Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 18:49

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:45
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:34
Δε λεει αυτο. Λεει αν εχεις λεφτα μεχρι τοτε δεν παιρνεις σύνταξη. Ο Μανος καλα τα έλεγε
Τι έλεγε; να εισπράττει ο άλλος νοίκια από 8 πολυκατοικίες και να του δώσουμε και σύνταξη; Αν έλεγε αυτό τότε εγώ όντως λέω άλλο.
Ναι, ελεγε ολοι. Universal.
Οχι κάποιο κορόιδο θα ταιζει μια ζωη τους άλλους χωρις να παιρνει τίποτα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Απρ 2023, 18:56

Από την Γερμανία είναι συνταξιούχος η μητέρα μου, στα 65 με μειωμένη (δούλεψε 20ετία μόνο). Η σύνταξη είναι κάτω από 1000 ευρώ, δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα. Αν έμενε στην Γερμανία και δεν έφτανε η σύνταξη, θα έδινε κάποιο ποσό η πρόνοια. Επίσης υπάρχει πρόγραμμα μειωμένων ενοικίων για τους άνω των 65. Μειωμένα εισιτήρια και φυσικά περίθαλψη και φάρμακα με μικρή συμμετοχή. Βοηθάει πολύ το κοινωνικό κράτος.
Ο αδερφός μου δουλεύει από το 1996 σε εταιρεία πληροφορικής στη Γερμανία. Ο μισθός ανέβαινε με τα χρόνια, έκανε οικογένεια, απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, πιθανόν να έχει κάνει και ιδιωτική συνταξιοδοτική ασφάλιση, αυτά σε ηλικία κάτω των 50. Όταν έρθει η ώρα για σύνταξη δεν θα πεινάσει. :)

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Απρ 2023, 19:02

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:49
Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:45
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:34
Δε λεει αυτο. Λεει αν εχεις λεφτα μεχρι τοτε δεν παιρνεις σύνταξη. Ο Μανος καλα τα έλεγε
Τι έλεγε; να εισπράττει ο άλλος νοίκια από 8 πολυκατοικίες και να του δώσουμε και σύνταξη; Αν έλεγε αυτό τότε εγώ όντως λέω άλλο.
Ναι, ελεγε ολοι. Universal.
Οχι κάποιο κορόιδο θα ταιζει μια ζωη τους άλλους χωρις να παιρνει τίποτα
Όταν λες θα ταϊζει τους άλλους εννοείς θα παίρνει το 1/3 -1/2 του μισθού των άλλων νταβατζηλίκι;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2023, 19:08

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:49
Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:45
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:34
Δε λεει αυτο. Λεει αν εχεις λεφτα μεχρι τοτε δεν παιρνεις σύνταξη. Ο Μανος καλα τα έλεγε
Τι έλεγε; να εισπράττει ο άλλος νοίκια από 8 πολυκατοικίες και να του δώσουμε και σύνταξη; Αν έλεγε αυτό τότε εγώ όντως λέω άλλο.
Ναι, ελεγε ολοι. Universal.
Οχι κάποιο κορόιδο θα ταιζει μια ζωη τους άλλους χωρις να παιρνει τίποτα
Από δημοσιονομική άποψη δε βλέπω κανένα νόημα να δώσεις σύνταξη σε κάποιον που δεν την έχει ανάγκη, το πιθανότερο είναι ότι δε θα τη δαπανήσει καν και θα λιμνάσει στην τράπεζα.

Από ηθική άποψη, προσωπικά με τη γυναίκα μου έχουμε πληρώσει σε φόρους από τότε που φύγαμε από την Ελλάδα πάνω από 1εκ. Τα λεφτά αυτά έχουν πάει κυρίως σε αυτά που πληρώνει ένα κράτος, συντάξεις επιδόματα ανεργίας βοηθήματα κοινωνικές πολιτικές κλπ, απ'τα οποία εμείς σαν οικογένεια δεν έχουμε εισπράξει ούτε δίφραγκο και μάλλον δεν πρόκειται ποτέ. Αυτά τα λεφτά δεν τα έχω κλάψει ποτέ και είμαι περήφανος που τα πλήρωσα και βοήθησα αυτούς που τα έχουν ανάγκη. Αυτό ή το νιώθεις ή δεν το νιώθεις, αν δεν το νιώθεις δεν τρέχει τίποτα, απλά είμαστε σε διαφορετικό στρατόπεδο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 01 Απρ 2023, 19:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Απρ 2023, 19:10

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:44
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:12
sharp έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:17


Θα συμφωνήσεις τότε , ότι οι μεγαλύτεροι μισθοί, έχουν και αντίστοιχα μεγάλες κρατήσεις. Και το όριο συν/δότησης είναι τα 67 χρόνια, δεν είναι Γαλλία... Και πάλι το Γερμ. συν/κό ταμείο δίνει αυτές τις συντάξεις που βλέπεις.

Σκέψου τώρα, από πού βρίσκει το Ελληνικό ταμείο να δίνει όσα δίνει;

Πού βρήκε τα 100 χιλιάρικα εφ' άπαξ; Δηλ. με το καλημέρα 6+ χρόνια της μεσαίας Γερμ. σύνταξης;

Πού βρήκε να δίνει συντάξεις σε μητέρες με ανήλικο παιδί από τα 50!!! Ναι έχει συμβεί και αυτό στο παρελθόν, μειωμένη σύνταξη από τα 50 (ένα ...μειωμένο χιλιάρικο παίρνει γνωστή μου από τα 50 της), όχι βαρέα ή στρατιωτικός, οποιοσδήποτε και καλά επειδή πρέπει να αφοσιωθεί στο παιδί (λέγε με ΠΑΣΟΚ).

Που βρήκε και βρίσκει για όλες αυτές τις εθελουσίες που έχουν γίνει και γίνονται; Πρόωρες συν/ξεις και εφ' άπαξ μέχρι 200 χιλιάρικα (13 χρόνια μέσης σύνταξης Γερμανίας, όχι Ελλάδας);

Αν σκεφτείς ότι ο ΟΟΣΑ αναφέρεται σε όλες τις χώρες γενικά και συνυπολογίσεις τα παραπάνω, φτάνεις στο τραγικό συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα το όριο σύνταξης θα έπρεπε να πάει στα 95, μπας και καταφέρει το σύστημα να επιβιώσει.
Δηλαδη για να καταλαβω, εσυ προτεινεις κατι του στυλ δουλεια μεχρι τα 75 και συνταξη 800 ευρω; Ε σορρυ τοτε αλλα κατι δεν παει καλα με το συστημα, υποτιθεται οτι εχουμε ενα συστημα που μας δινει προοπτικες για ενα καλυτερο αυριο για μια καλυτερη ζωη, εαν αυτο δεν γινεται ας αλλαξουμε το συστημα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συντηρουμε ενα συστημα και να ενδιαφερομαστε γιαυτο οταν εσυ μας λες οτι κανονικα το οριο θα επρεπε να ειναι 95 ετων μπας και καταφερει να επιβιωσει. Να επιβιωσει το συστημα να πεθανουμε εμεις, φαση μου ακουγεται. Ολα οσα αναφερεις ηταν νομοι του κρατους δεν βγηκε κανεις στην συνταξη με 15ετια και ανηλικο παρανομα, υπηρχε ο νομος που του εδινε το δικαιωμα, το εφαπαξ ηταν κρατησεις απο τους εργαζομενους.

Προσφατα βγηκε φιλος μου στην συνταξη, ξερεις ποσες ηταν οι συνολικες κρατησεις του κρατους απο τον ιδιο και τον εργοδοτη του; Πανω απο 800.000 ευρω, ε σορρυ, αλλα αν το κρατος ειναι ανικανο και μεσα στην ρεμουλα και τρωει τις κρατησεις ή υποχρεωνει τα ταμεια να ρισκαρουν σε επενδυσεις και λοιπες παπαριες γιατι θα πρεπει να τις πληρωσω εγω; Με αυτες τις κρατησεις βγαινουν 2.000 το μηνα για 33,33 χρονια, πηρε 2.000 συνταξη; φυσικα και οχι. Απο την συνταξη του θα παιρνει πισω το ΦΠΑ σε καθε αγορα που κανει; Φυσικα ναι κοκ. Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις, το προβλημα ειναι η διαχειριση αλλα ακομα και εφοσον γνωριζουμε οτι το προβλημα ειναι η διαχειριση αυτο που λετε ολοι ειναι να κοπουν οι συνταξεις και παιρνουμε περισσοτερα απο οσα μας αξιζουν. Στα 62 λοιπον με 40 χρονια εργασια και πανω απο 800.000 κρατησεις βγαινουν 33,33 χρονια με συνταξη 2000 καθαρα, θα ζησει μεχρι τα 95; Αμφιβαλλω.

Κατι λαθος υπαρχει εδω και σιγουρα δεν ειναι η δηθεν υψηλη συνταξη....
800Κ σε 40 χρόνια, είναι 20Κ εισφορές τον χρόνο… στην Ελλάδα;;; Με τίποτα.
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος 1000 ευρώ καθαρά, θα πρέπει να συμφωνήσει με τον εργοδότη του ότι μεικτός μισθός θα είναι 1328 ευρώ ενώ ο εργοδότης με τη σειρά του θα πρέπει να αποδεχτεί ότι θα πληρώνει 1661 ευρώ. Από αυτά τα 661 ευρώ θα τα εισπράξει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το κράτος (πρακτικά είτε σε φόρους είτε σε ασφαλιστικές εισφορές) και τα 1000 θα μπουν στην τσέπη του φορολογούμενου. Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις όπου το κράτος εισπράττει περισσότερα από έναν εργαζόμενο. Και μην φανταστεί κανείς ότι αυτό γίνεται για έναν εξωφρενικό μισθό. Το όριο μπαίνει στα 2.015 ευρώ. Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος αυτό το ποσό ή και κάτι παραπάνω, ο εργοδότης θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον άλλα τόσα στο κράτος. Έτσι, ο καθαρός μισθός των 2145 ευρώ (για παράδειγμα) κοστίζει στον εργοδότη 4403 ευρώ τον μήνα κάτι που σημαίνει ότι το δημόσιο εισπράττει 2258 ευρώ δηλαδή περισσότερα από ότι ο εργαζόμενος.
2.258 x 14 = 31.612

Οτι πεις, με τιποτα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 19:14

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:08
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:49
Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:45

Τι έλεγε; να εισπράττει ο άλλος νοίκια από 8 πολυκατοικίες και να του δώσουμε και σύνταξη; Αν έλεγε αυτό τότε εγώ όντως λέω άλλο.
Ναι, ελεγε ολοι. Universal.
Οχι κάποιο κορόιδο θα ταιζει μια ζωη τους άλλους χωρις να παιρνει τίποτα
Από δημοσιονομική άποψη δε βλέπω κανένα νόημα να δώσεις σύνταξη σε κάποιον που την έχει ανάγκη, το πιθανότερο είναι ότι δε θα τη δαπανήσει καν και θα λιμνάσει στην τράπεζα.

Από ηθική άποψη, προσωπικά με τη γυναίκα μου έχουμε πληρώσει σε φόρους από τότε που φύγαμε από την Ελλάδα πάνω από 1εκ. Τα λεφτά αυτά έχουν πάει κυρίως σε αυτά που πληρώνει ένα κράτος, συντάξεις επιδόματα ανεργίας βοηθήματα κοινωνικές πολιτικές κλπ, απ'τα οποία εμείς σαν οικογένεια δεν έχουμε εισπράξει ούτε δίφραγκο και μάλλον δεν πρόκειται ποτέ. Αυτά τα λεφτά δεν τα έχω κλάψει ποτέ και είμαι περήφανος που τα πλήρωσα και βοήθησα αυτούς που τα έχουν ανάγκη. Αυτό ή το νιώθεις ή δεν το νιώθεις, αν δεν το νιώθεις δεν τρέχει τίποτα, απλά είμαστε σε διαφορετικό στρατόπεδο.
ναι οκ, δεν διαφωνω να πληρωνουμε τους φορους και μοναχος μου 18 χρονια τωρα εχω δωσει ενα σκασμο.
Η κοκκινη γραμμη ειναι οταν σου λενε "ευχαριστουμε για τους φορους κυριε κοροιδε, τωρα δεν δικαιουστε παροχες απο τους φορους που πληρωσατε επειδη κανατε το λαθος να εργαζεστε σκληρα"

Φαντασου δηλαδη να πας σε ενα εστατοριο να φας και να ερθει ο μαγαζατορας να σου πει "συγγνωμη κυριε, δεν θα σας σερβιρουμε δεν φτανει το φαι για ολους αλλα φευγοντας μην ξεχασετε να πληρωσετε το λογαριασμο στο τραπεζι 3, διοτι η φορολογικη τους δηλωση ειναι μικροτερη"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2023, 19:23

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:14
ναι οκ, δεν διαφωνω να πληρωνουμε τους φορους και μοναχος μου 18 χρονια τωρα εχω δωσει ενα σκασμο.
Η κοκκινη γραμμη ειναι οταν σου λενε "ευχαριστουμε για τους φορους κυριε κοροιδε, τωρα δεν δικαιουστε παροχες απο τους φορους που πληρωσατε επειδη κανατε το λαθος να εργαζεστε σκληρα"

Φαντασου δηλαδη να πας σε ενα εστατοριο να φας και να ερθει ο μαγαζατορας να σου πει "συγγνωμη κυριε, δεν θα σας σερβιρουμε δεν φτανει το φαι για ολους αλλα φευγοντας μην ξεχασετε να πληρωσετε το λογαριασμο στο τραπεζι 3, διοτι η φορολογικη τους δηλωση ειναι μικροτερη"
Αν όντως μπορείς και θες να βοηθάς, απλά δεν εμπιστεύεσαι τον κρατικό μηχανισμό να επιλέξει αυτούς που όντως έχουν ανάγκη από βοήθεια τι να πώ, αυτό είναι κρίμα πραγματικά. Δεν ξέρω ποιά είναι η λύση, κι εγώ στην Ελλάδα ένιωθα ότι με κοροϊδεύουν. Εδώ όχι. Τους έχω δει ποιά είναι τα κριτήριά τους και πώς επιλέγουν τον κόσμο που βοηθάνε, μέχρι και στην πόλη που δούλευα έβλεπα τους κρατικούς λειτουργούς που κυριολεκτικά κυνήγαγαν τους άστεγους από πίσω (2-3 άστεγοι ήταν όλοι-όλοι, τους έβλεπες ίδιες φάτσες κάθε μέρα και ήταν φανερό ότι το πρόβλημά τους ήταν ψυχολογικό, όχι ότι το κράτος δεν τους έδινε βοήθεια).

Σημαντικό ότι εδώ έχουν λύσει ουσιαστικά και τους dole bludgers, έχουν ψιλοεξαφανιστεί
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 19:37

Antares έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:56
Από την Γερμανία είναι συνταξιούχος η μητέρα μου, στα 65 με μειωμένη (δούλεψε 20ετία μόνο). Η σύνταξη είναι κάτω από 1000 ευρώ, δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα. Αν έμενε στην Γερμανία και δεν έφτανε η σύνταξη, θα έδινε κάποιο ποσό η πρόνοια. Επίσης υπάρχει πρόγραμμα μειωμένων ενοικίων για τους άνω των 65. Μειωμένα εισιτήρια και φυσικά περίθαλψη και φάρμακα με μικρή συμμετοχή. Βοηθάει πολύ το κοινωνικό κράτος.
Ο αδερφός μου δουλεύει από το 1996 σε εταιρεία πληροφορικής στη Γερμανία. Ο μισθός ανέβαινε με τα χρόνια, έκανε οικογένεια, απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, πιθανόν να έχει κάνει και ιδιωτική συνταξιοδοτική ασφάλιση, αυτά σε ηλικία κάτω των 50. Όταν έρθει η ώρα για σύνταξη δεν θα πεινάσει. :)
Μα κάτω από τα χίλια ευρώ είναι και η σύνταξη όσων δούλεψαν και πλήρωσαν οι ίδιοι τις εισφορές τους για 40 χρόνια στην Ελλάδα.

Οπότε, για ποιο λογικό λόγο θα πρέπει να πληρώνει κάποιος περισσότερο από 15 χρόνια στην Ελλάδα;

Ή να δουλεύει με μαύρα στην τελική.

Κάνει το ασφαλιστικό στρατιωτικό του (κύριος) και από κει και πέρα, άντε γεια στους κρατικούς φορείς που ψάχνουν για μαλάκες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:37
Antares έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:56
Από την Γερμανία είναι συνταξιούχος η μητέρα μου, στα 65 με μειωμένη (δούλεψε 20ετία μόνο). Η σύνταξη είναι κάτω από 1000 ευρώ, δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα. Αν έμενε στην Γερμανία και δεν έφτανε η σύνταξη, θα έδινε κάποιο ποσό η πρόνοια. Επίσης υπάρχει πρόγραμμα μειωμένων ενοικίων για τους άνω των 65. Μειωμένα εισιτήρια και φυσικά περίθαλψη και φάρμακα με μικρή συμμετοχή. Βοηθάει πολύ το κοινωνικό κράτος.
Ο αδερφός μου δουλεύει από το 1996 σε εταιρεία πληροφορικής στη Γερμανία. Ο μισθός ανέβαινε με τα χρόνια, έκανε οικογένεια, απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, πιθανόν να έχει κάνει και ιδιωτική συνταξιοδοτική ασφάλιση, αυτά σε ηλικία κάτω των 50. Όταν έρθει η ώρα για σύνταξη δεν θα πεινάσει. :)
Μα κάτω από τα χίλια ευρώ είναι και η σύνταξη όσων δούλεψαν και πλήρωσαν οι ίδιοι τις εισφορές τους για 40 χρόνια στην Ελλάδα.

Οπότε, για ποιο λογικό λόγο θα πρέπει να πληρώνει κάποιος περισσότερο από 15 χρόνια στην Ελλάδα;

Ή να δουλεύει με μαύρα στην τελική.

Κάνει το ασφαλιστικό στρατιωτικό του (κύριος) και από κει και πέρα, άντε γεια στους κρατικούς φορείς που ψάχνουν για μαλάκες.
Το αυτο εγινε και στην Αγγλια με τους 55ρηδες.

Βγηκαν μαζικα στη συνταξη διοτι δεν συνεφερε να δουλευουν

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 19:47

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:37
Antares έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:56
Από την Γερμανία είναι συνταξιούχος η μητέρα μου, στα 65 με μειωμένη (δούλεψε 20ετία μόνο). Η σύνταξη είναι κάτω από 1000 ευρώ, δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα. Αν έμενε στην Γερμανία και δεν έφτανε η σύνταξη, θα έδινε κάποιο ποσό η πρόνοια. Επίσης υπάρχει πρόγραμμα μειωμένων ενοικίων για τους άνω των 65. Μειωμένα εισιτήρια και φυσικά περίθαλψη και φάρμακα με μικρή συμμετοχή. Βοηθάει πολύ το κοινωνικό κράτος.
Ο αδερφός μου δουλεύει από το 1996 σε εταιρεία πληροφορικής στη Γερμανία. Ο μισθός ανέβαινε με τα χρόνια, έκανε οικογένεια, απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, πιθανόν να έχει κάνει και ιδιωτική συνταξιοδοτική ασφάλιση, αυτά σε ηλικία κάτω των 50. Όταν έρθει η ώρα για σύνταξη δεν θα πεινάσει. :)
Μα κάτω από τα χίλια ευρώ είναι και η σύνταξη όσων δούλεψαν και πλήρωσαν οι ίδιοι τις εισφορές τους για 40 χρόνια στην Ελλάδα.

Οπότε, για ποιο λογικό λόγο θα πρέπει να πληρώνει κάποιος περισσότερο από 15 χρόνια στην Ελλάδα;

Ή να δουλεύει με μαύρα στην τελική.

Κάνει το ασφαλιστικό στρατιωτικό του (κύριος) και από κει και πέρα, άντε γεια στους κρατικούς φορείς που ψάχνουν για μαλάκες.
Το αυτο εγινε και στην Αγγλια με τους 55ρηδες.

Βγηκαν μαζικα στη συνταξη διοτι δεν συνεφερε να δουλευουν
Ε, εδώ που τα λέμε και το πρότζεκτ να κάνεις παιδιά μετά τα 32 για να βγεις σε σύνταξη λόγω 17χρονου ανήλικου :lol: στα 50, μια χαρά δούλεψε στην Ελλάδα.

Για τις...εθελούσιες, νο κόμεντς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 19:59

Και ακριβώς γι' αυτό περιμένω στο χαλαρό, συγκυβέρνηση συριζοπασοκοβαρουφικών, που θα δώσουν άμεση λύση σε ό,τι ταλανίζει τον λαό στη χώρα.

:smt005:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 20:00

Αν μη τι άλλο, θα το διασκεδάσουμε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Απρ 2023, 20:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:47

Ε, εδώ που τα λέμε και το πρότζεκτ να κάνεις παιδιά μετά τα 32 για να βγεις σε σύνταξη λόγω 17χρονου ανήλικου :lol: στα 50, μια χαρά δούλεψε στην Ελλάδα.

Για τις...εθελούσιες, νο κόμεντς. :lol:
αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 20:04

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:47

Ε, εδώ που τα λέμε και το πρότζεκτ να κάνεις παιδιά μετά τα 32 για να βγεις σε σύνταξη λόγω 17χρονου ανήλικου :lol: στα 50, μια χαρά δούλεψε στην Ελλάδα.

Για τις...εθελούσιες, νο κόμεντς. :lol:
αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Απρ 2023, 20:07

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:04
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:47

Ε, εδώ που τα λέμε και το πρότζεκτ να κάνεις παιδιά μετά τα 32 για να βγεις σε σύνταξη λόγω 17χρονου ανήλικου :lol: στα 50, μια χαρά δούλεψε στην Ελλάδα.

Για τις...εθελούσιες, νο κόμεντς. :lol:
αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;
Με βεβαιότητα γνωρίζω 2 νοσηλεύτριες που βγήκαν έτσι το 2021. (και πολλές άλλες νωρίτερα)
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών