Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μάιος 2023, 10:52

Μη γίνεστε εισαγγελείς του πληκτρολογίου. Δεν ξέρουμε τι έγινε, για ποιο λόγο τον φώναξαν στη δουλειά του και γιατί ξεχάστηκε. Είναι πολύ πιο εύκολο να συμβεί κάτι τέτοιο από οτι νομίζει ο κάθε εισαγγελέας του πληκτρολογίου

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μάιος 2023, 10:55

Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:37

Ναι, μπράβο τους που δεν ασχολείται κανένας και δεν ρωτάει κάνεις.

Επίσης ξέρω πως είμαι από τους λίγους αλλά πάντα ενημέρωνα εγώ στον παιδικό και στο σχολείο. Δεν έχει υπάρξει φορά που έλειψε το παιδί και δεν το είπα. Και το εκτιμάνε αυτό.

Ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στους παιδικούς και πόσο εύκολα αρρωσταίνουν τα παιδιά. Στον δικό μας ενημέρωναν για όλα. Έτσι μάθαμε πως υπήρξαν δύο κρούσματα οστρακιάς μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Οι παιδικοί σταθμοί που φέρνει ο γονέας το παιδί δεν παίρνουν τηλέφωνα άμα ένας γονέας μια μέρα δε φέρει το παιδί του. Μπορεί να είχε λίγο πυρετό, μπορεί για οποιονδήποτε λόγο να μην το έφεραν οι γονείς του τη συγκεκριμένη μέρα. Οι παιδικοί σταθμοί κάθε μέρα έχουν "απουσίες".

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Μάιος 2023, 10:57

vantono έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:51
Η φάση ειναι οτι το νημα ξεκίνησε σε στυλ "ναρκομανή τράβα αυτοκτόνα", και στην πορεία εξιστόρησαν 4-5 πχορουμικά μέλη κάποια παρόμοιου τύπου περιστατικά που τους ετυχαν με τα παιδιά τους. Οχι τοσο σοβαρά σαν το op βεβαια, ουτε με τετοια τραγικη κατάληξη φυσικά.
Εγω απο παιδια δεν ξερω, αλλά καταλαβαινω διαβάζοντας οτι μάλλον κατι τετοιο μπορουν να συμβούν στον καθένα τελικα.
Ναι, αν το δεις στατιστικά σε κάποιους λίγους θα ευθυγραμμιστουν όλοι οι πλανήτες και θα συμβεί το κακό. Στις άλλες περιπτώσεις κάπου θα αποφευχθεί το μοιραίο. Κάποια αναλαμπή, κάτι που ξέχασες στο αμάξι, ένας περαστικός που άκουσε το κλάμα ή είδε το παιδί, το παιδί απλά ξεράθηκε στον ύπνο, κτλ

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 10 Μάιος 2023, 11:00

foscilis έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:11
georgebi έγραψε:
09 Μάιος 2023, 18:49

Σύμφωνα με πληροφορίες από το τοπικό μέσο artinos.gr, ο πατέρας του νεκρού βρέφους φέρει τα αρχικά Ζ.Κ.. Μάλιστα, αυτή τη στιγμή έξω από το νοσοκομείο έχουν μαζευτεί συγγενείς της γυναίκας του και απειλούν ότι αν βγει ο πατέρας θα τον σκοτώσουν.
Αν ισχύει, αυτοί οι συγγενείς πού ήταν όταν το ζευγάρι αναγκαζόταν να στέλνει 5 μηνών μωρό στον βρεφονηπιακό; Αυτή είναι η συνεισφορά τους στην υπόθεση; Να μαζεύονται έξω από το νοσοκομείο και να το παίζουν οργισμένες χήρες;
Καλά το λες, αν ισχύει. Ας περιμένουμε πρώτα να βγουν κι άλλα πράματα στη φόρα, πριν "καταδικάσουμε" τον έναν ή τον άλλον.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μάιος 2023, 11:01

Υδράργυρος έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:55
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:37

Ναι, μπράβο τους που δεν ασχολείται κανένας και δεν ρωτάει κάνεις.

Επίσης ξέρω πως είμαι από τους λίγους αλλά πάντα ενημέρωνα εγώ στον παιδικό και στο σχολείο. Δεν έχει υπάρξει φορά που έλειψε το παιδί και δεν το είπα. Και το εκτιμάνε αυτό.

Ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στους παιδικούς και πόσο εύκολα αρρωσταίνουν τα παιδιά. Στον δικό μας ενημέρωναν για όλα. Έτσι μάθαμε πως υπήρξαν δύο κρούσματα οστρακιάς μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Οι παιδικοί σταθμοί που φέρνει ο γονέας το παιδί δεν παίρνουν τηλέφωνα άμα ένας γονέας μια μέρα δε φέρει το παιδί του. Μπορεί να είχε λίγο πυρετό, μπορεί για οποιονδήποτε λόγο να μην το έφεραν οι γονείς του τη συγκεκριμένη μέρα. Οι παιδικοί σταθμοί κάθε μέρα έχουν "απουσίες".
Για πολλοστή φορά.

Ξέρω τι κάνουν οι παιδικοί σταθμοί.

Και εννοείται πως καλά κάνουν. Και φυσικά φταίει ο πατέρας. Ας τον λιντσάρουμε λοιπόν να ησυχάσουμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μάιος 2023, 11:03

Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 11:01

Και εννοείται πως καλά κάνουν. Και φυσικά φταίει ο πατέρας. Ας τον λιντσάρουμε λοιπόν να ησυχάσουμε.
Εγώ επειδή τα έχω περάσει δε λυντσάρω κανέναν

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μάιος 2023, 11:22

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που περνάει ο πατέρας αυτές τις ώρες είναι χειρότερο από το οποιοδήποτε λυντσάρισμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2023, 11:30

vantono έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:51
Η φάση ειναι οτι το νημα ξεκίνησε σε στυλ "ναρκομανή τράβα αυτοκτόνα", και στην πορεία εξιστόρησαν 4-5 πχορουμικά μέλη κάποια παρόμοιου τύπου περιστατικά που τους ετυχαν με τα παιδιά τους. Οχι τοσο σοβαρά σαν το op βεβαια, ουτε με τετοια τραγικη κατάληξη φυσικά.
Εγω απο παιδια δεν ξερω, αλλά καταλαβαινω διαβάζοντας οτι μάλλον κατι τετοια μπορουν να συμβούν στον καθένα τελικα.
Αυτό ακριβώς. Ακούς συχνά πυκνά ότι το παιδάκι έβαλε τα χέρια του στις πρίζες, πήδηξε από το μπαλκόνι, έπεσε από τις σκάλες, πετάχτηκε στο δρόμο και ένα σωρό άλλα άσχημα συμβάντα. Το πρώτο που θα πουν οι ξένοι δικαστές είναι που ήταν οι γονείς του, γιατί το άφησαν μόνο του. Στο ένα μέτρο δίπλα σου να τα έχεις τα παιδιά, και σε δευτερόλεπτα θα γίνει το κακό. Πόσο μάλλον αν έχεις περισσότερα από ένα.

Χέζεται το ένα και πρέπει κυριολεκτικά να δέσεις το άλλο μέχρι να το αλλάξεις. Ύπνος, ούτε λόγος. Το burnout είναι δεδομένο.

Ρωτάνε οι γέροι και οι πατριώτες γιατί δεν κάνουνε οι Έλληνες παιδιά. Ξέρεις πόσο στοιχίζει η βοήθεια από τρίτο αν δεν έχεις ενεργούς παππούδες να βοηθήσουν;

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 10 Μάιος 2023, 11:47

vantono έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:51
Η φάση ειναι οτι το νημα ξεκίνησε σε στυλ "ναρκομανή τράβα αυτοκτόνα", και στην πορεία εξιστόρησαν 4-5 πχορουμικά μέλη κάποια παρόμοιου τύπου περιστατικά που τους ετυχαν με τα παιδιά τους. Οχι τοσο σοβαρά σαν το op βεβαια, ουτε με τετοια τραγικη κατάληξη φυσικά.
Εγω απο παιδια δεν ξερω, αλλά καταλαβαινω διαβάζοντας οτι μάλλον κατι τετοια μπορουν να συμβούν στον καθένα τελικα.
Το νήμα βέβαια δεν ξεκίνησε έτσι όπως λες ακριβώς, κάπου στη δεύτερη σελίδα άρχισαν να αναφέρονται τα περί ναρκωτικών κλπ και πήρε τέτοια τροπή το πράμα.

Μια απλή, ξερή παράθεση είδησης ήταν αρχικά, την οποία στα πρώτα-πρώτα ποστς άλλοι κατέθεσαν την θλίψη τους για το γεγονός, ενώ κάποιοι προσπάθησαν να δώσουν πολιτική χροιά ακόμα και σε κάτι τέτοιο από το πρώτο τους σχόλιο.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 10 Μάιος 2023, 11:52

https://www.iefimerida.gr/ellada/arta-s ... kro-brefos
Εικόνα


Ανδρες της αστυνομίας προσπαθούν να συλλέξουν υλικό καμερών από τα γύρω καταστήματα, ώστε να καταλάβουν πώς αυτός ο άνθρωπος ξέχασε το παιδί του μέσα στο αυτοκίνητο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο πατέρας του παιδιού κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του για την Λευκάδα, μιλούσε με συναδέλφους του, για οικογενειακά θέματα, όπως για την κόρη του, για την οικογένεια του, όμως δεν του πέρασε από το μυαλό εκείνη την στιγμή, ότι έχει ξεχάσει το βρέφος στο ΙΧ
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 12:01

Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:54
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:35
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:32


Ενήργησε ρομποτικά γιατί τον πήραν τηλέφωνο και του είπαν για βλάβη.
Ναι, αλλά σαν ρομπότ που υπέστη αποσυντονισμό.
Είναι πολύ εύκολο να γίνει η μλκια. Ήμουν μπροστά όταν στο cosmos πατέρας έχασε το παιδί του γιατί όπως στάθηκαν μπροστά σε έναν φράκτη για να παρακολουθήσουν ένα "εργαστήρι", ο Αντώνης επειδή ήταν πιο κοντός και δεν ήταν στο οπτικό πεδίο του πατέρα, μπόρεσε και του έφυγε και χώθηκε κάτω από τις κυλιόμενες σκάλες. Επιστρέφει η μάνα του με το μωρό κι αρχίζει να ουρλιάζει. Πού είναι ο Αντώνης, πού είναι ο Αντώνης; Ο Αντώνης να παρακολουθεί τους γονείς του αλλόφρονες να ψάχνουν και να μην βγαίνει. Τελικά τον βρήκε ο πατέρας του και τον τράβηξε έξω. Κι αυτό να γελάει.
Ακριβώς τέτοιο περιστατικό έχω δει κι εγώ στο cosmos (στις κυλιόμενες) με παιδάκι που είχε ξεφύγει από την επίβλεψη και χάθηκε (τελικά ευτυχώς βρέθηκε). Η διαφορά είναι ότι αυτά ξεφεύγουν από την επίβλεψη για λίγο και με τη δική τους πρωτοβουλία απομακρύνονται. Το καημένο το μωράκι του συμβάντος της Αρτας ήταν εγκλωβισμένο, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, ακόμη κι αν μπορούσε
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 12:07

vantono έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:23
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:46
Η ατομική αφηρημάδα είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα της εποχής μας. Το είδαμε στην περίπτωση του σταθμάρχη, το βλέπουμε και στην περίπτωση του βρέφους κλπ.

Και δεν είναι σημείο των καιρών, αλλά διαχρονικό πρόβλημα που λόγω των συνθηκών έχει οξυνθεί στην εποχή μας.

Θα πρέπει να επινοηθούν χάπια αυτοσυγκέντρωσης.

Για το άγχος, δεν το συζητώ. Απορώ πώς κάποιοι ζούνε μονίμως με σφίξιμο στο στομάχι και πώς κάποιοι άλλοι θεωρούν το ανυπόφορο αυτό συναίσθημα "υγιές"
:+1:
Τώρα που το σκέφτηκα καλύτερα, υπάρχει περίπτωση το διαχρονικό αυτό πρόβλημα να ΜΗΝ έχει οξυνθεί ΜΟΝΟ στην εποχή μας. Δηλαδή στο παρελθόν με τους πολέμους, τους λιμούς, τη φτώχεια κλπ δεν συνέβαιναν τέτοια περιστατικά και συμβαίνουν μόνο τώρα; Απλά τώρα έχουμε τη δυνατότητα να ενημερωθούμε μαζικά και να μας προβληματίσουν.

Κάπου πήρε το μάτι μου λίγο παρακάτω, να έχεις ένσταση που οι συγγενείς (αλλά και το κοινό πολλές φορές) λένε "τράβα αυτοκτόνα" κλπ. Εννοείται ότι αυτό λέγεται, λεγόταν ανέκαθεν και θα λέγεται ες αεί.

Το καινούργιο στοιχείο είναι ότι κι αυτή η εκτόνωση τύπου "τράβα αυτοκτόνα"... έχει πλέον παλιώσει. Ολοι πλέον γνωρίζουν ότι δε λύνονται αυτά τα προβλήματα έτσι. Μακάρι να τα λύσει στο μέλλον η επιστήμη, ή η τεχνολογία. Τι να πω...
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μάιος 2023, 12:52

AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 12:01
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:54
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 09:35


Ναι, αλλά σαν ρομπότ που υπέστη αποσυντονισμό.
Είναι πολύ εύκολο να γίνει η μλκια. Ήμουν μπροστά όταν στο cosmos πατέρας έχασε το παιδί του γιατί όπως στάθηκαν μπροστά σε έναν φράκτη για να παρακολουθήσουν ένα "εργαστήρι", ο Αντώνης επειδή ήταν πιο κοντός και δεν ήταν στο οπτικό πεδίο του πατέρα, μπόρεσε και του έφυγε και χώθηκε κάτω από τις κυλιόμενες σκάλες. Επιστρέφει η μάνα του με το μωρό κι αρχίζει να ουρλιάζει. Πού είναι ο Αντώνης, πού είναι ο Αντώνης; Ο Αντώνης να παρακολουθεί τους γονείς του αλλόφρονες να ψάχνουν και να μην βγαίνει. Τελικά τον βρήκε ο πατέρας του και τον τράβηξε έξω. Κι αυτό να γελάει.
Ακριβώς τέτοιο περιστατικό έχω δει κι εγώ στο cosmos (στις κυλιόμενες) με παιδάκι που είχε ξεφύγει από την επίβλεψη και χάθηκε (τελικά ευτυχώς βρέθηκε). Η διαφορά είναι ότι αυτά ξεφεύγουν από την επίβλεψη για λίγο και με τη δική τους πρωτοβουλία απομακρύνονται. Το καημένο το μωράκι του συμβάντος της Αρτας ήταν εγκλωβισμένο, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, ακόμη κι αν μπορούσε
Και πάλι, είναι στην ευθύνη του γονιού. Δεν θα έλεγε κανένας στον δίχρονο γιό μου που παρίστανε τον Μπάτμαν, γιατί διέσχισες τον δρόμο χωρίς να κοιτάξεις; Στον πατέρα του όμως που τον άρπαξε τελευταία στιγμή από την κουκούλα και τον κράτησε, θα έλεγαν.

Για αυτό λέω πως ο μοναδικός τρόπος να αποφευχθούν λάθη σαν κι αυτό είναι το διπλο-τριπλοτσεκαρισμα.

Είναι πολλές οι μανούλες που πλάκωσαν τα μωρά τους γιατί νύσταζαν πολύ και δεν υπήρχε ένας κοντά τους να τις προσέξει, ούτε να τις αφήσει να κοιμηθούν, έστω και μέρα για να μην φτάσουν στο σημείο να κοιμούνται με το μωρό στην αγκαλιά. Ήταν κακές μάνες όσες το έπαθαν; Όχι. Ήταν πολύ κουρασμένες μάνες. Έτσι κι αυτός, με 5 μηνών μωρό, ποιος ξέρει πόσο κουρασμένος ήταν κι αυτός και το ξέχασε το μωρό.

Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν σαν κοινωνία μπροστά σε έναν πατέρα που δεν ήθελε αλλά προκάλεσε τον θάνατο του παιδιού του; Να βγάλουμε τον σκασμό και να δούμε αν υπάρχει τρόπος να βοηθήσουμε για να μην συμβεί ξανά τέτοιο περιστατικό.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34875
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Μάιος 2023, 12:52

Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 10:49
Η δουλειά ρε παιδιά είναι η προϋπόθεση για να ζήσεις με την οικογένεια σου, ταυτόχρονα όμως είναι και προϋπόθεση για να την καταστρέψεις.
Πρόσεξε όμως πως η σκέψη σου (και πολλών άλλων φυσικά) κινείται σε συγκεκριμένες ράγες.Κανείς δεν ανέφερε την πλέον θεμελιώδη κοινωνική αλλαγή των τελευταίων δεκαετιών που άλλαξε συνθήκες αιώνων ως προς την ανατροφή των παιδιών : ότι δουλεύουν οι γυναίκες. :D
Πριν 50 χρόνια δεν είχε καμμία δουλειά κάποιος να παίρνει το παιδί του και να το δίνει σε άγνωστους ανθρώπους για να πάει στη δουλειά του.Το παιδί το φρόντιζε στο σπίτι η μητέρα του.Η πλειοψηφία ημών των boomers :8) έτσι μεγάλωσε,με τη μάνα μας στο σπίτι και τον πατέρα στη δουλειά.Οι δικές μας γυναίκες όμως δούλευαν και τότε ξεκίνησε το πρόβλημα που θα αφήσουμε τα παιδιά μας όταν πάμε στη δουλειά.Άπειρα τα άρθρα στη μεταπολίτευση για την καθυστέρηση της Ελλάδος σε βρεφονηπιακούς σταθμούς,καθυστέρηση βέβαια φυσιολογική διότι πριν το 1970 με τις γυναίκες στο σπίτι δεν χρειάζονταν τόσοι.Και όταν έγιναν αρκετοί (ή μειώθηκαν τα παιδιά λόγω υπογεννητικότητος) πήγε το θέμα αλλού.
Πρότεινες να αναλάβει η κοινωνία τη φροντίδα των παιδιών.Δηλαδή;να είναι οι σταθμοί αυτοί σαν ορφανοτροφεία που θα μένουν τα παιδιά 24 ώρες το 24ωρο και θα τα βλέπουν οι γονείς μόνο σαν επισκέπτες; :lol: κανένα σύστημα στον κόσμο δεν το αποπειράθηκε αυτό.Άρα σε κάποια χρονική στιγμή θα γίνεται παράδοση - παραλαβή του παιδιού από τον εργαζόμενο γονέα στο σταθμό και σε εκείνη τη στιγμή μπορεί κάποιος να το ξεχάσει.
Είναι χαρακτηριστικό όμως ότι στις "λύσεις" που σκέφθηκες δεν σου πέρασε καν από το μυαλό η κατάσταση που υπήρχε για αιώνες και καταργήθηκε πρόσφατα με τους άντρες στη δουλειά και τις γυναίκες στο σπίτι να φροντίζουν τα παιδιά επειδή θεωρείται αντιδραστική,οπισθοδρομική και τα παρόμοια.
Ως προς το εργασιακό άγχος τα είπαμε : ο άνθρωπος δούλευε στη ΔΕΗ.Με οποιοδήποτε σύστημα θα γίνονται βλάβες στην παροχή ρεύματος και θα πέφτουν τηλέφωνα στους τεχνικούς να τις διορθώσουν.Αλλιώς θα μείνουμε χωρίς ηλεκτρικό.Όχι ότι θα του έλεγε κάποιος προιστάμενος στη συγκεκριμένη ΔΕΗ γιατί καθυστέρησες να πας στη βλάβη επειδή άφησες το παιδί σου στο βρεφονηπιακό.Απλά το ξέχασε.Η ζωή δεν μπορεί να προβλεφθεί,δυστυχώς πάντα υπάρχουν αβλεψίες και ατυχήματα.
Η Νίκη είπε ότι είναι εγκληματικό να σε παίρνουν στη δουλειά όταν ασχολείσαι με το παιδί σου.Δηλαδή εάν κοπεί το ρεύμα δεν πρέπει να πάρεις τον υπάλληλο για τη βλάβη όταν είναι με το παιδί του;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Μάιος 2023, 13:03

Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:03
Πασιφάη έγραψε:
09 Μάιος 2023, 23:08
Niki έγραψε:
09 Μάιος 2023, 22:22


Βεβαίως και έχει σημασία το περιβάλλον εργασίας κάποιου και οι συνθήκες η οικονομική του κατάσταση η οικογενειακή του κατάσταση.
Εντάξει κρίμα η ψυχούλα που χάθηκε αλλά το νήμα δεν είναι μόνο για να μπαίνουμε όλοι και να λέμε κρίμα για το βρέφος κρίμα για τους ανθρώπους.
Αυτό θα ήτανε υποκριτικό.
Σοβαρά τώρα. Θες δλδ να μου πεις πως αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εργασία του, είναι σύνηθες να αφήνει το παιδί του στο αυτοκίνητο, επειδή το ξέχασε, απ'τα άγχη της καθημερινότητας. Και να το θυμάται ένα 8ωρο μετά, επειδή του το θύμησε η σύζυγος. Και θες αυτό να το επεξεργαστούμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι γονείς. Εσύ δα, που ''έσκιζες τα βρακιά σου'', για την δολοφονία των 57 ανθρώπων στα Τεμπη. Όντας μάνα δυο μικρών παιδιών. Και λες το μπολνταρισμένο. Άσε μας κυρά μου. Ακριβή στα πίτουρα, φθηνή στ'αλεύρι.
Δεν το λέω εγώ το λένε οι επιστήμονες σαν πανάκια.
Γράφτηκαν βιβλία για αυτό.
Γυρίστηκαν ταινίες για αυτό.
Στον Καναδά είχανε φτιάξει και σποτάκια με το θέμα ένας άντρας να σχολάει από την δουλειά να τον παίρνει ο εργοδότης και να τρακάρει με το παιδί στο αυτοκίνητο.
Ο ίδιος να σχολάει από την δουλειά να τον καλεί ο εργοδότης να τον γειώνει και μετά να λέει το σποτάκι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι κακός υπάλληλος, σημαίνει ότι έχεις κακό εργοδότη.

Δεν το γράφω ούτε το βγάζω από το κεφάλι μου.
Είναι προβλήματα της σύγχρονης ζωής.
Κι εσύ προφανώς έχεις την εντύπωση πως αυτό που λες, συμβαίνει συχνότατα να πούμε. Και προς θεού, δεν είναι απλά εξαιρέσεις στον κανόνα. :roll:
Τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας. Καλά θα πάει κι αυτό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών