Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7946
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Μαρ 2023, 18:58

Σέλευκας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:27
Με τη συμμετοχή κοπέλας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πατριαρχία οπότε το αφήνουμε και πάμε για άλλα
Αυτό το 14χρονο, ζήτησε βιντεοσκόπηση από τον φίλο της και αγόρι της παθούσας και του πρότεινε αμοιβή 2000 ευρώ, προφανώς για να βγάλει περισσότερα. Τι να πει κανείς; Από που πήρε την ιδέα;
Αλλά αφού την συνέλαβαν και θα την ανακρίνουν μαζί με τους κηδεμόνες, ελπίζουμε η αστυνομία και η δικαιοσύνη να κάνουν την δουλειά τους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μαρ 2023, 19:04

Antares έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:58
Σέλευκας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:27
Με τη συμμετοχή κοπέλας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πατριαρχία οπότε το αφήνουμε και πάμε για άλλα
Αυτό το 14χρονο, ζήτησε βιντεοσκόπηση από τον φίλο της και αγόρι της παθούσας και του πρότεινε αμοιβή 2000 ευρώ, προφανώς για να βγάλει περισσότερα. Τι να πει κανείς; Από που πήρε την ιδέα;
Αλλά αφού την συνέλαβαν και θα την ανακρίνουν μαζί με τους κηδεμόνες, ελπίζουμε η αστυνομία και η δικαιοσύνη να κάνουν την δουλειά τους.
Δεν μπορούν να κάνουν το παραμικρό. Και δεν θα διαμαρτυρηθεί κανένας, ακόμη και αν τη βγάλουν με μια απλή σύσταση. Γιατί; Γιατί έτσι είναι οι νόμοι. Τόσο απλά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15383
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 27 Μαρ 2023, 19:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:12
Οργισμένος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:52
Τελικώς, αυτό το σύστημα το ...αντιαυταρχικό, γαμεί και δέρνει στην κυριολεξία.
Ενω.με το αυταρχικο δεν εμεινε κορη αγαμητη απο πατεραδες , θειους, παπαδες κτλ...
Ασ' το καημένε μου. Ο ορισμός του προχωκάγκουρα είσαι. :lol:
Εγω ή μηπως εσυ???
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Μαρ 2023, 11:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 17:53
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:40


Τα ξέρω αυτά, παρακάτω τί γίνεται; Τί ακριβώς θα κάνουν οι εκπαιδευτικοί ή αστυνομικοί; Θα ενημερώσουν τους γονείς των δραστών; Θα πούνε στα παιδιά τους οι γονείς ή οι εκπαιδευτικοί (ψυχολόγοι ή μη) "παιδί μου αυτό που έκανες ήταν πολύ κακό και δεν πρέπει να το ξανακάνεις"; :lol: Kάτι άλλο;

Γιατί έχει καταλήξει τραγική φαρσοκωμωδία το θέμα.
Αν είναι πολύ χοντρό τα αποβάλλουν από το σχολείο και τα εξαναγκάζουν να πάνε σε άλλο. Τι θες να τα κάνουν; Να τους κρεμάσουν ταμπελάκι, είμαι τεντυμπόης και να τα περιφέρουν στη γειτονιά για γιαούρτωμα;

Το πιο αποτελεσματικό θα ήταν να τιμωρούνται οι γονείς. Το θέμα είναι από ποιον. Γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι δουλειά των δασκάλων ή των καθηγητών.

Επίσης να ξέρετε, πλέον στο δημοτικό δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει κάποιο παιδί την ίδια τάξη. Είτε έχει κάνει άπειρες απουσίες, είτε έχει πατώσει σε όλα τα μαθήματα, θα το περάσουν.
Από που προέκυψε ότι θέλω αυτά που αναφέρεις;

Ξέρω πολύ καλά τι παίζει με τους κανόνες της ανηλικότητας και γι' αυτό ακριβώς θεωρώ αδιέξοδο το συγκεκριμένο θέμα.

Εκτός αν ξέρεις εσύ πολλές περιπτώσεις που να υποχρεώθηκαν τα κωλόπαιδα που κάνουν κάτι τέτοιες μαγκιές, να αλλάξουν σχολείο. Εδώ είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει σχολείο ακόμη και το θύμα μπούλινγκ, πρέπει να κάτσει εκεί και να τρώει στη μάπα την ευαισθητοποιημένη επανένταξη των ασώτων υιών και θυγατέρων.

Γιατί ούτε και η τιμωρία των γονιών που αναφέρεις, δεν έχει νόημα. Πώς ακριβώς την αντιλαμβάνεσαι; Θα τους αναγκάσουν να πληρώσουν πρόστιμο; Τί ακριβώς μπορούν να τους κάνουν;

Αναφορικά δε με την τελευταία πρόταση σου που μεγέθυνα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατή με το θέμα.

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Οπότε, αν βρεις από ποιον και πώς μπορεί να τιμωρηθούν οι κηδεμόνες, σφύρα.
Επειδή έτσι όπως το θέτεις δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε, κι επειδή γνωρίζω αρκετά περιστατικά βίας και ένα αφορά σεξουαλική παρενόχληση με το θύμα να είναι 4 στα 5 και τον θύτη να είναι έναν χρόνο μεγαλύτερο, ναι νηπιαγωγείο, το μόνο που κάνει διάφορα είναι ο γονιός. Αν ο γονιός ενδιαφερθεί, υπάρχει ελπίδα και μπορούν να διορθωθούν καταστάσεις. Αν ο γονιός δεν ενδιαφερθεί τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε θύματα αλλά και σε θύτες.

Η διαφορά ενός παιδιού που έχει κάνει τη μλκια και είναι από σπίτι που νοιάζεται είναι πως θα πέσει τιμωρία που θα τσούξει. Αν το σπίτι δεν νοιάζεται, η πιθανότητα να πάει ο γονιός και να ζητήσει τα ρέστα από τους εκπαιδευτικούς είναι πολύ ψηλά στην λίστα.

Α, και υπάρχουν κωλόπαιδα που δεν ενοχλούν κανέναν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 11:26

Gherschaagk έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 17:53
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:08


Αν είναι πολύ χοντρό τα αποβάλλουν από το σχολείο και τα εξαναγκάζουν να πάνε σε άλλο. Τι θες να τα κάνουν; Να τους κρεμάσουν ταμπελάκι, είμαι τεντυμπόης και να τα περιφέρουν στη γειτονιά για γιαούρτωμα;

Το πιο αποτελεσματικό θα ήταν να τιμωρούνται οι γονείς. Το θέμα είναι από ποιον. Γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι δουλειά των δασκάλων ή των καθηγητών.

Επίσης να ξέρετε, πλέον στο δημοτικό δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει κάποιο παιδί την ίδια τάξη. Είτε έχει κάνει άπειρες απουσίες, είτε έχει πατώσει σε όλα τα μαθήματα, θα το περάσουν.
Από που προέκυψε ότι θέλω αυτά που αναφέρεις;

Ξέρω πολύ καλά τι παίζει με τους κανόνες της ανηλικότητας και γι' αυτό ακριβώς θεωρώ αδιέξοδο το συγκεκριμένο θέμα.

Εκτός αν ξέρεις εσύ πολλές περιπτώσεις που να υποχρεώθηκαν τα κωλόπαιδα που κάνουν κάτι τέτοιες μαγκιές, να αλλάξουν σχολείο. Εδώ είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει σχολείο ακόμη και το θύμα μπούλινγκ, πρέπει να κάτσει εκεί και να τρώει στη μάπα την ευαισθητοποιημένη επανένταξη των ασώτων υιών και θυγατέρων.

Γιατί ούτε και η τιμωρία των γονιών που αναφέρεις, δεν έχει νόημα. Πώς ακριβώς την αντιλαμβάνεσαι; Θα τους αναγκάσουν να πληρώσουν πρόστιμο; Τί ακριβώς μπορούν να τους κάνουν;

Αναφορικά δε με την τελευταία πρόταση σου που μεγέθυνα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατή με το θέμα.

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Οπότε, αν βρεις από ποιον και πώς μπορεί να τιμωρηθούν οι κηδεμόνες, σφύρα.
Επειδή έτσι όπως το θέτεις δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε, κι επειδή γνωρίζω αρκετά περιστατικά βίας και ένα αφορά σεξουαλική παρενόχληση με το θύμα να είναι 4 στα 5 και τον θύτη να είναι έναν χρόνο μεγαλύτερο, ναι νηπιαγωγείο, το μόνο που κάνει διάφορα είναι ο γονιός. Αν ο γονιός ενδιαφερθεί, υπάρχει ελπίδα και μπορούν να διορθωθούν καταστάσεις. Αν ο γονιός δεν ενδιαφερθεί τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε θύματα αλλά και σε θύτες.

Η διαφορά ενός παιδιού που έχει κάνει τη μλκια και είναι από σπίτι που νοιάζεται είναι πως θα πέσει τιμωρία που θα τσούξει. Αν το σπίτι δεν νοιάζεται, η πιθανότητα να πάει ο γονιός και να ζητήσει τα ρέστα από τους εκπαιδευτικούς είναι πολύ ψηλά στην λίστα.

Α, και υπάρχουν κωλόπαιδα που δεν ενοχλούν κανέναν.
Συμφωνώ σε όσα γράφεις αναφορικά με τη σημασία του ενδιαφέροντος των γονιών αλλά αυτό αφορά σε ένα γενικό και θεωρητικό πλαίσιο. Αυτό όμως που ρωτάω από την αρχή είναι το τι ακριβώς θα πετύχει αν πάει κάποιος γονιός που ενδιαφέρεται να ζητήσει τα ρέστα από τους εκπαιδευτικούς. Το ότι σαφέστατα θα πάει, το θεωρώ δεδομένο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 11:34

Θεσσαλονίκη: Ξυλοκόπησαν τη συμμαθήτριά τους και ανέβασαν το βίντεο στο TikTok

Θύμα άγριου ξυλοδαρμού έπεσε μια έφηβη, μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου, στον Εύοσμο της Θεσσαλονίκης, από συμμαθήτριές της, που της είχαν στήσει καρτέρι, όπως κατήγγειλαν οι γονείς της. Οι κοπέλες την τράβηξαν από τα μαλλιά, την χτύπησαν στο κεφάλι και μάλιστα βιντεοσκόπησαν την επίθεση και την ανέβασαν στο TikTok με στόχο να τη διαπομπεύσουν, ανέφερε η Λία Χριστάρα στην ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τους γονείς της κοπέλας αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που το παιδί τους έγινε στόχος επίθεση καθώς στο παρελθόν την έχουν χτυπήσει ξανά, έχουν προσπαθήσει να της κάψουν τα μαλλιά και έχουν πετάξει ακόμα και σκουπίδια μέσα στην τσάντα της. Οι γονείς έχουν μιλήσει τόσο στον διευθυντή του σχολείου όσο και στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά όπως είπαν δεν έκαναν κάτι.

https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... sto-tiktok
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 11:38

Οργισμένος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:12
Οργισμένος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:05


Ενω.με το αυταρχικο δεν εμεινε κορη αγαμητη απο πατεραδες , θειους, παπαδες κτλ...
Ασ' το καημένε μου. Ο ορισμός του προχωκάγκουρα είσαι. :lol:
Εγω ή μηπως εσυ???
Εαύ, χαρακτήρισε με όπως γουστάρεις. Προχωκαγκουρίνα πάντως σίγουρα δεν είμαι.

Οπότε και να με χαρακτηρίσει απλή καγκουρίνα το κάθε προχωκαγκούρι, δεν μου λέει κάτι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 28 Μαρ 2023, 11:43

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:50
Antares έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:18
Aπό τα σχολικά μου χρόνια (δεκαετία του 1980-1990) σε σχολεία της επαρχίας δεν θυμάμαι περιστατικά βίας. Βέβαια τότε οι κοπέλες δεν ξανοίγονταν πολύ, ακόμη και οι όμορφες. Ανθούσε το καμάκι τουριστριών. :003:
Αλλά το έγκλημα, είναι έγκλημα και δεν περιορίζεται σε τέτοια περιστατικά και σε αυτές τις ηλικίες που είναι πιο ευάλωτες.
θεωρώ ότι το ίντερνετ και τα σόσιαλ μίντια έχουν "κλέψει" την παιδική αθωότητα
στα 13-14 εμείς προσπαθούσαμε να βρούμε στα κρυφά κάνα περιοδικό με τσόντες, σήμερα ένα 13χρονο μπορεί να δει οποιαδήποτε ανωμαλία με ένα απλό κλικ, όποτε θέλει, όσες φορές θέλει. πρόσθεσε σε αυτό και την υποχώρηση των παραδοσικών ηθών για χάρη της εμπορευματικής σεξουαλικοποίησης των πάντων, από τη τραπ μέχρι τη τηλεόραση, αυτόν τον βομβαρδισμό που δέχονται τα παιδιά από παντού μέσα στη καθημερινότητά τους και καταλαβαίνεις το πώς η κατάσταση μπορεί να φτάσει σε τέτοια ακραία επίπεδα
Αυτό συν την έλλειψη φόβου/τιμωρίας.
Οι γονείς (βαζω και εμένα μέσα)δεν πιστεύουν ότι το καμάρι τους κάνει κάτι λάθος. Τι σχολείο δεν τολμά να τιμωρήσει κανένα και το οργανωμένο κράτος είναι αστείο.
Εκρηκτική εξίσωση, εφηβεία χωρίς κανένα χαλιναρι= καμπουμ
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25968
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μαρ 2023, 11:49

τελευταια εφηβικη μοδα κατι σαν φαιτ κλαμπ με συνομηλικους κ συνομηλικες θεατες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 11:53

Αγις έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:49
τελευταια εφηβικη μοδα κατι σαν φαιτ κλαμπ με συνομηλικους κ συνομηλικες θεατες
Αυτό.

Και η πλάκα ή το πραγματικό δράμα είναι, ότι κάνουν αυτές τις τραπαπαριές για να τις ανεβάσουν στο τικτοκ ή σε μηνύματα.

Οι παλιότερες σχετικές μαγκιές έπαιζαν πάντα σε κλειστό κύκλο. Και αυτό σημαίνει ότι η βλακεία που κυκλοφορεί σήμερα είναι χειρότερη μετάλλαξη από την προηγούμενη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25968
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μαρ 2023, 12:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:53
Αγις έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:49
τελευταια εφηβικη μοδα κατι σαν φαιτ κλαμπ με συνομηλικους κ συνομηλικες θεατες
Αυτό.

Και η πλάκα ή το πραγματικό δράμα είναι, ότι κάνουν αυτές τις τραπαπαριές για να τις ανεβάσουν στο τικτοκ ή σε μηνύματα.

Οι παλιότερες σχετικές μαγκιές έπαιζαν πάντα σε κλειστό κύκλο. Και αυτό σημαίνει ότι η βλακεία που κυκλοφορεί σήμερα είναι χειρότερη μετάλλαξη από την προηγούμενη.
ναι
ανεβαζουν βιντεο με τις ατυχες που σαν οργανα της ταξης - εκαναν το λαθος να διακοψουν την συγκεντρωση - κατελαβαν το περιπολικο κ επαιζαν με τις κορνες κ τους φαρους κ το μικροφωνο της ντουντουκας :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2023, 12:02

τεν τεν έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:43
Αυτό συν την έλλειψη φόβου/τιμωρίας.
Οι γονείς (βαζω και εμένα μέσα)δεν πιστεύουν ότι το καμάρι τους κάνει κάτι λάθος.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς είμαστε μέσα σ' αυτό, σε μικρή ή μεγάλη αναλογία. Και είναι κάτι απολύτως φυσικό η πρώτη αντίδραση του οποιουδήποτε να είναι η τάση δικαιολογίας/προστατευτκότητας για το οικείο του πρόσωπο, που κατηγορείται για κάτι. Πολύ περισσότερο για τα παιδιά. Και νομίζω ότι ο λόγος είναι απλός. Γιατί το οποιοδήποτε λάθος του παιδιού, εκλαμβάνεται και ως "προσωπικό" λάθος και αυτό είναι πολύ ζόρικο να το αποδεχθεί ο καθένας. Αν το αντιληφθεί τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα.

Και παίζει τόσο στο αυταρχικό, όσο και στο αντιαυταρχικό πλαίσιο.

Είναι δυνατόν το δικό ΜΟΥ παιδί να με ρεζιλεύει στην κενωνία;

Είναι δυνατόν το δικό ΜΟΥ παιδί, να έκανε κάτι τέτοιο; Κάτι θα του' καναν και αναγκάστηκε να λειτουργήσει έτσι.

Δηλαδή όπως και να το δεις, πάντα φταίει η κακούργα κενωνία. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 28 Μαρ 2023, 12:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2023, 12:02
τεν τεν έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:43
Αυτό συν την έλλειψη φόβου/τιμωρίας.
Οι γονείς (βαζω και εμένα μέσα)δεν πιστεύουν ότι το καμάρι τους κάνει κάτι λάθος.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς είμαστε μέσα σ' αυτό, σε μικρή ή μεγάλη αναλογία. Και είναι κάτι απολύτως φυσικό η πρώτη αντίδραση του οποιουδήποτε να είναι η τάση δικαιολογίας/προστατευτκότητας για το οικείο του πρόσωπο, που κατηγορείται για κάτι. Πολύ περισσότερο για τα παιδιά. Και νομίζω ότι ο λόγος είναι απλός. Γιατί το οποιοδήποτε λάθος του παιδιού, εκλαμβάνεται και ως "προσωπικό" λάθος και αυτό είναι πολύ ζόρικο να το αποδεχθεί ο καθένας. Αν το αντιληφθεί τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα.

Και παίζει τόσο στο αυταρχικό, όσο και στο αντιαυταρχικό πλαίσιο.

Είναι δυνατόν το δικό ΜΟΥ παιδί, να έκανε κάτι τέτοιο; Κάτι θα του' καναν και αναγκάστηκε να λειτουργήσει έτσι.

Δηλαδή όπως και να το δεις, πάντα φταίει η κακούργα κενωνία. :lol:
Εχει μεγιστοποιηθεί τρομερά τα τελευταία χρόνια.
Από το κράξιμο στην δασκάλα γιατί δεν έβαλε άριστα στο παιδι της μέχρι και στο κατηγορουμενο για τον φόνο του αλκη, που βγήκε η μάνα του και δήλωνε ότι το παιδί της είναι αστέρι ότι και να έκανε.
Όλοι αγαπάμε τα παιδια μας, αλλά έχουμε χάσει το μετρό. Το προστατευτικο κουκουλι που χτίζουμε για το παιδι μας μπορεί να γίνει όπλο κατά αλλων παιδιων αλλά και μειονεκτήματα για το ίδιο το παιδί μας δημιουργοντας ένα ψευδές πεειββαλον ασφάλειας που δεν υπάρχει έξω από αυτό.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9132
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 28 Μαρ 2023, 13:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 19:04
Antares έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:58
Σέλευκας έγραψε:
27 Μαρ 2023, 18:27
Με τη συμμετοχή κοπέλας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πατριαρχία οπότε το αφήνουμε και πάμε για άλλα
Αυτό το 14χρονο, ζήτησε βιντεοσκόπηση από τον φίλο της και αγόρι της παθούσας και του πρότεινε αμοιβή 2000 ευρώ, προφανώς για να βγάλει περισσότερα. Τι να πει κανείς; Από που πήρε την ιδέα;
Αλλά αφού την συνέλαβαν και θα την ανακρίνουν μαζί με τους κηδεμόνες, ελπίζουμε η αστυνομία και η δικαιοσύνη να κάνουν την δουλειά τους.
Δεν μπορούν να κάνουν το παραμικρό. Και δεν θα διαμαρτυρηθεί κανένας, ακόμη και αν τη βγάλουν με μια απλή σύσταση. Γιατί; Γιατί έτσι είναι οι νόμοι. Τόσο απλά.
οπότε ένα παιδί προστατεύεται από το νόμο μόνο αν το πειράξει ενήλικος. Αν εγκληματούν συνομήλικοι του είναι παντελώς απροστάτευτο από το νόμο;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9132
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 28 Μαρ 2023, 13:27

Εδώ υπάρχει και ένα λογικό παράδοξο. Αν το κορίτσι αυτό εκδιδόταν ολη την ποινική ευθύνη την έχει αυτός που πάει μαζί της και αυτό είναι θύμα. Αν το κορίτσι εκδίδεται σε συνομηλίκους ή εκδίδει άλλο τότε ποιος έχει την ευθύνη; Η πράξη είναι η ίδια.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών