Ο μαλάκας της ημέρας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 23 Φεβ 2023, 22:39

Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 14:58
Πολύ σημαντικά, όπως να απαρνείσαι το Ολοκαύτωμα και την προσελήνωση.
Αυτό σε θέμα σχετικό με ευαγγέλια. Πόσο πήξιμο πια; :smt005:
Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Φεβ 2023, 20:17
Ο Λουκάς ήταν γιατρός και ελληνικής καταγωγής. Ο Ματθαίος ηταν τελώνης, δηλαδή φοροεισπράκτορας των Ρωμαίων. Ο Μάρκος είχε ρωμαϊκό όνομα, δηλαδή πρέπει να ήταν Ρωμαίος πολίτης. Απομένει ως "αμόρφωτος" που δεν μπορούσε να γνωρίζει Ελληνικά μόνο ο Ιωάννης, που όταν όμως έγραψε το Ευαγγέλιο πρέπει να ζούσε ηδη στην Πάτμο. Αλλά όχι, πρέπει σώνει και καλά να μην ήξεραν Ελληνικά οι Ευαγγελιστές ώστε να είναι μεταγενέστερες προσθήκες όσα γράφονται.
Φίλτατε, οι βιβλικοί ακαδημαϊκοί γνωρίζουν πολύ καλά ότι τα ευαγγέλια ΔΕΝ γράφτηκαν από μαθητές του Χριστού. Ούτε και οι επιστολές και όλα τα υπόλοιπα. Τα σημερινά ονόματα αποδόθηκαν αργότερα από τους Χριστιανούς πατέρες.

Οι συγγραφείς είναι ανώνυμοι και ζούσαν εκτός Παλαιστίνης καθώς αγνοούσαν την γεωγραφία, την ιστορία και τα έθιμα της περιοχής τα οποία γνώριζε και ο τελευταίος Εβραίος. Αυτά είναι από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουν στις θεολογικές σχολές του εξωτερικού. Πάντως δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι έγραψαν στα ελληνικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Φεβ 2023, 22:41

Καβαλάρης έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:39
Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 14:58
Πολύ σημαντικά, όπως να απαρνείσαι το Ολοκαύτωμα και την προσελήνωση.
Αυτό σε θέμα σχετικό με ευαγγέλια. Πόσο πήξιμο πια; :smt005:
Κανένα πήξιμο, δείχνει την σοβαρότητα κάποιου ψεκασμένου, ή μάλλον έλλειψη της, σε ότι οτιδήποτε.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11905
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Φεβ 2023, 22:46

Bic έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:54
Hunkar Begendi έγραψε:
23 Φεβ 2023, 08:45
Πάστορας δοκίμασε την 40ήμερη νηστεία του Ιησού και πέθανε λίγο πριν το τέλος της
Μπορεί να είναι όντως μαλάκας, σύμφωνα και με τα δικά μου κριτήρια, αλλά τουλάχιστον ας του αναγνωρίσουμε ότι παρέμεινε σταθερός στα πιστεύω του ως το τέλος. Και μάλιστα, χωρίς να βλάψει κανέναν άλλον.
εξαρτάται.

αν είχε οικογένεια ναι την έβλαψε.

και άλλους τόσους ακόλουθους που ενδεχομένως να τον ακολουθήσουν.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 23 Φεβ 2023, 22:47

Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:41
Κανένα πήξιμο,
Πού τα πουλάς αυτά ρε κακομοίρη; Διαψεύδεις κάτι από αυτά που έγραψα;
Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:41
δείχνει την σοβαρότητα κάποιου ψεκασμένου, ή μάλλον έλλειψη της, σε ότι οτιδήποτε.
Δείχνει μόνο την απέλπιδα προσπάθειά σου να μειώσεις κάποιον αδυνατώντας να κάνεις κάτι διαφορετικό.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Φεβ 2023, 23:16

Καβαλάρης έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:47
Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:41
Κανένα πήξιμο,
Πού τα πουλάς αυτά ρε κακομοίρη; Διαψεύδεις κάτι από αυτά που έγραψα;
Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:41
δείχνει την σοβαρότητα κάποιου ψεκασμένου, ή μάλλον έλλειψη της, σε ότι οτιδήποτε.
Δείχνει μόνο την απέλπιδα προσπάθειά σου να μειώσεις κάποιον αδυνατώντας να κάνεις κάτι διαφορετικό.
Πόσο παρακάτω από το μηδέν μπορώ να μειώσω έναν ψεκασμένο, αρνητή του Ολοκαυτώματος και της προσελήνωσης; :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 24 Φεβ 2023, 08:16

Nandros έγραψε:
23 Φεβ 2023, 23:16
Πόσο παρακάτω από το μηδέν μπορώ να μειώσω έναν ψεκασμένο, αρνητή του Ολοκαυτώματος και της προσελήνωσης;
Δεν διαψεύδεις λοιπόν τίποτα στο παρόν. Ως συνήθως.

Που σημαίνει ότι ο ψεκασμένος έχει δίκιο και το μόνο που κατάφερες είναι να γίνεις ρεζίλι. Για πολλοστή φορά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Φεβ 2023, 10:31

taliban έγραψε:
23 Φεβ 2023, 22:46
Bic έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:54
Hunkar Begendi έγραψε:
23 Φεβ 2023, 08:45
Πάστορας δοκίμασε την 40ήμερη νηστεία του Ιησού και πέθανε λίγο πριν το τέλος της
Μπορεί να είναι όντως μαλάκας, σύμφωνα και με τα δικά μου κριτήρια, αλλά τουλάχιστον ας του αναγνωρίσουμε ότι παρέμεινε σταθερός στα πιστεύω του ως το τέλος. Και μάλιστα, χωρίς να βλάψει κανέναν άλλον.
εξαρτάται.

αν είχε οικογένεια ναι την έβλαψε.

και άλλους τόσους ακόλουθους που ενδεχομένως να τον ακολουθήσουν.
Την οικογένειά του (αν έχει) όντως. Όπως και κάθε αυτόχειρας βέβαια.

Για το άλλο που λες, απάντησα σχετικά στον Χιουνκιάρ:
Bic έγραψε:
23 Φεβ 2023, 13:01
Hunkar Begendi έγραψε:
23 Φεβ 2023, 12:29
Bic έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:54

Μπορεί να είναι όντως μαλάκας, σύμφωνα και με τα δικά μου κριτήρια, αλλά τουλάχιστον ας του αναγνωρίσουμε ότι παρέμεινε σταθερός στα πιστεύω του ως το τέλος. Και μάλιστα, χωρίς να βλάψει κανέναν άλλον.
Δίνει ιδέες για να δοκιμάσουν κι άλλα νούμερα. :blm:
Αν το καλοσκεφτείς όμως, αν κάποιος δει τα αποτελέσματα της νηστείας του τύπου και παρ' όλα αυτά αποφασίσει να κάνει το ίδιο, τότε ίσως του αξίζει να έχει την ίδια κατάληξη. Αν όμως αποτρέψει κάποιους που το ψιλο-σκεφτόντουσαν, τότε μπορεί να είναι και για καλό. Ίσως.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 25 Φεβ 2023, 12:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Φεβ 2023, 20:17
Ο Λουκάς ήταν γιατρός και ελληνικής καταγωγής. Ο Ματθαίος ηταν τελώνης, δηλαδή φοροεισπράκτορας των Ρωμαίων. Ο Μάρκος είχε ρωμαϊκό όνομα, δηλαδή πρέπει να ήταν Ρωμαίος πολίτης. Απομένει ως "αμόρφωτος" που δεν μπορούσε να γνωρίζει Ελληνικά μόνο ο Ιωάννης, που όταν όμως έγραψε το Ευαγγέλιο πρέπει να ζούσε ηδη στην Πάτμο. Αλλά όχι, πρέπει σώνει και καλά να μην ήξεραν Ελληνικά οι Ευαγγελιστές ώστε να είναι μεταγενέστερες προσθήκες όσα γράφονται. :lol:
Το γεγονός πως δεν έχει σωθεί ούτε μια γραμμούλα από τα πρωτότυπα κείμενα δεν αναιρείται από το τι γραφη γνώριζαν οι ευαγγελιστές. Επίσης η φιλολογική κριτική των κειμένων (που είναι πολύ ενδιαφέρουσα) δείχνει πως οι πραγματικοί συγγραφείς των ευαγγελίων είναι άγνωστοι και πως τα 4 σωζομενα ευαγγελια δεν ειναι 4 ανεξαρτητες μεταξυ τους πηγές, αρα δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα το τι γλωσσα γνωριζε ο χι "Λουκάς" π.χ.

Παράδειγμα : Στο κατά Ιωάννη ο Χριστός λέει στους μαθητές πως θα σας κυρήξουνε αποσυνάγωγους επειδη πιστευετε πως ήρθε ο μεσσιας. Η ποινή του αποσυνάγωγου ομως δεν υπηρχε στα χρόνια του χριστού και εισήχθη στις Ιουδαϊκες συναγωγές μετά το 80 μ.Χ. άρα ο συγγραφέας "Ιωάννης" πρόσθετε πληροφορίες κατά βούληση.

Πολύ ενδιαφέρον :
SpoilerShow
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 06 Απρ 2023, 12:28

Hunkar Begendi έγραψε:
06 Απρ 2023, 12:07
Εικόνα
Hunk, τι θέλει(ς) να πει(ς) ο ποιητής; :smt017
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1014
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 06 Απρ 2023, 13:36

Bic έγραψε:
06 Απρ 2023, 12:28
Η κεραία είναι ανάποδα.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 06 Απρ 2023, 13:42

Α, κεραία είναι αυτό; Άμα σου πω τώρα ότι το πέρασα για καμμιά κάμερα ή κάτι τέτοιο... :oops:

Το δικό μου έχει την κεραία πίσω, κι έχω συνηθίσει να την βλέπω εκεί και ούτε που πήγε το μυαλό μου σε κεραία.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1014
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 07 Απρ 2023, 08:25

Bic έγραψε:
06 Απρ 2023, 13:42
Α, κεραία είναι αυτό; Άμα σου πω τώρα ότι το πέρασα για καμμιά κάμερα ή κάτι τέτοιο... :oops:

Το δικό μου έχει την κεραία πίσω, κι έχω συνηθίσει να την βλέπω εκεί και ούτε που πήγε το μυαλό μου σε κεραία.
Μπουμερίζεις ασύστολα.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Απρ 2023, 10:09

Hunkar Begendi έγραψε:
07 Απρ 2023, 08:25
Bic έγραψε:
06 Απρ 2023, 13:42
Α, κεραία είναι αυτό; Άμα σου πω τώρα ότι το πέρασα για καμμιά κάμερα ή κάτι τέτοιο... :oops:

Το δικό μου έχει την κεραία πίσω, κι έχω συνηθίσει να την βλέπω εκεί και ούτε που πήγε το μυαλό μου σε κεραία.
Μπουμερίζεις ασύστολα.
... είπε το τζόβενο. :003:

Και δεν το κρύβω κιόλας, άσχετα αν δεν είμαι μπούμερ. Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1014
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Ο μαλάκας της ημέρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 06 Σεπ 2023, 08:45

Κάλεσε την Άμεση Δράση για να καταγγείλει οδηγό που κινούνταν ανάποδα στον δρόμο – Τελικά ήταν ο ίδιος που είχε μπει στο αντίθετο ρεύμα

Εικόνα
ταν ένας οδηγός είδε ένα αυτοκίνητο να έρχεται κατά πάνω του, ανήσυχος τηλεφώνησε στην Άμεση Δράση για να προειδοποιήσει πως κάποιος κινείται ανάποδα σε αυτοκινητόδρομο. Τελικά, ήταν ο ίδιος που είχε μπει στο αντίθετο ρεύμα.

Αυτό το απίστευτο περιστατικό συνέβη στη Νεμπράσκα τον περασμένο Μάρτιο, αλλά τώρα η αστυνομία της κομητείας του Λάνκαστερ έδωσε στη δημοσιότητα το βίντεο που περιλαμβάνει την κλήση του οδηγού στην Άμεση Δράση και τη σύλληψή του.

«Είμαι στον αυτοκινητόδρομο 77 και κινούμαι προς βόρεια. Κάποιος οδηγεί ανάποδα», είπε στην Άμεση Δράση ο συγκεκριμένος οδηγός, που αποδείχθηκε ότι ήταν μεθυσμένος εκείνο το βράδυ. «Παραλίγο να με βγάλει από τον δρόμο», σημείωσε μεταξύ άλλων.

Τελικά, εν αγνοία του, μόλις είχε «καρφώσει» τον εαυτό του στην αστυνομία. Όταν οι ένστολοι εντόπισαν τον οδηγό που κινούνταν ανάποδα στον αυτοκινητόδρομο, γρήγορα κατάλαβαν πως επρόκειτο για το ίδιο άτομο που τους είχε ειδοποιήσει. Και αποδείχθηκε ότι το αλκοόλ στον οργανισμό του ήταν υπερδιπλάσιο από το νόμιμο όριο.

«Ξέρεις γιατί σε σταμάτησα;», τον ρώτησε ο αστυνομικός. «Ναι, επειδή ήμουν στο λάθος ρεύμα», παραδέχθηκε ο οδηγός. Ερωτηθείς αν ήταν ο ίδιος που είχε τηλεφωνήσει στην Άμεση Δράση, απάντησε καταφατικά και συμπλήρωσε ότι τελικά ήταν ο ίδιος, «σαν βλάκας».
https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/1 ... heto-revma
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών