Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25194
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 20:07

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:07
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:04
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:03


αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;
Με βεβαιότητα γνωρίζω 2 νοσηλεύτριες που βγήκαν έτσι το 2021.
ω ρε μαγκα

zteo
Δημοσιεύσεις: 10128
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 01 Απρ 2023, 20:16

Αργα και σταθερά ο καπιταλισμός καταργεί τις συντάξεις.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3149
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 01 Απρ 2023, 20:24

Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:10
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:44
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:12


Δηλαδη για να καταλαβω, εσυ προτεινεις κατι του στυλ δουλεια μεχρι τα 75 και συνταξη 800 ευρω; Ε σορρυ τοτε αλλα κατι δεν παει καλα με το συστημα, υποτιθεται οτι εχουμε ενα συστημα που μας δινει προοπτικες για ενα καλυτερο αυριο για μια καλυτερη ζωη, εαν αυτο δεν γινεται ας αλλαξουμε το συστημα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συντηρουμε ενα συστημα και να ενδιαφερομαστε γιαυτο οταν εσυ μας λες οτι κανονικα το οριο θα επρεπε να ειναι 95 ετων μπας και καταφερει να επιβιωσει. Να επιβιωσει το συστημα να πεθανουμε εμεις, φαση μου ακουγεται. Ολα οσα αναφερεις ηταν νομοι του κρατους δεν βγηκε κανεις στην συνταξη με 15ετια και ανηλικο παρανομα, υπηρχε ο νομος που του εδινε το δικαιωμα, το εφαπαξ ηταν κρατησεις απο τους εργαζομενους.

Προσφατα βγηκε φιλος μου στην συνταξη, ξερεις ποσες ηταν οι συνολικες κρατησεις του κρατους απο τον ιδιο και τον εργοδοτη του; Πανω απο 800.000 ευρω, ε σορρυ, αλλα αν το κρατος ειναι ανικανο και μεσα στην ρεμουλα και τρωει τις κρατησεις ή υποχρεωνει τα ταμεια να ρισκαρουν σε επενδυσεις και λοιπες παπαριες γιατι θα πρεπει να τις πληρωσω εγω; Με αυτες τις κρατησεις βγαινουν 2.000 το μηνα για 33,33 χρονια, πηρε 2.000 συνταξη; φυσικα και οχι. Απο την συνταξη του θα παιρνει πισω το ΦΠΑ σε καθε αγορα που κανει; Φυσικα ναι κοκ. Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις, το προβλημα ειναι η διαχειριση αλλα ακομα και εφοσον γνωριζουμε οτι το προβλημα ειναι η διαχειριση αυτο που λετε ολοι ειναι να κοπουν οι συνταξεις και παιρνουμε περισσοτερα απο οσα μας αξιζουν. Στα 62 λοιπον με 40 χρονια εργασια και πανω απο 800.000 κρατησεις βγαινουν 33,33 χρονια με συνταξη 2000 καθαρα, θα ζησει μεχρι τα 95; Αμφιβαλλω.

Κατι λαθος υπαρχει εδω και σιγουρα δεν ειναι η δηθεν υψηλη συνταξη....
800Κ σε 40 χρόνια, είναι 20Κ εισφορές τον χρόνο… στην Ελλάδα;;; Με τίποτα.
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος 1000 ευρώ καθαρά, θα πρέπει να συμφωνήσει με τον εργοδότη του ότι μεικτός μισθός θα είναι 1328 ευρώ ενώ ο εργοδότης με τη σειρά του θα πρέπει να αποδεχτεί ότι θα πληρώνει 1661 ευρώ. Από αυτά τα 661 ευρώ θα τα εισπράξει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το κράτος (πρακτικά είτε σε φόρους είτε σε ασφαλιστικές εισφορές) και τα 1000 θα μπουν στην τσέπη του φορολογούμενου. Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις όπου το κράτος εισπράττει περισσότερα από έναν εργαζόμενο. Και μην φανταστεί κανείς ότι αυτό γίνεται για έναν εξωφρενικό μισθό. Το όριο μπαίνει στα 2.015 ευρώ. Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος αυτό το ποσό ή και κάτι παραπάνω, ο εργοδότης θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον άλλα τόσα στο κράτος. Έτσι, ο καθαρός μισθός των 2145 ευρώ (για παράδειγμα) κοστίζει στον εργοδότη 4403 ευρώ τον μήνα κάτι που σημαίνει ότι το δημόσιο εισπράττει 2258 ευρώ δηλαδή περισσότερα από ότι ο εργαζόμενος.
2.258 x 14 = 31.612

Οτι πεις, με τιποτα....
20Κ είναι κατά μέσο όρο κάθε χρόνο και για τα 40 χρόνια (πολύ απλοποιημένος υπολογισμός). Για ορισμένους εργαζομένους το 2023 δεν αμφιβάλω ότι ισχύει, αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να ισχύει για όλη την διάρκεια ενός 40ετούς εργασιακού βιού.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Απρ 2023, 20:31

Να πούμε και κάτι που δεν έχει καταλάβει αρκετός κόσμος περί Γαλλίας. Τα 62 χρόνια που είχανε και έχουν όλα τα ΜΜΕ για τίτλο, απαιτούσαν 42 χρόνια εργασίας. Δηλαδή πιο αυστηρά από την Ελλάδα που απαιτεί 40 χρόνια, πάλι για σύνταξη στα 62. Για σύνταξη λόγω γήρατος, βγαίνουν και αυτοί στα 67.

Η μεταρρύθμιση Μακρόν τώρα χτυπάει τους ασπούδαστους που δουλεύουν από τα 18 τους, απαιτώντας 43 χρόνια εργασίας για σύνταξη στα 64.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69733
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 21:07

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:04
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:47

Ε, εδώ που τα λέμε και το πρότζεκτ να κάνεις παιδιά μετά τα 32 για να βγεις σε σύνταξη λόγω 17χρονου ανήλικου :lol: στα 50, μια χαρά δούλεψε στην Ελλάδα.

Για τις...εθελούσιες, νο κόμεντς. :lol:
αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;
Νομίζω ότι ισχύει και για όσες το κατοχύρωσαν πριν τουλάχιστον 10 χρόνια. Δεν το έχω ψάξει γιατί σαφώς και δεν με αφορά αλλά κάπως έτσι είναι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 01 Απρ 2023, 21:15

Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:10
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:44
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:12


Δηλαδη για να καταλαβω, εσυ προτεινεις κατι του στυλ δουλεια μεχρι τα 75 και συνταξη 800 ευρω; Ε σορρυ τοτε αλλα κατι δεν παει καλα με το συστημα, υποτιθεται οτι εχουμε ενα συστημα που μας δινει προοπτικες για ενα καλυτερο αυριο για μια καλυτερη ζωη, εαν αυτο δεν γινεται ας αλλαξουμε το συστημα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συντηρουμε ενα συστημα και να ενδιαφερομαστε γιαυτο οταν εσυ μας λες οτι κανονικα το οριο θα επρεπε να ειναι 95 ετων μπας και καταφερει να επιβιωσει. Να επιβιωσει το συστημα να πεθανουμε εμεις, φαση μου ακουγεται. Ολα οσα αναφερεις ηταν νομοι του κρατους δεν βγηκε κανεις στην συνταξη με 15ετια και ανηλικο παρανομα, υπηρχε ο νομος που του εδινε το δικαιωμα, το εφαπαξ ηταν κρατησεις απο τους εργαζομενους.

Προσφατα βγηκε φιλος μου στην συνταξη, ξερεις ποσες ηταν οι συνολικες κρατησεις του κρατους απο τον ιδιο και τον εργοδοτη του; Πανω απο 800.000 ευρω, ε σορρυ, αλλα αν το κρατος ειναι ανικανο και μεσα στην ρεμουλα και τρωει τις κρατησεις ή υποχρεωνει τα ταμεια να ρισκαρουν σε επενδυσεις και λοιπες παπαριες γιατι θα πρεπει να τις πληρωσω εγω; Με αυτες τις κρατησεις βγαινουν 2.000 το μηνα για 33,33 χρονια, πηρε 2.000 συνταξη; φυσικα και οχι. Απο την συνταξη του θα παιρνει πισω το ΦΠΑ σε καθε αγορα που κανει; Φυσικα ναι κοκ. Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις, το προβλημα ειναι η διαχειριση αλλα ακομα και εφοσον γνωριζουμε οτι το προβλημα ειναι η διαχειριση αυτο που λετε ολοι ειναι να κοπουν οι συνταξεις και παιρνουμε περισσοτερα απο οσα μας αξιζουν. Στα 62 λοιπον με 40 χρονια εργασια και πανω απο 800.000 κρατησεις βγαινουν 33,33 χρονια με συνταξη 2000 καθαρα, θα ζησει μεχρι τα 95; Αμφιβαλλω.

Κατι λαθος υπαρχει εδω και σιγουρα δεν ειναι η δηθεν υψηλη συνταξη....
800Κ σε 40 χρόνια, είναι 20Κ εισφορές τον χρόνο… στην Ελλάδα;;; Με τίποτα.
Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος 1000 ευρώ καθαρά, θα πρέπει να συμφωνήσει με τον εργοδότη του ότι μεικτός μισθός θα είναι 1328 ευρώ ενώ ο εργοδότης με τη σειρά του θα πρέπει να αποδεχτεί ότι θα πληρώνει 1661 ευρώ. Από αυτά τα 661 ευρώ θα τα εισπράξει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το κράτος (πρακτικά είτε σε φόρους είτε σε ασφαλιστικές εισφορές) και τα 1000 θα μπουν στην τσέπη του φορολογούμενου. Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις όπου το κράτος εισπράττει περισσότερα από έναν εργαζόμενο. Και μην φανταστεί κανείς ότι αυτό γίνεται για έναν εξωφρενικό μισθό. Το όριο μπαίνει στα 2.015 ευρώ. Για να εισπράξει ένας εργαζόμενος αυτό το ποσό ή και κάτι παραπάνω, ο εργοδότης θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον άλλα τόσα στο κράτος. Έτσι, ο καθαρός μισθός των 2145 ευρώ (για παράδειγμα) κοστίζει στον εργοδότη 4403 ευρώ τον μήνα κάτι που σημαίνει ότι το δημόσιο εισπράττει 2258 ευρώ δηλαδή περισσότερα από ότι ο εργαζόμενος.
2.258 x 14 = 31.612

Οτι πεις, με τιποτα....
Αυτό είναι το συνολικό ποσό, φόρος και εισφορές μαζί. Επίσης προφανώς δεν έπαιρνε 2000 από την αρχή. Αλλά έστω, δεν αυτό το ζήτημα. Πλήρωσε 800.000 σε εισφορές και δεν τα βλέπει στη σύνταξη. Ναι, γιατί έχει πληρώσει τις συντάξεις ένα σωρό άλλων που είχαν ελάχιστες εισφορές.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11523
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Απρ 2023, 21:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 21:07
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:04
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:03


αυτό με τη σύνταξη στα 50 λόγω ανηλικου (που στα 50 είναι ήδη ενήλικο γομάρι) είναι από τα πιο τρελά. και μιλάμε για το αν το 67 θα γίνει 69 .
αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;
Νομίζω ότι ισχύει και για όσες το κατοχύρωσαν πριν τουλάχιστον 10 χρόνια. Δεν το έχω ψάξει γιατί σαφώς και δεν με αφορά αλλά κάπως έτσι είναι. :lol:
Για δέκα δεν ξέρω, αλλά η τελευταία νοσηλεύτρια που βγήκε στα 50 έχει δύο γιους. Ο μικρότερος ήταν ανήλικο όταν κατοχύρωσε η μητέρα του, αλλά μετά πήγε φαντάρος, σπούδασε σε μια σχολή, γύρισε και δουλεύει κανα δυο χρόνια στην οικογενειακή επιχείρηση.
Δεν είναι ότι χρειάζεται η σύνταξη για να του αλλάζει πάνες.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο βέβαια, νοσηλεύτρια στα 65 να κάνει βάρδιες , νυχτερινά και να αλλάζει γέρους 120 κιλά δεν είναι και πολύ λειτουργικό. Σε κάποια επαγγέλματα θα έπρεπε να προβλέπεται πιο αυστηρά η μετακίνηση στα μετόπισθεν μετά από κάποια ηλικία.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 01 Απρ 2023, 21:31

sharp έγραψε:
31 Μαρ 2023, 18:37
Αυτός ο Γιαπωνέζος γιατρός δούλευε μέχρι τα 105 που πέθανε και το συνιστά ως υγιή διαβίωση.
104-Year-Old Japanese Doctor Recommends These 14 Healthy Pieces Of Advice

...............

4. You don’t have to retire.
Continuing to work is important when it’s something you love to do, and Shigeaki thinks people should only retire when they’re much older than 65.
https://understandingcompassion.com/104 ... es-advice/
Εχω να πω για περιπτωσεις συνεργατων σε εταιρείες που εχω δουλέψει οι οποίοι πέθαναν χωρις ποτέ να διανοηθούν να βγουν στην Συνταξη.
Σχεδόν όλοι πέθαναν απο διάφορες ασθένειες (καρκίνος, καρδιακό ή άλλη) σε ηλικία μεγαλύτερη των 70.

Κάποτε δούλευα κάποιο διάστημα σε εταιρεία οπου κάποιος ηταν χήρος 93 ή 94 ετων, τα παιδιά του ήταν συνταξιούχοι αλλά αυτός κάθε ημερα ηταν στο γραφείο. Εκινείτο σιγα αλλά ειχε πλήρη διαύγεια, πολύ καλός στην εργασία του και πολλές φορές των ερωτούσαν για να εξηγήσει θέματα σχετικά με την ειδικότητά του.

Μας έλεγε ιστορίες πως το 1940 διέκοψε τις σπουδές του (Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος) για να καταταγεί στον Αμερικανικό Στρατό για να πολεμήσει του ναζι. Μας έλεγε ιστορίες πως οταν σκαρφάλωναν στα δένδρα για να περάσουν τηλεφωνικά καλώδια τους πυροβολούσαν γερμανοί και άλλα πολλά.

Δεν είχε σκεφθει ποτέ να αποσυρθεί αλλά οταν των ρωτούσαμε μας απαντούσε σκωπτικά οτι θα το σκεφθεί «απο του χρόνου».

Οταν εφυγα απο εκει, μετα απο καιρό συνάντησα κάποιον απο το γραφείο και ρωτησα για όσους θυμώμουν απο εκει.

Κάποιο Σάββατο ενω πήγαινε στην συναγωγή γλίστρησε στο πάγο, έπεσε και χτυπησε στο κεφάλι. Αυτό ηταν.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 01 Απρ 2023, 21:54

Antares έγραψε:
31 Μαρ 2023, 18:41
Να υπήρχαν και περίσσιες δουλειές όπου θα μπορούσαν να προσληφθούν άνθρωποι άνω των 50, όχι άνω των 65, να πω, εντάξει, έχει κάποια λογική. Να υπήρχε μια μέριμνα, έστω κρατικά καθοδηγούμενη.
Απλά σου λένε πέθανε από την πείνα.
Ειμαι επισήμως Συνταξιούχος εδω και 2 ετη αν και μικρής σχετικά ηλικίας.

Πάντοτε είχα δυο σκέψεις.

Πρώτον, οτι μονο οι χασομέρηδες μη-δημιουργικοί και ανικανοποίητοι θέλουν να πληρώνονται (με λιγα ψίχουλα) «για να κάθονται».

Δεύτερον, σκεφτόμουν οτι στα «65 θα ξανασκεφθω εαν θα δουλεύω μέχρι τα 67 και στα 68 θα σκεφθω εαν θα δουλεύω μέχρι τα 71». Ειλικρινά ποτέ μου δεν διαννοήθηκα οτι θα σταματησω να εργάζομαι πριν τα 71. Αυτην θεωρούσα σαν καταληκτική ηλικιά για εργασία.


Δεν επεδίωξα να συνταξιοδοτηθω. «Κατα λάθος» κατέληξα Συνταξιούχος.

Στον πρότερο εργασιακό μου βίο επι δεκαετίες σχεδίαζα τα οικονομικά και το εισόδημα μου ωστε να μην εξαρτωμαι απο την όποια Σύνταξη (άλλωστε στισ ΗΠΑ ειναι μετρημένες στα δακτυλα οι εταιρείες που ακόμη προσφέρουν Συνταξη στους πρωην εργαζόμενους).

Κάποτε έγιναν τρομερές υπόγειες διεργασίες για να αποκλείσουν απο να προαχθώ σε πολλή υψηλή θέση ιεραρχίας. Προήγαγαν κάποιον ακίνδυνο ανίδεο χάνο για να κάνει χατίρια. Εκει τους ειπα «σας ευχαριστω πολύ, σας χαιρετώ, και βοηθήστε τον μπούφο να μαθει την δουλεία». Ετσι έγινα Συνταξιούχος.
[Η μεγαλύτερη χαρά ηταν οταν έμαθα οτι αυτος που πήρε χαριστικά την θέση τα γάμησε πολύ σύντομα αφ' ότου ανέλαβε, και αυτήν που του χάρησε την θέση «την απέσυραν» συντόμως μετα. :D ]

Τον πρώτο καιρό εργάστηκα επικερδώς σαν Συμβουλος Επιχειρήσεων σχετικά με το αντικείμενο που γνωρίζω καλά.

Τωρα ασχολούμαι επικερδώς με άλλες εργασίες.

Δεν βάζω πλέον 14ωρα καθημερινά ούτε ταξιδεύω 18 ημέρες κάθε μήνα.
Εχω χρόνο για να μένω στην Ελλάδα για 2 μηνες κάθε φορά που έρχομαι και να περνάω αρκετό χρόνο σε άλλα μέρη εκτός Αμερικής.

Δεν σκοπεύω να σταματησω να εργάζομαι.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69733
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 22:04

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 21:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 21:07
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 20:04


αυτο νομιζω το σταματησε η τροικα. Ή οχι;
Νομίζω ότι ισχύει και για όσες το κατοχύρωσαν πριν τουλάχιστον 10 χρόνια. Δεν το έχω ψάξει γιατί σαφώς και δεν με αφορά αλλά κάπως έτσι είναι. :lol:
Για δέκα δεν ξέρω, αλλά η τελευταία νοσηλεύτρια που βγήκε στα 50 έχει δύο γιους. Ο μικρότερος ήταν ανήλικο όταν κατοχύρωσε η μητέρα του, αλλά μετά πήγε φαντάρος, σπούδασε σε μια σχολή, γύρισε και δουλεύει κανα δυο χρόνια στην οικογενειακή επιχείρηση.
Δεν είναι ότι χρειάζεται η σύνταξη για να του αλλάζει πάνες.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο βέβαια, νοσηλεύτρια στα 65 να κάνει βάρδιες , νυχτερινά και να αλλάζει γέρους 120 κιλά δεν είναι και πολύ λειτουργικό. Σε κάποια επαγγέλματα θα έπρεπε να προβλέπεται πιο αυστηρά η μετακίνηση στα μετόπισθεν μετά από κάποια ηλικία.
Σ' αυτό συμφωνώ. Αλλά νομίζω ότι σε κάποιες κατηγορίες προστέθηκαν βαρέα και ανθυγιεινά ακόμη και στους χρήστες υπολογιστών. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Ενιγουέι, συμφωνώ απολύτως για κάποιες κατηγορίες που αναφέρεις αλλά ξέρουμε όλοι πολύ καλά, ότι ότι υπάρχει μια στοιχειώδης διαφορά μεταξύ 50 και 67, έτσι δεν είναι; Όπως και 40 με 67.

Ή μήπως δεν ξέρεις περιπτώσεις, που κάποιοι θέλουν να μείνουν στη βαρέα και ανθυγιεινή κατηγορία ενώ έχουν μεταφερθεί μετά "εύλογο" χρόνο στα διοικητικά; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Απρ 2023, 22:10

o ιαπωνας παντως την εκανε την προταση του να θυμησω στους φιλτατους μπουμερς και Xers :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69733
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 22:16

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
01 Απρ 2023, 21:54
Antares έγραψε:
31 Μαρ 2023, 18:41
Να υπήρχαν και περίσσιες δουλειές όπου θα μπορούσαν να προσληφθούν άνθρωποι άνω των 50, όχι άνω των 65, να πω, εντάξει, έχει κάποια λογική. Να υπήρχε μια μέριμνα, έστω κρατικά καθοδηγούμενη.
Απλά σου λένε πέθανε από την πείνα.
Ειμαι επισήμως Συνταξιούχος εδω και 2 ετη αν και μικρής σχετικά ηλικίας.

Πάντοτε είχα δυο σκέψεις.

Πρώτον, οτι μονο οι χασομέρηδες μη-δημιουργικοί και ανικανοποίητοι θέλουν να πληρώνονται (με λιγα ψίχουλα) «για να κάθονται».

Δεύτερον, σκεφτόμουν οτι στα «65 θα ξανασκεφθω εαν θα δουλεύω μέχρι τα 67 και στα 68 θα σκεφθω εαν θα δουλεύω μέχρι τα 71». Ειλικρινά ποτέ μου δεν διαννοήθηκα οτι θα σταματησω να εργάζομαι πριν τα 71. Αυτην θεωρούσα σαν καταληκτική ηλικιά για εργασία.


Δεν επεδίωξα να συνταξιοδοτηθω. «Κατα λάθος» κατέληξα Συνταξιούχος.

Στον πρότερο εργασιακό μου βίο επι δεκαετίες σχεδίαζα τα οικονομικά και το εισόδημα μου ωστε να μην εξαρτωμαι απο την όποια Σύνταξη (άλλωστε στισ ΗΠΑ ειναι μετρημένες στα δακτυλα οι εταιρείες που ακόμη προσφέρουν Συνταξη στους πρωην εργαζόμενους).

Κάποτε έγιναν τρομερές υπόγειες διεργασίες για να αποκλείσουν απο να προαχθώ σε πολλή υψηλή θέση ιεραρχίας. Προήγαγαν κάποιον ακίνδυνο ανίδεο χάνο για να κάνει χατίρια. Εκει τους ειπα «σας ευχαριστω πολύ, σας χαιρετώ, και βοηθήστε τον μπούφο να μαθει την δουλεία». Ετσι έγινα Συνταξιούχος.
[Η μεγαλύτερη χαρά ηταν οταν έμαθα οτι αυτος που πήρε χαριστικά την θέση τα γάμησε πολύ σύντομα αφ' ότου ανέλαβε, και αυτήν που του χάρησε την θέση «την απέσυραν» συντόμως μετα. :D ]

Τον πρώτο καιρό εργάστηκα επικερδώς σαν Συμβουλος Επιχειρήσεων σχετικά με το αντικείμενο που γνωρίζω καλά.

Τωρα ασχολούμαι επικερδώς με άλλες εργασίες.

Δεν βάζω πλέον 14ωρα καθημερινά ούτε ταξιδεύω 18 ημέρες κάθε μήνα.
Εχω χρόνο για να μένω στην Ελλάδα για 2 μηνες κάθε φορά που έρχομαι και να περνάω αρκετό χρόνο σε άλλα μέρη εκτός Αμερικής.

Δεν σκοπεύω να σταματησω να εργάζομαι.
Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές. Πολλοί χρησιμοποιούν το δικαίωμα κατοχύρωσης σύνταξης σε νεώτερη ηλικία αν παίζουν σε ικα ή δημόσιο και μετά εγγράφονται στον οαεε ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Παίζουν και οι τίτλοι κτήσης για μικρά ποσά. Και η διαφορά μεταξύ μειωμένης και κύριας σύνταξης είναι όντως γελοία για να την διεκδικήσει κάποιος που δεν είναι σε "ευγενές" ταμείο. Χίλιες φορές καλύτερα να κατοχυρώσει τη βασική και τα υπόλοιπα να τα κάνει μασούρι, αν φοβάται τις ιδιωτικές ασφάλειες.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69733
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 22:28

Βρήκα κάτι σχετικό.
Β) Γονείς με 5.500 ημέρες ασφάλισης και ανήλικο. Οι μητέρες και οι χήροι πατέρες ανήλικων τέκνων του ΙΚΑ των Ταμείων των ΔΕΚΟ – τραπεζών που είχαν κατοχυρωμένο δικαίωμα συνταξιοδότησης έχοντας συμπληρώσει 5.500 ημέρες ασφάλισης και ταυτόχρονα ανηλικότητα μπορούν να συνταξιοδοτηθούν και μετά την 1/1/2023 ανάλογα με το όριο ηλικίας, όπως αυτό ρυθμίστηκε με βάση τον ν. 4336/2015. Σε αυτές τις κατηγορίες ανήκουν:
• Μητέρες που είχαν συμπληρώσει το 2010 συνολικά 5.500 ημέρες ασφάλισης και ανήλικο τέκνο και κατοχύρωσαν έτσι το 50ό έτος τους για μειωμένη σύνταξη και τα 55 για πλήρη.
• Μητέρες που είχαν συμπληρώσει το 2011 συνολικά 5.500 ημέρες ασφάλισης και ανήλικο τέκνο και κατοχύρωσαν έτσι το 52ο έτος τους για μειωμένη σύνταξη και τα 57 για πλήρη.
• Μητέρες που είχαν συμπληρώσει το 2012 συνολικά 5.500 ημέρες ασφάλισης και ανήλικο τέκνο και κατοχύρωσαν έτσι το 55ο έτος τους για μειωμένη σύνταξη και τα 60 για πλήρη.
Οπότε, προσοχή, να κάνετε παιδιά μετά τα 32, εγγύηση. Ακόμη και με μισό χρόνο εργασίας από τους άλλους μαλάκες εξασφαλίζετε ακόμη και πλήρη σύνταξη σε νεώτερη ηλικία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69733
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 22:35

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
01 Απρ 2023, 22:10
o ιαπωνας παντως την εκανε την προταση του να θυμησω στους φιλτατους μπουμερς και Xers :102:
Για την Ιαπωνία, όχι την Ελλάδα. Γιατί εδώ, αν έμεναν χωρίς τις συντάξεις και μπακαπ των ηλικιωμένων οι νεώτερες παραγωγικές γενιές θα έκαναν και αυτές σεπούκου. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21044
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Συντάξεις: Στα 69,8 έτη θα ανέβει το όριο ηλικίας το 2050 - Προβλέψεις ειδικών και σενάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Απρ 2023, 22:51

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
01 Απρ 2023, 22:10
o ιαπωνας παντως την εκανε την προταση του να θυμησω στους φιλτατους μπουμερς και Xers :102:
Ε, ναι, γιατί οι άλλες γενιές γεννήθηκαν κουρασμένες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών