Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 11 Απρ 2023, 23:51

Και ενώ το εργατικό κέντρο Ρόδου παλεύει για τους μισθούς των εργαζομένων στον τουρισμό κάποιοι δεν λεν να καταλάβουνε ότι ο εργαζόμενος δεν είναι δούλος, δεν είναι σκλάβος και υποχείριο του κάθε ενός που θεωρεί ή θέλει να λέγεται εργοδότης. Η Ρόδος έχει γίνει πάρα πολλές φορές σημείο αναφοράς και καταγγελιών από εργαζόμενους που έχουν επισημάνει τις συνθήκες για τις οποίες έχουν καλεστεί να εργαστούν.

Ο Επιχειρηματίας γνωστού καφέ στο Φαληράκι έγινε πολύ γρήγορα νούμερο ένα tred στην εφαρμογή τίκ τόκ για τις επιθέσεις που ξεκίνησε να κάνει σε όσους εργάζονται στον τουρισμό και έχουν παράπονα από τους επιχειρηματίες που εργάστηκαν στα νησιά. Όπως ήταν φυσικό άρχισε να δέχεται επιθέσεις από εργαζόμενους οι οποίοι του εξηγούσαν γιατί ποτέ ο επιχειρηματίας αυτός δεν θα βρει εργαζόμενο.

Ο Συγκεκριμένος επιχειρηματίας θεωρεί μάλλον σωστό ότι οι νέοι εργαζόμενοι και γενικά οι εργαζόμενοι θα πρέπει να εργάζονται προφανώς με τρεις και εξήντα όπως ο ίδιος όταν ξεκίνησε στον τομέα της εστίασης.

Ο ίδιος ρωτάει στο βίντεο που ανέβασε πόσα θες σαν νέος να δουλέψεις σεζόν πες το ρε φίλε; Tι έχεις καταφέρει εσύ στα 25 που δεν το έχουμε καταφέρει εμείς που δουλεύουμε 33 χρόνια και βγαίνεις και μιλάς; Συνεχίζει λέγοντας ότι όταν πήγαινε για δουλειά έπαιρνε μισθό τρεις και 60 και δεν μιλάγαμε είμαστε μα…κες; Μάλιστα ο ίδιος συνεχίζοντας να απευθύνεται σε νέους εργαζόμενους τους λέει ότι αν σε ρωτήσω τι έχει μέσα ο μουσακάς ανάθεμα και αν ξέρεις. Σαν νέος το μόνο που ξέρεις είναι να λες μα…κιες.

Καταλήγοντας αναφέρει ότι αν είσαι μάγκας και ξέρεις την δουλειά θα πάρεις χρήματα αν δεν την ξέρεις θα πάρεις τα αρ…ια του.

Η δική μας η δουλειά δεν είναι να βγάλουμε το βίντεο στη δημοσιότητα και να μην δουλέψει το καλοκαίρι. Το βίντεο το δώσαμε στο εργατικό κέντρο Ρόδου και τον πρόεδρο τον κ. Παναγιώτη Εγγλέζο και είμαστε βέβαιοι ότι θα πράξει τα δέοντα
https://protiekdosi.news/%CF%81%CE%BF%C ... %BA%CE%B9/
Ο τύπος είναι απαράδεκτος.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 12 Απρ 2023, 00:30

southern έγραψε:
11 Απρ 2023, 23:51
Ο τύπος είναι απαράδεκτος.
Καλά τους είπε..!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Απρ 2023, 00:33

στειλτε μηνυμα στους νοικοκυραιους την 21η μαιου :g030::g030::g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Απρ 2023, 00:37

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:33
στειλτε μηνυμα στους νοικοκυραιους την 21η μαιου :g030::g030::g030:
Δηλωνω παρων. :8)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Απρ 2023, 00:39

plouf έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:37
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:33
στειλτε μηνυμα στους νοικοκυραιους την 21η μαιου :g030::g030::g030:
Δηλωνω παρων. :8)

Εικόνα
:smt038:smt038:smt038
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Απρ 2023, 00:49

plouf έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:37
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:33
στειλτε μηνυμα στους νοικοκυραιους την 21η μαιου :g030::g030::g030:
Δηλωνω παρων. :8)

Εικόνα
https://www.epamhellas.gr/sta-psifodelt ... antinidis/

και αν δεν ψηφοδελτια στην περιοχη σας, επαμ :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2023, 00:52

Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:30
southern έγραψε:
11 Απρ 2023, 23:51
Ο τύπος είναι απαράδεκτος.
Καλά τους είπε..!
δυστυχώς δεν έχει διερευσει το όνομα του καφέ για να του γίνει η κατάλληλη διαφήμιση
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 12 Απρ 2023, 12:40

southern έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:52
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:30
southern έγραψε:
11 Απρ 2023, 23:51
Ο τύπος είναι απαράδεκτος.
Καλά τους είπε..!
δυστυχώς δεν έχει διερευσει το όνομα του καφέ για να του γίνει η κατάλληλη διαφήμιση
Πολύ καλά τους είπε, δεν γίνεται ο νέος 20 ετών να απαιτεί συνέχεια, να βαριέται να δουλέψει, να θέλει δυο χιλιάρικα μισθό και από δίπλα ο 40-50χρονος σερβιτόρος να κάνει παπάδες με τα ίδια λεφτά.. Είναι παράλογο..

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2023, 12:43

Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:40
southern έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:52
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:30

Καλά τους είπε..!
δυστυχώς δεν έχει διερευσει το όνομα του καφέ για να του γίνει η κατάλληλη διαφήμιση
Πολύ καλά τους είπε, δεν γίνεται ο νέος 20 ετών να απαιτεί συνέχεια, να βαριέται να δουλέψει, να θέλει δυο χιλιάρικα μισθό και από δίπλα ο 40-50χρονος σερβιτόρος να κάνει παπάδες με τα ίδια λεφτά.. Είναι παράλογο..
εντάξει αλλά δεν πάει κανείς και να δουλέψει με απαιτήσεις Πακιστανού χωρίς χαρτιά
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 12 Απρ 2023, 13:00

southern έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:43
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:40
southern έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:52

δυστυχώς δεν έχει διερευσει το όνομα του καφέ για να του γίνει η κατάλληλη διαφήμιση
Πολύ καλά τους είπε, δεν γίνεται ο νέος 20 ετών να απαιτεί συνέχεια, να βαριέται να δουλέψει, να θέλει δυο χιλιάρικα μισθό και από δίπλα ο 40-50χρονος σερβιτόρος να κάνει παπάδες με τα ίδια λεφτά.. Είναι παράλογο..
εντάξει αλλά δεν πάει κανείς και να δουλέψει με απαιτήσεις Πακιστανού χωρίς χαρτιά
Αυτό είναι πρόβλημα του εργαζόμενου που θα μείνει χωρίς δουλειά..
Ο εργοδότης πάντα θα βρίσκει υπαλλήλους, άνθρωποι που θέλουν να δουλέψουν υπάρχουν πάρα πολλοί..

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2023, 13:10

Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 13:00
southern έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:43
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:40

Πολύ καλά τους είπε, δεν γίνεται ο νέος 20 ετών να απαιτεί συνέχεια, να βαριέται να δουλέψει, να θέλει δυο χιλιάρικα μισθό και από δίπλα ο 40-50χρονος σερβιτόρος να κάνει παπάδες με τα ίδια λεφτά.. Είναι παράλογο..
εντάξει αλλά δεν πάει κανείς και να δουλέψει με απαιτήσεις Πακιστανού χωρίς χαρτιά
Αυτό είναι πρόβλημα του εργαζόμενου που θα μείνει χωρίς δουλειά..
Ο εργοδότης πάντα θα βρίσκει υπαλλήλους, άνθρωποι που θέλουν να δουλέψουν υπάρχουν πάρα πολλοί..
Αν θες να βρεις ένα τυχαίο ανειδίκευτο εργάτη ο οποίος πολύ πιθανο να σε κρεμάσει στο οτιδήποτε, ναι θα βρεις πολλούς.
Σοβαρούς εργαζόμενους που να τους κόβει, από δύσκολο έως πολύ δύσκολο. Και αυτοί παίζουν απο ηλικίες 35-55
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Απρ 2023, 13:12

Ο ίδιος ρωτάει στο βίντεο που ανέβασε πόσα θες σαν νέος να δουλέψεις σεζόν πες το ρε φίλε; Tι έχεις καταφέρει εσύ στα 25 που δεν το έχουμε καταφέρει εμείς που δουλεύουμε 33 χρόνια και βγαίνεις και μιλάς; Συνεχίζει λέγοντας ότι όταν πήγαινε για δουλειά έπαιρνε μισθό τρεις και 60 και δεν μιλάγαμε είμαστε μα…κες; Μάλιστα ο ίδιος συνεχίζοντας να απευθύνεται σε νέους εργαζόμενους τους λέει ότι αν σε ρωτήσω τι έχει μέσα ο μουσακάς ανάθεμα και αν ξέρεις. Σαν νέος το μόνο που ξέρεις είναι να λες μα…κιες.

Καταλήγοντας αναφέρει ότι αν είσαι μάγκας και ξέρεις την δουλειά θα πάρεις χρήματα αν δεν την ξέρεις θα πάρεις τα αρ…ια του.
Δεν έχουν κάτι το μεμπτό αυτά που λέει, με την προϋπόθεση βέβαια οτι δίνει τα νόμιμα και σέβεται τους εργαζόμενους. Έχει γίνει επιδημία τον τελευταίο καιρό με τους Έλληνες νέους εργαζόμενους να σου πρήζουν τα @@ για υπέρογκες αυξήσεις χωρίς να υπάρχει το αντίστοιχο αντίκρισμα στην εργασία τους. Υπάρχουν και περιπτώσεις που φεύγουνε και πάνε και κάθονται στα σπίτια τους.

Βέβιαα έχει την εξήγησή του αυτό. Πριν 33 χρόνια όταν ξεκίνησε ο επιχειρηματίας, έλεγες συνταξιούχος και σου ερχόταν στο μυαλό η εικόνα ενός ρακένδυτου ηλικιωμένου που στερούταν τα βασικά. Ο επιχειρηματίας πήγε τότε να δουλέψει επειδή δε μπορούσαν να τον ζήσουν οι δικοί του. Σήμερα με τις συνταξάρες που παίρνουνε μπορούν να δίνουν 500 ευρώ χαρτζηλίκι στα παιδιά τους, οπότε γιατί να πάει να δουλέψει ο άλλος. Τα "τρεις και εξήντα" του φαίνονται ξεφτίλα αν και τόσο αξίζει η δουλειά του.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 12 Απρ 2023, 13:21

ρε ο άνθρωπος πάλεψε στη ζωή του, μοχθησε, έφαγε τη ζωη του να μελετά, πολέμησε κάθε ανταγωνιστή, υπερπηδησε κάθε εμπόδιο, και είναι ιδιοκτήτης ολόκληρου καφέ, κι εσύ τώρα θα του πεις αν σου φτάνουν τα λεφτά που σου δίνεις να ζήσει. άι ρε κωλοπαιδι.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Απρ 2023, 13:46

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
12 Απρ 2023, 13:21
κι εσύ τώρα θα του πεις αν σου φτάνουν τα λεφτά που σου δίνεις να ζήσει. άι ρε κωλοπαιδι.
Δεν έχει σημασία αν σου φτάνουν εσένα ή όχι. Αυτο που μετράει είναι πόσο αξίζει η εργασία σου. Και όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο, αλλά και σε επίπεδο επιχείρησης, αλλά και σε επίπεδο χώρας.
Αν είσαι 25 χρονών έμπειρος σερβιτόρος θα μπορέις να του πεις θέλω τόσα γιατί θα σου κρατάω το μαγαζί και εσύ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, συν οτι έχω ένα σκασμό γνωριμίες και θα σου φέρω κόσμο, αλλιώς θα με βλέπεις στον απέναντι σου. Αν όχι... παίρνεις αυτά που λέει ο νόμος και βλέπουμε

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ροδίτης επιχειρηματίας στο Φαληράκι θα πάρετε τα αρ@@@ μου οι νέοι σε μισθούς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 12 Απρ 2023, 13:56

Υδράργυρος έγραψε:
12 Απρ 2023, 13:46
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
12 Απρ 2023, 13:21
κι εσύ τώρα θα του πεις αν σου φτάνουν τα λεφτά που σου δίνεις να ζήσει. άι ρε κωλοπαιδι.
Δεν έχει σημασία αν σου φτάνουν εσένα ή όχι. Αυτο που μετράει είναι πόσο αξίζει η εργασία σου. Και όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο, αλλά και σε επίπεδο επιχείρησης, αλλά και σε επίπεδο χώρας.
Αν είσαι 25 χρονών έμπειρος σερβιτόρος θα μπορέις να του πεις θέλω τόσα γιατί θα σου κρατάω το μαγαζί και εσύ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, συν οτι έχω ένα σκασμό γνωριμίες και θα σου φέρω κόσμο, αλλιώς θα με βλέπεις στον απέναντι σου. Αν όχι... παίρνεις αυτά που λέει ο νόμος και βλέπουμε
καλά δεν έχει καμιά εταιρεία υψηλής τεχνολογίας να πουλήσει μούρη, ούτε έστω κάτι, ένα συνεργείο ξέρω γω. ένα κωλοκαφε έχει, άρα να το βουλώσει. για να μιλάει έτσι, απλά άλλος ένα λαμογιαφεντικο είναι, που πρήζει άρχιδια. να πάει στο διάολο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών