«Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 12:20

enterprise-psi έγραψε:
27 Απρ 2023, 12:17
Νόμους έχουμε, απλά δεν εφαρμόζονται.

Το 2005 που πήρα δίπλωμα, πλήρωσα παράβολα παθολόγου και οφθαλμιάτρου . Για γιατρό κλείνω ραντεβού ή κάνει και ιδιώτης ρώτησα . Δεν χρειάζεται καν μου είπαν 😁

Το 2013 για την μηχανή το ίδιο
Μια ομορφιά. :vp5:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25539
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Απρ 2023, 12:21

Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:29
Υδράργυρος έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:19
Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:16
Υπάρχουν 70άρηδες και 75άρηδες που είναι ακμαίοι και ατσίδες στην οδήγηση, δεν μπορεί να υπάρχει γενίκευση.
Γνώμη μου είναι ότι, μετά τα 75, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ας πούμε κάθε 3ετία, μαζί με τις ιατρικές εξετάσεις οι υπερήλικες οδηγοί να εξετάζονται (χωρίς κόστος) και πρακτικά στην οδήγηση, με διαφορετικού, εννοείται, τύπου δοκιμασίες απ' εκείνες που ισχύουν για την απόκτηση διπλώματος οδήγησης.
Και φυσικά με καταγραφή από κάμερα της διαδικασίας για να μη βάζουν φακελάκια
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ισχύει γενικά στις εξετάσεις για απόκτηση διπλώματος οδήγησης πλέον.
Αυτός ήταν ο νόμος του Σπίρτζη. Αλλά δεν πρόλαβε να γίνει η προμήθεια καμερών κλπ. Μετά ήρθε η επιστροφή στην κανονικότητα και επέστρεψε η παλιά διαδικασία που δίναμε φακελάκια για να πάρουμε διπλώματα. Μένουμε ευρώπη κατά τα άλλα. Ο Καραμανλής είναι κατά συρροή δολοφόνος

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 27 Απρ 2023, 13:11

ST48410 έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:53
Bic έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:24
Γιατί είναι δύσκολο; Παθολογικές, οφθαλμολογικές και κάτι σχετικά απλό να βλέπουν αντανακλαστικά και αντιδράσεις, όπως πχ έναν εξομοιωτή οδήγησης.

Κάτι που θα ήταν καλό για όλες τις ηλικίες βέβαια, εδώ που τα λέμε...
Δεν αναφέρομαι στα κατά πόσο μπορεί να ορισθεί ένα σετ απαραίτητων εξετάσεων. Το δύσκολο είναι να επιβλέψεις ότι οι εξετάσεις όντως γίνονται και οι γιατροί κλπ δεν χρηματίζονται για να δώσουν βεβαιώσεις.

Προφανώς και η τεχνολογία προσφέρει λύσεις. Ένας εξομοιωτής που θα έτρεχε ένα πρόγραμμα θα μπορούσε να βγάλει αυτομάτως ένα αποτέλεσμα και μετά να μην μπορεί να πει κανείς τίποτα. Αλλά σχεδόν απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο εδώ. Ποιος θα τα βάλει με τους βολεμένους που βγάζουν εξτραδάκια;
Σωστά, τώρα ξαναδιάβασα το ποστ σου και είδα ότι δεν αναφέρεσαι σε τεχνικά θέματα.

Κι αυτό βέβαια λύνεται αν θέλουν, όπως πχ με τις κάμερες στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9188
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 27 Απρ 2023, 13:33

Απίστευτη και όμως αληθινή είναι η ιστορία ενός άντρα που ανανέωσε το δίπλωμα οδήγησής του λίγο πριν κλείσει έναν αιώνα ζωής, ενώ μέχρι σήμερα δεν είχε τροχαίο ατύχημα…

Η ιστορία μας έρχεται από την πόλη Λούκα που βρίσκεται στην Τοσκάνη της Ιταλίας. Εκεί ο Divo Stagi, συνταξιούχος λογιστής, προχώρησε στην ανανέωση του διπλώματος οδήγησης που έχει στα χέρια του, μια είδηση που θα περνούσε απαρατήρητη αν ήταν... μερικές δεκαετίες μικρότερος σε ηλικία.

Ο 99χρονος Stagi κατάφερε να ανανεώσει με επιτυχία το δίπλωμα του και αυτό αναγνωρίστηκε και από την εθνική ιταλική λέσχη αυτοκινήτου Automobile Club d'Italia (ACI). Ως ιστορικό μέλος της ACI, ο 99χρονος Ιταλός βραβεύτηκε, όχι μόνο γιατί ανανέωσε το δίπλωμά επιτυχώς αλλά και γιατί όλες αυτές τις δεκαετίες που οδηγεί δεν είχε ποτέ τροχαίο ατύχημα.
https://www.carandmotor.gr/nea/odigos-9 ... se-diploma
Yippie Kay Yay

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 27 Απρ 2023, 13:36

Τρία τυχαία παραδείγματα ακραίας ζωτικότητας

Κριαράς

Ερνστ Γιούνγκερ

Λενι Ρίφενσταλ

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25539
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Απρ 2023, 13:42

Τα οριζόντια μέτρα δεν είναι σωστά, ειδικά άμα δεν εφαρμόζονται πουθενά αλλού και ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Υπάρχει τροπος να μπει τάξη και σε αυτό. Να δούμε πως το κάνουν άλλα κράτη. Και να είναι συγκεκριμένοι συμβεβλημένοι οι γιατροί, να ελέγχονται, και άμα συμβεί κάποιο ατύχημα αφού έχεις δώσει το οκ, να είσαι συνυπεύθυνος αν αποδειχθεί οτι κακώς έδωσες το οκ.
Ο συγκεκριμένος 99χρονος να εξεταστεί τώρα από επιτροπή, και αν αποδειχθεί οτι κακώς του δόθηκε το οκ να οδηγάει, να κόψουν τον κώλο των γιατρών που τον πέρασαν

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Απρ 2023, 13:43

neon imposter έγραψε:
27 Απρ 2023, 13:36


Λενι Ρίφενσταλ
:goodpost::+1:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 27 Απρ 2023, 13:44

georgebi έγραψε:
27 Απρ 2023, 13:43
neon imposter έγραψε:
27 Απρ 2023, 13:36


Λενι Ρίφενσταλ
:goodpost::+1:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Αυτό ακριβώς είχα κατά νου με τη θεϊκή Λενι

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 13:48

Υδράργυρος έγραψε:
27 Απρ 2023, 13:42
Τα οριζόντια μέτρα δεν είναι σωστά, ειδικά άμα δεν εφαρμόζονται πουθενά αλλού και ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Υπάρχει τροπος να μπει τάξη και σε αυτό. Να δούμε πως το κάνουν άλλα κράτη. Και να είναι συγκεκριμένοι συμβεβλημένοι οι γιατροί, να ελέγχονται, και άμα συμβεί κάποιο ατύχημα αφού έχεις δώσει το οκ, να είσαι συνυπεύθυνος αν αποδειχθεί οτι κακώς έδωσες το οκ.
Ο συγκεκριμένος 99χρονος να εξεταστεί τώρα από επιτροπή, και αν αποδειχθεί οτι κακώς του δόθηκε το οκ να οδηγάει, να κόψουν τον κώλο των γιατρών που τον πέρασαν
Μάγκα μου, εδώ μιλάμε πως σε όλες τις περιπτώσεις, απο δίπλωμα, ανανέωση, επέκταση, υπήρχαν ανέκαθεν συμβεβλημένοι γιατροί. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει τώρα. Οπότε θεωρώ πως είναι εύκολο εκ των πραγμάτων να τους βρεις. Απ'τις σφραγίδες που έχουν βάλει. Τι συζητάμε τώρα για το μπουρδέλο. Ουδείς ασχολήθηκε. Ποτέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πασιφάη την 27 Απρ 2023, 13:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 13:49

Υπάρχουν λίστες με όσους συνεργάζεται το εκάστοτε κατάστημα Συγκοινωνιών.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25539
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Απρ 2023, 14:07

Περίπτωση: Σε άτομο είχε κατασχεθει το δίπλωμα σε κάποιο τρακάρισμα με αρκετές υλικές ζημιές. Στο μεταξύ είχε μια περιπέτεια με την υγεία του και διαγνώστηκε με διαβήτη τύπου Α', κάνει ινσουλίνες, και έχει μείνει 50 κιλά. Το κράτος από τη μια μεριά του έδωσε αναπηρική και του χορηγεί ινσουλίνη, από την άλλη του επέστρεψε το δίπλωμα χωρίς διατυπώσεις. Ο ίδιος βέβαια δεν οδηγάει γιατί άμα μου πέσει το ζάχαρο στο τιμόνι τι θα γίνει;, το κράτος κλάιν.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 14:27

Υδράργυρος έγραψε:
27 Απρ 2023, 14:07
Περίπτωση: Σε άτομο είχε κατασχεθει το δίπλωμα σε κάποιο τρακάρισμα με αρκετές υλικές ζημιές. Στο μεταξύ είχε μια περιπέτεια με την υγεία του και διαγνώστηκε με διαβήτη τύπου Α', κάνει ινσουλίνες, και έχει μείνει 50 κιλά. Το κράτος από τη μια μεριά του έδωσε αναπηρική και του χορηγεί ινσουλίνη, από την άλλη του επέστρεψε το δίπλωμα χωρίς διατυπώσεις. Ο ίδιος βέβαια δεν οδηγάει γιατί άμα μου πέσει το ζάχαρο στο τιμόνι τι θα γίνει;, το κράτος κλάιν.
Μου θύμησες περίπτωση μαθήτριάς μου, ετών 45 τότε, που όταν ξεκινήσαμε με τα χαρτιά για την καρτέλα, έτυχε ο γιατρός της να είναι συμβεβλημένος με το μηχανολογικό. Είχε διαβήτη τύπου Α, πήγε, πήρε την βεβαίωση απ'τον παθολόγο της και απο δω παν κι οι άλλοι. Στο είπα και παραπάνω. Ασυνειδησία. Καλά αυτή η ηλίθια, ο μαλάκοβιτς κοτζάμ επιστήμονας, γιατί δεν την απέτρεψε; Βλέπεις λοιπόν πως σ'αυτόν το ρημαδοτόπο, δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48694
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 27 Απρ 2023, 15:08

Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:05
Kauldron έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:24
99χρονος με δίπλωμα σε ισχύ
Μένει να δούμε ποιό νεοδημοκράτικο σούργελο είναι αυτός ο παλιόγερος.
η απορια μου ειναι αν εισαι μπιτι μαλακας, η εντελως μαλακας. ενα απο τα 2.

τι σχεση εχει το τι σκατα ψηφιζει ο γεροντας;
Τί δουλειά έχει να έχει δίπλωμα σ' αυτή την ηλικία ρε τύπε?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25539
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Απρ 2023, 15:14

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2023, 14:27
Βλέπεις λοιπόν πως σ'αυτόν το ρημαδοτόπο, δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
Μια χαρά αλλάζουνε τα πράματα αν υπάρχει βούληση. Άμα βρει το μπελά του επειδή υπέγραψε να πάρει ο διαβητικός δίπλωμα, και του πέσει το ζάχαρο την ώρα που οδηγάει θα είναι συνυπεύθυνος. Τότε να δεις πως αλλάζει. Αλλά οι οδηγοί είναι μεγάλο λόμπι και δεξαμενή ψήφων.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Απρ 2023, 15:20

panos291 έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:07
Kauldron έγραψε:
26 Απρ 2023, 22:22
Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:42


Ρε αγόρι μου σοβαρά τώρα; Ο τύπος ήταν οδηγός του αλόγου του Καραϊσκάκη και κολλητός της Μαυρογένους. Κάπου έλεος. :lol:
ΟΚ, αλλά 99 ετών, πώς ανανέωσε δίπλωμα? Είναι δυνατόν?
Ενω στα 91-95 που το ανανεωνε με τον συριζα, ηταν παιδακι :lol:
οχι οτι θελω να υπερασπιστω τον τσιπροφσκι αλλα ο καραμανλης ο μπουλης που ψηφισατε επαναφερε την δυνατοτητα να συνεχισουν να κυκλοφορουν και να εχουν διπλωμα οι ανω των 70 που ο τσιπροφσκι κατηργησε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών