Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Δημόσιο ή Ιδιωτικό

Δημόσιο
37
61%
Ιδιωτικό
24
39%
 
Σύνολο ψήφων: 61

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Οκτ 2023, 14:36

Scouser έγραψε:
22 Φεβ 2023, 00:28
Μια παρένθεση, FIY: Μέχρι και τα χρόνια των μνημονίων, οι παιδαγωγικές σχολές ήταν περιζήτητες, όχι φυσικά γιατί είχαν κανένα ιδιαίτερο πάθος για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού οι νεαροί Ελ, αλλά γιατί εξασφάλιζαν βέβαιο διορισμό μετά την αποφοίτηση. Οι βάσεις ήταν στα 18.500 μόρια. Μόλις σταμάτησαν οι διορισμοί, οι βάσεις κατακρημνίστηκαν στο 11-12. Αυτή είναι η γενιά των δασκάλων που θα αναλάβει την εκπαίδευση των ελληνοπαίδων για την επόμενη 30ετία. Δεν θεωρώ ότι το πόσο έγραψε κάποιος στις πανελλαδικές είναι απόλυτο κριτήριο για την μελλοντική του απόδοση σαν επαγγελματία, αλλά είναι σίγουρο ότι αρκετοί από αυτούς ήταν φύρα και αυτό θα μείνουν.
κοιτα υπηρχε γραπτος ΑΣΕΠ γινοταν για χρονια γινοταν τοπ διαλογη!ασυζητητι
κατοπιν ηρθε το μνημονιο η κανουλα εκλεισε η ..."φαμπρικα" των μεταπτυχιακων ενταθηκε οπως και το κυνηγι των μοριων

ενα καλο που εκανε η ΝΔ ειναι που επανεφερε τον γραπτο διαγωνισμο ηδη απο φετος (ο βοριδης δηλαδη) για διορισμους(λιγους πια) στο δημοσιο
καπου 6 χιλιαδες διορισμοι απο 80 χιλιαδες που δωσανε!πως να μην ειναι τοπ οσοι μπαινουν; αν και ειναι καιρος και τα ΤΕΙ π.χ πληροφορικης να δινουν μαζι με τα ΑΕΙ για τις θεσεις,να μην δινουν ξεχωριστα,αλλωστε εχουν εξισωθει τα πτυχια..οποτε ο ανταγωνισμος για τι ςθεσεις να ειναι ακομα μεγαλυτερος..γενικα βγαινουν θεσεις τωρα για ΤΕΙ και θεσεις για ΑΕΙ..!
και για εκπαιδευτικους λενε θα γινει του χρονου,αλλα υπαρχουν....αντιδρασεις δηλαδη να παιρνουν παλι ενα ποσοστο μεγαλο απο πινακες και μορια...

θα δειξει
παντως αυτη την στιγμη το επιπεδο στα σχολεια ειναι τοπ,ποτε δεν ηταν καλυτερο,μιλαω για εκπαιδευτικους

απο εκει και περα το επιπεδο της ταξης ποιο ειναι τι ειναι,αν ειναι υψηλο ή τι,ειναι αλλο θεμα και επηρεαζεται απο πολλους λογους,που δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε
κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να γινεται ο διαχωρισμος των ταξεων αλφαβητικα,ενα το κρατουμενο
και δευτερο πρεπει να πεσει το οριο μαθητων ανα ταξη(που ανεβασε η ΝΔ)

τελος ν αρχιζουν αντι να χτιζουν επιπλεον κτιρια σε αυλες μικραινοντας τες κι αλλο,να χτιζουν νεα σχολεια και να αναμορφωνουν τα ηδη υπαρχοντα
εχω την αισθηση πως τουλαχιστον η πρωτοβαθμια ειναι σε υψηλο επιπεδο

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Οκτ 2023, 15:46

για μενα το βασικο ειναι παντα το σπιτι

αν π.χ οι γονεις ειναι ολη μερα τβ και κινητο και οταν βλεπουν βιβλιο νομιζουν καποιος ηρθε και το ξεχασε στο σπιτι
πως ακριβως περιμενετε το παιδι να αποκτησει την ορεξη για διαβασμα;
επισης και η αυτο πειθαρχια παλι πιστευω απο το σπιτι διδασκεται,οπως και ολα

στα δημοσια σχολεια(και εδω αναφερομαι σε γυμνασια λυκεια) πρεπει να υπαρχουν ταξεις χαρισματικων,κατα την γνωμη μου,δηλαδη καποιος που φαινεται πως ειναι προχωρημενος κ.λπ πρεπει να τον παιρνουν αμεσα και να τον στελνουν πειραματικο του πειραματικου..η απλα σε μια ταξη οπου ολοι αυτοι ειναι εκει μεσα(Ετσι θα δοθει κινητρο και σε πολλα αλλα παιδια),η δε κατανομη των μαθητων ανα ταξη πρεπει να ειναι τετοια που ο μεσος ορος αποδοσης στην καθε μια να ειναι περιπου ιδιος(απο καθε αποψη),αυτο με τον καιρο φαινεται
πρεπει το κρατος να επιβαλλει πειθαρχια στα σχολεια,συγκεκριμενους αυστηρους κανονισμους
καθως και να επεμβαινει αμεσα οποτε χρειαζεται καποια βοηθεια(Αυτο θα επρεπε να αφορα ολες τις βαθμιδες),χωρις να ρωταει γονεις κ.λπ επιτροπες επιστημονικες διαθετει,πρεπει να παιρνει την ευθυνη και να επεμβαινει
πρεπει να παρουσιαζει ολες τις ευκαιριες για υποτροφιες εγκαιρα και σωστα στο σχολειο,καθως και τους διαγωνισμους και τι δρομους μπορουν να ανοιξουν
με το ιντερνετ λιγο πολυ αυτα πια ειναι και γνωστα πια
και φυσικα προγραμμα μεγαλο δημιουργιας σοβαρων σχολικων μοναδων(Διοτι εχει δικιο παραπανω δεν ειναι λιγα αυτα που μοιαζουν με φυλακες)

αυτα για να γινουν καποιος πρεπει να ασχοληθει
εχετε δει πολλους να ψηφιζουν σκεπτομενοι τετοια πραγματα;και επομενως δεν υπαρχουν και σε καποια ατζεντα, κατα την γνωμη μου η ψηφος πρεπει ΠΑΝΤΑ να περναει απο το επιπεδο των σχολικων υποδομων,της δημοσιας περιθαλψης και της ατομικης καθημερινοτητας,αυτα αρκουν
δυστυχως ψηφιζουμε οπως καταναλωνουμε,αδιακριτως
και μαλιστα οι περισσοτεροι απο μας βγαζουμε την χολη μας γιατι το εκπαιδευτικο λεει προσωπικο καθεται ιουλη αυγουστο(οτι εξω δεν εχουν τοσες μερες αδειας)..εγω ξαναλεω το εκπαιδευτικο προσωπικο ποτε δεν ηταν καλυτερο στις ταξεις του δημοσιου και ειπα και τον λογο,άλλα ειναι τα προβληματα

ΥΣ εντωμεταξυ με τα (δημοσια)σχολεια της δεκαετιας του 80 και 90 κατι που ισχυε ειναι πως αυτοι που ειχαν την εξουσια και περασαν απο εξαιρετικα σχολεια και τελικα πανεπιστημια δεν προεκριναν την διακριση!σαν να καταδιωκαν την ποιοτητα ,νομιζεις γιατι θα ηταν ανταγωνιστικη για τους δικους τους γονους κ τις προοπτικες τους,αλλα καθως λεγεται το καναν βασικα για ιδεολογικους λογους
μονο στοιχειο διακρισης παρεμενε(ευτυχως) η πανελληνια εξεταση..ειχαν καταργησει επιθεωρητες,πειραματικα σχολεια,κουβεντα για υποτροφιες δεν γινοταν σοβαρη στις ταξεις(Αν γινοταν καθολου) ουδεις γνωριζε για διαγωνισμους κατα κανονα και αν γινοταν νυξη ηταν τελειως επιδερμικη
το κυνηγι της αριστειας κανονικα

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 16 Οκτ 2023, 16:14

έμαθα νεώτερα για την αξιολόγηση των καθηγητών απο έγγυρη πηγή

η κατάσταση έχει ως εξής:
ο αξιολογητής του νεοδιόριστου παίρνει 400 για κάθε ¨"κεφάλι
έρχεται σε συνεννόηση με τον αξιολογούμενο νεοδιόριστο , ούτε καν λέξη για μόνιμο κηφήνα και στήνουν μια κουβέντα αξιολόγησης παρεούλα και όλοι περνάνε με καλό βαθμό. Δεν κόπηκε κανένας.
Αρε Κεραμέως που μας έλεγες ότι θα αξιολογήσεις το δημόσιο, μόνο ρεμούλες και εξυπηρερτήσεις έταζες τελικά

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 16 Οκτ 2023, 16:23

Κόκκορας έγραψε:
16 Οκτ 2023, 14:36
Scouser έγραψε:
22 Φεβ 2023, 00:28
Μια παρένθεση, FIY: Μέχρι και τα χρόνια των μνημονίων, οι παιδαγωγικές σχολές ήταν περιζήτητες, όχι φυσικά γιατί είχαν κανένα ιδιαίτερο πάθος για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού οι νεαροί Ελ, αλλά γιατί εξασφάλιζαν βέβαιο διορισμό μετά την αποφοίτηση. Οι βάσεις ήταν στα 18.500 μόρια. Μόλις σταμάτησαν οι διορισμοί, οι βάσεις κατακρημνίστηκαν στο 11-12. Αυτή είναι η γενιά των δασκάλων που θα αναλάβει την εκπαίδευση των ελληνοπαίδων για την επόμενη 30ετία. Δεν θεωρώ ότι το πόσο έγραψε κάποιος στις πανελλαδικές είναι απόλυτο κριτήριο για την μελλοντική του απόδοση σαν επαγγελματία, αλλά είναι σίγουρο ότι αρκετοί από αυτούς ήταν φύρα και αυτό θα μείνουν.
κοιτα υπηρχε γραπτος ΑΣΕΠ γινοταν για χρονια γινοταν τοπ διαλογη!ασυζητητι
κατοπιν ηρθε το μνημονιο η κανουλα εκλεισε η ..."φαμπρικα" των μεταπτυχιακων ενταθηκε οπως και το κυνηγι των μοριων

ενα καλο που εκανε η ΝΔ ειναι που επανεφερε τον γραπτο διαγωνισμο ηδη απο φετος (ο βοριδης δηλαδη) για διορισμους(λιγους πια) στο δημοσιο
καπου 6 χιλιαδες διορισμοι απο 80 χιλιαδες που δωσανε!πως να μην ειναι τοπ οσοι μπαινουν; αν και ειναι καιρος και τα ΤΕΙ π.χ πληροφορικης να δινουν μαζι με τα ΑΕΙ για τις θεσεις,να μην δινουν ξεχωριστα,αλλωστε εχουν εξισωθει τα πτυχια..οποτε ο ανταγωνισμος για τι ςθεσεις να ειναι ακομα μεγαλυτερος..γενικα βγαινουν θεσεις τωρα για ΤΕΙ και θεσεις για ΑΕΙ..!
και για εκπαιδευτικους λενε θα γινει του χρονου,αλλα υπαρχουν....αντιδρασεις δηλαδη να παιρνουν παλι ενα ποσοστο μεγαλο απο πινακες και μορια...

θα δειξει
παντως αυτη την στιγμη το επιπεδο στα σχολεια ειναι τοπ,ποτε δεν ηταν καλυτερο,μιλαω για εκπαιδευτικους

απο εκει και περα το επιπεδο της ταξης ποιο ειναι τι ειναι,αν ειναι υψηλο ή τι,ειναι αλλο θεμα και επηρεαζεται απο πολλους λογους,που δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε
κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να γινεται ο διαχωρισμος των ταξεων αλφαβητικα,ενα το κρατουμενο
και δευτερο πρεπει να πεσει το οριο μαθητων ανα ταξη(που ανεβασε η ΝΔ)

τελος ν αρχιζουν αντι να χτιζουν επιπλεον κτιρια σε αυλες μικραινοντας τες κι αλλο,να χτιζουν νεα σχολεια και να αναμορφωνουν τα ηδη υπαρχοντα
εχω την αισθηση πως τουλαχιστον η πρωτοβαθμια ειναι σε υψηλο επιπεδο
Για να καταλάβω...έχεις μεταπτυχιακό , διδακτορικό, δυο τρία πτυχία αρίστης ξένης γλώσσας κλπ και θα κριθείς από κάποια γραπτά που μπορεί και να μην νιώθεις καλά ή να μην είναι η μέρα σου κλπ...
Καπου δλδ έλεος.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Οκτ 2023, 16:34

αυτο και στις πανελληνιες γινεται και στα sat και στις εξετασεις στο πανεπιστημιο ιδιως εξω,που αν δεν περασεις και δυο τρια χανεις την χρονια και πληρωνεις και αδρα την αποτυχια αυτη με την επαναφοιτηση,σε καθε περιπτωση σε δυο χρονια ξαναγινονται

τα μεταπτυχιακα και η οποια γνωση πηρε καποιος απο εκει(που πλεον κ ποιος δεν εχει) αποδεικνυονται στον γραπτο οτι πιο δικαιο
τελειο δεν ειναι αλλα ειναι καλυτερο απο το κυνηγι των μοριων(παρεμπιπτοντως μετρανε και τα πτυχια ως μορια επιπροσθετα στις εξετασεις)
και δινει και την ευκαιρια στον νεοτερο αποφοιτο

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10010
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Οκτ 2023, 16:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 13:51
Αχ Ερμή μου, Ερμή μου.

Έχω δεκάδες τέτοιες ιστορίες. Και κάποιες από αυτές είναι προσωπικές. Αν ήξερες πόσα 17χρονα, 18χρονα και ενήλικα κολλεγιόπαιδα έστειλα για βρούβες, θα χρησιμοποιούσες κάποιο άλλο επιχείρημα.

Το πόσο τους επηρέασε, ειλικρινά δεν το ξέρω. Θα' πρεπε; :)
Ναι αλλά γιατί τους έστειλες για βρούβες όμως; Αν γούσταρες τον κολλεγιόπαις (λέμε) αλλά δε μπορούσες να ακολουθήσεις την παρέα οικονομικά, θα κόλλαγες ως η πτωχή πλην τίμια κορασίδα που την κερνάνε και την πηγαινοφέρνουν; Είναι και λίγο άσχημο, τι θα πει ο κόσμος, το πορνίδιον κλπ

Όταν έσκασα με αυτή την παρέα τη συγκεκριμένη σε ένα άσχετο μέρος μου την είπε μια κοπελίτσα δυτικών προαστίων κανονικά, μου λέει αυτολεξί στο δίλεπτο που τη γνώρισα "μη γλύφεσαι, τι δουλειά έχω γω με σένα;"

μου'χει μείνει η φάση, και δεν ήταν παίγνιο, γύρισε πλάτη και δεν την ξαναείδα
Chapeau :sal5:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Σπίρτο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 28 Ιουν 2023, 16:54

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπίρτο » 16 Οκτ 2023, 16:39

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 13:51
Αχ Ερμή μου, Ερμή μου.

Έχω δεκάδες τέτοιες ιστορίες. Και κάποιες από αυτές είναι προσωπικές. Αν ήξερες πόσα 17χρονα, 18χρονα και ενήλικα κολλεγιόπαιδα έστειλα για βρούβες, θα χρησιμοποιούσες κάποιο άλλο επιχείρημα.

Το πόσο τους επηρέασε, ειλικρινά δεν το ξέρω. Θα' πρεπε; :)
Ναι αλλά γιατί τους έστειλες για βρούβες όμως; Αν γούσταρες τον κολλεγιόπαις (λέμε) αλλά δε μπορούσες να ακολουθήσεις την παρέα οικονομικά, θα κόλλαγες ως η πτωχή πλην τίμια κορασίδα που την κερνάνε και την πηγαινοφέρνουν; Είναι και λίγο άσχημο, τι θα πει ο κόσμος, το πορνίδιον κλπ

Όταν έσκασα με αυτή την παρέα τη συγκεκριμένη σε ένα άσχετο μέρος μου την είπε μια κοπελίτσα δυτικών προαστίων κανονικά, μου λέει αυτολεξί στο δίλεπτο που τη γνώρισα "μη γλύφεσαι, τι δουλειά έχω γω με σένα;"

μου'χει μείνει η φάση, και δεν ήταν παίγνιο, γύρισε πλάτη και δεν την ξαναείδα
Chapeau :sal5:
Τι εννοούσε;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10010
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Οκτ 2023, 16:50

Σπίρτο έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:39
Τι εννοούσε;
τίποτα, αυτό που έλεγα, με είδε με το παρεάκι του Ντιρί που τραβιόμουνα τότε και σου λέει που να μπλέξω μ'αυτούς που θέλουν ένα μηνιάτικο κάθε ΣΚ. Κάποιες κοπέλες το βλέπαν αντίστροφα, αυτή έβλεπε πιό καθαρά
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Σπίρτο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 28 Ιουν 2023, 16:54

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπίρτο » 16 Οκτ 2023, 16:53

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:50
Σπίρτο έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:39
Τι εννοούσε;
τίποτα, αυτό που έλεγα, με είδε με το παρεάκι του Ντιρί που τραβιόμουνα τότε και σου λέει που να μπλέξω μ'αυτούς που θέλουν ένα μηνιάτικο κάθε ΣΚ. Κάποιες κοπέλες το βλέπαν αντίστροφα, αυτή έβλεπε πιό καθαρά
Καλό :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70113
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2023, 16:54

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 13:51
Αχ Ερμή μου, Ερμή μου.

Έχω δεκάδες τέτοιες ιστορίες. Και κάποιες από αυτές είναι προσωπικές. Αν ήξερες πόσα 17χρονα, 18χρονα και ενήλικα κολλεγιόπαιδα έστειλα για βρούβες, θα χρησιμοποιούσες κάποιο άλλο επιχείρημα.

Το πόσο τους επηρέασε, ειλικρινά δεν το ξέρω. Θα' πρεπε; :)
Ναι αλλά γιατί τους έστειλες για βρούβες όμως; Αν γούσταρες τον κολλεγιόπαις (λέμε) αλλά δε μπορούσες να ακολουθήσεις την παρέα οικονομικά, θα κόλλαγες ως η πτωχή πλην τίμια κορασίδα που την κερνάνε και την πηγαινοφέρνουν; Είναι και λίγο άσχημο, τι θα πει ο κόσμος, το πορνίδιον κλπ

Όταν έσκασα με αυτή την παρέα τη συγκεκριμένη σε ένα άσχετο μέρος μου την είπε μια κοπελίτσα δυτικών προαστίων κανονικά, μου λέει αυτολεξί στο δίλεπτο που τη γνώρισα "μη γλύφεσαι, τι δουλειά έχω γω με σένα;"

μου'χει μείνει η φάση, και δεν ήταν παίγνιο, γύρισε πλάτη και δεν την ξαναείδα
Chapeau :sal5:
Τα' χεις μπλέξει λίγο.

Σε κάθε περίπτωση μπορώ να σου ζωγραφίσω επαρκέστατα τα πως και γιατί σε κάθε απορία που έχεις αλλά πληροφοριακά και μόνον δίνω ένα βασικό πόιντ.

Όποιος θεωρεί ότι όλα τα φερόμενα ως πλουσιόπαιδα είναι άπλες, που μοιράζονται τα έξοδα της παρέας ή ότι τα πλουσιοκόριτσα ανοίγουν πιο συχνά το πορτοφόλι τους από τα δυτικά κοριτσόπουλα, κάνουν μέγα λάθος.

Οι περισσότεροι της προσκόλλησης είναι. Άντρες και γυναίκες. Και όπου δεν παίζει θέμα επίδειξης, κλασσικοί ευρωφονιάδες. :lol:

Πιο χαλαρά ξοδεύει κάποιο "μέσος" για την παρέα του (επειδή πάει την παρέα και όχι για να ανεβάσει στόρυ στο ίνστα) παρά κάποιος "κολλεγιόπαις".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23336
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Οκτ 2023, 17:02

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:50
Σπίρτο έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:39
Τι εννοούσε;
τίποτα, αυτό που έλεγα, με είδε με το παρεάκι του Ντιρί που τραβιόμουνα τότε και σου λέει που να μπλέξω μ'αυτούς που θέλουν ένα μηνιάτικο κάθε ΣΚ. Κάποιες κοπέλες το βλέπαν αντίστροφα, αυτή έβλεπε πιό καθαρά
Και λίγα λες.
Εδω θέλουν μηνιάτικα (όχι μηνιάτικο) για ένα Σάββατο σε μπουζουκια. Βάλε τι θέλουν για εκδρομούλες εκτος ελλάδος.
Και όσο και να σε γουστάρει η άλλη, αν έχεις αξιοπρέπεια και δε ΄δεχεσαι να στα πληρώνουν, μια δυο τρεις θα αραίωσει η φάση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 16 Οκτ 2023, 17:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10010
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Οκτ 2023, 17:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:54
Τα' χεις μπλέξει λίγο.

Σε κάθε περίπτωση μπορώ να σου ζωγραφίσω επαρκέστατα τα πως και γιατί σε κάθε απορία που έχεις αλλά πληροφοριακά και μόνον δίνω ένα βασικό πόιντ.

Όποιος θεωρεί ότι όλα τα φερόμενα ως πλουσιόπαιδα είναι άπλες, που μοιράζονται τα έξοδα της παρέας ή ότι τα πλουσιοκόριτσα ανοίγουν πιο συχνά το πορτοφόλι τους από τα δυτικά κοριτσόπουλα, κάνουν μέγα λάθος.

Οι περισσότεροι της προσκόλλησης είναι. Άντρες και γυναίκες. Και όπου δεν παίζει θέμα επίδειξης, κλασσικοί ευρωφονιάδες. :lol:

Πιο χαλαρά ξοδεύει κάποιο "μέσος" για την παρέα του (επειδή πάει την παρέα και όχι για να ανεβάσει στόρυ στο ίνστα) παρά κάποιος "κολλεγιόπαις".
Δε θεωρώ ούτε νομίζω αυτό που είπες.
Αυτό που προσπαθεί να σου εξηγήσει κι ο Ερμής κι εγώ, επειδή κατέθεσες ένσταση πριν, είναι ότι σαν πιτσιρίκι δεν ξέρεις πως δουλεύει ο κόσμος, και αν βρεθείς σε περιβάλλον που νιώθεις ή σου φαίνεται τότε ότι δεν ανήκεις, είναι πάρα πολύ εύκολο να νιώσεις κατώτερος/η ή να αποξενωθείς από μόνος ή μόνη σου για παρατεταμένα διαστήματα και να σου μείνουν τελικά διάφορα κόμπλεξ, κακίες, τοξικότητες διαφόρων ειδών. Μην λες δεν καταλαβαίνω πως την πατάνε έτσι, πιτσιρίκια είναι, εντυπωσιάζονται εύκολα και απογοητεύονται εύκολα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70113
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2023, 17:08

Ερμής έγραψε:
16 Οκτ 2023, 17:02
Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:50
Σπίρτο έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:39
Τι εννοούσε;
τίποτα, αυτό που έλεγα, με είδε με το παρεάκι του Ντιρί που τραβιόμουνα τότε και σου λέει που να μπλέξω μ'αυτούς που θέλουν ένα μηνιάτικο κάθε ΣΚ. Κάποιες κοπέλες το βλέπαν αντίστροφα, αυτή έβλεπε πιό καθαρά
Και λίγα λες.
Εδω θέλουν μηνιάτικα (όχι μηνιάτικο) για ένα Σάββατο σε μπουζουκια. Βάλε τι θέλουν για εκδρομούλες εκτος ελλάδος.
Αυτά τα μηνιάτικα και οι εκδρομούλες που λες, σημαίνουν ότι στα παρεάκια του Ντιρί συμμετέχουν ισομερώς και τα κορίτσια της παρέας; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70113
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2023, 17:19

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Οκτ 2023, 17:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 16:54
Τα' χεις μπλέξει λίγο.

Σε κάθε περίπτωση μπορώ να σου ζωγραφίσω επαρκέστατα τα πως και γιατί σε κάθε απορία που έχεις αλλά πληροφοριακά και μόνον δίνω ένα βασικό πόιντ.

Όποιος θεωρεί ότι όλα τα φερόμενα ως πλουσιόπαιδα είναι άπλες, που μοιράζονται τα έξοδα της παρέας ή ότι τα πλουσιοκόριτσα ανοίγουν πιο συχνά το πορτοφόλι τους από τα δυτικά κοριτσόπουλα, κάνουν μέγα λάθος.

Οι περισσότεροι της προσκόλλησης είναι. Άντρες και γυναίκες. Και όπου δεν παίζει θέμα επίδειξης, κλασσικοί ευρωφονιάδες. :lol:

Πιο χαλαρά ξοδεύει κάποιο "μέσος" για την παρέα του (επειδή πάει την παρέα και όχι για να ανεβάσει στόρυ στο ίνστα) παρά κάποιος "κολλεγιόπαις".
Δε θεωρώ ούτε νομίζω αυτό που είπες.
Αυτό που προσπαθεί να σου εξηγήσει κι ο Ερμής κι εγώ, επειδή κατέθεσες ένσταση πριν, είναι ότι σαν πιτσιρίκι δεν ξέρεις πως δουλεύει ο κόσμος, και αν βρεθείς σε περιβάλλον που νιώθεις ή σου φαίνεται τότε ότι δεν ανήκεις, είναι πάρα πολύ εύκολο να νιώσεις κατώτερος/η ή να αποξενωθείς από μόνος ή μόνη σου για παρατεταμένα διαστήματα και να σου μείνουν τελικά διάφορα κόμπλεξ, κακίες, τοξικότητες διαφόρων ειδών. Μην λες δεν καταλαβαίνω πως την πατάνε έτσι, πιτσιρίκια είναι, εντυπωσιάζονται εύκολα και απογοητεύονται εύκολα.
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι επανερχόμαστε στην ίδια αφετηρία. Και η βασική διαφορά μας είναι ότι εσύ για κάποιο λόγο θεωρείς ότι οι ενήλικοι αντιδρούν με διαφορετικό τρόπο από τα πιτσιρίκια και ότι από κάποια ηλικία και μετά ωριμάζουν και δεν εντυπωσιάζονται από την επιφάνεια αλλά από την ουσία των πραγμάτων. :) Εγώ πιστεύω ότι αυτά που σε επηρέαζαν όταν ήσουν πιτσιρίκι (αρνητικά ή θετικά) θα συνεχίσουν να σε επηρεάζουν μέχρι να γίνεις γέρος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10010
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δημόσιο ή Ιδιωτικό σχολείο (και γιατί);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Οκτ 2023, 17:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2023, 17:19
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι επανερχόμαστε στην ίδια αφετηρία. Και η βασική διαφορά μας είναι ότι εσύ για κάποιο λόγο θεωρείς ότι οι ενήλικοι αντιδρούν με διαφορετικό τρόπο από τα πιτσιρίκια και ότι από κάποια ηλικία και μετά ωριμάζουν και δεν εντυπωσιάζονται από την επιφάνεια αλλά από την ουσία των πραγμάτων. :) Εγώ πιστεύω ότι αυτά που σε επηρέαζαν όταν ήσουν πιτσιρίκι (αρνητικά ή θετικά) θα συνεχίσουν να σε επηρεάζουν μέχρι να γίνεις γέρος.
Δεν ξέρω αν ωριμάζουν, αλλά θεωρώ ότι η εμπειρία ακυρώνει τη βλακεία. Εγώ ας πούμε γίνομαι όλο και πιό βλάκας, το νιώθω, αλλά είμαι πλέον έμπειρος βλάκας οπότε επιβιώνω
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών