Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70008
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μαρ 2023, 12:32

vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:17
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:12
Ρε πάτε καλά; Ποιά στοχοποίηση;
Αυτό είναι και δική μου απορία.

Γιατί οκ, οι πανελίστες είναι στην ηλίθια καρακοσμάρα τους αλλά ειλικρινά βρίσκω χλωμό να έχει πάρει ΚΑΙ πολιτική διάσταση το θέμα. :lol:
Κάποιες κατηγορίες πολιτών θεωρούν ότι δεν επιτρέπεται να τους πιάνει κανείς στο στόμα του και να κάνει σάτιρα.
Το έχω διαπιστώσει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η πιο κοινή κατηγορία είναι αυτή που θεωρεί δικαίωμα της τη σάτιρα όταν είναι πομπός αλλά παθαίνει ταράκουλο όταν γίνεται δέκτης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24545
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μαρ 2023, 12:32

vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:12
Ρε πάτε καλά; Ποιά στοχοποίηση;
για όλ@ αυτ@ οτιδήποτε λιγότερο από πλήρη και ανεπιφύλακτο εγκωμιασμό οποιασδήποτε ατομικής επιλογής τους συνιστά στοχοποίηση.

edit: συνιστά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στοχοποίηση, αν δε συνιστά κάτι χειρότερο όπως εχθροπάθεια, "κυριολεκτική βία", γενοκτονία κλπ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 22 Μαρ 2023, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Μαρ 2023, 12:33

Έπεσε αρκετά στα μάτια μου η Θεοδωρίδου μετά από αυτή τη συμπεριφορά.

Να πάει στον Υψηλάντη να της γράφει άλλα καινούργια τραγούδια.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μαρ 2023, 12:35

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:32
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:12
Ρε πάτε καλά; Ποιά στοχοποίηση;
για όλ@ αυτ@ οτιδήποτε λιγότερο από πλήρη και ανεπιφύλακτο εγκωμιασμό οποιασδήποτε ατομικής επιλογής τους συνιστά στοχοποίηση.

edit: συνιστά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στοχοποίηση, αν δε συνιστά κάτι χειρότερο όπως εχθροπάθεια, "κυριολεκτική βία", γενοκτονία κλπ
Στα @@ μας κι εμάς. Δε θα γίνουν κλέφτες οι ψυχολόγοι.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μαρ 2023, 12:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:32
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:17


Αυτό είναι και δική μου απορία.

Γιατί οκ, οι πανελίστες είναι στην ηλίθια καρακοσμάρα τους αλλά ειλικρινά βρίσκω χλωμό να έχει πάρει ΚΑΙ πολιτική διάσταση το θέμα. :lol:
Κάποιες κατηγορίες πολιτών θεωρούν ότι δεν επιτρέπεται να τους πιάνει κανείς στο στόμα του και να κάνει σάτιρα.
Το έχω διαπιστώσει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η πιο κοινή κατηγορία είναι αυτή που θεωρεί δικαίωμα της τη σάτιρα όταν είναι πομπός αλλά παθαίνει ταράκουλο όταν γίνεται δέκτης.
Κατά τη γνώμη μου, όποιος κάνει σάτιρα αλλά δεν τη δέχεται, δεν κάνει σάτιρα, κάνει στοχοποίηση
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 22 Μαρ 2023, 12:44

georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:06
Χάιντανο :011:

ο Ρουβίκωνας σε ψάχνει :g030:

Εικόνα
Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70008
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μαρ 2023, 12:45

vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:32
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:26

Κάποιες κατηγορίες πολιτών θεωρούν ότι δεν επιτρέπεται να τους πιάνει κανείς στο στόμα του και να κάνει σάτιρα.
Το έχω διαπιστώσει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η πιο κοινή κατηγορία είναι αυτή που θεωρεί δικαίωμα της τη σάτιρα όταν είναι πομπός αλλά παθαίνει ταράκουλο όταν γίνεται δέκτης.
Κατά τη γνώμη μου, όποιος κάνει σάτιρα αλλά δεν τη δέχεται, δεν κάνει σάτιρα, κάνει στοχοποίηση
Όπερ σημαίνει ότι αυτού του είδους η στοχοποίηση έχει ως πομπό έναν βλάκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μαρ 2023, 12:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:45
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:32


Το έχω διαπιστώσει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η πιο κοινή κατηγορία είναι αυτή που θεωρεί δικαίωμα της τη σάτιρα όταν είναι πομπός αλλά παθαίνει ταράκουλο όταν γίνεται δέκτης.
Κατά τη γνώμη μου, όποιος κάνει σάτιρα αλλά δεν τη δέχεται, δεν κάνει σάτιρα, κάνει στοχοποίηση
Όπερ σημαίνει ότι αυτού του είδους η στοχοποίηση έχει ως πομπό έναν βλάκα.
Όχι απαραίτητα. Κάποιον σε διατεταγμένη υπηρεσία ίσως, διότι χρησιμοποιεί τη σάτιρα ως εργαλείο εξυπηρέτησης κάποιων ιδιοτελών στόχων και γι αυτό το λόγο δε δέχεται τους κανόνες της.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7313
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 22 Μαρ 2023, 12:59

Aρχοντας Πλανητάρχης ο μέγας Μπουγάς.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70008
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μαρ 2023, 13:08

vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:45
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:36

Κατά τη γνώμη μου, όποιος κάνει σάτιρα αλλά δεν τη δέχεται, δεν κάνει σάτιρα, κάνει στοχοποίηση
Όπερ σημαίνει ότι αυτού του είδους η στοχοποίηση έχει ως πομπό έναν βλάκα.
Όχι απαραίτητα. Κάποιον σε διατεταγμένη υπηρεσία ίσως, διότι χρησιμοποιεί τη σάτιρα ως εργαλείο εξυπηρέτησης κάποιων ιδιοτελών στόχων και γι αυτό το λόγο δε δέχεται τους κανόνες της.
Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι πας να εξομαλύνεις κάποιες περιπτώσεις που δεν αφορούν σε διατεταγμένη υπηρεσία. :)

Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν αλλάζει κάτι. Η συγκεκριμένη πρακτική, διατεταγμένη ή αυθόρμητη, παράγει βλακώδες αποτέλεσμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4422
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 24 Μαρ 2023, 17:21

Με αυτό το τραγούδι και το come to pops έκλεισε ως καλλιτέχνης.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 20 Απρ 2023, 11:56

Λίγο πριν το Πάσχα, πήγα Jumbo για πρώτη φορά στη ζωή μου.

Λίγο μετά το Πάσχα, πήγα Jumbo για τελευταία φορά στη ζωή μου, για να επιστρέψω την άχρηστη μαλακία που είχα αγοράσει την πρώτη φορά. Εκεί συνειδητοποίησα επίσης πώς όταν επιστρέφεις κάτι δεν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω, παίρνεις μόνο ένα πιστωτικό δελτίο, το οποίο μάλιστα ισχύει μόνο την ιδια μέρα - δηλαδή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αναγκαστική αυθημερόν ανταλλαγή μιας αχρηστης κινέζικης μαλακίας με μια αλλη άχρηστη κινέζικη μαλακία.

Ευχαριστώ, αλλά δεν θα ξαναπάρω. Μισό αιώνα άντεξα και κατάφερα να ζήσω χωρίς Jumbo στη ζωή μου, είμαι σίγουρος ότι άνετα θα αντέξω και άλλον μισό.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23201
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Απρ 2023, 12:18

vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:32
vatraxos έγραψε:
22 Μαρ 2023, 12:26

Κάποιες κατηγορίες πολιτών θεωρούν ότι δεν επιτρέπεται να τους πιάνει κανείς στο στόμα του και να κάνει σάτιρα.
Το έχω διαπιστώσει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η πιο κοινή κατηγορία είναι αυτή που θεωρεί δικαίωμα της τη σάτιρα όταν είναι πομπός αλλά παθαίνει ταράκουλο όταν γίνεται δέκτης.
Κατά τη γνώμη μου, όποιος κάνει σάτιρα αλλά δεν τη δέχεται, δεν κάνει σάτιρα, κάνει στοχοποίηση
Το εντυπωσιακό στοιχείο (που είναι και έξυπνο) στη συγκεκριμένη διαφήμιση, είναι ότι σατιρίζει ΚΑΙ τους βίγκαν ΚΑΙ τους κρεατοφάγους, αλλά όλοι γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι μόνο οι βίγκαν έχουν το "ηθικό πλεονέκτημα" να δηλώνουν προσβεβλημένοι.

Αυτό είναι το πρόβλημα της πολιτικής ορθότητας. Οτι ακόμη και στη σάτιρα που σατιρίζει τους πάντες, κάποιοι επιθυμούν να αντιμετωπίζονται σαν ιερές αγελάδες.

Ενα παράδειγμα είναι το Southpark που ενώ σατιρίζει όλες τις κοινωνικές ομάδες των ΗΠΑ, θεωρήθηκε "ακροδεξιό" γιατί συμπεριέλαβε σε αυτές και τους SJW.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 20 Απρ 2023, 12:27

ik_90 έγραψε:
20 Μαρ 2023, 15:29
Στοχοποίηση;; Τι λέτε, καλέ;
Καλά, ότι είναι παρακμιακές, κακόγουστες, με σεφερλιακού τύπου χιούμορ και απευθύνονται στο (πολύ) λαϊκό κοινό οι διαφημίσεις του τζάμπο το ξέραμε, αλλά όχι και στοχοποίηση. Πολύ ευαισθητούληδες είστε...
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αυτή η τοποθέτηση. Κακόγουστο και άγαρμπο σποτάκι, με ληγμένο χιούμορ, αλλά τουλάχιστον είναι χιούμορ. Πολύ χειρότερα θα ήταν να προσέφερε δηθενίες βήγκαν μπέργκερ και βήγκαν οβελίες. Ναι μεν οι βήγκαν Καρεν δεν θα σκίζαν τα καλσον τους, αλλά εμείς οι υπόλοιποι τι θα χρωστάγαμε;
Βέβαια προβλέπω δημόσια συγγνώμη του τζάμπο μετά την αντίδραση του σκουπιδαριού των σόσιαλ και το κάνσελ που θα επιχειρήσουν...
Ελπίζω πως όχι.
Έχουν αρχίσει να παίρνουν χαμπάρι που βρίσκεται το ψωμί (και το τσιτσί) στις μπίζνες.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Άθλια στοχοποίηση των vegan απ τα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 20 Απρ 2023, 12:31

@Alienway

Το ...ακροδεξιό South Park :smt005::smt005::smt005::salicry::str8jack:

Όχι ρε, μη, δεν αντέχω άλλο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών