικείο πράγμα από την άποψη όχι της στατιστικής αλλά το ότι γυναίκες υποφέρουνε πολύ περισσότερο ...έτσι τουλάχιστον έγραφε μια διδάκτορέσα η οποία έπασχε ήδη από ημικρανίες και είχε γράψει είναι εκλαικευτικο βιβλίο, στο τέλος έκανε μια αναφορά στους άνδρες ,απάλευτη κατάσταση δηλαδη όλα σου φταίνε δεν ξέρεις από τι θα πυροδοτηθούν τα συμπτώματα ,απλά τα συμπτώματα των αντρών τα παρουσιάσει πολύ light είναι μη σου τύχει, τώρα αν ο άλλος έχει τι να του πεις... οτι είναι γυναικείο.πράγμα; μιλάω ποτε ποτε με μια κυρία που έχει ημικρανία, τι να σας πω παίδες αρρώστια, αρρώστια στο τετράγωνο... Τουλάχιστον να της πω την επόμενη φορά ότι βρέθηκε -τι σου είναι το ίντερνετ- και ένας άνδρας με αύρες ... Θα πάθειε πλάκα.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών