Τραγωδία στα Τέμπη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μαρ 2023, 01:31

Γάταρος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 01:02
Τελικά ο Ευαγγελάτος έλεγε παπαριές ως συνήθως γιατί μάλλον υπάρχει ευθύνη κι από τον μηχανοδηγό.
Σύγκρουση τρένων - Σταθμάρχης Παλαιοφαρσάλων: Επιπόλαιος ο μοιραίος σταθμάρχης, μεγάλο λάθος που έμεινε μόνος

Ο Γιώργος Ζήνδρος ήταν ο πρώτος άνθρωπος που έσπευσε στο σταθμαρχείο της Λάρισας, αμέσως μετά το τραγικό δυστύχημα

Εικόνα

Για τα λάθη αλλά και την κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο μοιραίος σταθμάρχης της Λάρισας μίλησε ο σταθμάρχης Παλαιοφαρσάλων, Γιώργος Ζήνδρος. «Επιπόλαιος ήταν. Άπειρος ήταν» τόνισε, ενώ σε άλλο σημείο των δηλώσεών του επισήμανε ότι ο «επιθεωρητής τον άφησε μόνο να δουλέψει στη νυχτερινή βάρδια».

«Αφού τον ενημέρωσε η Πυροσβεστική τι ήταν. Ένα τρένο, τίποτα εκεί τα έχασε» δήλωσε ο κ.Ζήνδρος στον ΣΚΑΪ για τον προφυλακισμένο σταθμάρχη επισημαίνοντας ότι η κατάσταση ξέφυγε από τον έλεγχο του τελευταίου.

Ο Γιώργος Ζήνδρος ήταν ο πρώτος άνθρωπος που έσπευσε στο σταθμαρχείο της Λάρισας, αμέσως μετά το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη, ενώ έδωσε τηλεφωνικά, συμπληρωματική κατάθεση στην ανακρίτρια, η οποία ζήτησε να μάθε περισσότερα για την ευθύνη των μηχανοδηγών.

Ερ.: Εσείς μπήκατε πρώτος στο σταθμαρχείο της Λάρισας μετά τη σύγκρουση - Τι είδατε και τι έφταιξε; Μόνο η απειρία του σταθμάρχη;

Ζήνδρος: «Επιπόλαιος ήταν. Άπειρος ήταν. Σαν άνθρωπος ήταν καλός. Και όρεξη είχε στη δουλειά, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις ότι ήταν πέρα βρέχει. Ένα μήνα σταθμάρχης είχε. Έχει καμία σχέση με μένα που είμαι 30 χρόνια; Μεγάλο λάθος που τον άφησε και ο άλλος. Και ο επιθεωρητής άφησε μόνο τον Σ. να δουλέψει στη νυχτερινή βάρδια, νέος εδώ. Εγώ ήρθα 23:30. Εγώ το ανακάλυψα. Τι να καταλάβει;

Δεν μπορούσε να καταλάβει το μέγεθος της καταστροφής, όχι δεν είχε καταλάβει. Είχε καταλάβει πολύ καλά. Αφού τον ενημέρωσε η Πυροσβεστική τι ήταν. Ένα τρένο, τίποτα εκεί τα έχασε. Από εκεί. Εκεί που πήγε να κάνει λάθος με τα κλειδιά εκεί. Κάνανε λίγο πίσω (και του λένε) ''γιατί κάναμε πίσω;'' και δεν απαντάει. Από εκεί τα έχασε και από εκεί ξέχασε τη διαγώνιο.

Ερ.: Προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε και με τον σταθμάρχη - τον εμπειρότερο της βάρδιας που εφυγε νωρίτερα; Τι σας είπε;

Ζήνδρος: Εγώ τον πήρα μετά, 22:45. Τα κατέθεσα στην ανακρίτρια αυτά. Μου είπε πόσο να καθίσω αυτόν να φυλάω; Είχε δίκαιο το παιδί. Να καθίσει για να βάλει μέσα τον προαστιακό; Άμα δεν μπορεί να βάλει έναν προαστιακό μέσα…

Ο Π. πέρασε τριάντα τρένα ρε παιδιά. Τι κάνετε έτσι; Ο Π. του πέρασε τριάντα τρένα. Άφησε ένα τρένο στον Σ.. Ένα τρένο τον προαστιακό, το Intercity δεν το κάλυπτε ο Π. Το Intercity το κάλυπτε ο Σ. ήταν 23:05 εδώ.

Δεν τον άφησε με 15 τρένα. Εγώ στο Παλαιοφάρσαλο είχα, 22:00 με 23:00 είχα πέντε τρένα. Μέσα στο σταθμό μου. Αλλά δεν σηκώθηκα να φύγω να αφήσω τον πιτσιρικά εκεί να τον κάψω. Είχα έναν πιτσιρικά εγώ, με μπλοκάκι. Συμβασιούχοι και αυτοί. Αλλά εντάξει είχα 5 τρένα. Δεν είχα ένα ή δύο.

Δύο τρένα είχε. Ένα του προαστιακού και μετά ερχόταν αυτό το 62, αυτό το περιβόητο. Ποιο φόρτο. Δυο τρένα είχε το 2597 που έπρεπε να μπει στην άκρη. Εκεί που έλεγε ο άλλος ''γιατί κάνουμε πίσω''. Το τρένο αυτό. Δεν κάθισε ο Π.. Ο Π. πάλεψε 31 τρένα όλο το απόγευμα.

Ερ.: Τελικά έφυγε και ο συμβασιούχος μαζί με τον έμπειρο;

Ζήνδρος: Ο συμβασιούχος σχολάει δέκα η ώρα. Τι το μπλέκουν το παιδί αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί γράφει στο χαρτί (βαρδιών) 14:00 έως 23:00. Για τον πιτσιρικά τον Χ., με το μπλοκάκι. Αυτός, έπρεπε ο Ν. (Επιθεωρητής) να το ξεχωρίζει. 14:00 έως 22:00, απαγορεύεται να γράφει υπερωρία. Ο Χ. τώρα μπορεί να τον κυνηγήσει τον Ν. (Επιθεωρητής).

Ερ.: Πώς επρεπε να εχει αντιδρασει ο μηχανοδηγος;

Ζήνδρος: Τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρνει ο μηχανοδηγός. Ο μηχανοδηγός εγώ το μόνο που ξέρω, μπορούσε να σταματήσει το τρένο πάνω στα κλειδιά ακριβώς, ούτε καν να περάσει απέναντι. Μπορούσε να κάνει εκφώνηση ότι φεύγει αντίθετα. Δεν έκανε… Έπρεπε να σταματήσει πάνω στη διαγώνιο όχι να περάσει απέναντι. Αυστηρώς να σταματήσει στη διαγώνιο, αυστηρώς. Το τρένο διέσχισε απέναντι σαν φίδι. Δεν κατάλαβε ότι πήγε απέναντι;

https://www.protothema.gr/greece/articl ... ine-monos/
Με google translate την έδωσε τη συνέντευξη;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23281
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μαρ 2023, 02:18

Οι επικοινωνίες με τον σταθμάρχη μετά τη σύγκρουση.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9995
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 08:36

Ρε παιδιά να σας πώ την αλήθεια, τώρα που ακούμε και διαβάζουμε αυτές τις συνεντεύξεις, εμένα αυτό που συνέβη δε μου φαίνεται ότι ήταν αναγκαστικά λάθος κανενός.

Τι συνέβη; (όπως τα διαβάζω τώρα, αν κάνω λάθος κάπου πείτε μου)

Α. Ο επιθεωρητής έβγαλε πρόγραμμα το οποίο άφηνε τον νέο σταθμάρχη μόνο του. Οκ εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται σαν κακό πρόγραμμα, αλλά ίσως ήταν και το καλύτερο δυνατό που μπορούσε να βγάλει. Γιατί ο παλιός σταθμάρχης διεκπεραίωσε 30 τρένα στη βάρδια του και έτσι έμενε μόνο ένα τρένο στον νέο, ε κάποια στιγμή κάτι πρέπει να κάνει και ο νέος. Ίσως ο επιθεωρητής να είχε και την ελπίδα ότι ο παλιός θα έμενε λίγο παραπάνω, όπως απ'ότι φαίνεται κάνουν συχνά οι παλιοί στη βάρδιά τους, ειδικά όταν δεν εμπιστεύονται το νέο. Υπήρχε και τρίτος σταθμάρχης συμβασιούχος με μπλοκάκι (νωρίτερα που είχε πολλά τρένα) αλλά απ'ότι φαίνεται έτσι κι αλλιώς τη δουλειά τη βγάζουν οι δύο άλλοι οι μόνιμοι.

Β. Ο παλιός σταθμάρχης αντί να κάτσει λίγο παραπάνω αποφάσισε να φύγει λίγο πιό νωρίς γιατί έτσι κι αλλιώς το επόμενο τρένο (το μοιραίο) θα πέρναγε 5 λεπτά μετα από τη βάρδιά του οπότε το τελευταίο μισάωρο δεν είχε δουλειά να κάνει. Και έφυγε. Το να φεύγει ο παλιός και να αφήνει τον καινούργιο είναι κάτι που συμβαίνει σε τρένα, πλοία, ακόμα και αεροπλάνα. Τίποτα παράξενο ούτε εδώ, φυσικά δεν έπρεπε να φύγει, αλλά και να έμενε αυστηρά μέχρι το τελευταίο λεπτό της βάρδιάς του πάλι μόνος του θα ήταν ο νέος στο τελευταίο τρένο, το δυστύχημα πάλι θα γινόταν.

Γ. Υπήρχε ένα νέο σύστημα το οποίο παρά την εκπαίδευση κάποιοι χειριστές ακόμα δεν το πολυκαταλαβαίνουν και ίσως να μην το εμπιστεύονται, είναι σαν σύστημα σε φάση ανώριμη. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει (μάλιστα έχουν πέσει 2 Boeing γι'αυτό το λόγο, παρά τα τρομερά συστήματα και εκπαιδεύσεις που έχουν οι αερογραμμές).

Δ. Ο μηχανοδηγός έπρεπε να σταματήσει το τρένο ή τέλος πάντων να κάνει κάτι μόλις είδε ότι έμπαινε ανάποδα. Δεν έκανε. Γιατί; Ποιός ξέρει, ίσως απλά να μην είναι πολύ καλός στη δουλειά του. Κι αυτό συμβαίνει καμμιά φορά, δεν είναι όλοι καλοί.

Ε. Ο Σταθμάρχης ήταν νέος, πάγωσε, τα μπέρδεψε, και του πήρε καμμιά ώρα (μετά το ατύχημα) για να καταλάβει τι έγινε.

Προφανώς κάποιος απ'τους παραπάνω θα τιμωρηθεί, πιθανόν και οι 4.

Αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα τρένα συνολικά στην Ελλάδα απ'ό,τι φαίνεται δεν είναι ούτε τέλεια αλλά ούτε και μπουρδέλο, τίποτα από αυτά τα 5 πράγματα δεν είναι ανήκουστο ούτε ασυνήθιστο. Το θέμα είναι ότι έπρεπε να συμβούν και τα 5 ταυτόχρονα, έστω ένα να μη συνέβαινε θα είχαν σωθεί οι άνθρωποι.

Εμένα αυτό μου λέει ότι ήταν συνδιασμός από πολύ κακιές συμπτώσεις που δύσκολο να ξαναγίνει στο μέλλον.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μαρ 2023, 08:43

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:36
SpoilerShow
Ρε παιδιά να σας πώ την αλήθεια, τώρα που ακούμε και διαβάζουμε αυτές τις συνεντεύξεις, εμένα αυτό που συνέβη δε μου φαίνεται ότι ήταν αναγκαστικά λάθος κανενός.

Τι συνέβη; (όπως τα διαβάζω τώρα, αν κάνω λάθος κάπου πείτε μου)

Α. Ο επιθεωρητής έβγαλε πρόγραμμα το οποίο άφηνε τον νέο σταθμάρχη μόνο του. Οκ εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται σαν κακό πρόγραμμα, αλλά ίσως ήταν και το καλύτερο δυνατό που μπορούσε να βγάλει. Γιατί ο παλιός σταθμάρχης διεκπεραίωσε 30 τρένα στη βάρδια του και έτσι έμενε μόνο ένα τρένο στον νέο, ε κάποια στιγμή κάτι πρέπει να κάνει και ο νέος. Ίσως ο επιθεωρητής να είχε και την ελπίδα ότι ο παλιός θα έμενε λίγο παραπάνω, όπως απ'ότι φαίνεται κάνουν συχνά οι παλιοί στη βάρδιά τους, ειδικά όταν δεν εμπιστεύονται το νέο. Υπήρχε και τρίτος σταθμάρχης συμβασιούχος με μπλοκάκι (νωρίτερα που είχε πολλά τρένα) αλλά απ'ότι φαίνεται έτσι κι αλλιώς τη δουλειά τη βγάζουν οι δύο άλλοι οι μόνιμοι.

Β. Ο παλιός σταθμάρχης αντί να κάτσει λίγο παραπάνω αποφάσισε να φύγει λίγο πιό νωρίς γιατί έτσι κι αλλιώς το επόμενο τρένο (το μοιραίο) θα πέρναγε 5 λεπτά μετα από τη βάρδιά του οπότε το τελευταίο μισάωρο δεν είχε δουλειά να κάνει. Και έφυγε. Το να φεύγει ο παλιός και να αφήνει τον καινούργιο είναι κάτι που συμβαίνει σε τρένα, πλοία, ακόμα και αεροπλάνα. Τίποτα παράξενο ούτε εδώ, φυσικά δεν έπρεπε να φύγει, αλλά και να έμενε αυστηρά μέχρι το τελευταίο λεπτό της βάρδιάς του πάλι μόνος του θα ήταν ο νέος στο τελευταίο τρένο, το δυστύχημα πάλι θα γινόταν.

Γ. Υπήρχε ένα νέο σύστημα το οποίο παρά την εκπαίδευση κάποιοι χειριστές ακόμα δεν το πολυκαταλαβαίνουν και ίσως να μην το εμπιστεύονται, είναι σαν σύστημα σε φάση ανώριμη. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει (μάλιστα έχουν πέσει 2 Boeing γι'αυτό το λόγο, παρά τα τρομερά συστήματα και εκπαιδεύσεις που έχουν οι αερογραμμές).

Δ. Ο μηχανοδηγός έπρεπε να σταματήσει το τρένο ή τέλος πάντων να κάνει κάτι μόλις είδε ότι έμπαινε ανάποδα. Δεν έκανε. Γιατί; Ποιός ξέρει, ίσως απλά να μην είναι πολύ καλός στη δουλειά του. Κι αυτό συμβαίνει καμμιά φορά, δεν είναι όλοι καλοί.

Ε. Ο Σταθμάρχης ήταν νέος, πάγωσε, τα μπέρδεψε, και του πήρε καμμιά ώρα (μετά το ατύχημα) για να καταλάβει τι έγινε.

Προφανώς κάποιος απ'τους παραπάνω θα τιμωρηθεί, πιθανόν και οι 4.

Αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα τρένα συνολικά στην Ελλάδα απ'ό,τι φαίνεται δεν είναι ούτε τέλεια αλλά ούτε και μπουρδέλο, τίποτα από αυτά τα 5 πράγματα δεν είναι ανήκουστο ούτε ασυνήθιστο. Το θέμα είναι ότι έπρεπε να συμβούν και τα 5 ταυτόχρονα, έστω ένα να μη συνέβαινε θα είχαν σωθεί οι άνθρωποι.

Εμένα αυτό μου λέει ότι ήταν συνδιασμός από πολύ κακιές συμπτώσεις που δύσκολο να ξαναγίνει στο μέλλον.
Το φαγες το παραμυθι... Καλοχωνευτο.

Δεν εχεις χαμπεριασει οτι υπαρχει σεναριογραφος;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9995
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 08:44

taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:43
Το φαγες το παραμυθι... Καλοχωνευτο.

Δεν εχεις χαμπεριασει οτι υπαρχει σεναριογραφος;
Όχι. Για πες;
Σοβαρά το λέω, πες. Έχω οικογένεια που μπαίνει συχνά σε επαρχιακά τρένα, να τους πώ να μην ξαναμπούνε;
Δε με νοιάζει για τις ευθύνες, τη ΝΔ και το Σύριζα, χέστηκα. Η οικογένειά μου με νοιάζει, είναι καρμανιόλες τα τρένα ή όχι;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Μαρ 2023, 08:47

Το ότι όλοι έχουν γραμμένο στα @@ τους το πρωτόκολλο και δουλεύουν τσαπατσούλικα και ωχαδερφιστικα δεν είναι απλά συνδυασμός κακοτυχίας, αλλά ο ορισμός του μπουρδελου.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 08:48

sys3x έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:25
Karambabas έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:22
sys3x έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:18


Ναι, δεν είναι πολιτικό ζήτημα αυτό άλλως τε, αφορά τους ξωγήνjιους.
Για να επανατοποθετηθώ, δεν είναι αυστηρώς κομματικό, κυβερνητικό. Με ό,τι αυτό συμπεριλαμβάνει ευκαιριατζίδικες πολιτικές εκλογών.
Είναι 100% πολιτικό ζήτημα. -
οχι, δεν ειναι. ουτε 10%
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 10 Μαρ 2023, 08:50

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:36
Ρε παιδιά να σας πώ την αλήθεια, τώρα που ακούμε και διαβάζουμε αυτές τις συνεντεύξεις, εμένα αυτό που συνέβη δε μου φαίνεται ότι ήταν αναγκαστικά λάθος κανενός.

Τι συνέβη; (όπως τα διαβάζω τώρα, αν κάνω λάθος κάπου πείτε μου)

Α. Ο επιθεωρητής έβγαλε πρόγραμμα το οποίο άφηνε τον νέο σταθμάρχη μόνο του. Οκ εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται σαν κακό πρόγραμμα, αλλά ίσως ήταν και το καλύτερο δυνατό που μπορούσε να βγάλει. Γιατί ο παλιός σταθμάρχης διεκπεραίωσε 30 τρένα στη βάρδια του και έτσι έμενε μόνο ένα τρένο στον νέο, ε κάποια στιγμή κάτι πρέπει να κάνει και ο νέος. Ίσως ο επιθεωρητής να είχε και την ελπίδα ότι ο παλιός θα έμενε λίγο παραπάνω, όπως απ'ότι φαίνεται κάνουν συχνά οι παλιοί στη βάρδιά τους, ειδικά όταν δεν εμπιστεύονται το νέο. Υπήρχε και τρίτος σταθμάρχης συμβασιούχος με μπλοκάκι (νωρίτερα που είχε πολλά τρένα) αλλά απ'ότι φαίνεται έτσι κι αλλιώς τη δουλειά τη βγάζουν οι δύο άλλοι οι μόνιμοι.

Β. Ο παλιός σταθμάρχης αντί να κάτσει λίγο παραπάνω αποφάσισε να φύγει λίγο πιό νωρίς γιατί έτσι κι αλλιώς το επόμενο τρένο (το μοιραίο) θα πέρναγε 5 λεπτά μετα από τη βάρδιά του οπότε το τελευταίο μισάωρο δεν είχε δουλειά να κάνει. Και έφυγε. Το να φεύγει ο παλιός και να αφήνει τον καινούργιο είναι κάτι που συμβαίνει σε τρένα, πλοία, ακόμα και αεροπλάνα. Τίποτα παράξενο ούτε εδώ, φυσικά δεν έπρεπε να φύγει, αλλά και να έμενε αυστηρά μέχρι το τελευταίο λεπτό της βάρδιάς του πάλι μόνος του θα ήταν ο νέος στο τελευταίο τρένο, το δυστύχημα πάλι θα γινόταν.

Γ. Υπήρχε ένα νέο σύστημα το οποίο παρά την εκπαίδευση κάποιοι χειριστές ακόμα δεν το πολυκαταλαβαίνουν και ίσως να μην το εμπιστεύονται, είναι σαν σύστημα σε φάση ανώριμη. Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει (μάλιστα έχουν πέσει 2 Boeing γι'αυτό το λόγο, παρά τα τρομερά συστήματα και εκπαιδεύσεις που έχουν οι αερογραμμές).

Δ. Ο μηχανοδηγός έπρεπε να σταματήσει το τρένο ή τέλος πάντων να κάνει κάτι μόλις είδε ότι έμπαινε ανάποδα. Δεν έκανε. Γιατί; Ποιός ξέρει, ίσως απλά να μην είναι πολύ καλός στη δουλειά του. Κι αυτό συμβαίνει καμμιά φορά, δεν είναι όλοι καλοί.

Ε. Ο Σταθμάρχης ήταν νέος, πάγωσε, τα μπέρδεψε, και του πήρε καμμιά ώρα (μετά το ατύχημα) για να καταλάβει τι έγινε.

Προφανώς κάποιος απ'τους παραπάνω θα τιμωρηθεί, πιθανόν και οι 4.

Αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα τρένα συνολικά στην Ελλάδα απ'ό,τι φαίνεται δεν είναι ούτε τέλεια αλλά ούτε και μπουρδέλο, τίποτα από αυτά τα 5 πράγματα δεν είναι ανήκουστο ούτε ασυνήθιστο. Το θέμα είναι ότι έπρεπε να συμβούν και τα 5 ταυτόχρονα, έστω ένα να μη συνέβαινε θα είχαν σωθεί οι άνθρωποι.

Εμένα αυτό μου λέει ότι ήταν συνδιασμός από πολύ κακιές συμπτώσεις που δύσκολο να ξαναγίνει στο μέλλον.
Ήταν η πρώτη φορά που ήτανε μόνος του;
Όχι και την προηγούμενη μέρα και άλλες φορές ήτανε μόνος του.
Το άκουσα στο ρεαλ προχτές.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Μαρ 2023, 08:51

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:44
taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:43
Το φαγες το παραμυθι... Καλοχωνευτο.

Δεν εχεις χαμπεριασει οτι υπαρχει σεναριογραφος;
Όχι. Για πες;
Σοβαρά το λέω, πες. Έχω οικογένεια που μπαίνει συχνά σε επαρχιακά τρένα, να τους πώ να μην ξαναμπούνε;
Δε με νοιάζει για τις ευθύνες, τη ΝΔ και το Σύριζα, χέστηκα. Η οικογένειά μου με νοιάζει, είναι καρμανιόλες τα τρένα ή όχι;
Όλα έτσι λειτουργούν στην Ελλάδα.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μαρ 2023, 08:52

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:44
taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:43
Το φαγες το παραμυθι... Καλοχωνευτο.

Δεν εχεις χαμπεριασει οτι υπαρχει σεναριογραφος;
Όχι. Για πες;
Σοβαρά το λέω, πες. Έχω οικογένεια που μπαίνει συχνά σε επαρχιακά τρένα, να τους πώ να μην ξαναμπούνε;
Δε με νοιάζει για τις ευθύνες, τη ΝΔ και το Σύριζα, χέστηκα. Η οικογένειά μου με νοιάζει, είναι καρμανιόλες τα τρένα ή όχι;
Προφανεστατα. Αφου ειχαν κανει και εξωδικα οι εργαζομενοι περι ανασφαλειας.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 08:52

Karambabas έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:03
Portia έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:48
Karambabas έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:12
Πραγματικά, εκπλήττομαι με την πολιτικοποίηση του θέματος. Λες και δεν έχουμε τραγωδίες με κάθε κυβέρνηση. Έλεος.
Πολυ σωστο αυτο, μονο που η τωρινη κυβερνηση εχτισε καριερα πανω στο Ματι. Κι επι τεσσερα χρονια αυτη ηταν η λαχταρα της, να μην της κατσουν μαζικες ανθρωπινες απωλειες απο μια φυσικη καταστροφη. Της εκατσε κατι πολυ χειροτερο, το οποιο ηταν "φυσικο" αποτελεσμα απο την χρεωκοπια (οπου η ΝΔ ειχε μεγαλο μεριδιο ευθυνης) και το ξεπουλημα των κρατικων υποδομων μεσω των Μνημονιων που οι ιδιοι υπεγραφαν.
Άρα, αφού η σημερινή κυβέρνηση έχτισε πάνω σε τραγωδίες, τσιμπάμε οι πολίτες τη σημερινή αντιπολίτευση;
"αφου το εκαναν οι αλλοι, τωρα που βρηκαμε ευκαιρια το κανουμε κι εμεις"

βδελυρα κομματοσκυλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 10 Μαρ 2023, 08:54

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:48
sys3x έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:25
Karambabas έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:22
Για να επανατοποθετηθώ, δεν είναι αυστηρώς κομματικό, κυβερνητικό. Με ό,τι αυτό συμπεριλαμβάνει ευκαιριατζίδικες πολιτικές εκλογών.
Είναι 100% πολιτικό ζήτημα. -
οχι, δεν ειναι. ουτε 10%
1000% πολιτικό είναι που δεν έχει βρεθεί ένας πολιτικός με @@ ακόμα να ξεδοντιάσει την δημοσιο-υπαλληλική νοοτροπία.. μετατάξεις, βύσματα, συνδικαλισμός κλπ..
Αυτό :
SpoilerShow
Otto Weininger έγραψε:
09 Μαρ 2023, 21:20
Μπείτε μια στο Mega web tv και ακούστε τι ειπώθηκε από τον κ.Ρετσίνα καλοί μου αδέκαστοι.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9995
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 08:55

Niki έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:50
Ήταν η πρώτη φορά που ήτανε μόνος του;
Όχι και την προηγούμενη μέρα και άλλες φορές ήτανε μόνος του.
Το άκουσα στο ρεαλ προχτές.
Ναι, θα ήταν, γιατί είναι νέος στη δουλειά. Αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε τρένα, καράβια, μέχρι και αεροπλάνα.
Συνήθως ο παλιός ξέρει τι κάνει όταν αφήνει το νέο μόνο του, καμμιά φορά όμως όχι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Μαρ 2023, 08:55

Portia έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:48
Karambabas έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:12
Πραγματικά, εκπλήττομαι με την πολιτικοποίηση του θέματος. Λες και δεν έχουμε τραγωδίες με κάθε κυβέρνηση. Έλεος.
Πολυ σωστο αυτο, μονο που η τωρινη κυβερνηση εχτισε καριερα πανω στο Ματι. Κι επι τεσσερα χρονια αυτη ηταν η λαχταρα της, να μην της κατσουν μαζικες ανθρωπινες απωλειες απο μια φυσικη καταστροφη. Της εκατσε κατι πολυ χειροτερο, το οποιο ηταν "φυσικο" αποτελεσμα απο την χρεωκοπια (οπου η ΝΔ ειχε μεγαλο μεριδιο ευθυνης) και το ξεπουλημα των κρατικων υποδομων μεσω των Μνημονιων που οι ιδιοι υπεγραφαν.
Μα το δυστύχημα δεν έγινε σε μια από τις ξεπουλημένες υποδομές.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9995
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 08:57

taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:52
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:44
taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:43
Το φαγες το παραμυθι... Καλοχωνευτο.

Δεν εχεις χαμπεριασει οτι υπαρχει σεναριογραφος;
Όχι. Για πες;
Σοβαρά το λέω, πες. Έχω οικογένεια που μπαίνει συχνά σε επαρχιακά τρένα, να τους πώ να μην ξαναμπούνε;
Δε με νοιάζει για τις ευθύνες, τη ΝΔ και το Σύριζα, χέστηκα. Η οικογένειά μου με νοιάζει, είναι καρμανιόλες τα τρένα ή όχι;
Προφανεστατα. Αφου ειχαν κανει και εξωδικα οι εργαζομενοι περι ανασφαλειας.
Δηλαδή εσύ δεν ξαναμπαίνεις σε τρένο;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών