Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Μαρ 2023, 15:09

Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:23
Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζεται αυτό το πρόβλημα.

Γιατί είναι όντως σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται με συνεδρίες. Αυτό το ξέρουμε όλοι.
δεν αντιμετωπιζεται
Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση του κολλητού που στην 1η Γυμνασίου έπιασε το βυζί μιας κοπέλας.
Έφαγε ξεγυρισμενη σφαλιάρα από έναν καθηγητη και μετά μαζεψε το ξύλο της αρκουδας και από τον πατέρα του.
Και δεν μιλάω για κάνα δυο σφαλιάρες και τέρμα.
Μιλάμε τον μαύρισε!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23336
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Μαρ 2023, 15:14

stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:09
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:40


δεν αντιμετωπιζεται
Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση του κολλητού που στην 1η Γυμνασίου έπιασε το βυζί μιας κοπέλας.
Έφαγε ξεγυρισμενη σφαλιάρα από έναν καθηγητη και μετά μαζεψε το ξύλο της αρκουδας και από τον πατέρα του.
Και δεν μιλάω για κάνα δυο σφαλιάρες και τέρμα.
Μιλάμε τον μαύρισε!
Τα πιτσιρίκια σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς βλάμμένα, εικάζω έτσι ήμουν και εγώ. Όσο και αν έουν διαπαιδαγωγηθεί, θα την κάνουν τη μαλακία. Αν έχουν τον φόβο πως μπορεί να αρπάξουν πολλές σε περίπτωση χοντρής μλκιας, κυρίως απο το σπίτι, τότε θα το ξανασκεφτούν.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21456
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Μαρ 2023, 15:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:52
Τελικώς, αυτό το σύστημα το ...αντιαυταρχικό, γαμεί και δέρνει στην κυριολεξία.
είναι άκρως manipulative αλλά με έναν τρόπο τόσο έμμεσο που το θύμα νομίζει ότι είναι ελεύθερο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 27 Μαρ 2023, 15:18

Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:23
Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζεται αυτό το πρόβλημα.

Γιατί είναι όντως σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται με συνεδρίες. Αυτό το ξέρουμε όλοι.
δεν αντιμετωπιζεται
Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
θα μου εκοβε το χαρτζιλικι αν ηταν μετριοτητα
το εκανε κ οταν ειχα την ιδια γκομενιτσα πανω απο διμηνο - μερος της σωστης εκπαιδευσης που εφαρμοζω κ στην νεα γενια :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Μαρ 2023, 15:21

Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:14
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:09
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57


Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση του κολλητού που στην 1η Γυμνασίου έπιασε το βυζί μιας κοπέλας.
Έφαγε ξεγυρισμενη σφαλιάρα από έναν καθηγητη και μετά μαζεψε το ξύλο της αρκουδας και από τον πατέρα του.
Και δεν μιλάω για κάνα δυο σφαλιάρες και τέρμα.
Μιλάμε τον μαύρισε!
Τα πιτσιρίκια σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς βλάμμένα, εικάζω έτσι ήμουν και εγώ. Όσο και αν έουν διαπαιδαγωγηθεί, θα την κάνουν τη μαλακία. Αν έχουν τον φόβο πως μπορεί να αρπάξουν πολλές σε περίπτωση χοντρής μλκιας, κυρίως απο το σπίτι, τότε θα το ξανασκεφτούν.
Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Μαρ 2023, 15:23

stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:21
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:14
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:09


Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση του κολλητού που στην 1η Γυμνασίου έπιασε το βυζί μιας κοπέλας.
Έφαγε ξεγυρισμενη σφαλιάρα από έναν καθηγητη και μετά μαζεψε το ξύλο της αρκουδας και από τον πατέρα του.
Και δεν μιλάω για κάνα δυο σφαλιάρες και τέρμα.
Μιλάμε τον μαύρισε!
Τα πιτσιρίκια σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς βλάμμένα, εικάζω έτσι ήμουν και εγώ. Όσο και αν έουν διαπαιδαγωγηθεί, θα την κάνουν τη μαλακία. Αν έχουν τον φόβο πως μπορεί να αρπάξουν πολλές σε περίπτωση χοντρής μλκιας, κυρίως απο το σπίτι, τότε θα το ξανασκεφτούν.
Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.
Αν δεν εξηγείς στο παιδί σου από μικρό τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, μην περιμένεις να του έρθει η φώτιση στα 13 και να τα σκεφτεί από μόνο του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23336
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Μαρ 2023, 15:26

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:23
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:21
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:14

Τα πιτσιρίκια σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς βλάμμένα, εικάζω έτσι ήμουν και εγώ. Όσο και αν έουν διαπαιδαγωγηθεί, θα την κάνουν τη μαλακία. Αν έχουν τον φόβο πως μπορεί να αρπάξουν πολλές σε περίπτωση χοντρής μλκιας, κυρίως απο το σπίτι, τότε θα το ξανασκεφτούν.
Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.
Αν δεν εξηγείς στο παιδί σου από μικρό τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, μην περιμένεις να του έρθει η φώτιση στα 13 και να τα σκεφτεί από μόνο του.
Μια χαρά μπορεί να το έχεις εξήγήσει αλλά τα αγορια ειδικά στην εφηβεία παθαίνουν μλκια στον εγκέφαλο. Αν παίζει φόβος τότε απλά θα το ξανασκεφτουν πριν το κάνουν.
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:18
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:40


δεν αντιμετωπιζεται
Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
θα μου εκοβε το χαρτζιλικι αν ηταν μετριοτητα
το εκανε κ οταν ειχα την ιδια γκομενιτσα πανω απο διμηνο - μερος της σωστης εκπαιδευσης που εφαρμοζω κ στην νεα γενια :003:
Εννοώ αν βιντεοσκοπούσες και μοίραζες το βίντεο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 27 Μαρ 2023, 15:30

Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:26
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:23
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:21


Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.
Αν δεν εξηγείς στο παιδί σου από μικρό τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, μην περιμένεις να του έρθει η φώτιση στα 13 και να τα σκεφτεί από μόνο του.
Μια χαρά μπορεί να το έχεις εξήγήσει αλλά τα αγορια ειδικά στην εφηβεία παθαίνουν μλκια στον εγκέφαλο. Αν παίζει φόβος τότε απλά θα το ξανασκεφτουν πριν το κάνουν.
Αγις έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:18
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:57


Σε περίπτωση που μια στις χίλιες έκανες κάτι αντίστοιχο σε αυτή την ηλικία, τι θα σου έκανε ο γέρος σου;
θα μου εκοβε το χαρτζιλικι αν ηταν μετριοτητα
το εκανε κ οταν ειχα την ιδια γκομενιτσα πανω απο διμηνο - μερος της σωστης εκπαιδευσης που εφαρμοζω κ στην νεα γενια :003:
Εννοώ αν βιντεοσκοπούσες και μοίραζες το βίντεο.
θα με κρεμαγε αναποδα να κανω το εκκρεμες και θα αναβε αποκατω φωτια - στην καλυτερη περιπτωση
η παγια εντολη ηταν να μην μιλας κ να μην γνωριζουν τι κανεις
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30706
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Μαρ 2023, 15:31

Antares έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:18
Aπό τα σχολικά μου χρόνια (δεκαετία του 1980-1990) σε σχολεία της επαρχίας δεν θυμάμαι περιστατικά βίας. Βέβαια τότε οι κοπέλες δεν ξανοίγονταν πολύ, ακόμη και οι όμορφες. Ανθούσε το καμάκι τουριστριών. :003:
Αλλά το έγκλημα, είναι έγκλημα και δεν περιορίζεται σε τέτοια περιστατικά και σε αυτές τις ηλικίες που είναι πιο ευάλωτες.
ε, βαρέθηκαν οι ροδίτισσες να είναι τα καλά κορίτσια και αποφάσισαν να ξανοιχτούν κι αυτές

dna replication @ Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;
Наше дело правое - победа будет за нами!

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Μαρ 2023, 15:33

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:23
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:21
Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:14

Τα πιτσιρίκια σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς βλάμμένα, εικάζω έτσι ήμουν και εγώ. Όσο και αν έουν διαπαιδαγωγηθεί, θα την κάνουν τη μαλακία. Αν έχουν τον φόβο πως μπορεί να αρπάξουν πολλές σε περίπτωση χοντρής μλκιας, κυρίως απο το σπίτι, τότε θα το ξανασκεφτούν.
Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.
Αν δεν εξηγείς στο παιδί σου από μικρό τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, μην περιμένεις να του έρθει η φώτιση στα 13 και να τα σκεφτεί από μόνο του.
Ναι μεν παίζει τεράστιο ρόλο αυτό που λες,αλλά δυστυχώς στα παιδιά στην εφηβεία κάνουν κουμάντο οι ορμόνες.
Η οικογένεια του κολλητού ήταν μια χαρά ανθρώποι.
Σωστοί,ηθικοί και με μεγάλο ενδιαφέρον για την σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους.
Ε,εκεί που μίλησαν οι ορμόνες,ανέλαβε το ξύλο να επαναφέρει τα πράγματα στην θέση τους.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Μαρ 2023, 15:36

Ερμής έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:26
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:23
stergiosbik έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:21


Έτσι ακριβώς.
Δυστυχώς οι ηλικίες αυτές δεν λειτουργούν με την λογική.
Μόνο ο φόβος μπορεί να κραταει τα χαλινάρια.
Αν δεν εξηγείς στο παιδί σου από μικρό τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, μην περιμένεις να του έρθει η φώτιση στα 13 και να τα σκεφτεί από μόνο του.
Μια χαρά μπορεί να το έχεις εξήγήσει αλλά τα αγορια ειδικά στην εφηβεία παθαίνουν μλκια στον εγκέφαλο. Αν παίζει φόβος τότε απλά θα το ξανασκεφτουν πριν το κάνουν.
Συμφωνούμε πως δεν θα μείνεις μόνο στο ηθικά αποδεκτό κομμάτι αλλά θα του εξηγήσεις πως οι μλκιες πληρώνονται.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Μαρ 2023, 15:38

dna replication έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:31

ε, βαρέθηκαν οι ροδίτισσες να είναι τα καλά κορίτσια και αποφάσισαν να ξανοιχτούν κι αυτές

dna replication @ Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;
Η περίπτωση αθώας φοιτήτριας. Πως να το προλάβεις;
Στα χρόνια μου μεταξύ των συμμαθητριών λέγαμε ότι αν συσχετιστούμε, θα είναι με συμφοιτητή. Όποια ακολούθησε την συμβουλή είναι καλά σήμερα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 27 Μαρ 2023, 15:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 12:06


Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, γιατί αυτό που λες προϋποθέτει ισορροπία σε όλες τις πτυχές που αναφέρεις. Αν υπάρχει ισορροπημένο οικογενειακό περιβάλλον και ανισόρροπο σχολείο -ή αντιστρόφως- τί γίνεται;
:goodpost:

Σε ηλικίες εφηβείας το σχολείο και οι παρέες που θα σχηματιστούν μπορούν να κυριαρχήσουν πάνω σε πολύ καλή αγωγή ή αν όχι η πίεση θα είναι ασφυκτική και η ροπή προς την σαχλαμάρα καθημερινή
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 27 Μαρ 2023, 15:43

Ασέβαστος έγραψε:
27 Μαρ 2023, 13:55
Kotas έγραψε:
27 Μαρ 2023, 11:57
ας προσεχαν οι οικογενειες και των δυο (δλδ και του κοριτσιου) για το πως τα μεγαλωσαν, αποκλειστικα δικη τους η ευθυνη
του κοριτσιου γιατι;
γιατι εκανε σεξ απο τα 13 και ετσι εκτεθηκε στο να την τραβηξει ο αλλος με το κινητο, τι ωριμοτητα να ειχε δηλ για να διαχειριστει τετοιες καταστασεις στα 13;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70114
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρόδος: Βιντεοσκόπησαν 13χρονη σε προσωπικές στιγμές και μοίρασαν το βίντεο στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μαρ 2023, 17:53

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 15:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:40
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2023, 14:20


Εντός του σχολικού συγκροτήματος, σε ώρες σχολείου, υπεύθυνοι είναι οι εκπαιδευτικοί.

Εκτός σχολικού συγκροτήματος, ή ωραρίου, πας αστυνομία.
Τα ξέρω αυτά, παρακάτω τί γίνεται; Τί ακριβώς θα κάνουν οι εκπαιδευτικοί ή αστυνομικοί; Θα ενημερώσουν τους γονείς των δραστών; Θα πούνε στα παιδιά τους οι γονείς ή οι εκπαιδευτικοί (ψυχολόγοι ή μη) "παιδί μου αυτό που έκανες ήταν πολύ κακό και δεν πρέπει να το ξανακάνεις"; :lol: Kάτι άλλο;

Γιατί έχει καταλήξει τραγική φαρσοκωμωδία το θέμα.
Αν είναι πολύ χοντρό τα αποβάλλουν από το σχολείο και τα εξαναγκάζουν να πάνε σε άλλο. Τι θες να τα κάνουν; Να τους κρεμάσουν ταμπελάκι, είμαι τεντυμπόης και να τα περιφέρουν στη γειτονιά για γιαούρτωμα;

Το πιο αποτελεσματικό θα ήταν να τιμωρούνται οι γονείς. Το θέμα είναι από ποιον. Γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι δουλειά των δασκάλων ή των καθηγητών.

Επίσης να ξέρετε, πλέον στο δημοτικό δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει κάποιο παιδί την ίδια τάξη. Είτε έχει κάνει άπειρες απουσίες, είτε έχει πατώσει σε όλα τα μαθήματα, θα το περάσουν.
Από που προέκυψε ότι θέλω αυτά που αναφέρεις;

Ξέρω πολύ καλά τι παίζει με τους κανόνες της ανηλικότητας και γι' αυτό ακριβώς θεωρώ αδιέξοδο το συγκεκριμένο θέμα.

Εκτός αν ξέρεις εσύ πολλές περιπτώσεις που να υποχρεώθηκαν τα κωλόπαιδα που κάνουν κάτι τέτοιες μαγκιές, να αλλάξουν σχολείο. Εδώ είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει σχολείο ακόμη και το θύμα μπούλινγκ, πρέπει να κάτσει εκεί και να τρώει στη μάπα την ευαισθητοποιημένη επανένταξη των ασώτων υιών και θυγατέρων.

Γιατί ούτε και η τιμωρία των γονιών που αναφέρεις, δεν έχει νόημα. Πώς ακριβώς την αντιλαμβάνεσαι; Θα τους αναγκάσουν να πληρώσουν πρόστιμο; Τί ακριβώς μπορούν να τους κάνουν;

Αναφορικά δε με την τελευταία πρόταση σου που μεγέθυνα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατή με το θέμα.

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Οπότε, αν βρεις από ποιον και πώς μπορεί να τιμωρηθούν οι κηδεμόνες, σφύρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών