Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Μαρ 2023, 14:28

hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:26
vatraxos έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:22
Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:18

Αντιλαμβάνεσαι σε (όχι για, σε) ποιον το λες αυτό, ε; Απλά λέω...
To γράφω για να το διαβάσουν όλοι. Ξέρω τι αγύριστο κεφάλι είναι ο Χέλλης :)
Είπαμε, η παραδοχή σφάλματος σε περίπτωση ομαδικού πεσίματος είναι δύσκολη. Διαφωνώ κιόλας ότι θα έχει κάποια ουσιώδη επίδραση γιατί σ' αυτό το στάδιο έχετε μια σετ αντίληψη για τον Χελώνο και δεν πρόκειται να αλλάξει. Οι περισσότεροι θα το ξεχάσετε μάλιστα ότι έχει πει "γράψε λάθος". Απόδειξη τα δυο προηγούμενα, προκατειλημμένα ποστ.

Εγώ φυσικά δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι έκανα λάθος, όπως και να 'χει. Απλά δεν συμβαίνει να κάνω συχνά λάθη.
Να σημειωθεί οτι αρκετές φορές απλά χαρακτηρίζει φέηκ ο Σενέκας ο,τιδήποτε γράφω, χωρίς καν να το κοιτάξει. Οπότε αρκετά απ' τα "φέηκ" είναι πραγματικά. Το εν λόγω άτομο ειδικά έχει τρομερό μίσος προς εμένα, για κάποιο περίεργο λόγο.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 13 Μαρ 2023, 14:41

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:50
vatraxos έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:16
hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:10


Γιατί τον ξέρω προσωπικά. Εξήγησα άλλωστε ότι η ειρωνεία και η θολούρα έχουν την αιτία τους στο ομαδικό πέσιμο. Είναι μια αμυντική aggresive στάση. Δεν είναι ότι δεν αντιλαμβάνεται πότε κάνει λάθος, αλλά δεν έχει περιθώριο να το αποδεχτεί γιατί η αντιμετώπισή του από ορισμένα άτομα είναι άκρως επιθετική, χλευαστική και πολλές φορές ευθέως υβριστική.

Δεν συμφωνώ με την αντίδρασή του ούτε με την τακτική του και δικαίως έχει φάει πολλές φορές μπαν. Διαχωρίζω την θέση μου σ' αυτό το σημείο, εγώ θα το διαχειριζόμουν διαφορετικά, όπως συνέβη άλλωστε όταν ιδίως το 2020 δέχτηκα κι εγώ ομαδικές επιθέσεις για πράγματα στα οποία περίτρανα είχα δίκιο. Με τον καιρό το αντιλήφθηκαν αρκετά άτομα, σιωπηλά -δεν με ενδιαφέρει να μου πουν ότι είχα δίκιο-, άλλοι βρίσκονται ακόμη σε άρνηση. That's life.
Δες, όταν πήρε χαμπάρι τι έγραψε, πώς αντέδρασε:
Kauldron έγραψε:
11 Μαρ 2023, 23:52
Πέρασαν τα 5 χρόνια σχεδόν. Δηλαδή τώρα που δε σταματήσαμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα, θα πεθάνουμε όλοι?
Και πόσο θα πάρει αυτό?
Αν έγραφε ένα "σόρρυ, γράψτε λάθος", θα τελείωνε εκεί η κουβέντα και ουδείς θα τον πικάριζε στη συνέχεια. Δεν ξέρω αν έχει γίνει αντιληπτό, αλλά η παραδοχή του σφάλματος είναι η καλύτερη μέθοδος για να λήξει μία συζήτηση, αφαιρείς κάθε επιχείρημα στους άλλους, οι οποίοι αν συνεχίσουν, απλά γελοιοποιούνται.
Ρε 'συ βατ, το λάθος είναι επουσιώδες. Δεν αλλάζει το γεγονός οτι το Καρτούνμπεργκ έγραψε μαλακίες που τις έβγαλε απ' το κεφάλι της.
Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 13 Μαρ 2023, 14:43

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:28
hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:26
vatraxos έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:22


To γράφω για να το διαβάσουν όλοι. Ξέρω τι αγύριστο κεφάλι είναι ο Χέλλης :)
Είπαμε, η παραδοχή σφάλματος σε περίπτωση ομαδικού πεσίματος είναι δύσκολη. Διαφωνώ κιόλας ότι θα έχει κάποια ουσιώδη επίδραση γιατί σ' αυτό το στάδιο έχετε μια σετ αντίληψη για τον Χελώνο και δεν πρόκειται να αλλάξει. Οι περισσότεροι θα το ξεχάσετε μάλιστα ότι έχει πει "γράψε λάθος". Απόδειξη τα δυο προηγούμενα, προκατειλημμένα ποστ.

Εγώ φυσικά δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι έκανα λάθος, όπως και να 'χει. Απλά δεν συμβαίνει να κάνω συχνά λάθη.
Να σημειωθεί οτι αρκετές φορές απλά χαρακτηρίζει φέηκ ο Σενέκας ο,τιδήποτε γράφω, χωρίς καν να το κοιτάξει. Οπότε αρκετά απ' τα "φέηκ" είναι πραγματικά. Το εν λόγω άτομο ειδικά έχει τρομερό μίσος προς εμένα, για κάποιο περίεργο λόγο.
:lol:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Μαρ 2023, 14:50

Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:41
Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:50
vatraxos έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:16


Δες, όταν πήρε χαμπάρι τι έγραψε, πώς αντέδρασε:



Αν έγραφε ένα "σόρρυ, γράψτε λάθος", θα τελείωνε εκεί η κουβέντα και ουδείς θα τον πικάριζε στη συνέχεια. Δεν ξέρω αν έχει γίνει αντιληπτό, αλλά η παραδοχή του σφάλματος είναι η καλύτερη μέθοδος για να λήξει μία συζήτηση, αφαιρείς κάθε επιχείρημα στους άλλους, οι οποίοι αν συνεχίσουν, απλά γελοιοποιούνται.
Ρε 'συ βατ, το λάθος είναι επουσιώδες. Δεν αλλάζει το γεγονός οτι το Καρτούνμπεργκ έγραψε μαλακίες που τις έβγαλε απ' το κεφάλι της.
Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Ναι ρε μαν, δε το καλοκοίταξα. Το θέμα είναι οτι κάποιοι προσπαθούν να πιαστούν απ' αυτό και ν' αποφύγουν (ακριβώς για ν' αποφύγουν) να σχολιάσουν τη Γκρετούλα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Μαρ 2023, 14:51

Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 12:24
Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 12:19
Ποιά ξερή ρε άτομο? Το νόημα δεν αλλάζει. Τ' ατομάκια προσπάθησαν να πιαστούν κάτι για να χαχανίσουν, και πήραν την απάντησή τους. Και μάλιστα ο βατ ήξερε πότε να βγεί. Από 'κει και πέρα, να μας πείς ποιός ήσουν απ' το παλιό.
Πόσες φορές ακόμα να το πω ρε χελώνε; Πόσες; Μέχρι και στο αβατάρι μου το έβαλα, για τους ελάχιστους που δεν το έχουν καταλάβει ή δεν το έχουν δει γραμμένο κάπου έως τώρα.

Η δε ξερή δεν είναι απλά ξερή, κοτσάνα μεγατόνων είναι, αλλά τέλος πάντων...
ΟΚ τώρα το είδα προσκεκτικά και θυμήθηκα και τη κουβέντα που κάναμε. ΛΟΛ.
Τί μπαίνεις με άλλο νικ κι εσύ βρε άνθρωπέ μου? Βρε μόδα κι αυτή.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 13 Μαρ 2023, 15:25

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:50
Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:41
Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:50


Ρε 'συ βατ, το λάθος είναι επουσιώδες. Δεν αλλάζει το γεγονός οτι το Καρτούνμπεργκ έγραψε μαλακίες που τις έβγαλε απ' το κεφάλι της.
Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Ναι ρε μαν, δε το καλοκοίταξα. Το θέμα είναι οτι κάποιοι προσπαθούν να πιαστούν απ' αυτό και ν' αποφύγουν (ακριβώς για ν' αποφύγουν) να σχολιάσουν τη Γκρετούλα.
Σ' αυτό δεν έχεις άδικο. Όπως και ότι κάποιοι πρώτα βλέπουν ποιος έγραψε κάτι και μετά τι έγραψε και σχολιάζουν αντίστοιχα. Απλά κι εσύ είσαι πολύ παρορμητικός όπως είπε κι ο Χέλης και την λες άμεσα και χωρίς πολλή σκέψη τις περισσότερες φορές, οπότε κάποιοι σε περιμένουν στη γωνία... :wink
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Μαρ 2023, 15:27

Rakomelofronas έγραψε:
13 Μαρ 2023, 09:52
Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μαρ 2023, 09:39
Το κλίμα είναι το πιό τρομακτικό πράγμα σ'αυτό τον πλανήτη και μια μέρα θα μας γαμήσει έτσι κι αλλιώς ό,τι και να κάνουμε ή δεν κάνουμε.
Ντάξει δεν υπάρχει λόγος να το τσιγκλάμε βέβαια και να το προκαλέσουμε μια ώρα αρχίτερα, αλλά ότι θα μας τον μπήξει θα μας τον μπήξει κάποτε.
Συμφωνώ, το πρόβλημα είναι ότι οι ανησυχούντες έχουν γίνει σαν τους ιαχωβάδες γιατί δεν θέλουν να λένε ανοιχτά στον κόσμο ότι τα μοντέλα για τις αντίστοιχες προβλέψεις δεν είναι όσο ακριβή θα θέλαμε. Μια μέρα όντως θα τη φάμε και τότε θα λένε "Χα, δικαιωθήκαμε στη 200ή μας πρόβλεψη!".
:+1::goodpost::bravo:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 13 Μαρ 2023, 15:38

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:50
Ρε 'συ βατ, το λάθος είναι επουσιώδες. Δεν αλλάζει το γεγονός οτι το Καρτούνμπεργκ έγραψε μαλακίες που τις έβγαλε απ' το κεφάλι της.
:102:

Ας αυτολογοκριθώ.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 13 Μαρ 2023, 15:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:13
Και το twitter, μπορεί να τη διαγράψει. Αυτό σημαίνει σήμερα "δημόσιος" διάλογος. :lol:
Ναι αλλά δε με λένε Elon. Ούτε διέγραψα το νήμα ή κάποιο ποστ του Kauldron.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Μαρ 2023, 15:41

Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 15:25
Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:50
Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:41

Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Ναι ρε μαν, δε το καλοκοίταξα. Το θέμα είναι οτι κάποιοι προσπαθούν να πιαστούν απ' αυτό και ν' αποφύγουν (ακριβώς για ν' αποφύγουν) να σχολιάσουν τη Γκρετούλα.
Σ' αυτό δεν έχεις άδικο. Όπως και ότι κάποιοι πρώτα βλέπουν ποιος έγραψε κάτι και μετά τι έγραψε και σχολιάζουν αντίστοιχα. Απλά κι εσύ είσαι πολύ παρορμητικός όπως είπε κι ο Χέλης και την λες άμεσα και χωρίς πολλή σκέψη τις περισσότερες φορές, οπότε κάποιοι σε περιμένουν στη γωνία... :wink
Κοίτα, κάπου έχει παραγίνει το κακό με τους νεοφιλελεύθερους Πουτσαχεντίν. Μας έχουν Ζελένσκυ τη μπούτσα με το Μητσοτέα τους. Και το πιο ωραίο είναι, οτι αυτοί που πρεσβεύουν, δήθεν τη Δύση και την Ευρώπη είναι οι λαδοκουβαλητάδες, οι βλαχοβαλκάνιοι ημίγυφτοι, που αν έβγαινε τέτοιου τύπου κυβέρνηση νουδού σ' οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χώρα, θα πήγαινε σούμπιτη στη μπουζού τη πρώτη βδομάδα. Μαζί με τους ψηφοφόρους, πλην εκείνων που θ απαλλάσονταν λόγω βλακείας.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 13 Μαρ 2023, 15:41

Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:41
Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Πες τα, όσο πλέκω πουλόβερ με το μαλλί από τη γλώσσα μου :D
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 13 Μαρ 2023, 15:44

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:51
Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 12:24
Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 12:19
Ποιά ξερή ρε άτομο? Το νόημα δεν αλλάζει. Τ' ατομάκια προσπάθησαν να πιαστούν κάτι για να χαχανίσουν, και πήραν την απάντησή τους. Και μάλιστα ο βατ ήξερε πότε να βγεί. Από 'κει και πέρα, να μας πείς ποιός ήσουν απ' το παλιό.
Πόσες φορές ακόμα να το πω ρε χελώνε; Πόσες; Μέχρι και στο αβατάρι μου το έβαλα, για τους ελάχιστους που δεν το έχουν καταλάβει ή δεν το έχουν δει γραμμένο κάπου έως τώρα.

Η δε ξερή δεν είναι απλά ξερή, κοτσάνα μεγατόνων είναι, αλλά τέλος πάντων...
ΟΚ τώρα το είδα προσκεκτικά και θυμήθηκα και τη κουβέντα που κάναμε. ΛΟΛ.
Τί μπαίνεις με άλλο νικ κι εσύ βρε άνθρωπέ μου? Βρε μόδα κι αυτή.
Έλειπα σερί για κανά χρόνο και ουσιαστικά (με ελάχιστες επισκέψεις/συνδέσεις) για πάνω από 2. Ξαναμπήκα με άλλο μουντ τώρα, όπως κι όταν πρωτο-μπήκα εδώ στο νέο με άλλο μουντ και έβαλα άλλο νικ απ' το παλιό μου. Ίσως να ζητήσω απ' τα αφεντικά του χώρου να μου το αλλάξουν στο αρχικό-αρχικό, θα δούμε.

:wave:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Μαρ 2023, 15:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:49
Υπάρχουν και κάποιοι υπερβολικά alarmist επιστήμονες. Γενικά δεν έχει νόημα να παίρνεις κανένα μεμονωμένο επστήμονα.
Υπάρχει πλέον το report του ΟΗΕ που είναι το απάυγασμα των μοντέλων που έχουμε τώρα.
Σοβαρή ερώτηση τώρα: σου φαίνονται της προκοπής αυτά τα μοντέλα γενικά; Εγώ έχω αμφιβολίες.
Κατ'αρχάς τα αποτελέσματα αλλάζουν συνέχεια όπως αλλάζει η τεχνολογία και γίνονται σιγά σιγά ακριβότερες μετρήσεις. Πχ έβλεπες παλιά (δεκαετίες πριν) βγάζανε μετρήσεις για τη στάθμη της θάλασσας ή τη θερμοκρασία πολλές χιλιάδες χρόνια πίσω, και έβλεπες γραφήματα με ομαλές αυξομειώσεις, γιατί τέτοιες ήταν οι μετρήσεις. Μόλις όμως οι μετρήσεις έγιναν πιό ακριβείς μας είπαν ότι αυτό το ομαλό γράφημα ήταν στην πραγματικότητα κάτι σαν μέσοι όροι, και τώρα βλέπουμε ότι ότι υπάρχουν χιλιάδες μεγάλες αυξομειώσεις ενδιάμεσα, αλλά κάθε μικροσκοπική αυξομείωση μπορεί να κρατάει αιώνες, γιατί για τέτοια μεγέθη μιλάμε.

Και δεύτερον δεν ξέρω αν έχουμε καν την υπολογιστική ισχύ, και δε θα την έχουμε για αρκετό καιρό ακόμα. Άκουγα τις προάλλες τον Steven Elliot Koonin που περιέγραφε πώς λειτουργούν τα κλιματικά μοντέλα. Δεν μπορώ καν να το περιγράψω αλλά εντελώς χοντρικα: προσπαθούν να κόψουν τη Γη σε τετραγωνάκια, φαντάσου σαν πίξελ σε οθόνη, και να υπολογίσουν τις κλιματικές αλλαγές στο κάθε τετραγωνάκι. Αλλά παρότι είναι προφανώς απειρομύρια τετραγωνάκια, εξακολουθούν να είναι τεράστια τετραγωνάκια, σε σημείο που υπάρχουν πολλές φορές διάφορα μικροκλίματα εντός του τετραγώνου, και το μικροκλίμα αυτό μπορεί να επηρεάσει το επόμενο τετραγωνάκι και μετά έγινε ντόμινο και το έχασες. Όπως το περιέγραφε το να προσπαθείς να αναλύσεις και πόσο μάλλον να προβλέψεις το κλίμα είναι σα να προσπαθείς να βάλεις ένα κοπάδι γάτες να περπατήσουν στη σειρά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 13 Μαρ 2023, 15:50

vatraxos έγραψε:
13 Μαρ 2023, 15:41
Bic έγραψε:
13 Μαρ 2023, 14:41
Χελώνε, το λάθος θα ήταν όντως επουσιώδες αν το παρουσίαζες κάπως διαφορετικά, αν για παράδειγμα επικεντρωνόσουν στο γεγονός ότι πιθανότατα η Γκρέτα τουιτάρει ό,τι βρει εδώ κι εκεί χωρίς κανέναν έλεγχο, απλά και μόνο επειδή την βολεύουν στο αφήγημά της. Όταν τρέχεις να ανεβάσεις νήμα, λέγοντας ότι οι ανησυχίες για την κλιματική αλλαγή είναι μια απάτη επειδή η Γκρέτα είπε ότι θα πεθάνουμε σε πέντε χρόνια όπως έγραψε ο ανεγκέφαλος που την κογιονάρει, σημαίνει ότι κάνεις κι εσύ λίγο-πολύ το ίδιο πράμα με αυτήν. Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις μια δεύτερη φορά το σχόλιό του, ώστε να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψε ο τύπος είναι μια μαλακία και μισή επειδή απλά δεν κατάλαβε τι διάβαζε, και έσπευσες να το ποστάρεις υποστηρίζοντάς το κιόλας ειρωνευόμενος ότι σε τρεις μήνες πεθαίνουμε, τέλος.

Αυτός είναι και ο λόγος, φαντάζομαι, που σου την πέσανε εξ αρχής οι διάφοροι. Άσχετα με το αν ισχύουν ή όχι οι ανησυχίες της κάθε Γκρέτας και με το πόσο σοβαρό είναι (ή όχι) το θέμα με το κλίμα.
Πες τα, όσο πλέκω πουλόβερ με το μαλλί από τη γλώσσα μου :D
Έλα, μην με ανάβεις μεσημεριάτικα.

Kauldron έγραψε:
13 Μαρ 2023, 15:41
Κοίτα, κάπου έχει παραγίνει το κακό με τους νεοφιλελεύθερους Πουτσαχεντίν. Μας έχουν Ζελένσκυ τη μπούτσα με το Μητσοτέα τους. Και το πιο ωραίο είναι, οτι αυτοί που πρεσβεύουν, δήθεν τη Δύση και την Ευρώπη είναι οι λαδοκουβαλητάδες, οι βλαχοβαλκάνιοι ημίγυφτοι, που αν έβγαινε τέτοιου τύπου κυβέρνηση νουδού σ' οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χώρα, θα πήγαινε σούμπιτη στη μπουζού τη πρώτη βδομάδα. Μαζί με τους ψηφοφόρους, πλην εκείνων που θ απαλλάσονταν λόγω βλακείας.
Ο τρόπος που τα λες τόσο γλυκά και ευγενικά για τους "απέναντι", μού θύμισε εκείνη την αρχαία διαφήμιση (νομίζω για γνωστή μάρκα τσιγάρων ήταν): κάνει παντού, μόνο φίλους. :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αν δε σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε ορυκτά καύσιμα σε τρείς μήνες, θα πεθάνουμε ούλοι, ίιιιιικ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Μαρ 2023, 16:04

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μαρ 2023, 15:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μαρ 2023, 13:49
Υπάρχουν και κάποιοι υπερβολικά alarmist επιστήμονες. Γενικά δεν έχει νόημα να παίρνεις κανένα μεμονωμένο επστήμονα.
Υπάρχει πλέον το report του ΟΗΕ που είναι το απάυγασμα των μοντέλων που έχουμε τώρα.
Σοβαρή ερώτηση τώρα: σου φαίνονται της προκοπής αυτά τα μοντέλα γενικά; Εγώ έχω αμφιβολίες.
Κατ'αρχάς τα αποτελέσματα αλλάζουν συνέχεια όπως αλλάζει η τεχνολογία και γίνονται σιγά σιγά ακριβότερες μετρήσεις. Πχ έβλεπες παλιά (δεκαετίες πριν) βγάζανε μετρήσεις για τη στάθμη της θάλασσας ή τη θερμοκρασία πολλές χιλιάδες χρόνια πίσω, και έβλεπες γραφήματα με ομαλές αυξομειώσεις, γιατί τέτοιες ήταν οι μετρήσεις. Μόλις όμως οι μετρήσεις έγιναν πιό ακριβείς μας είπαν ότι αυτό το ομαλό γράφημα ήταν στην πραγματικότητα κάτι σαν μέσοι όροι, και τώρα βλέπουμε ότι ότι υπάρχουν χιλιάδες μεγάλες αυξομειώσεις ενδιάμεσα, αλλά κάθε μικροσκοπική αυξομείωση μπορεί να κρατάει αιώνες, γιατί για τέτοια μεγέθη μιλάμε.

Και δεύτερον δεν ξέρω αν έχουμε καν την υπολογιστική ισχύ, και δε θα την έχουμε για αρκετό καιρό ακόμα. Άκουγα τις προάλλες τον Steven Elliot Koonin που περιέγραφε πώς λειτουργούν τα κλιματικά μοντέλα. Δεν μπορώ καν να το περιγράψω αλλά εντελώς χοντρικα: προσπαθούν να κόψουν τη Γη σε τετραγωνάκια, φαντάσου σαν πίξελ σε οθόνη, και να υπολογίσουν τις κλιματικές αλλαγές στο κάθε τετραγωνάκι. Αλλά παρότι είναι προφανώς απειρομύρια τετραγωνάκια, εξακολουθούν να είναι τεράστια τετραγωνάκια, σε σημείο που υπάρχουν πολλές φορές διάφορα μικροκλίματα εντός του τετραγώνου, και το μικροκλίμα αυτό μπορεί να επηρεάσει το επόμενο τετραγωνάκι και μετά έγινε ντόμινο και το έχασες. Όπως το περιέγραφε το να προσπαθείς να αναλύσεις και πόσο μάλλον να προβλέψεις το κλίμα είναι σα να προσπαθείς να βάλεις ένα κοπάδι γάτες να περπατήσουν στη σειρά.
It is what it is, τα μοντέλα αυτά εξηγούν τις τελευταίες δεκαετίες και προβάλουν μερικές μπροστά, που είναι και αυτό που χρειαζόμαστε σ αυτή τη φάση.

Δεν μπορώ να πω αν είναι της προκοπής ή όχι, με ότι έχει κανείς πορεύεται. Κάποτε πήγαν στο φεγγάρι με υπολογιστές της πλάκας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών