τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Οκτ 2018, 23:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:14
Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:08
Και ξαναπάμε από την αρχή; Από πότε η περιουσία λογίζεται ακριβότερη της ζωής;
Σ' αυτό έχουν απαντήσει οι ληστές.

Oπότε, η ζωή/σωματική ακεραιότητα του ληστή αποτιμάται ακριβώς όσο και ο ίδιος αποτιμά τη ζωή/σωματική ακεραιότητα των άλλων.

Προφανέστατα γι' αυτόν οι περιουσίες -ανεξαρτήτως μεγέθους- αξίζουν πολύ περισσότερο, έτσι δεν είναι;
Αν απειλειται η ζωη σου εχεις καθε δικαιωμα να αμυνθεις και να σκοτωσεις το δραστη.
Αλλα καποιοι συμπολιτες μας εχουν κτηνωδη ενστικτα και μια παραβατικη συμπεριφορα τους δινει την ευκαιρια να σκοτωσουν εναν ανθρωπο. Μου ερχεται στο μυαλο η ειδηση που καποιος σε ενα χωριο ειχε σκοτωσει ενα "γυφτακι" γιατι εκλεψε ενα καρπουζι απο το κτημα του. Ελεγε " μα μπηκε στην ιδιοκτησια μου να κλεψει". Το ειδαμε και με τον ζακ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Οκτ 2018, 23:45

Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:26

Δεν μ' ενδιαφέρει η κατσίκα του γείτονα όσο μένει στο χωράφι του γείτονα. Όταν με κάποιο τρόπο με ζημιώνει με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα.
Δηλαδή θεωρείς πιο σοβαρή τη δική σου ζημιά από τη ζωή της κατσίκας;
Ντροπή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Οκτ 2018, 23:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:45
Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:26

Δεν μ' ενδιαφέρει η κατσίκα του γείτονα όσο μένει στο χωράφι του γείτονα. Όταν με κάποιο τρόπο με ζημιώνει με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα.
Δηλαδή θεωρείς πιο σοβαρή τη δική σου ζημιά από τη ζωή της κατσίκας;
Ντροπή.
Καλά τότε ας μη ψοφήσει ας κουτσαθεί μονάχα να μην έρχεται στα μέρη μου. Θμ
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Οκτ 2018, 23:55

SpoilerShow
Υδράργυρος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:14
Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:08
Και ξαναπάμε από την αρχή; Από πότε η περιουσία λογίζεται ακριβότερη της ζωής;
Σ' αυτό έχουν απαντήσει οι ληστές.

Oπότε, η ζωή/σωματική ακεραιότητα του ληστή αποτιμάται ακριβώς όσο και ο ίδιος αποτιμά τη ζωή/σωματική ακεραιότητα των άλλων.

Προφανέστατα γι' αυτόν οι περιουσίες -ανεξαρτήτως μεγέθους- αξίζουν πολύ περισσότερο, έτσι δεν είναι;
Αν απειλειται η ζωη σου εχεις καθε δικαιωμα να αμυνθεις και να σκοτωσεις το δραστη.
Ναι, αλλά κάποιοι θέλουν και πρωτοκολλημένη βεβαίωση ότι η αντίδραση σου ήταν απολύτως εναρμονισμένη με την πρόθεση του δράστη.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Οκτ 2018, 09:08

Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:08

Και ξαναπάμε από την αρχή; Από πότε η περιουσία λογίζεται ακριβότερη της ζωής;
απο παντα.

αλλα ειδικα απο τη στιγμη που καποιος προσπαθει να σου κλεψει την περιουσια, μην υπολογιζοντας οτι με αυτη του την πραξη κινδυνευουν ζωες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 05 Οκτ 2018, 09:17

Ασέβαστος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:08
Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:08

Και ξαναπάμε από την αρχή; Από πότε η περιουσία λογίζεται ακριβότερη της ζωής;
απο παντα.

αλλα ειδικα απο τη στιγμη που καποιος προσπαθει να σου κλεψει την περιουσια, μην υπολογιζοντας οτι με αυτη του την πραξη κινδυνευουν ζωες.
η περιουσία δεν είναι ακριβότερη της ζωής. όμως, για τον κλέφτη είναι, διότι προκειμένου να αποσπάσει περιουσία, δεν υπολόγισε την αξία της ζωής της κοπέλας, αλλά ούτε τα τραύματα που προκάλεσε στην ψυχή του παιδιού της και της ίδιας.

άρα, ένας τέτοιος αδίστακτος άνθρωπος, είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνος και δεν χρήζει λύπησης από ανόητους ρομαντικους
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2018, 09:27

Ασέβαστος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:08
Naida έγραψε:
04 Οκτ 2018, 23:08

Και ξαναπάμε από την αρχή; Από πότε η περιουσία λογίζεται ακριβότερη της ζωής;
απο παντα.

αλλα ειδικα απο τη στιγμη που καποιος προσπαθει να σου κλεψει την περιουσια, μην υπολογιζοντας οτι με αυτη του την πραξη κινδυνευουν ζωες.
Ενδιαφέρον.Όλες οι ζω'ές είναι κατώτερες της περιουσίας σου ή συγκεκριμένων ανθρώπων;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Οκτ 2018, 09:59

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:27

Ενδιαφέρον.Όλες οι ζω'ές είναι κατώτερες της περιουσίας σου ή συγκεκριμένων ανθρώπων;
στην ανθρωπινη ιστορια, παντα η αξια της ζωης ηταν σχετικα χαμηλη. επειδη ρωτησες "απο ποτε;"

οι ζωες ολων των ανθρωπων ειναι κατωτερες της περιουσιας "μου" (και "σου") εφοσον κανεις απο τους 2 μας δεν εχει δωσει ολη του την περιουσια για να σωθουν ανθρωπινες ζωες.

εκτος απο τους δικους μου ανθρωπους, οι ζωες των οποιων αξιζουν παραπανω (για μενα) απο την περιουσια μου.

η ζωη του μπουκαδορου παλι, αφου για αυτην μιλαμε, αξιζει ακριβως τοσο οσο την κοστολογει ο ιδιος. αν κρινει οτι αξιζει να την ρισκαρει για να μου κλεψει 5 ευρω, τοτε κατα τη γνωμη του αξιζει 5 ευρω. κατα τη δικη μου γνωμη μπορει να αξιζει πολυ παραπανω, αλλα η δικη μου γνωμη δεν εχει σημασια, δεν ειμαι εγω αυτος που την κοστολογει, αλλα ο ιδιος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2018, 10:13

Ασέβαστος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:59
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2018, 09:27

Ενδιαφέρον.Όλες οι ζω'ές είναι κατώτερες της περιουσίας σου ή συγκεκριμένων ανθρώπων;
στην ανθρωπινη ιστορια, παντα η αξια της ζωης ηταν σχετικα χαμηλη. επειδη ρωτησες "απο ποτε;"

οι ζωες ολων των ανθρωπων ειναι κατωτερες της περιουσιας "μου" (και "σου") εφοσον κανεις απο τους 2 μας δεν εχει δωσει ολη του την περιουσια για να σωθουν ανθρωπινες ζωες.

εκτος απο τους δικους μου ανθρωπους, οι ζωες των οποιων αξιζουν παραπανω (για μενα) απο την περιουσια μου.

η ζωη του μπουκαδορου παλι, αφου για αυτην μιλαμε, αξιζει ακριβως τοσο οσο την κοστολογει ο ιδιος. αν κρινει οτι αξιζει να την ρισκαρει για να μου κλεψει 5 ευρω, τοτε κατα τη γνωμη του αξιζει 5 ευρω. κατα τη δικη μου γνωμη μπορει να αξιζει πολυ παραπανω, αλλα η δικη μου γνωμη δεν εχει σημασια, δεν ειμαι εγω αυτος που την κοστολογει, αλλα ο ιδιος.
Άλλο προστατεύω τη ζωή μου και άλλο προστατεύω τα 5€ και γίνομαι δολοφόνος γι' αυτά όπως ο εγκληματίας.
Εάν δε μπορείς να διαχωρίσεις την αξία του χρήματος έναντι της ανθρώπινης ζωής δε σε διαχωρίζει κάτι από τον μπουκαδόρο που θα σκοτώσει για τα 5€. Αυτός σκοτώνει για να στα πάρει, και εσύ για να τα κρατήσεις.
Και ποιος σου είπε ότι αξιολογεί τη ζωή του ο μπουκαδόρος για 5€; τον κίνδυνο εκτιμά ως χαμηλό και παίρνει το ρίσκο του. Μην μπερδεύεσαι.
Διαφορετικά και εσύ που πας πχ για ψαροντούφεκο, με όποιους κινδύνους υπάρχουν για τη ζωή σου, εκτιμάς τη ζωή σου όσο εκτιμάς ένα ψάρι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Οκτ 2018, 10:34

Σε ποιο κόσμο ζεις βρε Νάιδα; Σε ποιο ροζ συννεφάκι;

Εννοείται οτι ένα φερματζή που μπορεί να βάλει το όπλο στο κεφάλι της γυναίκας και του παιδιού μου, αξίζει λιγότερο απο ένα σκουλήκι.
και φυσικά δεν στηρίζω να τον καθαρίσεις, προτιμότερο είναι να τον αφήσεις φυτό ή σακάτη απο το λαιμό και κάτω. Να ξυπνάει κάθε πρωί και να θυμάται γιατί βρίσκεται σε αυτή τη θέση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 05 Οκτ 2018, 10:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2018, 10:36

Ερμής έγραψε:
05 Οκτ 2018, 10:34
Σε ποιο κόσμο ζεις βρε Νάιδα; Σε ποιο ροζ συννεφάκι;
Δε σε πιάνω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Οκτ 2018, 10:37

Απο τη στιγμή που μπουκάρει ο άλλος οπλισμένος σπίτι μου, είναι εν δυνάμει δολοφόνος, τι μου λες για 5 και 10 ευρώ τώρα είναι ιστορίες και παραμυθάκια να τα πιστεύει μόνο ο μπλάκις, αν τα πιστεύεις και εσύ τότε τι να πω. Το οτι λέω πως πάσχεται απο ιδεοληψία είναι κάτι που σας τιμά, διότι η άλλη επιλογή δε σας τιμά καθόλου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2018, 10:40

Ερμής έγραψε:
05 Οκτ 2018, 10:37
Απο τη στιγμή που μπουκάρει ο άλλος οπλισμένος σπίτι μου, είναι εν δυνάμει δολοφόνος, τι μου λες για 5 και 10 ευρώ τώρα είναι ιστορίες και παραμυθάκια να τα πιστεύει μόνο ο μπλάκις, αν τα πιστεύεις και εσύ τότε τι να πω. Το οτι λέω πως πάσχεται απο ιδεοληψία είναι κάτι που σας τιμά, διότι η άλλη επιλογή δε σας τιμά καθόλου.
Μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση. Ή δεν κατανόησες κάτι από αυτά που είπα. Ή είσαι προκατειλημμένος απέναντί μου.
Ποιο απ' τα 3 να είναι; :p2:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Οκτ 2018, 10:44

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2018, 10:40
Ερμής έγραψε:
05 Οκτ 2018, 10:37
Απο τη στιγμή που μπουκάρει ο άλλος οπλισμένος σπίτι μου, είναι εν δυνάμει δολοφόνος, τι μου λες για 5 και 10 ευρώ τώρα είναι ιστορίες και παραμυθάκια να τα πιστεύει μόνο ο μπλάκις, αν τα πιστεύεις και εσύ τότε τι να πω. Το οτι λέω πως πάσχεται απο ιδεοληψία είναι κάτι που σας τιμά, διότι η άλλη επιλογή δε σας τιμά καθόλου.
Μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση. Ή δεν κατανόησες κάτι από αυτά που είπα. Ή είσαι προκατειλημμένος απέναντί μου.
Απέναντι σου καθόλου.
Απλά δε μπορώ να ακούω απόψεις δικαιολογίας για κάποιον που μπουκάρει οπλισμένος σπίτι του άλλου.
Σαφέστατα απο τη στιγμή που είναι εν δυνάμει δολοφόνος για 2-3€, τόσο αξιολογεί τη ζωή του. Αν λοιπόν ο θύτης αξιολογεί τόσο τη ζωή του, σκέψου πόσο την αξιολογεί το θύμα για κάποιον που τον έφερε σε αυτή τη θέση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τρομος για μητερα κι νηπιο απο ληστη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Οκτ 2018, 10:52

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2018, 10:13

Άλλο προστατεύω τη ζωή μου και άλλο προστατεύω τα 5€ και γίνομαι δολοφόνος γι' αυτά όπως ο εγκληματίας.
Εάν δε μπορείς να διαχωρίσεις την αξία του χρήματος έναντι της ανθρώπινης ζωής δε σε διαχωρίζει κάτι από τον μπουκαδόρο που θα σκοτώσει για τα 5€. Αυτός σκοτώνει για να στα πάρει, και εσύ για να τα κρατήσεις.
Και ποιος σου είπε ότι αξιολογεί τη ζωή του ο μπουκαδόρος για 5€; τον κίνδυνο εκτιμά ως χαμηλό και παίρνει το ρίσκο του. Μην μπερδεύεσαι.
Διαφορετικά και εσύ που πας πχ για ψαροντούφεκο, με όποιους κινδύνους υπάρχουν για τη ζωή σου, εκτιμάς τη ζωή σου όσο εκτιμάς ένα ψάρι;
φυσικα και ρισκαρω τη ζωη μου για ενα ψαρι. βεβαιως και τη στιγμη εκεινη ξερω τον κινδυνο, το πιθανο κοστος, και το πιθανο ανταλλαγμα ανδρεναλινης που θα παρω, και πραττω αναλογα.

απο τη στιγμη που ο αλλος μπουκαρει, ρισκαρει τη ζωη του. δεν ειμαι εγω που θα κρινω αν το κανει για 5 ευρω η για να μου παρει το σκαλπ, για να δρασω διαφορετικα, και το ξερει.
ξερει πολυ καλα οτι απαξ και μπουκαρει, παιζει το κεφαλι του, οπως ξερω κι εγω οτι απαξ και βουτηξω, παιζω τη ζωη μου. οπως παιρνω την αποφαση να βουτηξω, για σπαρο η για συναγριδα, ετσι κι αυτος παιρνει την αποφαση να μπουκαρει, μονο ο ιδιος ξερει αν το κανει για 5 ευρω η για 5 βιασμους και φονους ολης της οικογενειας μου. δικο του κουμαντο.

η θεση η δικη μου ειναι να γλυτωσω. αν γλυτωνω απο 5 ευρω η 5 φονους, δεν το ξερω, δεν μπορω να το ξερω. εχω (ηθικο, ισως οχι παντα νομικο) δικαιωμα να αποφασισω να γλυτωσω με οποιο τροπο κρινω καλυτερο. να κανω οτι κοιμαμαι, να το βαλω στα ποδια, να του παιξω με το δικκανο, να του πατησω το κεφαλι στα τζαμια.

απο τη στιγμη που μπουκαρε, κοστολογησε τη ζωη του. μπορει να την κοστολογησε 5 ευρω, μπορει να την κοστολογησε οσο η απολαυση 5 βιασμων και φονων. δεν μου πεφτει λογος. δεν βαζω εγω το ταμπελακι με την τιμη.

αν καποτε βουτηξω, και δεν αναδυθω, δε θα φταιει ο σπαρος, ουτε η συναγριδα. εγω θα φταιω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών