Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8640
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 22 Μαρ 2023, 09:50

aLiCat έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:47
Καραμελίτσα έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:46
πώς ορίζεται η κότα;
Κυριολεκτικά ή μεταφορικά; :P
Μ' οποιονδήποτε τρόπο.
Z

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Μαρ 2023, 09:51

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:26
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:22
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:19


διόρθωσα, λέει μέχρι 10 κότες και 4 κουνελια. αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις ως κτηνοτροφική μονάδα. όλοι ψήφο στην αριστερά, για να έχεις όσες κότες θέλεις, όπως η γλυκιά μας η γιαγιά, κι εμείς μικρά που τους πετάγαμε ψωμάκι.
Θες να βάλεις κότες στην ταράτσα;
εκεί λέει εντός πόλεως, ακόμα και επαρχειακες απαγορεύεται αυστηρά. αν είσαι περιφερειακά σε κάνα συνοικισμό, μέχρι 6 ,και δέκα στο κατσικοχωρι στην ερημιά. ντροπή, αίσχος.
αν κι εδώ που τα λέμε, στο κομποτι που πάω για Πάσχα, πλέον δεν βλέπω καμιά κότα. όλα τα γερόντια πεθάινουν, και η προηγούμενη γενιά ζει στις πόλεις. κατάθλιψη.
Εγώ στο χωριό μου μια χαρά βλέπω ακομα. Οσοι δεν ζουν απο το πορτοκάλι/γκρέηπ/λεμόνι, που ειναι το πρώτιστο εκει, ζουν απο πτηνοτροφία, και μετά απο ελιές.
Η θεσπέσια χωριάρα μου εδω και πάνω απο δεκαετία είναι τίγκα στις βιλάρες που εχουν σηκωσει κυρίως Ελληνες του εξωτερικου βεβαια, οπότε ο χαρακτηρισμός "χωριό" ίσως και να ειναι και στα όρια της προσβολής για αυτό το μέρος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μαρ 2023, 09:56

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:19
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:13
Στις αυλές λέει μωρή κοτόψειρα
διόρθωσα, λέει μέχρι 10 κότες και 4 κουνελια. αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις ως κτηνοτροφική μονάδα. όλοι ψήφο στην αριστερά, για να έχεις όσες κότες θέλεις, όπως η γλυκιά μας η γιαγιά, κι εμείς μικρά που τους πετάγαμε ψωμάκι.
ναι και τις γαμούσες κιόλας άμα ήθελες. Καλώς ήρθες στον 21ο αιώνα, Μπόρατ. Που δεν είμαστε όλοι οι άλλοι υποχρεωμένοι να κυκλοφορούμε μες στη σαλμονέλα. Και που άμα έχεις 100 κότες είναι επάγγελμα και έχεις υποχρεώσεις.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Μαρ 2023, 09:57

vantono έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:51
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:26
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:22


Θες να βάλεις κότες στην ταράτσα;
εκεί λέει εντός πόλεως, ακόμα και επαρχειακες απαγορεύεται αυστηρά. αν είσαι περιφερειακά σε κάνα συνοικισμό, μέχρι 6 ,και δέκα στο κατσικοχωρι στην ερημιά. ντροπή, αίσχος.
αν κι εδώ που τα λέμε, στο κομποτι που πάω για Πάσχα, πλέον δεν βλέπω καμιά κότα. όλα τα γερόντια πεθάινουν, και η προηγούμενη γενιά ζει στις πόλεις. κατάθλιψη.
Εγώ στο χωριό μου μια χαρά βλέπω ακομα. Οσοι δεν ζουν απο το πορτοκάλι/γκρέηπ/λεμόνι, που ειναι το πρώτιστο εκει, ζουν απο πτηνοτροφία, και μετά απο ελιές.
Η θεσπέσια χωριάρα μου εδω και πάνω απο δεκαετία είναι τίγκα στις βιλάρες που εχουν σηκωσει κυρίως Ελληνες του εξωτερικου βεβαια, οπότε ο χαρακτηρισμός "χωριό" ίσως και να ειναι και στα όρια της προσβολής για αυτό το μέρος.
Εγώ είχα γράψει και ένα κείμενο, για την τελευταία κότα στο κόμποτι.

Ω ναι. Ήταν αλήθεια τελικά εκείνη η φήμη που αν και ήταν τόσο ρεαλιστική και κυνική, δεν ήθελα να την πιστέψω. Η κότα που είχε μείνει μόνη και μελαγχολική στην προηγούμενη μου επίσκεψη στο χωριο, εχάθη. Ο οποιοσδήποτε θα το καταλάβαινε από την πρώτη ματιά. Η πόχα που προφυλάσσε τις κότες από το να χαθούν , να πατήθουν από κάποιο αυτοκίνητο ή να φαγωθούν από καποια αλεπού ( αν και εγώ προσωπικά ουδέποτε υπήρξα μάρτυς έστω και αυτηκωος τέτοιου περιστατικού άρα θα χαρακτήριζα υπερβολικό τον εν λόγω κίνδυνο τουλάχιστον για το χωριό μου), ήταν εξαφανισμένη, και τα χόρτα φύτρωναν άγρια, εκεί που στο παρελθόν ισοπεδώνοντουσαν άμεσα από την αδηφάγα όρεξη των παμφαγων πουλερικών.

Θα ρωτουσα τη γιαγιά για την τύχη της , μήπως δηλαδή εχάθη ηρωικως με κάποιον από τους προαναφερθέντες θανάτους κι όχι από το σκληρό και ροζιασμενο από τις κακουχίες τόσων χρονων χέρι της, αλλά μάλλον θα ήταν ανώφελη η οποία συζήτηση. Η τύχη της εν λόγω κότας ήταν προδιαγεγραμμένη. Καθόλου τυχαίο δεν ήταν που είχε μεινει ολομόναχη. Θυμάμαι πως οταν είχα παει παλαιοτερα στο χωριό είχαν μείνει δύο κότες, και όταν ρώτησα γιατί έμεινε μόνο μία βαθύτατα επηρεασμένος από το μελαγχολικο κλίμα σε σχέση με εκείνο των παιδικών μου χρόνων όπου πάμπολλες κότες και με κόκκορα μάλιστα κακαριζαν ευτυχισμένες σαν τους πεταγες τα ψίχουλα σου πάνω από την σκουριασμένη ποχα διαλέγοντας πάντα και οποία δεν έφαγε γιατί είχες ένα αίσθημα δικαιοσύνης από μικρός , μου απάντησε πως η δεύτερη κότα σφαγιάστηκε διότι για πέντε μέρες δεν έκανε αυγά. Εγώ αμέσως αναρωτηθηκα γιατί άραγε να βιαστεί τόσο; Μπορεί να είχε κάποιο προβλημα ιατρικό, κάποιο στρες. Κάτι που μπορούσε με τον χρόνο να γιατρευτεί και η κότα να συνεχίσει να κάνει ωραιότατα φρέσκα αυγά όπως πριν. Τοσο τρομακτικό ήταν το διάστημα το 5 αντιπαραγωγικων ημερών που είχε βγει το ανεπανόρθωτο συμπέρασμα πως η συγκεκριμένη κότα ήταν πλέον άχρηστη, τουλάχιστον για τη λογική της γιαγιάς;

Το να πεις φυσικά πως εφόσων η κότα ήταν υγιέστατη δεν υπήρχε λόγος για να σφαγιασεί θα ήταν χαζο, πόσο μάλλον να πεις πως θα μπορούσε να μεινει για να κάνει παρεα στην άλλη κότα. Όλα αυτά θα ήταν γελοιοτητες. Φτηνοί συναισθηματισμοι ανθρώπων ανιδεων, τρελων. Η λογική της γιαγιάς είναι ψυχρη, κυνική, εκμεταλλευτική. Δε χωράει πρωτευσουσιανικες ευαισθησίες και συναισθηματισμους. Εφόσον η κότα δεν έκανε αυγά τελείωσε. Έπρεπε να πεθάνει. Δεν χωρά καμία αμφιβολία. Οτιδηποτε άλλο είναι παρανοϊκό, αναξιό οποιουδήποτε σχολιασμού.

Είμαι σίγουρος πως και η τελευταία κότα είχε την ανάλογη τύχη. Κάποια δικαιολογία σκληρή κι ορθολογική βρήκε η γιαγιά για να την αποκεφαλίσει. Δεν Ήθελα να πιάσω πάλι την ίδια ανούσια κουβέντα. Απλά τη θυμάμαι μόνο ερημη και μονη στα χορτάρια που είχαν αρχίσει να αγριευουν.Αραγε να είχε καταλάβει την τύχη της; Η έλλειψη των άλλων κοτων την είχε επηρεάσει κατά κάποιον τρόπο. Μήπως αυτός ήταν ο λόγος που δεν έκανε κι αυτή αυγά; Κάποιοι ψυχολογικοί παράγοντες; Κάπως μου είχε φανεί σε κάποια στιγμή και το βλεμμα της μελαγχολικό. Να ήταν η ιδέα μου; Το φως που έπεφτε στο δειλινό και τους έδινε κάποιο χρώμα περίεργο; Μα μαλακας είσαι, τι λες; Οι κότες μαζεύονται από νωρίς στο κοτέτσι. Δεν κοιτούν εκστατικά το δειλινό σαν εσένα ζωντοβολο. Ουτε έχουν συναισθήματα. Οι κότες έχουν συγκεκριμένο λόγο να ζουν κι εφόσον αυτός εχάθη, έπρεπε να χαθούν κι αυτές. Το να ξοδεύεται η γιαγιά για να τους αγοράζει καλαμπόκι έστω κι αυτό το λιγοστό και να μπαίνει στον κόπο γενικότερα υπό αυτές τις συνθήκες είναι κάτι το φαιδρο, το ανήκουστο.

Αυτή λοιπόν ήταν η τύχη της τελευταίας κότας. Βέβαια κι άλλες πολλές ανά τα ετη είχαν την ανάλογη τύχη αλλά δε θα υπάρξει νέα γενιά όπως παλια. Η γιαγιά γέρασε πολύ. Δε μπορεί. Κανείς δε θα μεινει εδώ σαν χαθεί, άρα θα σβηστεί και κάθε ζωή. Ήδη η φύση το έχει καταλαβει. Τεράστια παράσιτα έχουν αρχίσει να φυτρώνουν παντού και περικυκλώνουν το σπιτι. Ενα αίσθημα εγκαταλειψης, παρακμής, είναι εκκωφαντικά παρών. Τα σύννεφα έχουν αρχίσει να μαζεύονται στον ορίζοντα. Επιασε ψυχρα.Προ ολίγου είδα να σέρνεται ένα φίδι μέσα στα χορτάρια. Η γιαγιά ούτε βγαίνει και από το σπίτι. Τριγυρνα μονάχα σαν φάντασμα από εδώ κι από εκεί στην αυλή. Η τελευταία κότα σαν χάθηκε, μοιάζει λες και πήρε μαζί της τη ψυχη αυτού του σπιτιού.

Άβαταρ μέλους
Δρακουμελ
Δημοσιεύσεις: 701
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 16:44
Phorum.gr user: Δρακουμελ

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δρακουμελ » 22 Μαρ 2023, 10:07

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:56
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:19
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:13
Στις αυλές λέει μωρή κοτόψειρα
διόρθωσα, λέει μέχρι 10 κότες και 4 κουνελια. αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις ως κτηνοτροφική μονάδα. όλοι ψήφο στην αριστερά, για να έχεις όσες κότες θέλεις, όπως η γλυκιά μας η γιαγιά, κι εμείς μικρά που τους πετάγαμε ψωμάκι.
ναι και τις γαμούσες κιόλας άμα ήθελες. Καλώς ήρθες στον 21ο αιώνα, Μπόρατ. Που δεν είμαστε όλοι οι άλλοι υποχρεωμένοι να κυκλοφορούμε μες στη σαλμονέλα. Και που άμα έχεις 100 κότες είναι επάγγελμα και έχεις υποχρεώσεις.
Έτσι μπράβο. Μετά τους Καστανάδες που δεν κόβουν αποδείξεις, κυνηγήστε και την γιαγιά που έχει μια ντουζίνα κότες.

Αν έχω 10 κότες πλαφόν στα αβγά υπάρχει; Μην ξεφύγει κανείς απόντα νούμερα και γίνει και κατάσχεση αυγών.
under έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:37
Ερωτηση : ποιος μας λεει οτι το predator δεν το χρησιμοποιει ο ιδιος ο Βαξεβανης ;

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20160
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μαρ 2023, 10:10

Εμείς εδώ στο Συριζα δεν έχουμε πρόβλημα :102:
Μια την έχουμε και την προσέχουμε σαν τα μάτια μας :g030:

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Μαρ 2023, 10:12


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Μαρ 2023, 10:14

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:56
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:19
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:13
Στις αυλές λέει μωρή κοτόψειρα
διόρθωσα, λέει μέχρι 10 κότες και 4 κουνελια. αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις ως κτηνοτροφική μονάδα. όλοι ψήφο στην αριστερά, για να έχεις όσες κότες θέλεις, όπως η γλυκιά μας η γιαγιά, κι εμείς μικρά που τους πετάγαμε ψωμάκι.
ναι και τις γαμούσες κιόλας άμα ήθελες. Καλώς ήρθες στον 21ο αιώνα, Μπόρατ. Που δεν είμαστε όλοι οι άλλοι υποχρεωμένοι να κυκλοφορούμε μες στη σαλμονέλα. Και που άμα έχεις 100 κότες είναι επάγγελμα και έχεις υποχρεώσεις.
Δεν ξέρω εσύ τι έκανες, το να της πηδας ήταν πάντοτε παράνομο, όπως και καμια αρρώστια δεν έχουν ξεκινήσει οι ελληνικές κότες, πάρα τα βωοειδη από την Αγγλία που τα τάιζαν γρασα, και τα θεωρούσες εσύ πολύ πολιτισμένα, δυτικέ, κυνικε, ταχαμου ορθολογικε, γι αυτό άσε τα σάπια, θέλουμε κότες.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Μαρ 2023, 10:27

Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:23
Πόσο μπροστά ήταν ο Χότζα στην Αλβανία...
φιλελεύθερος θα ήταν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Μαρ 2023, 10:35

χμμ. Εγώ έχω 15 κότες. Τι να κάνω; Μάλλον σούπα.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Μαρ 2023, 10:50

Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα διαβάζαμε αν μια αριστερή κυβέρνηση έπαιρνε τέτοιο μέτρο

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 10:56

Επίσης πλαφόν μέχρι μία πόρτα ξεκλείδωτη και 1 (ολογράφως: ένα) γιασεμί να μυρίζει στην αυλή
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 22 Μαρ 2023, 11:06

Maspoli έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:40
Belladonna έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:34
2 και 4 κουνέλια τί να σου κάνουν;
Πολλά κουνελάκια
Ναι, αλλά δεν επιτρέπονται μετά άλλα εκτός αν είναι θηλάζοντα (;;;)

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πλαφόν στο κότες βάζει η νέα δημοκρατία στα χωριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Μαρ 2023, 11:07

Πάντως πέρα από τις μαλακίες καλό είναι να μπει σε μια τάξη αυτό το θέμα. Αν ο γείτονας σου έχει στήσει ένα μίνι ορνιθοτροφείο με 50-100 κότες και σε ενοχλεί, ποιός έχει δίκιο; Αν έχεις παραπάνω από τα ζώα που αναφέρει προφανώς δεν τα θες για τις ανάγκες σου αλλά δίνεις και σε γείτονες. Τι παραστατικά κόβεις; Πως σφάζονται τα ζώα και σε τι συνθήκες προετοιμάζονται για κατανάλωση; Τι τροφές και φάρμακα χρησιμοποιείς και που διαθέτεις την έστω μικρή παραγωγή σου; Μήπως φτάνει στον χασάπη της γειτονιάς; Με τι όρους και συνθήκες φτάνει στην κατανάλωση;
Καλό είναι να μπει μια τάξη στο πότε είναι για ίδια κατανάλωση και πότε είσαι μικροπαραγωγός

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών