Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Μαρ 2023, 17:35

aljawn έγραψε:
23 Μαρ 2023, 15:14
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2023, 08:53
ποιος ωφεληθηκε; :p2:
Στην περίπτωση αυτή, ξεκάθαρα οι κατηγορούμενοι, αφού απώλεια αποδείξεων είναι υπέρ τους (λόγω τεκμηρίου αθωότητας).
ποιες αποδειξεις απωλεσθησαν; αφου βγηκαν οι εξετασεις, και για αλκοολ, και για οτι αλλο. απο οτι βλεπουμε θα μπορουσαν να βρεθουν μια χαρα τα οποια φαρμακα, ακομη κι αν ειχε περασει αρκετος χρονος.

και πως προκυπτει οτι θα ηταν εναντιον τους οι οποιες αποδειξεις; δηλαδη η αποδειξη οτι δεν την ειχαν ναρκωσει, αν εβγαινε τετοια, ειναι εναντιον τους;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μαρ 2023, 17:39

aljawn έγραψε:
23 Μαρ 2023, 15:14
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2023, 08:53
ποιος ωφεληθηκε; :p2:
Στην περίπτωση αυτή, ξεκάθαρα οι κατηγορούμενοι, αφού απώλεια αποδείξεων είναι υπέρ τους (λόγω τεκμηρίου αθωότητας).
Ε, τότε να αφαιρεθεί το τεκμήριο αθωότητος, να τελειώνει η ιστορία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μαρ 2023, 17:44

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:39
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:33
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:16

*εάν την μπούκωσαν με ρουφ οι ίδιοι θα ήθελαν να πάνε τα πράγματα όπως πήγανε. Άρα όχι σε περίπτωση ενοχής.
**ντουντ, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά για τους πλούσιους ανθρώπους, επίσης το ρεμπεσκυλίκι είναι η μία περίπτωση που αφορά κυρίως την εκτελεστική εξουσία, στην εξίσωση υπάρχει και η δικαστική και εδώ δεν μιλάμε απλά και μόνον για ρεμπεσκυλίκι, ούτε υποχρεωτικά ακόμη και για την εκτελεστική μιλάμε μόνον για ρεμπεσκυλίκι.
το οτι δεν την μπουκωσαν το εχουν αποδεχθει ολοι, ακομη και η ιδια, τι το συζηταμε;

γιατι δε μιλαμε μονο για ρεμπεσκεδες; υπαρχει καποιο στοιχειο που να δειχνει κατι αλλο; η θεωρουμε ως στοιχειο το οτι ειναι κονομημενος; αποκλειεται καποιος κονομημενος να ειναι αθωος;
Σωστά, εάν την είχανε μπουκώσει θα φαινότανε στις έγκαιρες εξετάσεις που της κάνανε. Κακώς το συζητάμε.
Επίσης κακώς δε μιλάμε μόνον για ρεμπεσκέδες, η ελληνική δικαιοσύνη δεν είναι καθόλου διεφθαρμένη, μόνον λίγο τεμπέλα, όπως η εκτελεστική εξουσία στην Ελλάδα.
Και φυσικά δεν αποκλείεται να είσαι και ζάπλουτος και αθώος, θα έπρεπε να μην σου περνάει από το μυαλό καν η ενοχή ενός πλούσιου ανθρώπου.
:)
Αντιλαμβάνεστε ότι λειτουργείτε με λογική άρλεκιν; Πλούσιος κακός, φτωχός που ούτε καν καταδέχεται να φτύσει την ιδέα να γίνει ψιλοπλούσιος ή ψιλοεπώνυμος, αν είναι να αρνηθεί τις αρχές του. :lol:


Όλοι οι Κούρκουλοι και Ξανθόπουλοι, εδώ μαζεύτηκαν. Αναβίωση του παλιού ασπρόμαυρου κινηματογράφου. Αν μη τι άλλο, έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4930
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 23 Μαρ 2023, 17:56

aljawn έγραψε:
23 Μαρ 2023, 15:30
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
23 Μαρ 2023, 05:23
το χασοδίκης πάντα χαϊδευτικά το λέγαμε στο παλιό (εγώ τουλάχιστον) και δεν σε πείραζε - το κόβω.
Χασοδίκη (πέραν του γεγονότος ότι δεν ανταποκρίνεται πλέον στην πραγματικότητα) έχει το δικαίωμα να με λέει μόνο ο φαρμακοτρίφτης της καρδιάς μας (τα περί λεκανατζούδων βέβαια, του τα επιστρέφω).

Όσον αφορά τα άλλα:
1. το παραδεκτό είναι το πρώτο φίλτρο κάθε ενδίκου βοηθήματος. Προφανώς για να περάσει το παραδεκτό η προσφυγή Μπίκα σημαίνει ότι δεν είναι προδήλως αβάσιμη, δε σκόνταψε σε τυπικές προϋποθέσεις ή δεν αναζήτησε το δικαστήριο ρήτρα διαφυγής.
2. το τι άρθρο επικαλείται η πλευρά Μπίκα, λίγη σημασία έχει. Και στο ΕΔΔΑ ισχύει η αρχή iura novit curia, δηλαδή αυτό που χρειάζεται είναι να παρουσιάσεις μια ιστορική βάση που να καλύπτει (με οποιαδήποτε νομική αιτιολογία) το αίτημα σου. Το δικαστήριο θα την βρει, και επί επαλλήλων θα διαλέξει την πιο συμφέρουσα για σένα.
3. η δημοσιότητα που δίνει στην διαδικασία, αφορά δύο ζητήματα: πρώτον την πρόσφατη τάση στα δικαστήρια να δημοσιοποιούν τις αποφάσεις τους και να τις εξηγούν, ώστε να μην τις εξηγούν καλοθελητές* και στην περίπτωση του ΕΔΔΑ, υπάρχουν πολλοί, και δεύτερον την βούληση του να κλείσει το θέμα η ελληνική πλευρά χωρίς να πάει σε δίκη (βασικά σαν να είπε στο ελληνικό κράτος, βρες τα μεταξύ σας γιατί ενδεχομένως να γίνεις ρεζίλι των σκυλιόνε).

*https://twitter.com/SEpikrateias
1. έχει περάσει το δεν είναι προδήλως αβάσιμη, δεν έχει περάσει το παραδεκτό.
2. άρα είχα δίκιο.
3. καλά, τρέλα πουλάς; ποια δημοσιότητα; το ΕΔΑΔ δημοσίευσε την υπόθεση όπως χιλιάδες άλλες (όλες) που δημοσιεύει (με αρχικά πάντα για ιδιώτες). η δημοσιότητα δόθηκε από τους ΑΡΔ που πανηγυρίζουν ότι δικαιώθηκε η Μπίκα επειδή δεν κρίθηκε προδήλως αβάσιμη η προσφυγή της, αποζημειώσεις που απαρνιέται και λοιπές πίπες. το δικαστήριο είπαμε τι είπε/ζήτησε από το ελληνικό κράτος:
Εικόνα
από κει και πέρα, σίγα το ρεζίλι των σκυλιόνε σε περίπτωση καταδίκης (και σιγά την αποζημείωση, εδώ που τα λέμε). αυτή είναι η καταδικάστική απόφαση για την Βουλγαρία:
Εικόνα
https://hudoc.echr.coe.int/eng/?i=002-4541
η Ελλάδα είχε μ.ο. 8.7 τέτοιες τον χρόνo τα τελευταία 10 χρόνια, αν και τελευταία είναι πεσμένα τα πράγματα. μόνο τρεις τους τελευταίους 12 μήνες. η Πορτογαλία είχε έξι, η Ολλανδία δύο και η Δανία τρεις. :D
Εικόνα
https://hudoc.echr.coe.int/eng-press > Case Title [Country]
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2023, 19:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:44
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:39
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:33


το οτι δεν την μπουκωσαν το εχουν αποδεχθει ολοι, ακομη και η ιδια, τι το συζηταμε;

γιατι δε μιλαμε μονο για ρεμπεσκεδες; υπαρχει καποιο στοιχειο που να δειχνει κατι αλλο; η θεωρουμε ως στοιχειο το οτι ειναι κονομημενος; αποκλειεται καποιος κονομημενος να ειναι αθωος;
Σωστά, εάν την είχανε μπουκώσει θα φαινότανε στις έγκαιρες εξετάσεις που της κάνανε. Κακώς το συζητάμε.
Επίσης κακώς δε μιλάμε μόνον για ρεμπεσκέδες, η ελληνική δικαιοσύνη δεν είναι καθόλου διεφθαρμένη, μόνον λίγο τεμπέλα, όπως η εκτελεστική εξουσία στην Ελλάδα.
Και φυσικά δεν αποκλείεται να είσαι και ζάπλουτος και αθώος, θα έπρεπε να μην σου περνάει από το μυαλό καν η ενοχή ενός πλούσιου ανθρώπου.
:)
Αντιλαμβάνεστε ότι λειτουργείτε με λογική άρλεκιν; Πλούσιος κακός, φτωχός που ούτε καν καταδέχεται να φτύσει την ιδέα να γίνει ψιλοπλούσιος ή ψιλοεπώνυμος, αν είναι να αρνηθεί τις αρχές του. :lol:


Όλοι οι Κούρκουλοι και Ξανθόπουλοι, εδώ μαζεύτηκαν. Αναβίωση του παλιού ασπρόμαυρου κινηματογράφου. Αν μη τι άλλο, έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό από αυτά που διαβάζεις και ταυτόχρονα πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι σαν τον κυρίαρχο της παγκόσμιας διανόησης.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μαρ 2023, 20:06

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 19:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:44
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 14:39

Σωστά, εάν την είχανε μπουκώσει θα φαινότανε στις έγκαιρες εξετάσεις που της κάνανε. Κακώς το συζητάμε.
Επίσης κακώς δε μιλάμε μόνον για ρεμπεσκέδες, η ελληνική δικαιοσύνη δεν είναι καθόλου διεφθαρμένη, μόνον λίγο τεμπέλα, όπως η εκτελεστική εξουσία στην Ελλάδα.
Και φυσικά δεν αποκλείεται να είσαι και ζάπλουτος και αθώος, θα έπρεπε να μην σου περνάει από το μυαλό καν η ενοχή ενός πλούσιου ανθρώπου.
:)
Αντιλαμβάνεστε ότι λειτουργείτε με λογική άρλεκιν; Πλούσιος κακός, φτωχός που ούτε καν καταδέχεται να φτύσει την ιδέα να γίνει ψιλοπλούσιος ή ψιλοεπώνυμος, αν είναι να αρνηθεί τις αρχές του. :lol:


Όλοι οι Κούρκουλοι και Ξανθόπουλοι, εδώ μαζεύτηκαν. Αναβίωση του παλιού ασπρόμαυρου κινηματογράφου. Αν μη τι άλλο, έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό από αυτά που διαβάζεις και ταυτόχρονα πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι σαν τον κυρίαρχο της παγκόσμιας διανόησης.
Απλώς μπορώ να ξεχωρίζω τα άρλεκιν από την πιο ενδιαφέρουσα λογοτεχνία. Αναφορικά δε με την "παγκόσμια διανόηση" δεν νομίζω ότι περνάει και την καλύτερη της περίοδο και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση κυριαρχίας στους βλάκες, είτε σε στενό είτε σε ευρύτερο πλαίσιο. Ποτέ δεν το έπαιξα ινφλουένσερ ούτε προσπάθησα να πάρω τα πάνω μου ως ακόλουθος ή παπαγαλάκι ή διαχειριστής του κάθε παπάρα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 23 Μαρ 2023, 20:28

Bill Hicks έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:56
1. έχει περάσει το δεν είναι προδήλως αβάσιμη, δεν έχει περάσει το παραδεκτό.
Μα το παραδεκτό αφορά την εξέταση της. Μήπως το μπερδεύεις με το βάσιμο;
Bill Hicks έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:56
2. άρα είχα δίκιο.
Δεν είχες. Τώρα σοβαρά, πιστεύεις ότι αν η Μπίκα παραπονέθηκε για παραβίαση της αρχής της δίκαιης δίκης (άρθρο 6) και το Δικαστήριο εκδίδει ανακοινωθέν για ενδεχόμενη παραβίαση του άρθρου περί βασανιστηρίων (3) και ιδιωτικής ζωής (8), αυτό είναι υπέρ ή κατά της Ελλάδας;
Bill Hicks έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:56

3. καλά, τρέλα πουλάς; ποια δημοσιότητα; το ΕΔΑΔ δημοσίευσε την υπόθεση όπως χιλιάδες άλλες (όλες) που δημοσιεύει (με αρχικά πάντα για ιδιώτες). η δημοσιότητα δόθηκε από τους ΑΡΔ που πανηγυρίζουν ότι δικαιώθηκε η Μπίκα επειδή δεν κρίθηκε προδήλως αβάσιμη η προσφυγή της, αποζημειώσεις που απαρνιέται και λοιπές πίπες. το δικαστήριο είπαμε τι είπε/ζήτησε από το ελληνικό κράτος:
Εικόνα
από κει και πέρα, σίγα το ρεζίλι των σκυλιόνε σε περίπτωση καταδίκης (και σιγά την αποζημείωση, εδώ που τα λέμε). αυτή είναι η καταδικάστική απόφαση για την Βουλγαρία:
Εικόνα
https://hudoc.echr.coe.int/eng/?i=002-4541
η Ελλάδα είχε μ.ο. 8.7 τέτοιες τον χρόνo τα τελευταία 10 χρόνια, αν και τελευταία είναι πεσμένα τα πράγματα. μόνο τρεις τους τελευταίους 12 μήνες. η Πορτογαλία είχε έξι, η Ολλανδία δύο και η Δανία τρεις. :D
Εικόνα
https://hudoc.echr.coe.int/eng-press > Case Title [Country]
Προφανώς αγνοείς ότι το ΕΔΔΑ δικάζει δίκαιη ικανοποίηση και μετά ξαναγυρίζει η υπόθεση στα ελληνικά δικαστήρια, όπου γίνεται επανάληψη της διαδικασίας και επιδικάζεται ξεχωριστή αποζημίωση για το θέμα αυτό από τα ελληνικά δικαστήρια.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2023, 22:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 20:06
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 19:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 17:44


Αντιλαμβάνεστε ότι λειτουργείτε με λογική άρλεκιν; Πλούσιος κακός, φτωχός που ούτε καν καταδέχεται να φτύσει την ιδέα να γίνει ψιλοπλούσιος ή ψιλοεπώνυμος, αν είναι να αρνηθεί τις αρχές του. :lol:


Όλοι οι Κούρκουλοι και Ξανθόπουλοι, εδώ μαζεύτηκαν. Αναβίωση του παλιού ασπρόμαυρου κινηματογράφου. Αν μη τι άλλο, έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό από αυτά που διαβάζεις και ταυτόχρονα πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι σαν τον κυρίαρχο της παγκόσμιας διανόησης.
Απλώς μπορώ να ξεχωρίζω τα άρλεκιν από την πιο ενδιαφέρουσα λογοτεχνία. Αναφορικά δε με την "παγκόσμια διανόηση" δεν νομίζω ότι περνάει και την καλύτερη της περίοδο και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση κυριαρχίας στους βλάκες, είτε σε στενό είτε σε ευρύτερο πλαίσιο. Ποτέ δεν το έπαιξα ινφλουένσερ ούτε προσπάθησα να πάρω τα πάνω μου ως ακόλουθος ή παπαγαλάκι ή διαχειριστής του κάθε παπάρα.
It's not about you.
Δεν είναι το κέντρο του κόσμου το # σου.
... ...

Καλό βράδυ και συγγνώμην ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μαρ 2023, 23:17

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 22:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 20:06
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 19:25

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό από αυτά που διαβάζεις και ταυτόχρονα πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι σαν τον κυρίαρχο της παγκόσμιας διανόησης.
Απλώς μπορώ να ξεχωρίζω τα άρλεκιν από την πιο ενδιαφέρουσα λογοτεχνία. Αναφορικά δε με την "παγκόσμια διανόηση" δεν νομίζω ότι περνάει και την καλύτερη της περίοδο και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση κυριαρχίας στους βλάκες, είτε σε στενό είτε σε ευρύτερο πλαίσιο. Ποτέ δεν το έπαιξα ινφλουένσερ ούτε προσπάθησα να πάρω τα πάνω μου ως ακόλουθος ή παπαγαλάκι ή διαχειριστής του κάθε παπάρα.
It's not about you.
Δεν είναι το κέντρο του κόσμου το # σου.
... ...

Καλό βράδυ και συγγνώμην ε.
Συγγνώμη γιατί;

Σαφώς και δεν είναι το κέντρο του κόσμου ή όποια γνώμη έχω.

Καθαρά προσωπική άποψη είναι.


Κι έτσι όπως έχει γίνει ο κόζμος, να κι αν συμφωνεί να κι αν δεν συμφωνεί. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2023, 23:21

Σε αυτό ένα δίκαιο το έχεις.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 24 Μαρ 2023, 14:42

Beria έγραψε:
23 Μαρ 2023, 11:03
Πτολεμαίος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:19
Naida έγραψε:
20 Μαρ 2023, 20:42


Δεν ξέρω την περίπτωση του Ασιμου.
Μην ανησυχείς. Όσα ξέρεις για την Μπικα, ακριβώς το ίδιο ξέρεις και για κει :lol:
Νεαρή κορασίδα κατηγόρησε για βιασμό τον Ασιμο και όλως τυχαίως (για δες κάτι συμπτώσεις) όλο το αριστερό σύμπαν διαρρηγνυει τα ιμάτιά του ότι ήταν σίγουρα αθώος. Έτυχε βέβαια να μην είναι κακος πελουσιος ο Ασιμος και σαν αναρχοασυμβιβαστος ήταν σίγουρα αθώος.

Παντως όσους αριστερούς ρωτώ, είναι είτε "δεν ξέρω, δεν είδα, δεν άκουσα, συγνώμη κύριε, ποιος είσθε;" , είτε "ήταν σίγουρα αθώος, ήταν κόλπο της καριολας" .
Τώρα βέβαια, το τι θα κέρδιζε η κορασίδα από έναν τύπο που και να τον γύριζες ανάποδα δεν θα έβλεπες φράγκο, δεν ξέρω.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάθε περίπτωση την κρίνουμε με βάση του τι μας συμφέρει και όχι ότι νοιαζόμαστε πραγματικά για την περίπτωση αυτή καθαυτή.

Στην περίπτωση του Άσιμου, δεν τον υπερασπίστηκε κάνεις (πόσο μάλλον η 'αριστερά') γι'αυτό και κρεμάστηκε

Όπως δεν τον υπερασπίστηκε κανείς όταν τον είχαν κλείσει στο ψυχιατρείο και ήταν έτοιμοι για λοβοτομή και ο μόνος που ενδιαφέρθηκε (και τον έσωσε) ήταν ο Σαββόπουλος

Ηθελημένη διαστρέβλωση ή αγνοια;
Μιλάω για το τώρα, όχι για τότε.
Πρόσφατα έπαιξε το θέμα του στα σοσιαλ και αρκετοί (εκ των οποίων σχεδόν όλοι είχαν [ωω τι έκπληξη, δεν το περίμενα] υψωμενες γροθιές και "δεν είναι αθωοι" στα προφίλ τους) ήταν σίγουροι πως ήταν σκευωρία και ενοχλούσε αρκετούς η στάση του και διάφορα άλλα τσιτάτα μας πολεμάει το κράτος και οι πλουσιοι (mind you ότι εγώ - όπως προανέφερα - είμαι 50-50 στην περίπτωση του.

Επομένως ούτε "ηθελημένη διαστρεβλωση" αλλά ούτε και "άγνοια".
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2023, 14:45

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 22:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 20:06
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 19:25

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό από αυτά που διαβάζεις και ταυτόχρονα πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι σαν τον κυρίαρχο της παγκόσμιας διανόησης.
Απλώς μπορώ να ξεχωρίζω τα άρλεκιν από την πιο ενδιαφέρουσα λογοτεχνία. Αναφορικά δε με την "παγκόσμια διανόηση" δεν νομίζω ότι περνάει και την καλύτερη της περίοδο και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση κυριαρχίας στους βλάκες, είτε σε στενό είτε σε ευρύτερο πλαίσιο. Ποτέ δεν το έπαιξα ινφλουένσερ ούτε προσπάθησα να πάρω τα πάνω μου ως ακόλουθος ή παπαγαλάκι ή διαχειριστής του κάθε παπάρα.
It's not about you.
Δεν είναι το κέντρο του κόσμου το # σου.
... ...

Καλό βράδυ και συγγνώμην ε.
Το σχόλιο σου πάντως ήταν αμπάουτ μι και σ' αυτό απάντησα.

Σχωρεμένος.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Μαρ 2023, 14:56

Πτολεμαίος έγραψε:
24 Μαρ 2023, 14:42
Beria έγραψε:
23 Μαρ 2023, 11:03
Πτολεμαίος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:19


Μην ανησυχείς. Όσα ξέρεις για την Μπικα, ακριβώς το ίδιο ξέρεις και για κει :lol:
Νεαρή κορασίδα κατηγόρησε για βιασμό τον Ασιμο και όλως τυχαίως (για δες κάτι συμπτώσεις) όλο το αριστερό σύμπαν διαρρηγνυει τα ιμάτιά του ότι ήταν σίγουρα αθώος. Έτυχε βέβαια να μην είναι κακος πελουσιος ο Ασιμος και σαν αναρχοασυμβιβαστος ήταν σίγουρα αθώος.

Παντως όσους αριστερούς ρωτώ, είναι είτε "δεν ξέρω, δεν είδα, δεν άκουσα, συγνώμη κύριε, ποιος είσθε;" , είτε "ήταν σίγουρα αθώος, ήταν κόλπο της καριολας" .
Τώρα βέβαια, το τι θα κέρδιζε η κορασίδα από έναν τύπο που και να τον γύριζες ανάποδα δεν θα έβλεπες φράγκο, δεν ξέρω.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάθε περίπτωση την κρίνουμε με βάση του τι μας συμφέρει και όχι ότι νοιαζόμαστε πραγματικά για την περίπτωση αυτή καθαυτή.

Στην περίπτωση του Άσιμου, δεν τον υπερασπίστηκε κάνεις (πόσο μάλλον η 'αριστερά') γι'αυτό και κρεμάστηκε

Όπως δεν τον υπερασπίστηκε κανείς όταν τον είχαν κλείσει στο ψυχιατρείο και ήταν έτοιμοι για λοβοτομή και ο μόνος που ενδιαφέρθηκε (και τον έσωσε) ήταν ο Σαββόπουλος

Ηθελημένη διαστρέβλωση ή αγνοια;
Μιλάω για το τώρα, όχι για τότε.
Πρόσφατα έπαιξε το θέμα του στα σοσιαλ και αρκετοί (εκ των οποίων σχεδόν όλοι είχαν [ωω τι έκπληξη, δεν το περίμενα] υψωμενες γροθιές και "δεν είναι αθωοι" στα προφίλ τους) ήταν σίγουροι πως ήταν σκευωρία και ενοχλούσε αρκετούς η στάση του και διάφορα άλλα τσιτάτα μας πολεμάει το κράτος και οι πλουσιοι (mind you ότι εγώ - όπως προανέφερα - είμαι 50-50 στην περίπτωση του.

Επομένως ούτε "ηθελημένη διαστρεβλωση" αλλά ούτε και "άγνοια".
Εφόσον τα σοσιαλ έπαιξαν το θέμα του τότε αυτή είναι και η πραγματικότης
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Μαρ 2023, 15:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2023, 14:45
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 22:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μαρ 2023, 20:06


Απλώς μπορώ να ξεχωρίζω τα άρλεκιν από την πιο ενδιαφέρουσα λογοτεχνία. Αναφορικά δε με την "παγκόσμια διανόηση" δεν νομίζω ότι περνάει και την καλύτερη της περίοδο και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση κυριαρχίας στους βλάκες, είτε σε στενό είτε σε ευρύτερο πλαίσιο. Ποτέ δεν το έπαιξα ινφλουένσερ ούτε προσπάθησα να πάρω τα πάνω μου ως ακόλουθος ή παπαγαλάκι ή διαχειριστής του κάθε παπάρα.
It's not about you.
Δεν είναι το κέντρο του κόσμου το # σου.
... ...

Καλό βράδυ και συγγνώμην ε.
Το σχόλιο σου πάντως ήταν αμπάουτ μι και σ' αυτό απάντησα.

Σχωρεμένος.
Δεν ήτανε, να' σαι καλά.
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70682
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Γεωργία Μπίκα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2023, 15:31

sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2023, 15:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2023, 14:45
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2023, 22:40


It's not about you.
Δεν είναι το κέντρο του κόσμου το # σου.
... ...

Καλό βράδυ και συγγνώμην ε.
Το σχόλιο σου πάντως ήταν αμπάουτ μι και σ' αυτό απάντησα.

Σχωρεμένος.
Δεν ήτανε, να' σαι καλά.
:)
Μα τι λέτε, ομοίως.

Μ' αρέσει αυτό το σύστημα το ζαμπουνοκαουμπόικο. :P
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών