Πέθανε ο Πάγκαλος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Μάιος 2023, 16:27

Sid Vicious έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:22
Γενικότερα αυτός ο διαμοιρασμός ενοχών και ευθυνών είναι κατι σύνηθες για την εξουσία. Ο εξουσιαστής διακατέχεται πολλές φορές από μια δουλική (εξουσιαστής = δούλος όμως αυτή είναι άλλη κουβέντα) και ευθυνόφοβη ηθική. Η εξουσία, ως ναρκισσιστική στον πυρήνα της, τα όποια επιτεύγματα τα καταλογίζει με αυταρέσκεια στον εαυτό της ενώ για τις όποιες αποτυχίες ή καταστροφές επιχειρεί να αποποιηθεί μεγάλο μέρος της ευθύνης της μοιράζοντας την σε όλους και φορτώνοντας τους ενοχές
:smt023

Και όλως τυχαίως οι εξουσιαστές, φύσει και θέσει, σπανίως είναι ταλαιπωρημένοι άνθρωποι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 31 Μάιος 2023, 16:29

η κουλοπρωτοπαλικαρίνα μιλάει για εξουσιαστές :lol:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Μάιος 2023, 16:31

Το τα φαγαμε μαζι ισχυει αλλα μονο για το 10% της κοινωνιας, οχι για το 90%.

Το 90% απλα επωφεληθηκε επειδη το 10% σκορπαγε λεφτα δεξια και αριστερα σε μαγαζια και αγορες.

.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 31 Μάιος 2023, 16:32

Του έκατσαν πολύ δύσκολες περιπτώσεις στην πολιτική σταδιοδρομία του (Ίμια, Οτσαλάν) και ευτυχώς τις αντιμετώπισε προσεκτικά χωρίς να μπλέξει τη χώρα σε αχρείαστες πολεμικές περιπέτειες. Οι γριές του φύλαγαν τα χέρια στο δρόμο μετά τα Ίμια. Εμείς οι πρώην ΠΑΣΟΚοι πάντα θα τον έχουμε σε εκτίμηση. Κι ας έγινε υπερβολικά κυνικός στα μνημονιακά χρόνια. RIP :a040:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10989
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 31 Μάιος 2023, 16:33

πατησιωτης έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:18


Βασικά ξέρουμε ότι κάθε χρόνο το κράτος επιδοτούσε τα ταμεία με πάνω από δέκα δις το χρόνο και όταν προσπάθησε ο Γιαννίτσης να γίνει Κατρούγκαλος πριν τον Κατρούγκαλο :lol: αλλά χωρίς τρόικα χάλασε ο κόσμος.
Βεβαια λες μισες αληθειες. Η αλλη μιση ειναι οτι μπηκαμε στο ευρω και πλεον δεν μπορουσαμε να ελεγξουμε το νομισμα μας. Απο την στιγμη που μπηκαμε στο ευρω, ναι, η παροχολογια του πασοκ ΚΑΙ της νδ επρεπε να σταματησει
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 31 Μάιος 2023, 16:35

:hebit:


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2023, 16:38

taxalata xalasa έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:10
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:06
Isildur έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:43

Το "μισή" που είπα πιο πάνω ότι συμφωνώ, το είδες ή... μπα;

Επίσης, αυτό το "ένθερμα" από πού προκύπτει; :smt017
Διότι επιμένεις ότι ισχύει.
Τι πάει να πει μισή αλήθεια;
Εάν έλεγε για τον εαυτό του και αυτούς που ευνόησε αναξιοκρατικά και πούστικα εις βάρος όλης της υπόλοιπης κοινωνίας το "μαζί τα φάγαμε" τότε θα συμφωνούσα κι εγώ με την διατύπωση αλλά αυτό το όρθιο βόδι δεν έλεγε αυτό που με θέρμη υποστηρίζεις ότι ισχύει έστω όπως λες ως μισή αλήθεια.
Η ουσία είναι ότι κανείς δεν έχει τιμωρηθεί ούτε για την διατύπωση (έστω να κληθεί από έναν γαμημένο γαμώσταυρο εισαγγελέα να απολογηθεί περί τίνος συγκεκριμένα πρόκειται με ονόματά και ημερομηνίες) ούτε για την ουσία της διατύπωσης, αντιθέτως επιβραβεύθηκε ελέω τι δεν γνωρίζω, έλλειψης καλλίτερης εναλλακτικής (;) πραγματικά δεν γνωρίζω και ακόμη περισσότερο δεν θέλω να μάθω τις γελοίες εκλογικεύσεις που τρέχουν στο αδειανό κεφάλι του σύγχρονου ελληνιόλου - ελληνιόλας.
Γιατι πρεπει να διαφωνησουμε; Ειναι ελάχιστες οι εξαιρεσεις οικογενειων που δεν εχουν ενα αχρηστο μελος του διορισμενο ή τακτοποιημενο απο το δημοσιο ταμειο. Αριστεροι, δεξιοι και κεντρωοι ειδαν και βλεπουν το κρατος ως πατερουλη που θα τους ταισει. Μηπως δεν ταιζει την οικογενεια μιζοτακη το κρατος για 3 τουλαχιστον γενεες; Κοιταξτε καταμουτρα την αληθεια που ειπε ο σχωρμενος. Δεν τον δικαιολογει αυτο που ειπε. Αλλα ειναι αληθεια και δυστυχως συνεχιζεται.
Γιατί πρέπει να συμφωνήσουμε;
Εφόσον δεν ισχύει ολοκληρωτικά, διότι έτσι είναι διατυπωμένο, δεν ισχύει καθόλου, δεν είπε κάποιοι, είπε ότι όλοι μαζί ήμασταν μέσα σε αυτό, ε δεν ήμασταν όλοι τι να κάνουμε τώρα.
Το ακόμη σπουδαιότερο δε είναι ότι πολλοί το αποδέχεστε αυτό όπως αποδέχεστε και την μη τιμωρία του φαινομένου το οποίον αδιαμφισβήτητα υπάρχει, κάποιοι άλλοι δε όχι μόνον το αποδέχονται αλλά το στηρίζουν κιόλα ενεργά μέσω της ψήφου τους στο όλον ΠΑΣΟΚ.
Τελείωσαν οι ψευτοδικαιολογίες για εμένανε προσωπικά, ας τις κρατήσει ο καθένας για την πάρτη του πλέον, εμένα μόνον το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει, το αποτέλεσμα το οποίον είναι προϊόν της βούλησης του καθενός μας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24941
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Μάιος 2023, 16:41

Στρακαστρουκας έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:33
πατησιωτης έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:18


Βασικά ξέρουμε ότι κάθε χρόνο το κράτος επιδοτούσε τα ταμεία με πάνω από δέκα δις το χρόνο και όταν προσπάθησε ο Γιαννίτσης να γίνει Κατρούγκαλος πριν τον Κατρούγκαλο :lol: αλλά χωρίς τρόικα χάλασε ο κόσμος.
Βεβαια λες μισες αληθειες. Η αλλη μιση ειναι οτι μπηκαμε στο ευρω και πλεον δεν μπορουσαμε να ελεγξουμε το νομισμα μας. Απο την στιγμη που μπηκαμε στο ευρω, ναι, η παροχολογια του πασοκ ΚΑΙ της νδ επρεπε να σταματησει
Τί σχέση εχει ο Παγκαλος με την εποχη του Ευρω;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 31 Μάιος 2023, 16:42

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:25
Sid Vicious έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:22
Γενικότερα αυτός ο διαμοιρασμός ενοχών και ευθυνών είναι κατι σύνηθες για την εξουσία. Ο εξουσιαστής διακατέχεται πολλές φορές από μια δουλική (εξουσιαστής = δούλος όμως αυτή είναι άλλη κουβέντα) και ευθυνόφοβη ηθική. Η εξουσία, ως ναρκισσιστική στον πυρήνα της, τα όποια επιτεύγματα τα καταλογίζει με αυταρέσκεια στον εαυτό της ενώ για τις όποιες αποτυχίες ή καταστροφές επιχειρεί να αποποιηθεί μεγάλο μέρος της ευθύνης της μοιράζοντας την σε όλους και φορτώνοντας τους ενοχές
απόδειξη θα μου κόψετε για τα δύο με απόλα;
Για δυο τέτοια εποχή σε μένα θέλει να περιμένεις από μισή μέχρι μια ώρα, η απόδειξη είναι μέσα στην σακούλα, τα +9 λεπτά είναι για το περιβαντολογικό τέλος όπως έχει οριστεί
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Μάιος 2023, 16:43

Αυτό το φετίχ με την θέση στο δημόσιο δεν το καταλαβαίνω. Όταν ήταν να ξεκινήσω, ήθελα να φύγω τρέχοντας για το εξωτερικό ξανά, αλλά μέσα σε έναν χρόνο αρρώστησα και έχασα τον σύνδεσμο με το εξωτερικό (οικογένεια). Τους έπεισαν να μην με φιλοξενήσουν. Δεν ξέρω πως. Αυτά είναι από τα μυστικά του δημοσίου. Μετά επιβίωνα σχεδόν επί χρόνια και πριν τα 50 αρρώστησα από καρκίνο. :102:

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 31 Μάιος 2023, 16:45

Δεν υπάρχει ούτε μισή καλή λέξη που θα ήθελα να γράψω για δαύτον.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 31 Μάιος 2023, 16:46

Λεγεών έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:25
Ως έναν βαθμό όλοι ωφεληθήκαμε έμμεσα από την οικονομική ευμάρεια της χώρας μετά το '80, τα 'εγώ δεν έφαγα εκατομμύρια, άρα δεν ωφελήθηκα άμεσα' είναι εκ του πονηρού.
εγώ δεν θυμάμαι καμια τρομερη ευμάρεια στα 80ς ουτε στα 90ς, το 95 θυμάμαι 108,00 δραχμές βασικό σε φαρμακαποθηκη και σε οικοδομη 6,000 μεροκάμματο τον μήνα με τα μισα ένσημα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24941
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Μάιος 2023, 16:46

Η δηλωση για τη σημαία του αμαυρωσε την υστεροφημία.

Για το οτι μαζι τα φαγατε είχε δικιο βεβαια

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2023, 16:47

Maspoli έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:45
Δεν υπάρχει ούτε μισή καλή λέξη που θα ήθελα να γράψω για δαύτον.
Κανενός εχέφρων δεν του περισσεύουν, μη μασάς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Μάιος 2023, 16:50

sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:06
Isildur έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:43
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:40

Το μαζί συμπεριλαμβάνει εμένα, την οικογένεια μου και τους στενούς μου φίλους. Εξήγησε μου τώρα τι σημαίνει το "μαζί τα φάγαμε" που τόσο ένθερμα υποστηρίζεις ότι ισχύει για εμένα την οικογένεια μου και τους στενούς μου φίλους σε παρακαλώ.
Το "μισή" που είπα πιο πάνω ότι συμφωνώ, το είδες ή... μπα;

Επίσης, αυτό το "ένθερμα" από πού προκύπτει; :smt017
Διότι επιμένεις ότι ισχύει.
Τι πάει να πει μισή αλήθεια;
Εάν έλεγε για τον εαυτό του και αυτούς που ευνόησε αναξιοκρατικά και πούστικα εις βάρος όλης της υπόλοιπης κοινωνίας το "μαζί τα φάγαμε" τότε θα συμφωνούσα κι εγώ με την διατύπωση αλλά αυτό το όρθιο βόδι δεν έλεγε αυτό που με θέρμη υποστηρίζεις ότι ισχύει έστω όπως λες ως μισή αλήθεια.
Η ουσία είναι ότι κανείς δεν έχει τιμωρηθεί ούτε για την διατύπωση (έστω να κληθεί από έναν γαμημένο γαμώσταυρο εισαγγελέα να απολογηθεί περί τίνος συγκεκριμένα πρόκειται με ονόματά και ημερομηνίες) ούτε για την ουσία της διατύπωσης, αντιθέτως επιβραβεύθηκε ελέω τι δεν γνωρίζω, έλλειψης καλλίτερης εναλλακτικής (;) πραγματικά δεν γνωρίζω και ακόμη περισσότερο δεν θέλω να μάθω τις γελοίες εκλογικεύσεις που τρέχουν στο αδειανό κεφάλι του σύγχρονου ελληνιόλου - ελληνιόλας.
Καταρχάς, μη μου συγχύζεσαι, είσαι και σε κρίσιμη ηλικία. Κατά δεύτερον, λίγο-πολύ υιοθετώ αυτό που έγραψε ο Αρίστος (μόνο στα νούμερα δεν ξέρω αν ισχύει):
Αρίστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:31
Το τα φαγαμε μαζι ισχυει αλλα μονο για το 10% της κοινωνιας, οχι για το 90%.

Το 90% απλα επωφεληθηκε επειδη το 10% σκορπαγε λεφτα δεξια και αριστερα σε μαγαζια και αγορες.

.
Τέλος, τα υπόλοιπα αύριο γιατί όπως ξανάπα παλιότερα, από τάμπλετ ζορίζομαι. :003:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών