Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 13 Απρ 2023, 08:29

Ατσά ο Μερκουρακος και φιλελεύθερες απόψεις στα οικονομικά....
Τι έγινε μάστορα; Έχουμε μαγαζάκι στον τουρισμό;
Αριστερός από τα Lidl κι έτσι φάση...
Ή μάλλον καλά είναι τα δικαιώματα των ΛΟΑΤΚΙ και των μεταναστών αλλά μέχρι εκεί...
Μην το παραγαμήσουμε κιόλας...
Γι'αυτό σκυλιάζεις για να έρχονται αβέρτα μετανάστες; Για να έχεις φτηνούς εργαζόμενους;
Άκου λέει:"Πάρε 3 & 60 για 12ωρα - 14ωρα αν τόσο αξίζει η εργασία σου"!!!!
Μήπως και τα εργατικά συνδικάτα είναι κακό τζιζ Μερκουρακο;
Σε μια ιδιωτική οικονομία όπου ο εργαζόμενος είναι στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, η μόνη άμυνα που έχει είναι να αρνηθεί να εργαστεί για εξευτελιστικά χαμηλές αμοιβές για πάνω από 8 ώρες,και ο Μερκούρης το θεωρεί κακό αυτό!!!!
Και κατηγορεί και τις σχετικά καλές συντάξεις των γονιών που δίνουν αυτή τη δυνατότητα σε κάποιον να μην πάει στα νησιά να εργαστεί στα κατεργα του τουρισμού αφού ο συνδικαλισμός δεν αποτελεί ρεαλιστική επιλογή.

Ε ρε κόψιμο καρωτίδας με σκουριασμενο κονσερβοκούτι και
πέταμα σε Μελιγαλά που θέλουν κάτι αριστεράντζες του φαλλού...

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8186
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 13 Απρ 2023, 08:41

Εικόνα


ΥΓ....33 xχρονια για να κατορθωσει να ανοιξει ενα....καφε ; καπιταληστης απο τα LIDL.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frappezitis την 13 Απρ 2023, 08:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25256
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Απρ 2023, 08:46

exiledd έγραψε:
13 Απρ 2023, 08:29
Ατσά ο Μερκουρακος και φιλελεύθερες απόψεις στα οικονομικά....
Τι έγινε μάστορα; Έχουμε μαγαζάκι στον τουρισμό;
Αριστερός από τα Lidl κι έτσι φάση...
Ή μάλλον καλά είναι τα δικαιώματα των ΛΟΑΤΚΙ και των μεταναστών αλλά μέχρι εκεί...
Μην το παραγαμήσουμε κιόλας...
Γι'αυτό σκυλιάζεις για να έρχονται αβέρτα μετανάστες; Για να έχεις φτηνούς εργαζόμενους;
Άκου λέει:"Πάρε 3 & 60 για 12ωρα - 14ωρα αν τόσο αξίζει η εργασία σου"!!!!
Μήπως και τα εργατικά συνδικάτα είναι κακό τζιζ Μερκουρακο;
Σε μια ιδιωτική οικονομία όπου ο εργαζόμενος είναι στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, η μόνη άμυνα που έχει είναι να αρνηθεί να εργαστεί για εξευτελιστικά χαμηλές αμοιβές για πάνω από 8 ώρες,και ο Μερκούρης το θεωρεί κακό αυτό!!!!
Και κατηγορεί και τις σχετικά καλές συντάξεις των γονιών που δίνουν αυτή τη δυνατότητα σε κάποιον να μην πάει στα νησιά να εργαστεί στα κατεργα του τουρισμού αφού ο συνδικαλισμός δεν αποτελεί ρεαλιστική επιλογή.

Ε ρε κόψιμο καρωτίδας με σκουριασμενο κονσερβοκούτι και
πέταμα σε Μελιγαλά που θέλουν κάτι αριστεράντζες του φαλλού...
Υδράργυρος @ Μητσοτάκης:το δημογραφικό θα λυθεί με αλλοδαπούς μετανάστες
Υδράργυρος έγραψε:
11 Ιουν 2022, 09:29
Γάταρος έγραψε:
11 Ιουν 2022, 09:19
Υδράργυρος έγραψε:
10 Ιουν 2022, 11:22
Οι εργοδότες έφτασαν σε απόγνωση. Τα μεροκάματα διπλασιάστηκαν, ο κάθε ανειδίκευτος εργάτης έγινε εκβιαστής.
Ενώ όταν τα μεροκάματα μειώνονται στο μισό και γίνεται εκβιαστής το κάθε γαμημένο αφεντικό που εκτός όλων των άλλων δυσχεραίνει και τις συνθήκες εργασίας γιατί "σε όποιον δεν αρέσει να φύγει γιατί περιμένουν άλλοι 100" είναι καλά ε ζαίε;
Οι επιχειρησεις θα πρεπει να μπορουν να βρισκουν προσωπικο στους αριθμους και την ποιοτητα που χρειαζονται. Πρεπει να υπαρχουν αλλοι 100 απ εξω γιατι αλλιως αρχιζουν και κανουν το βαρυ πεπονι. Εγω στα αρκετα χρονια που δουλευω πρωτη φορα αναγκαζομαι να ανεχομαι συμπεριφορες που καποια χρονια πριν ηταν αδιανοητες. Δε μπορουν να δουλεψουν ετσι οι επιχειρησεις. Αλλιως τους στελνεις ολους στο διαολο και τα φερνεις απ εξω ετοιμα και ησυχαζει το κεφαλι σου
Αριστερά

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 13 Απρ 2023, 09:32

exiledd έγραψε:
13 Απρ 2023, 08:29
Ατσά ο Μερκουρακος και φιλελεύθερες απόψεις στα οικονομικά....
Τι έγινε μάστορα; Έχουμε μαγαζάκι στον τουρισμό;
Αριστερός από τα Lidl κι έτσι φάση...
Ή μάλλον καλά είναι τα δικαιώματα των ΛΟΑΤΚΙ και των μεταναστών αλλά μέχρι εκεί...
Μην το παραγαμήσουμε κιόλας...
Γι'αυτό σκυλιάζεις για να έρχονται αβέρτα μετανάστες; Για να έχεις φτηνούς εργαζόμενους;
Άκου λέει:"Πάρε 3 & 60 για 12ωρα - 14ωρα αν τόσο αξίζει η εργασία σου"!!!!
Μήπως και τα εργατικά συνδικάτα είναι κακό τζιζ Μερκουρακο;
Σε μια ιδιωτική οικονομία όπου ο εργαζόμενος είναι στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, η μόνη άμυνα που έχει είναι να αρνηθεί να εργαστεί για εξευτελιστικά χαμηλές αμοιβές για πάνω από 8 ώρες,και ο Μερκούρης το θεωρεί κακό αυτό!!!!
Και κατηγορεί και τις σχετικά καλές συντάξεις των γονιών που δίνουν αυτή τη δυνατότητα σε κάποιον να μην πάει στα νησιά να εργαστεί στα κατεργα του τουρισμού αφού ο συνδικαλισμός δεν αποτελεί ρεαλιστική επιλογή.

Ε ρε κόψιμο καρωτίδας με σκουριασμενο κονσερβοκούτι και
πέταμα σε Μελιγαλά που θέλουν κάτι αριστεράντζες του φαλλού...
Έχω φιλελεύθερες απόψεις και στα οικονομικά και στα πάντα. Μην πετάς τη μπάλα στην παρανομία γιατί είπα ξεκάθαρα στο αρχικό μου ποστ: "Με την προϋπόθεση οτι ο εργοδότης τηρεί τη νομοθεσία και σέβεται τους εργαζόμενους". Είμαι εναντίον των παρανομούντων εργοδοτών γιατί εκτός των άλλων είναι και αθέμητος ανταγωνισμός.

Θα πρέπει να υπάρχει μια τάξη στην αγορά εργασίας. Να υπάρχουν τα συνδικάτα που θα διαπραγματεύονται κάθε χρόνο με τις εργοδοτικές οργανώσεις, θα καταλήγουνε, και το κράτος θα βγαίνει παγανιά για την τήρησή τους και θα κόβει τον κώλο σε όποιον δεν τα τηρεί. Να ξέρεις τι θα σου κοστίσει για τον επόμενο χρονο, και να ασχολείσαι με τη δουλειά σου και όχι να έχεις συνέχεια μανούρες. Και θα πρέπει το κράτος να διασφαλίζει επάρκεια εργαζομένων. Ώστε να μην είναι ο εργαζόμενος στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, αλλά και να μην είναι το κάθε αφεντικό στο έλεος του κάθε wannabe εργαζόμενου που μετά από 2 μήνες ζητάει 1500 ευρώ καθαρά χωρις να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, αλλιώς κατεβάζει τα χέρια και σου λέει "εγώ δουλεύω για όσο (νομίζω οτι) πληρώνομαι". Τοσα θα είναι τα νόμιμα, για τόσες ώρες. Σου φάινονται λίγα; τράβα σπίτι σου να σε ταϊζουν οι γονείς σου, καλύτερα θα περνάς.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 13 Απρ 2023, 09:52

Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2023, 09:32
exiledd έγραψε:
13 Απρ 2023, 08:29
Ατσά ο Μερκουρακος και φιλελεύθερες απόψεις στα οικονομικά....
Τι έγινε μάστορα; Έχουμε μαγαζάκι στον τουρισμό;
Αριστερός από τα Lidl κι έτσι φάση...
Ή μάλλον καλά είναι τα δικαιώματα των ΛΟΑΤΚΙ και των μεταναστών αλλά μέχρι εκεί...
Μην το παραγαμήσουμε κιόλας...
Γι'αυτό σκυλιάζεις για να έρχονται αβέρτα μετανάστες; Για να έχεις φτηνούς εργαζόμενους;
Άκου λέει:"Πάρε 3 & 60 για 12ωρα - 14ωρα αν τόσο αξίζει η εργασία σου"!!!!
Μήπως και τα εργατικά συνδικάτα είναι κακό τζιζ Μερκουρακο;
Σε μια ιδιωτική οικονομία όπου ο εργαζόμενος είναι στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, η μόνη άμυνα που έχει είναι να αρνηθεί να εργαστεί για εξευτελιστικά χαμηλές αμοιβές για πάνω από 8 ώρες,και ο Μερκούρης το θεωρεί κακό αυτό!!!!
Και κατηγορεί και τις σχετικά καλές συντάξεις των γονιών που δίνουν αυτή τη δυνατότητα σε κάποιον να μην πάει στα νησιά να εργαστεί στα κατεργα του τουρισμού αφού ο συνδικαλισμός δεν αποτελεί ρεαλιστική επιλογή.

Ε ρε κόψιμο καρωτίδας με σκουριασμενο κονσερβοκούτι και
πέταμα σε Μελιγαλά που θέλουν κάτι αριστεράντζες του φαλλού...
Έχω φιλελεύθερες απόψεις και στα οικονομικά και στα πάντα. Μην πετάς τη μπάλα στην παρανομία γιατί είπα ξεκάθαρα στο αρχικό μου ποστ: "Με την προϋπόθεση οτι ο εργοδότης τηρεί τη νομοθεσία και σέβεται τους εργαζόμενους". Είμαι εναντίον των παρανομούντων εργοδοτών γιατί εκτός των άλλων είναι και αθέμητος ανταγωνισμός.

Θα πρέπει να υπάρχει μια τάξη στην αγορά εργασίας. Να υπάρχουν τα συνδικάτα που θα διαπραγματεύονται κάθε χρόνο με τις εργοδοτικές οργανώσεις, θα καταλήγουνε, και το κράτος θα βγαίνει παγανιά για την τήρησή τους και θα κόβει τον κώλο σε όποιον δεν τα τηρεί. Να ξέρεις τι θα σου κοστίσει για τον επόμενο χρονο, και να ασχολείσαι με τη δουλειά σου και όχι να έχεις συνέχεια μανούρες. Και θα πρέπει το κράτος να διασφαλίζει επάρκεια εργαζομένων. Ώστε να μην είναι ο εργαζόμενος στο έλεος του κάθε wannabe αφεντικού, αλλά και να μην είναι το κάθε αφεντικό στο έλεος του κάθε wannabe εργαζόμενου που μετά από 2 μήνες ζητάει 1500 ευρώ καθαρά χωρις να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, αλλιώς κατεβάζει τα χέρια και σου λέει "εγώ δουλεύω για όσο (νομίζω οτι) πληρώνομαι". Τοσα θα είναι τα νόμιμα, για τόσες ώρες. Σου φάινονται λίγα; τράβα σπίτι σου να σε ταϊζουν οι γονείς σου, καλύτερα θα περνάς.

Άρα καλά το μάντεψα
Επιχείρηση στον τουρισμό έχεις μάστορα;
14ωρα κι εσύ για 7-8 κατοσταρικάκια;
Και μόλις ξύπνησαν οι κυρ Μέντιοι και σου είπαν:"Βαλ'τα στον πάτο σου, που θα μου φύγει εμένα ο δικός μου για ψίχουλα", άρχισες τα:"Μα μου σου του";
Και έχεις μούτρα να κρίνεις τη ΝΔ, τους δεξιούς και τον Κουλή;
Δέκα χιλιάδες φορές καλύτεροι οι Ταλαίπωροι αυτού του ντουνιά από κάτι ψευτοαριστερούς του κ@λου που μόλις θίχτηκε λίγο, ελάχιστα η βολεψούλατους, πήραν τη δήθεν ιδεολογία τους και τη βάλανε στον πάτο τους
Έτσι να εκδηλώνεστε, και Ερμή,χίλια συγγνώμη ρε φίλε...
Ξέρεις εσύ..

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 13 Απρ 2023, 10:24

Κι επίσης αυτό το τελευταίο που προτρέπεις όποιον δεν του αρέσει να κάτσει να τον ταΐζει η μάνα του αν είχες λίγο τσίπα δε θα το έγραφες.
Ότι και καλά παράγετε και κοινωνικό έργο μη χέσω..

Να είναι καλά η Άγια Πανδημία που έδειξε στο εργαζόμενο σεζόν, ότι δεν είναι κάπου γραμμένο σε πέτρα ότι πρέπει να φάει σκ@τ@ για ένα κομμάτι ψωμί. Ξέρω κόσμο που δουλεύει ντελιβεράς στη Wolt και βγάζει ελάχιστα λιγότερα από τη δουλειά στη σεζόν. Φιλαράκι μου μου διηγουταν ακριβώς αυτό:Σκηνικό όπου η γνωστή του και αδερφή του πρώην αφεντικού του, έφτασε να τον παρακαλάει να έρθει φέτος για δουλειά , λέγοντάς του:"Μα τι θες πια ρε συ Τάκη; Να σου πάρω π1π@;",τυχαίο το όνομα, επειδή παλιά ο φίλος τη χαλβάδιαζε...

Και καθίστε εσείς τώρα με τους Πακιστανούς τις Πολωνεζες και τις Ουκρανεζες να τον δω τον πολυβραβευμένο ελληνικό τουρισμό πως θα δα πάει.
Αρκετά δρέψατε ό,τι δάφνες δρέψατε στην πλάτη του μ@λ@κ@...

Και να σας τρολάρουν οι πρώην εργαζόμενοί σας και να σας έρχονται ως πελάτες....
Εκεί να δεις γέλια...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2023, 10:41

Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2023, 09:32
Μην πετάς τη μπάλα στην παρανομία γιατί είπα ξεκάθαρα στο αρχικό μου ποστ: "Με την προϋπόθεση οτι ο εργοδότης τηρεί τη νομοθεσία και σέβεται τους εργαζόμενους". Είμαι εναντίον των παρανομούντων εργοδοτών γιατί εκτός των άλλων είναι και αθέμητος ανταγωνισμός.

Θα πρέπει να υπάρχει μια τάξη στην αγορά εργασίας. Να υπάρχουν τα συνδικάτα που θα διαπραγματεύονται κάθε χρόνο με τις εργοδοτικές οργανώσεις, θα καταλήγουνε, και το κράτος θα βγαίνει παγανιά για την τήρησή τους και θα κόβει τον κώλο σε όποιον δεν τα τηρεί. Να ξέρεις τι θα σου κοστίσει για τον επόμενο χρονο, και να ασχολείσαι με τη δουλειά σου και όχι να έχεις συνέχεια μανούρες. Και θα πρέπει το κράτος να διασφαλίζει επάρκεια εργαζομένων.
Σε θεωρητικό επίπεδο δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου. Θα παρατηρήσω όμως 2-3 πραγματάκια.

* Δεν υπάρχει η προϋπόθεση που θέτεις. Οι εργοδότες παρανομούν στην μεγάλη πλειοψηφία τους. Ειδικά στον τουρισμό που υπάρχουν πολλοί μπαρμπάδες με ένα ενοικιαζόμενο της πλάκας. Θα έχεις ακούσει και διαβάσει για άκρως αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές εργοδοτών.

* Ο τομέας αυτός υποστηρίχθηκε με κάθε τρόπο και με κάθε μέσο. Ειδικά στην περίοδο της πανδημίας, αυτό έγινε με μεγάλο κόστος ακόμα και σε ζωές σε βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας. Δεν συζητάω εδώ αν έγινε καλώς ή κακώς.

* Θα περίμενε κανείς από τον κλάδο που είναι η ατμομηχανή της οικονομίας και δεν έχει γνωρίσει κρίση για πάνω από δεκαετία, να μπορεί να παρέχει μισθούς και πάνω από την συλλογική σύμβαση. Μου φαίνεται υπερβολικό να θέλεις να πληρώνεις μόνο όσο ορίζει η σύμβαση όταν ένας καλύτερος εργαζόμενος μπορεί να σου προσφέρει κάτι παραπάνω.

* Από την μικρή μου πείρα θυμάμαι ότι όταν δεν υπήρχε δουλειά ο καθένας μπορούσε να αναλάβει πόστο και άρα δεν πλήρωνες καλό/έμπειρο υπάλληλο. Όταν όμως υπάρχει δουλειά και μάλιστα πολύ δουλειά, τότε ο καλός υπάλληλος κάνει τη διαφορά.

Άρα, αν συζητήσουμε δεχόμενοι ότι υπάρχουν πάρα πολλά αφεντικά που παρανομούν (και παρανομούν αισχρά εις βάρος εργαζομένων), δεν μου φαίνεται κακό το να αυξάνουν τις απαιτήσεις τους αυτοί που είναι συνεπείς και ικανοί.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 13 Απρ 2023, 11:24

ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2023, 10:41

Άρα, αν συζητήσουμε δεχόμενοι ότι υπάρχουν πάρα πολλά αφεντικά που παρανομούν (και παρανομούν αισχρά εις βάρος εργαζομένων), δεν μου φαίνεται κακό το να αυξάνουν τις απαιτήσεις τους αυτοί που είναι συνεπείς και ικανοί.
Η χώρα αυτή είναι σε παρακμή και δεν υπάρχει τάξη σε τίποτα. Δε νοείται να παρανομούν και το κράτος να σφυρίζει. Στη Βουλγαρία για παράδειγμα ο ασφαλιστικός φορέας περνάει συνέχεια. Εδώ είναι κανόνας να σε δηλώνουν τετράωρο και να σε απασχολούν οχτάωρο. Μεγάλο μαγαζί σε κεντρική αρτηρία της Αττικής είχε κοπέλα δηλωμένη τετράωρη 9-1 και την είχε φάτσα κάρτα να εξυπεραιτεί τους πελάτες οχτάωρο. Θράσος. Οι υπηρεσίες τα βλέπουν ονλάιν τα τετράωρα. Δεν είπαν για πάμε 2 η ώρα να δούμε τι γίνεται; Παρακμή

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4627
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Απρ 2023, 11:44

Εύχομαι καλή συρρίκνωση - "συγκεντροποίηση κεφαλαίου" σε όλο τον κλάδο. Η κοινωνία υποχρεώθηκε να τους βάλει πλάτη μέσω του κράτους και η ανταμοιβή τους είναι η δημιουργία κακών και εποχικών θέσεων εργασίας. Βέβαια, με ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία, θα βρουν φτηνούς δούλους από το εξωτερικό για να καλύψουν ανάγκες, δεν τους φοβάμαι, αλλά πάντα θα ελπίζω.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2023, 11:52

Rakomelofronas έγραψε:
13 Απρ 2023, 11:44
Εύχομαι καλή συρρίκνωση - "συγκεντροποίηση κεφαλαίου" σε όλο τον κλάδο.
Γιατί όμως; Σε τι θα ωφεληθεί η κοινωνία από όλο αυτό; Καταλαβαίνω το να υπάρχει αγανάκτηση ειδικά από όποιον έχει πέσει σε κακό αφεντικό αλλά προσωπικά προτιμώ ισχυροποίηση των ελέγχων και συμμόρφωση των παρανομούντων.

Το να περάσουν οι επιχειρήσεις σε μεγάλους ομίλους έχει και θετικά και αρνητικά. Στα θετικά ότι θα προωθείται το τουριστικό προϊόν πιο επαγγελματικά και ότι θα τηρείται η νομοθεσία κάπως περισσότερο σε ό,τι αφορά πληρωμές και ωράρια. Στα αρνητικά το ότι μέρος των κερδών θα φεύγει αμέσως προς το εξωτερικό.

Προσωπικά θέλω να μείνουν στο επάγγελμα όσοι μπορούν να είναι νόμιμοι. Κι ας είναι και πολλοί μικροί.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34880
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Απρ 2023, 11:52

exiledd έγραψε:
13 Απρ 2023, 10:24
Να είναι καλά η Άγια Πανδημία που έδειξε στο εργαζόμενο σεζόν, ότι δεν είναι κάπου γραμμένο σε πέτρα ότι πρέπει να φάει σκ@τ@ για ένα κομμάτι ψωμί. Ξέρω κόσμο που δουλεύει ντελιβεράς στη Wolt και βγάζει ελάχιστα λιγότερα από τη δουλειά στη σεζόν. Φιλαράκι μου μου διηγουταν ακριβώς αυτό:Σκηνικό όπου η γνωστή του και αδερφή του πρώην αφεντικού του, έφτασε να τον παρακαλάει να έρθει φέτος για δουλειά , λέγοντάς του:"Μα τι θες πια ρε συ Τάκη; Να σου πάρω π1π@;",τυχαίο το όνομα, επειδή παλιά ο φίλος τη χαλβάδιαζε...
Αμ δεν είναι μόνο η πανδημία.

https://www.moneyreview.gr/business-and ... ianoyario/

Αλλά που να καταλάβουν οι παλαβοί τι σημαίνει ανάπτυξη και για τους υπαλλήλους. :D

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2023, 11:54

Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2023, 11:24
ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2023, 10:41

Άρα, αν συζητήσουμε δεχόμενοι ότι υπάρχουν πάρα πολλά αφεντικά που παρανομούν (και παρανομούν αισχρά εις βάρος εργαζομένων), δεν μου φαίνεται κακό το να αυξάνουν τις απαιτήσεις τους αυτοί που είναι συνεπείς και ικανοί.
Η χώρα αυτή είναι σε παρακμή και δεν υπάρχει τάξη σε τίποτα. Δε νοείται να παρανομούν και το κράτος να σφυρίζει. Στη Βουλγαρία για παράδειγμα ο ασφαλιστικός φορέας περνάει συνέχεια. Εδώ είναι κανόνας να σε δηλώνουν τετράωρο και να σε απασχολούν οχτάωρο. Μεγάλο μαγαζί σε κεντρική αρτηρία της Αττικής είχε κοπέλα δηλωμένη τετράωρη 9-1 και την είχε φάτσα κάρτα να εξυπεραιτεί τους πελάτες οχτάωρο. Θράσος. Οι υπηρεσίες τα βλέπουν ονλάιν τα τετράωρα. Δεν είπαν για πάμε 2 η ώρα να δούμε τι γίνεται; Παρακμή
Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά. Αυτό που παρατήρησα παραπάνω είναι ότι δεδομένης της απουσίας ελέγχων είναι καλό να έχουν και οι εργαζόμενοι επιλογές. Εξισορροπεί κάπως την κατάσταση όπου η αυξημένη ανεργία των προηγουμένων δεκαετιών οδήγησε σε ξεσάλωμα των αφεντικών.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4627
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Απρ 2023, 12:01

ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2023, 11:52
Rakomelofronas έγραψε:
13 Απρ 2023, 11:44
Εύχομαι καλή συρρίκνωση - "συγκεντροποίηση κεφαλαίου" σε όλο τον κλάδο.
Γιατί όμως; Σε τι θα ωφεληθεί η κοινωνία από όλο αυτό; Καταλαβαίνω το να υπάρχει αγανάκτηση ειδικά από όποιον έχει πέσει σε κακό αφεντικό αλλά προσωπικά προτιμώ ισχυροποίηση των ελέγχων και συμμόρφωση των παρανομούντων.

Το να περάσουν οι επιχειρήσεις σε μεγάλους ομίλους έχει και θετικά και αρνητικά. Στα θετικά ότι θα προωθείται το τουριστικό προϊόν πιο επαγγελματικά και ότι θα τηρείται η νομοθεσία κάπως περισσότερο σε ό,τι αφορά πληρωμές και ωράρια. Στα αρνητικά το ότι μέρος των κερδών θα φεύγει αμέσως προς το εξωτερικό.

Προσωπικά θέλω να μείνουν στο επάγγελμα όσοι μπορούν να είναι νόμιμοι. Κι ας είναι και πολλοί μικροί.
Ο τουρισμός είναι κακή ατμομηχανή για την οικονομία. Δεν απαιτεί ούτε ιδιαίτερη επένδυση σε υποδομές ούτε εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό που η Ελλάδα παράγει με το κιλό απ' τα πανεπιστήμια, ενώ έχει εποχικό χαρακτήρα καθώς και ελαστική ζήτηση που επηρεάζεται από οποιαδήποτε δυσμενή εξέλιξη ή επίδοξο ανταγωνιστή. Η Ελλάδα χρειάζεται άλλους τομείς να τραβάνε το κάρο πλην τουρισμού και εστίασης.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 13 Απρ 2023, 12:04

southern έγραψε:
11 Απρ 2023, 23:51
Ο ίδιος ρωτάει στο βίντεο που ανέβασε πόσα θες σαν νέος να δουλέψεις σεζόν πες το ρε φίλε; Tι έχεις καταφέρει εσύ στα 25 που δεν το έχουμε καταφέρει εμείς που δουλεύουμε 33 χρόνια και βγαίνεις και μιλάς; Συνεχίζει λέγοντας ότι όταν πήγαινε για δουλειά έπαιρνε μισθό τρεις και 60 και δεν μιλάγαμε είμαστε μα…κες;
Βρέθηκε το final boss των μπούμερ, αυτός για τον οποίο φτιάχτηκε ο ορισμός!
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2023, 12:08

Rakomelofronas έγραψε:
13 Απρ 2023, 12:01
Ο τουρισμός είναι κακή ατμομηχανή για την οικονομία. Δεν απαιτεί ούτε ιδιαίτερη επένδυση σε υποδομές ούτε εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό που η Ελλάδα παράγει με το κιλό απ' τα πανεπιστήμια, ενώ έχει εποχικό χαρακτήρα καθώς και ελαστική ζήτηση που επηρεάζεται από οποιαδήποτε δυσμενή εξέλιξη ή επίδοξο ανταγωνιστή. Η Ελλάδα χρειάζεται άλλους τομείς να τραβάνε το κάρο πλην τουρισμού και εστίασης.
Μπορεί. Αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε αν ωφελεί την οικονομία και τους πολίτες να περάσει το rooms to let της κυρά Θοδώρας σε μεγάλη αλυσίδα του εξωτερικού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών