Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Μάιος 2023, 21:07

Bζιιινννννννν

Προβληματισμό προκαλεί η ανάρτηση στο facebook ιδιοκτήτη ψητοπωλείου στην περιοχή της Πολίχνης στην Θεσσαλονίκη, στην οποία εξηγεί τους λόγους που κατεβάζει ρολά μετά από 24 χρόνια λειτουργίας.

Όπως αναφέρει ο ιδιοκτήτης το κόστος της λειτουργίας του καταστήματος είναι πλέον δυσβάσταχτο και η μικρότερη αύξηση στην πρώτη ύλη είναι 120% και στην ενέργεια 5 φορές πιο πάνω.

«Επειδή αυτήν την τιμή δεν μπορώ να την βάλω στο μαγαζί γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς και από την στιγμή που δεν μπορώ να πουλήσω το προϊόν όπως πρέπει για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση πήρα την απόφαση να το κλείσω και να αποχωρήσω ύστερα από 24 χρόνια στην εστίαση και 5 μαγαζιά στην πλάτη μου. Με πάνω από 60 άτομα προσωπικό συνολικά σε όλα αυτά τα μαγαζιά” αναφέρει χαρακτηριστικά ο ιδιοκτήτης.

Αναλυτικά η ανάρτηση του ιδιοκτήτη
Φίλες και φίλοι το κατάστημα μας από σήμερα σταματάει να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Δυστυχώς δεν αξίζει πλέον να το κρατήσω.

Το κόστος λειτουργίας πλέον έχει ξεφύγει. Η μικρότερη αύξηση που έχουμε στην πρώτη ύλη μας είναι 120% και στην ενέργεια 5 φορές επάνω.

Ενδεικτικά θα σας αναφέρω κάποιες τιμές αύξησης για να μπορέσετε να το καταλάβετε.

1: πίτα από 0.05 πήγε 0.18.

2: ψωμί από 0.15 πήγε 0.38.

3: πατατα από 0.65 πήγε 1,35 η φρέσκια και η κατεψυγμένη από 0.95 πήγε 2.

4: τα καρβουνα από 0.65 πήγαν 1,40 και η μπριγκετα από 0.90 πήγε 1,90.

5:το χοιρινό κρέας από 2,80 -3,3 πήγε 5,5-6,3 ευρώ .

7: κοτόπουλο ολόκληρο από 1,35 το κιλό πήγε 2,90

8: κοτόπουλο που χρησιμοποιώ για κοντοσουβλι και σουβλάκι από 2,5 πήγε 4,5.

9: σαλάτες αλοιφές 60% σε όλες.

10: λάδι για τηγανι από 0.75 το λίτρο αυτή την στιγμή έχει 1,5 ευρώ ενώ είχε φτάσει μέχρι και 3,5 ευρώ.

Υπολογίστε και τις τρελές αυξήσεις του ρεύματος και του φυσικού αερίου.

Όλες οι αυξήσεις εκτος απο το λαδι που έχει 1,5 χρόνο και η ενέργεια έχει 1 χρόνο αύξηση ,στο μεγαλύτερο μέρος τους έχουν γίνει από τα Χριστούγεννα και μετά.

Όλα τα παραπάνω είναι τα υλικά που χρειάζεται το κατάστημα για να λειτουργεί καθημερινά.

Πριν λίγους μήνες το κόστος για να ετοιμάσω ένα σάντουιτς αναλόγως το κρέας ήταν 0.90 έως 1,3 και το πουλούσα από 2,40 έως 3,8

Τώρα το κόστος έχει γίνει από 1,80 έως 2,3 άρα εγώ θα πρέπει να πουλάω ένα απλό σάντουιτς από 4,5 έως 5,4 για να μην μπαίνω μέσα.

Επειδή αυτήν την τιμή δεν μπορώ να την βάλω στο μαγαζί γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς και από την στιγμή που δεν μπορώ να πουλήσω το προϊόν όπως πρέπει για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση πήρα την απόφαση να το κλείσω και να αποχωρήσω ύστερα από 24 χρόνια στην εστίαση και 5 μαγαζιά στην πλάτη μου. Με πάνω από 60 άτομα προσωπικό συνολικά σε όλα αυτά τα μαγαζιά.

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για όλη αυτήν την στήριξη των τόσων χρόνων.

Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη σε όλα αυτά που θα έρθουν γιατί τα δύσκολα δεν ήρθαν ακόμα.

Μην πουλήσετε την Ψυχή σας στο σύστημα, την Ψυχή μας θέλουν και για αυτό γίνονται όλα προστατέψτε Την με κάθε κόστος. Τίποτα δεν μας ανήκει εδώ μόνο η Ψυχή μας.

https://www.enikos.gr/society/thessalon ... s/1973827/
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10007
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2023, 21:15

Τι 5 ρε;
Με 5 ευρώ παίρνω 2 σουβλάκια.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Μάιος 2023, 21:18

Καλαμακια η τυλιχτα ρεεε;;;
Το ψητοπωλειο στην γειτονια μου εχει 3 ευρω τα τυλιχτα.
Που βρισκεις με 2,5 και να τρωγονται ;;;
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Μάιος 2023, 21:19

"το χοιρινό κρέας από 2,80 -3,3"
"κοτόπουλο ολόκληρο από 1,35"

Πρωτης ποιοτητας υλικα εβαζε στο μαγαζί

giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 27 Μάιος 2023, 21:21

γιατί στην καλιθεα με 2.80 σταματάς και περνεις όλοι οι αλλοι δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα πια.εκει φτάσαμε

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10007
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2023, 21:26

Frappezitis έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:18
Καλαμακια η τυλιχτα ρεεε;;;
Το ψητοπωλειο στην γειτονια μου εχει 3 ευρω τα τυλιχτα.
Που βρισκεις με 2,5 και να τρωγονται ;;;
Τυλιχτά ρε και τρώγονται μια χαρά. :P
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7421
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 27 Μάιος 2023, 21:27

δεν πειράζει. Δεν κάνει καλό το φαστ φουντ ούτως ή άλλως.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μάιος 2023, 21:27

Γιατί δεν ρωτάτε τον Sid για τα προβλήματα του κλάδου ρε παιδιά;

Είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος.

Και αν θυμάμαι καλά, η πελατεία του μαγαζιού ανεβαίνει, αν και δεν παίζει σε κάποιο κεντρικό ή τρέντυ σημείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 27 Μάιος 2023, 21:28

Ο τυπάς απλά μας δουλεύει!!!
Ποιός δεν θυμάται (από τον γελοίο νηματοθέτη) τον πληθωρισμό που είχαμε το 1988-1989;
Μέσα σε ένα χρόνο η τιμή στα τρόφιμα και δη στο σουβλάκι είχε εκτιναχθεί σε πάνω από 30% και τα σουβλάκια σε πάνω από 45!!!
Αλλά τότε ήταν όλα καλά γιατί ήταν η πράσινη δικτατορία ε;;;

ΥΓ
Τότε ήταν που για πρώτη φορά εμφανίστηκε το σουβλάκι με κοτόπουλο, ώστε να προσφέρουν κάτι διαφορετικό και συγχρόνως και πιο φτηνό για αυτούς - άσχετα εάν τελικά η τιμή τους έχει φτάσει το ίδιο για τα καταστήματα...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Μάιος 2023, 21:29

vagabondo έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:15
Τι 5 ρε;
Με 5 ευρώ παίρνω 2 σουβλάκια.
Ε, πιθανόν το μαγαζί που αγοράζεις να κρατιέται με νύχια και με δόντια και να πρέπει κάποια στιγμή να αυξήσει και αυτό τιμές ή να ρίξει ποιότητα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μάιος 2023, 21:29

Frappezitis έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:08
Εικόνα
Στον υπαρκτό, πόσο έκαναν τα τυλιχτά μεγάλε;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Μάιος 2023, 21:31

τέχνασμα για να τον λυπηθούν και να μαζέψει πελάτες. διαδωστεεεε
στην Αθήνα πάντως συνοικιακά με 3.20 βρίσκεις καλο. αλλά πάλι απαράδεκτες οι αυξήσεις.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10007
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2023, 21:32

ST48410 έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:29
vagabondo έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:15
Τι 5 ρε;
Με 5 ευρώ παίρνω 2 σουβλάκια.
Ε, πιθανόν το μαγαζί που αγοράζεις να κρατιέται με νύχια και με δόντια και να πρέπει κάποια στιγμή να αυξήσει και αυτό τιμές ή να ρίξει ποιότητα.
Νόου γουέι :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Το κλείνω γιατί νιώθω ντροπή απέναντι στον πελάτη να του ζητάω 5 ευρώ για ένα σάντουιτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 27 Μάιος 2023, 21:35

Μεταφραση: μπηκα μεσα τα εκαμα κωλο , αλλα φταινε οι εξωγηινοι...



ΡΕΖΙΛΙ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών