Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7066
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 21 Φεβ 2023, 14:31

Δημοκράτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:02
Για τον μόνο λόγω που θα δουλέψω ακόμα μια 5ετια έξω είναι για να έχω αρκετά λεφτά ώστε τα παιδιά μου να μη πατήσουν ούτε μέρα σε δημόσιο σχολείο πριν το πανεπιστήμιο. Ούτε μέρα όμως
Όλο το δημοτικο το έβγαλα σε ιδιωτικό.. Έχω την πεποίθηση ότι τα ιδιωτικά είναι τρις χειρότερα απ' τα δημόσια, εκτός αν μιλάμε για τοπ ιδιωτικό στυλ αρσάκειο ή λεόντειο..

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Φεβ 2023, 14:31

Green Dragon έγραψε:
21 Φεβ 2023, 09:33
dna replication έγραψε:
20 Φεβ 2023, 23:37
foscilis έγραψε:
20 Φεβ 2023, 23:16
Δυο μέρες μετά έστειλε ένα ξεχεστήριο mail η διευθύντρια που τους έλεγε ότι θα έπρεπε να ντρέπονται για τη στάση τους, ότι ξεφτιλίσανε το σχολείο βγάζοντάς το στα μανταλάκια για προβλήματα που ποτέ δεν είχε, ότι προσφέρανε τα παιδιά βορρά στις δημοτικές παρατάξεις για μικροπολιτική εκμετάλλευση και στα σόσιαλ για ξεφτίλισμα (με την ανορθόγραφη και ασύντακτη αφίσα που αντέγραφαν παντού ως κάποιου είδους σημαία του Πολυτεχνείου), ότι την προσέβαλαν και την ίδια που πάντα ακούει όλα τα προβλήματα και πάντα προσπαθεί για το καλύτερο (όντως είναι εξαιρετικά ευσυνείδητη και το πονάει το θέμα) κλπ.

Και τι κάνουνε ρε τα μουνόπανα; Έχουν ξεκινήσει από τότε πόλεμο στη διευθύντρια. Το μοναδικό άνθρωπο σε όλη αυτήν την ιστορία που προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του αντί να τον παίζει. Για να μας φύγει αυτή και να ερθει κανας αρχιμαλάκας σαν τα μούτρα τους.

Εγώ κάθε πρωί που πάω τον μικρό στο δημοτικό είναι ο αρχηγός στημένος στην εξώπορτα και πιάνει κουβέντα με τις μαλακισμένες του εκεί συλλόγου (γιατί είναι και στους δύο). Με αυστηρή διαταγή από τη Γονέα Α' και τεράστια αυτοκυριαρχία κρατάω απόσταση 15 μέτρα γιατί αν μου πει "καλημέρα Δημήτρη" ορκίζομαι ότι θα τον αρχίσω στα γαμωσταυρίδια.
ευτυχώς έχετε τουλάχιστον σοβαρή διευθυντρια , στηριξτε την ηθικά με προσωπική επαφή και με τα μέσα (γκρουπάκια στο viber και στο fb)
Αυτό. Είναι λάθος η παρατηση που αναφέρθηκε παραπάνω, πρέπει οι φυσιολογικοί γονείς που είσαστε η πλειοψηφία να μαζευτείτε και να πάρετε την διοίκηση του συλλόγου από τα χέρια των τρελαμένων ενώ μέχρι να συμβεί αυτό να τους σταματήσετε από το να δημιουργούν προβλήματα. Είναι αυτό που λένε 'δεν χρειάζεται να κάνουν πολλά οι κακοί, αρκεί να μην κάνουν τίποτα οι καλοί'.

* Δεν το έγραψα αυτό ελαφρά τη καρδία όπως κάνω συνήθως στα σχόλιά μου, με ενόχλησαν πολύ αυτά που διηγήθηκες foscilis. Γιατί κάποιοι απίστευτοι Molinard Les Elements Collection Cuir Eau de Parfum να καταστρέψουν κάτι που είναι σωστό.
Αν το σχολείο έχει 200 παιδιά και αντί να πηγαίνουν περίπου 100 γονείς στις συνελεύσεις, πηγαίνουν 30, μην περιμένετε να γίνει κάτι γιατί προφανώς και δεν ενδιαφέρονται. Λογικό να καταλήξει ο σύλλογος να έχει τα χάλια που περιγράφει ο Φος.

Όλα κυνήγι θέλουν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Φεβ 2023, 14:35

Parrot έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:31
Δημοκράτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:02
Για τον μόνο λόγω που θα δουλέψω ακόμα μια 5ετια έξω είναι για να έχω αρκετά λεφτά ώστε τα παιδιά μου να μη πατήσουν ούτε μέρα σε δημόσιο σχολείο πριν το πανεπιστήμιο. Ούτε μέρα όμως
Όλο το δημοτικο το έβγαλα σε ιδιωτικό.. Έχω την πεποίθηση ότι τα ιδιωτικά είναι τρις χειρότερα απ' τα δημόσια, εκτός αν μιλάμε για τοπ ιδιωτικό στυλ αρσάκειο ή λεόντειο..
εξαρτάται το ιδιωτικό και εκεί είναι το θέμα. Στο ιδιωτικό επιλέγεις

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Φεβ 2023, 14:37

Parrot έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:31
Δημοκράτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:02
Για τον μόνο λόγω που θα δουλέψω ακόμα μια 5ετια έξω είναι για να έχω αρκετά λεφτά ώστε τα παιδιά μου να μη πατήσουν ούτε μέρα σε δημόσιο σχολείο πριν το πανεπιστήμιο. Ούτε μέρα όμως
Όλο το δημοτικο το έβγαλα σε ιδιωτικό.. Έχω την πεποίθηση ότι τα ιδιωτικά είναι τρις χειρότερα απ' τα δημόσια, εκτός αν μιλάμε για τοπ ιδιωτικό στυλ αρσάκειο ή λεόντειο..
Η Λεόντειος δεν είναι καλό σχολείο
Έχει πρόσοψη συντηρητικού και ελεγχόμενου σχολικού περιβάλλοντος, αλλά εκπαιδευτικά είναι μέτριο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Φεβ 2023, 14:39

Parrot έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:31
Δημοκράτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:02
Για τον μόνο λόγω που θα δουλέψω ακόμα μια 5ετια έξω είναι για να έχω αρκετά λεφτά ώστε τα παιδιά μου να μη πατήσουν ούτε μέρα σε δημόσιο σχολείο πριν το πανεπιστήμιο. Ούτε μέρα όμως
Όλο το δημοτικο το έβγαλα σε ιδιωτικό.. Έχω την πεποίθηση ότι τα ιδιωτικά είναι τρις χειρότερα απ' τα δημόσια, εκτός αν μιλάμε για τοπ ιδιωτικό στυλ αρσάκειο ή λεόντειο..
Ανεκδοτολογικά, όταν ήμουν μικρός όλες οι γνωριμίες μου που ήταν σε ιδιωτικά ήταν είτε λόγω θεούσων γονέων (στον Άγιο Παύλο οι μαθητές έκαναν κι εξομολόγηση) είτε επειδή μεταφέρθηκαν εσπευσμένα για να μην χάσουν την χρονιά από απουσίες ή άλλες καφρίλες.

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό μάλλον λέει περισσότερα για το ότι ποτέ δεν είχα πραγματικά ευκατάστατους γνωστούς στους κύκλους μου να διαλέγουν ιδιωτικό βάση σχεδίου, παρά για την ποιότητα τους σαν σύνολο, αλλά το γράφω γιατί κι εγώ παρατηρώ μεγάλη εξιδανίκευση των ιδιωτικών στο νήμα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Φεβ 2023, 14:50

Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 21 Φεβ 2023, 14:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2023, 14:50

Beria έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:37
Parrot έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:31
Δημοκράτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:02
Για τον μόνο λόγω που θα δουλέψω ακόμα μια 5ετια έξω είναι για να έχω αρκετά λεφτά ώστε τα παιδιά μου να μη πατήσουν ούτε μέρα σε δημόσιο σχολείο πριν το πανεπιστήμιο. Ούτε μέρα όμως
Όλο το δημοτικο το έβγαλα σε ιδιωτικό.. Έχω την πεποίθηση ότι τα ιδιωτικά είναι τρις χειρότερα απ' τα δημόσια, εκτός αν μιλάμε για τοπ ιδιωτικό στυλ αρσάκειο ή λεόντειο..
Η Λεόντειος δεν είναι καλό σχολείο
Έχει πρόσοψη συντηρητικού και ελεγχόμενου σχολικού περιβάλλοντος, αλλά εκπαιδευτικά είναι μέτριο
Συμφωνώ αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μιλάμε για το εκπαιδευτικό πλαίσιο.

Εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι τα φρη σχολειά με προχώ συλλόγους κηδεμόνων είναι ο αφρός της εκπαίδευσης. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2023, 14:55

talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Τότε όμως δεν υπήρχαν τα αίσχη που παίζουν σήμερα στα δημόσια.

Και δεν ήταν όλα τα ιδιωτικά, έτσι. Έχω παραδείγματα.

Οκ, στη Νέα Σμύρνη έπαιζε η ιστορική :D σχολή Λαζαροπούλου που ήταν η τοπ επιλογή για τα κακομαθημένα λουλούδια που είχαν πάρει αποβολή από όλα τα δημόσια και όχι μόνον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Φεβ 2023, 14:58

Στο Βερολίνο ελληνάκια που γνωρίζω, διαλέγουν ανάμεσα σε δημόσια σχολεία, αυτό που τους ταιριάζει περισσότερο.
Για άριστους μαθητές με βλέψεις να γίνουν επιστήμονες, για μουσικούς, για χορευτές κλπ.
Επίσης τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι δημόσια.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 21 Φεβ 2023, 15:16

talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Όχι όλα. Η Ελληνογερμανική είχε φήμη υψηλού επιπέδου και αυξημένης δυσκολίας. Το ίδιο και το Βαρβάκειο, αν και αυτό δεν ήταν ιδιωτικό νομίζω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34846
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Φεβ 2023, 15:22

sharp έγραψε:
21 Φεβ 2023, 15:16
talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Όχι όλα. Η Ελληνογερμανική είχε φήμη υψηλού επιπέδου και αυξημένης δυσκολίας. Το ίδιο και το Βαρβάκειο, αν και αυτό δεν ήταν ιδιωτικό νομίζω.
Το Βαρβάκειο ήταν δημόσιο πρότυπο και ακόμη είναι.Έχει κληροδότημα βέβαια από τον Βαρβάκη που ήταν της εποχής 1821 αλλά στο κληροδότημα έγραφε ότι ήθελε δημόσιο σχολείο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34846
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Φεβ 2023, 15:24

talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Όσο προχωρούσε ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της κοινωνίας :lol: και η ενίσχυση των συνδικαλιστών της ΟΛΜΕ υποβαθμίζονταν τα δημόσια και μοιραίως αναβαθμίζονταν τα ιδιωτικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Φεβ 2023, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:55
talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Τότε όμως δεν υπήρχαν τα αίσχη που παίζουν σήμερα στα δημόσια.

Και δεν ήταν όλα τα ιδιωτικά, έτσι. Έχω παραδείγματα.

Οκ, στη Νέα Σμύρνη έπαιζε η ιστορική :D σχολή Λαζαροπούλου που ήταν η τοπ επιλογή για τα κακομαθημένα λουλούδια που είχαν πάρει αποβολή από όλα τα δημόσια και όχι μόνον.
Έτσι. Ιδιωτικό γυμνάσιο στα χρόνια του 70 σήμαινε ότι ο γονιός έπρεπε να πληρώσει για να πάρει ο κουμπουρας απολυτήριο (προφανώς υπήρχαν και καλά ιδιωτικά, αλλά η φήμη των ιδιωτικών ήταν αυτή)

Η Λαζαροπουλου που ανέφερε η ΓΑΛΗ μόλις είναι το σχολειο που έδωσε απολυτήριο Γυμνασίου στον Αχιλλέα Μπεο. Αυτό λέει πολλά :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Φεβ 2023, 15:38

πατησιωτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 15:24
talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Όσο προχωρούσε ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της κοινωνίας :lol: και η ενίσχυση των συνδικαλιστών της ΟΛΜΕ υποβαθμίζονταν τα δημόσια και μοιραίως αναβαθμίζονταν τα ιδιωτικά.
αυτο

ιδιωτικο γυμνασιο αρχες δεκαετιας 80 πηγαιναν οσοι δεν μπορουσαν να περασουν την ταξη, διοτι ενιοτε οι μαθητες κοβονταν.
Οταν τελειωνα λυκειο το 1988 ειχε αρχισει σιγα σιγα να φευγει το στιγμα του ιδιωτικου γυμνασιου/λυκειου

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μισώ το ΔΣ του συλλογου γονεων και κηδεμονων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 21 Φεβ 2023, 15:41

talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 15:38
πατησιωτης έγραψε:
21 Φεβ 2023, 15:24
talaipwros έγραψε:
21 Φεβ 2023, 14:50
Δεκαετιες 1970-1980 ιδιωτικα γυμνάσια/λυκεια ηταν για κουμπουρες
Όσο προχωρούσε ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της κοινωνίας :lol: και η ενίσχυση των συνδικαλιστών της ΟΛΜΕ υποβαθμίζονταν τα δημόσια και μοιραίως αναβαθμίζονταν τα ιδιωτικά.
αυτο

ιδιωτικο γυμνασιο αρχες δεκαετιας 80 πηγαιναν οσοι δεν μπορουσαν να περασουν την ταξη, διοτι ενιοτε οι μαθητες κοβονταν.
Οταν τελειωνα λυκειο το 1988 ειχε αρχισει σιγα σιγα να φευγει το στιγμα του ιδιωτικου γυμνασιου/λυκειου
εφταιγε βεβαια και η απεργια των καθηγητων του 1988 ... τοτε που δωσαμε εξετασεις τον Αυγουστο ... μετα απο εκεινη την χρονια ξεκινησανε οι μοδες των καταληψεων κτλ
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών