Πέθανε ο Πάγκαλος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Ιουν 2023, 11:13

stergiosbik έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:16
panos291 έγραψε:
31 Μάιος 2023, 21:28
Ο θάνατος δεν κανει καποιον καλυτερο απ'οτι ηταν και αυτοι οι "αποχαιρετισμοι απο τον πολιτικο κοσμο" είναι λογια του κωλου.
Απο τις πιο αντιπαθητικες φιγουρες της ελ πολιτικης. Φαφλατας, εγωμανης, μονιμως εριστικος και με ταση να υποτιμαει τους αλλους ενω δεν μπορω να θυμηθώ να ειχε καταφερει απολυτως τιποτα, Πραγματικα δεν εχω να θυμαμαι κατι καλο απο τον συγκεκριμένο.
:smt023
O άνθρωπος ήταν προδότης και έπρεπε να έχει απαγχονιστει.
Γιατι; για τη σημαια που πηρε ο αερας; εδω 25 χρονια μετα ο κουλης οταν τον ρωτησαν προεδρε τι θα πουμε που το ορουτς ρεις πλεει εξω απο την κυθνο ο κουλης τους ειπε να πειτε οτι το ορουτς ρεις το πηρε ο αερας

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Ιουν 2023, 11:14

Υδράργυρος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:13
stergiosbik έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:16
panos291 έγραψε:
31 Μάιος 2023, 21:28
Ο θάνατος δεν κανει καποιον καλυτερο απ'οτι ηταν και αυτοι οι "αποχαιρετισμοι απο τον πολιτικο κοσμο" είναι λογια του κωλου.
Απο τις πιο αντιπαθητικες φιγουρες της ελ πολιτικης. Φαφλατας, εγωμανης, μονιμως εριστικος και με ταση να υποτιμαει τους αλλους ενω δεν μπορω να θυμηθώ να ειχε καταφερει απολυτως τιποτα, Πραγματικα δεν εχω να θυμαμαι κατι καλο απο τον συγκεκριμένο.
:smt023
O άνθρωπος ήταν προδότης και έπρεπε να έχει απαγχονιστει.
Γιατι; για τη σημαια που πηρε ο αερας; εδω 25 χρονια μετα ο κουλης οταν τον ρωτησαν προεδρε τι θα πουμε που το ορουτς ρεις πλεει εξω απο την κυθνο ο κουλης τους ειπε να πειτε οτι το ορουτς ρεις το πηρε ο αερας
Σιγα μην κατσω να σου απαντησω κοπροσκυλο.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21421
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιουν 2023, 11:18

Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:12
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:59
Σέλευκας έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:36

στην πραγματικότητα οι συνένοχοι τους έφαγαν πολύ περισσότερα από τους ίδιους. Οι ίδιοι ήταν όργανα των ψηφοφόρων τους παρά το αντίθετο.
πώς μπορείς να το λες αυτό; θα μπορούσαν να μην ήταν όργανα των ψηφοφόρων τους. αλλά μετά δεν θα είχαν ψηφοφόρους. γι'αυτό ΕΠΕΛΕΞΑΝ να είναι
εζησα το φαινόμενο ΠΑΣΟΚ σε όλο του το μεγαλείο. Θα σου πω μια συζήτηση που έγινε μέσα σε σχολική τάξη το 80 «υπάρχουν προσωποκεντρικα κόμματα όπως είναι η ΝΔ του Καραμανλή και κόμματα μη προσωποκεντρικά όπως το ΠΑΣΟΚ το οποίο είναι κίνημα πολιτών». Το φαντάζεσαι σήμερα αυτό; Επίσης τότε οι πΑΣΟΚΟΙ φώναζαν ότι η ΝΔ ήταν καθεστωτικό κόμμα που στηρ΄λιζει τους ΔΥ ενώ το ΠΟΣΟΚ είναι κόμμα αυτών που μάχονται έξω από το κράτος και τους πίνει το αίμα η δεξιά.

Υπουργός του ΠΑΣΟΚ κάποτε είπε οτι δεν τον ξέρει ούτε ο περιπτεράς του .

Συμπέρασμα ότι τα λεφτά δεν τα έφαγαν μαζί αλλά τα έφαγαν κυρίως οι ψηφοφόροι , ο μεγάλος όχλος του ΠΑΣΟΚ. Και τα τρώνε ακόμα.
άμα δεν έχεις κυβερνητική θέση πώς ακριβώς τρως κρατικά λεφτά;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 01 Ιουν 2023, 11:23

stergiosbik έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:16
panos291 έγραψε:
31 Μάιος 2023, 21:28
Ο θάνατος δεν κανει καποιον καλυτερο απ'οτι ηταν και αυτοι οι "αποχαιρετισμοι απο τον πολιτικο κοσμο" είναι λογια του κωλου.
Απο τις πιο αντιπαθητικες φιγουρες της ελ πολιτικης. Φαφλατας, εγωμανης, μονιμως εριστικος και με ταση να υποτιμαει τους αλλους ενω δεν μπορω να θυμηθώ να ειχε καταφερει απολυτως τιποτα, Πραγματικα δεν εχω να θυμαμαι κατι καλο απο τον συγκεκριμένο.
:smt023
O άνθρωπος ήταν προδότης και έπρεπε να έχει απαγχονιστει.
Η προδοσια των Ιμιων απεβη μεχρι και σημερα ολεθρια καικαταστροφικη.

Στο χερι του ΕΣ ηταν να το κανει και πιστεψε με θα ειχε και αρκετους σταλινικους του ΚΚΕ στο πλευρο του αφου το προφιλ του κομματος αυτου
ηταν διαφορετικο εκεινη την εποχη χωρις βεβαια μεχρι την εποχη μας να εχει αλλαξει ο ρολος του ως δεκανικι της δεξιας ετσι ηταν τοτε ετσι ειναι
και τωρα.

Βεβαια οταν στα γραφεια του ΕΣ καθονται τυροπιταδες φυσικα και επομενα ειναι αυτα αλλα τεσπα θα μπορουσαν να οργανωσουν την δολοφονια
του υπο ακρα μυστικοτητα και να το κανουν να φανει σαν τρομοκρατικη ενεργεια αλλα ειπαμε τυροπιταδες θελετε τυροπιταδες θα εχετε. :102:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21421
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιουν 2023, 11:32

οι ψηφοφόροι δεν είχαν από μόνοι τους τη δυνατότητα να φάνε. πχ δεν διορίζονταν από μόνοι τους
αν κάποιος ευθύνεται για όλο αυτό είναι αυτός που είχε τη θέση ισχύος για να παίρνει τις αποφάσεις να το κάνει

πχ αν κάποιος κλέψει μια τράπεζα και μου δώσει μετά λεφτά, χωρίς μάλιστα να ξέρω ότι είναι κλεμμένα, ευθύνομαι κι εγώ για τη κλοπή; άμα μετά τον πιάσουν, θα πει πιάστε και αυτόν γιατί του έδωσα ένα ξεροκόμματο από αυτά που έκλεψα;

ας μη ξεχνάμε ότι οι ψηφοφόροι δεν ήταν σε θέση να γνωρίζουν τα οικονομικά του κράτους, ούτε είχαν την ευθύνη για αυτά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ την 01 Ιουν 2023, 11:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8972
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 11:32

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:18
Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:12
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:59


πώς μπορείς να το λες αυτό; θα μπορούσαν να μην ήταν όργανα των ψηφοφόρων τους. αλλά μετά δεν θα είχαν ψηφοφόρους. γι'αυτό ΕΠΕΛΕΞΑΝ να είναι
εζησα το φαινόμενο ΠΑΣΟΚ σε όλο του το μεγαλείο. Θα σου πω μια συζήτηση που έγινε μέσα σε σχολική τάξη το 80 «υπάρχουν προσωποκεντρικα κόμματα όπως είναι η ΝΔ του Καραμανλή και κόμματα μη προσωποκεντρικά όπως το ΠΑΣΟΚ το οποίο είναι κίνημα πολιτών». Το φαντάζεσαι σήμερα αυτό; Επίσης τότε οι πΑΣΟΚΟΙ φώναζαν ότι η ΝΔ ήταν καθεστωτικό κόμμα που στηρ΄λιζει τους ΔΥ ενώ το ΠΟΣΟΚ είναι κόμμα αυτών που μάχονται έξω από το κράτος και τους πίνει το αίμα η δεξιά.

Υπουργός του ΠΑΣΟΚ κάποτε είπε οτι δεν τον ξέρει ούτε ο περιπτεράς του .

Συμπέρασμα ότι τα λεφτά δεν τα έφαγαν μαζί αλλά τα έφαγαν κυρίως οι ψηφοφόροι , ο μεγάλος όχλος του ΠΑΣΟΚ. Και τα τρώνε ακόμα.
άμα δεν έχεις κυβερνητική θέση πώς ακριβώς τρως κρατικά λεφτά;
διορίζεσαι, παίρνεις δημόσια έργα, διορίζεις άλλους. Δέκα εκατομμύρια ο προοδευτικός πήγαινε για ομαδικό μονιμο διορισμό , ατομικά είκοσι εκατομμύρια. Ο στρατός των πασοκων ήταν πολύ μεγάλος και έβγαζε κυβέρνηση με την ψήφο του, οι πολιτικοί που ήταν μπροστά ήταν η κορυφή του παγόβουνου.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8972
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 11:35

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:32
οι ψηφοφόροι δεν είχαν από μόνοι τους τη δυνατότητα να φάνε. πχ δεν διορίζονταν από μόνοι τους
αν κάποιος ευθύνεται για όλο αυτό είναι αυτός που είχε τη θέση ισχύος για να παίρνει τις αποφάσεις να το κάνει

πχ αν κάποιος κλέψει μια τράπεζα και μου δώσει μετά λεφτά, χωρίς μάλιστα να ξέρω ότι είναι κλεμμένα, ευθύνομαι κι εγώ για τη κλοπή; άμα μετά τον πιάσουν, θα πει πιάστε και αυτόν γιατί του έδωσα ένα ξεροκόμματο από αυτά που έκλεψα;

ας μη ξεχνάμε ότι οι ψηφοφόροι δεν ήταν σε θέση να γνωρίζουν τα οικονομικά του κράτους, ούτε είχαν την ευθύνη για αυτά
θες να μας πεις οτι ολο το πελατειακό κράτος ήταν οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και ολοι οι πρασινοφρουροί που κυκλοφορούσαν δεν τρώγανε τίποτα;
Το ξέρεις οτι υπήρχαν άτομα χωρίς θέση που πληρωνόταν για τριάντα χρόνια με μεγάλους μισθούς και βγήκαν σύνταξη και δεν ήξερε κανένας που εργάζονται και τι κάνουν; (πουθενά και τίποτα)
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21421
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιουν 2023, 11:44

Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:32
οι ψηφοφόροι δεν είχαν από μόνοι τους τη δυνατότητα να φάνε. πχ δεν διορίζονταν από μόνοι τους
αν κάποιος ευθύνεται για όλο αυτό είναι αυτός που είχε τη θέση ισχύος για να παίρνει τις αποφάσεις να το κάνει

πχ αν κάποιος κλέψει μια τράπεζα και μου δώσει μετά λεφτά, χωρίς μάλιστα να ξέρω ότι είναι κλεμμένα, ευθύνομαι κι εγώ για τη κλοπή; άμα μετά τον πιάσουν, θα πει πιάστε και αυτόν γιατί του έδωσα ένα ξεροκόμματο από αυτά που έκλεψα;

ας μη ξεχνάμε ότι οι ψηφοφόροι δεν ήταν σε θέση να γνωρίζουν τα οικονομικά του κράτους, ούτε είχαν την ευθύνη για αυτά
θες να μας πεις οτι ολο το πελατειακό κράτος ήταν οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και ολοι οι πρασινοφρουροί που κυκλοφορούσαν δεν τρώγανε τίποτα;
Το ξέρεις οτι υπήρχαν άτομα χωρίς θέση που πληρωνόταν για τριάντα χρόνια με μεγάλους μισθούς και βγήκαν σύνταξη και δεν ήξερε κανένας που εργάζονται και τι κάνουν; (πουθενά και τίποτα)
ρε συ για όλα αυτά που μου γράφεις δεν ευθύνονται οι ίδιοι με την έννοια ότι δεν είχαν οι ίδιοι τη δύναμη να το κάνουν αυτό
πχ αυτοί που πληρώνονταν χωρίς να πατάνε στην υπηρεσία το έκαναν επειδή τους έδινε η πολιτική ηγεσία τη δυνατότητα να το κάνουν
την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που έχει την ισχύ να παίρνει αποφάσεις
και σε ένα καράβι άμα κάνουν μαλακίες οι μούτσοι είναι επειδή ο καπετάνιος το επιτρέπει και αυτός είναι που έχει την τελική ευθύνη. δεν θα πει κανείς ότι βυθίστηκε το καράβι επειδή έκαναν επί χρόνια μαλακίες οι μούτσοι οπότε έχουν την ίδια ευθύνη με τον καπετάνιο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2023, 11:52

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:44
ρε συ για όλα αυτά που μου γράφεις δεν ευθύνονται οι ίδιοι με την έννοια ότι δεν είχαν οι ίδιοι τη δύναμη να το κάνουν αυτό
πχ αυτοί που πληρώνονταν χωρίς να πατάνε στην υπηρεσία το έκαναν επειδή τους έδινε η πολιτική ηγεσία τη δυνατότητα να το κάνουν
την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που έχει την ισχύ να παίρνει αποφάσεις
και σε ένα καράβι άμα κάνουν μαλακίες οι μούτσοι είναι επειδή ο καπετάνιος το επιτρέπει και αυτός είναι που έχει την τελική ευθύνη. δεν θα πει κανείς ότι βυθίστηκε το καράβι επειδή έκαναν επί χρόνια μαλακίες οι μούτσοι οπότε έχουν την ίδια ευθύνη με τον καπετάνιο
Έτσι κι έτσι. Γιατί αυτοί δεν ήταν απλώς μούτσοι σε καράβι με αδιάφορο καπετάνιο. Είχαν καβαλήσει στο σβέρκο της κοινωνίας και απαιτούσαν με κάθε ευκαιρία παραπάνω χωρίς να προσφέρουν τίποτα. Ουσιαστικά εμπόδιζαν την εργασία και εκείνων που ήθελαν και ήξεραν να εργαστούν γιατί "χαλάγαν την πιάτσα".

Ανεβοκατέβαζαν διακόπτες και έκλειναν δρόμους όποτε τους κάπνιζε. Ρώτα κάποιον μεγαλύτερο αν του θυμίζει κάτι η λέξη "κεκτημένα". Αυτοί ζούσαν με την ψευδαίσθηση ότι τους χρωστάν όλοι οι υπόλοιπη την διαρκή άνοδο του βιωτικού τους επιπέδου, και έπαιρναν πάντα από την όποια πίτα δυσανάλογα μεγάλο κομμάτι.

Εγώ δεν τους βλέπω άμοιρους ευθυνών. Έκαναν ζημιά στο κοινωνικό σύνολο εν γνώση τους.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21421
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιουν 2023, 12:03

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:52
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:44
ρε συ για όλα αυτά που μου γράφεις δεν ευθύνονται οι ίδιοι με την έννοια ότι δεν είχαν οι ίδιοι τη δύναμη να το κάνουν αυτό
πχ αυτοί που πληρώνονταν χωρίς να πατάνε στην υπηρεσία το έκαναν επειδή τους έδινε η πολιτική ηγεσία τη δυνατότητα να το κάνουν
την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που έχει την ισχύ να παίρνει αποφάσεις
και σε ένα καράβι άμα κάνουν μαλακίες οι μούτσοι είναι επειδή ο καπετάνιος το επιτρέπει και αυτός είναι που έχει την τελική ευθύνη. δεν θα πει κανείς ότι βυθίστηκε το καράβι επειδή έκαναν επί χρόνια μαλακίες οι μούτσοι οπότε έχουν την ίδια ευθύνη με τον καπετάνιο
Έτσι κι έτσι. Γιατί αυτοί δεν ήταν απλώς μούτσοι σε καράβι με αδιάφορο καπετάνιο. Είχαν καβαλήσει στο σβέρκο της κοινωνίας και απαιτούσαν με κάθε ευκαιρία παραπάνω χωρίς να προσφέρουν τίποτα. Ουσιαστικά εμπόδιζαν την εργασία και εκείνων που ήθελαν και ήξεραν να εργαστούν γιατί "χαλάγαν την πιάτσα".

Ανεβοκατέβαζαν διακόπτες και έκλειναν δρόμους όποτε τους κάπνιζε. Ρώτα κάποιον μεγαλύτερο αν του θυμίζει κάτι η λέξη "κεκτημένα". Αυτοί ζούσαν με την ψευδαίσθηση ότι τους χρωστάν όλοι οι υπόλοιπη την διαρκή άνοδο του βιωτικού τους επιπέδου, και έπαιρναν πάντα από την όποια πίτα δυσανάλογα μεγάλο κομμάτι.

Εγώ δεν τους βλέπω άμοιρους ευθυνών. Έκαναν ζημιά στο κοινωνικό σύνολο εν γνώση τους.
ρε παιδιά, δεν δικαιολογώ τους κομματικούς στρατούς, αυτό που λέω είναι ότι η πολιτική ηγεσία είναι που τα επέτρεπε
έκλειναν λες τους διακόπτες με το έτσι θέλω. ωραία. και ποιοι από αυτούς πήγαν φυλακή γι'αυτό; κανένας. τι έκανε η πολιτική ηγεσία γι'αυτό; τίποτα. εγώ μπορούσα κάνω κάτι γι'αυτό; όχι. εσύ μπορούσες να κάνεις κάτι γι'αυτό; όχι. ποιος μπορούσε; η πολιτική ηγεσία. τι έκανε; τίποτα.

ε πώς λοιπόν τα φάγαμε μαζί;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8972
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 12:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:44
Σέλευκας έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:32
οι ψηφοφόροι δεν είχαν από μόνοι τους τη δυνατότητα να φάνε. πχ δεν διορίζονταν από μόνοι τους
αν κάποιος ευθύνεται για όλο αυτό είναι αυτός που είχε τη θέση ισχύος για να παίρνει τις αποφάσεις να το κάνει

πχ αν κάποιος κλέψει μια τράπεζα και μου δώσει μετά λεφτά, χωρίς μάλιστα να ξέρω ότι είναι κλεμμένα, ευθύνομαι κι εγώ για τη κλοπή; άμα μετά τον πιάσουν, θα πει πιάστε και αυτόν γιατί του έδωσα ένα ξεροκόμματο από αυτά που έκλεψα;

ας μη ξεχνάμε ότι οι ψηφοφόροι δεν ήταν σε θέση να γνωρίζουν τα οικονομικά του κράτους, ούτε είχαν την ευθύνη για αυτά
θες να μας πεις οτι ολο το πελατειακό κράτος ήταν οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και ολοι οι πρασινοφρουροί που κυκλοφορούσαν δεν τρώγανε τίποτα;
Το ξέρεις οτι υπήρχαν άτομα χωρίς θέση που πληρωνόταν για τριάντα χρόνια με μεγάλους μισθούς και βγήκαν σύνταξη και δεν ήξερε κανένας που εργάζονται και τι κάνουν; (πουθενά και τίποτα)
ρε συ για όλα αυτά που μου γράφεις δεν ευθύνονται οι ίδιοι με την έννοια ότι δεν είχαν οι ίδιοι τη δύναμη να το κάνουν αυτό
πχ αυτοί που πληρώνονταν χωρίς να πατάνε στην υπηρεσία το έκαναν επειδή τους έδινε η πολιτική ηγεσία τη δυνατότητα να το κάνουν
την ευθύνη την έχει πάντα αυτός που έχει την ισχύ να παίρνει αποφάσεις
και σε ένα καράβι άμα κάνουν μαλακίες οι μούτσοι είναι επειδή ο καπετάνιος το επιτρέπει και αυτός είναι που έχει την τελική ευθύνη. δεν θα πει κανείς ότι βυθίστηκε το καράβι επειδή έκαναν επί χρόνια μαλακίες οι μούτσοι οπότε έχουν την ίδια ευθύνη με τον καπετάνιο
εγώ έχω άλλη άποψη. Θεωρώ ότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι κόμμα για το οποίο θα έλεγες ότι πετάνε ένα ξεροκόμματο στο λαό. Εχει μεγάλη βάση και τα στελέχη είναι υπάλληλοι της βάσης. Ασχετα αν κάποιοι πήγαν να βγουν απο πάνω σαν τον Ακη, οι υπόλοιποι ελέγχονταν απο τη βάση. Η βάση αυτή πήγε στο ΣΥΡΙΖΑ, αυτό είναι αυτονόητο αν δει κανενας την Κρήτη και μόνο. Βέβαια τώρα φαίνεται οτι αυτή η βάση πεθαίνει και έμειναν μονο οι διορισμένοι να παλευουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σέλευκας την 01 Ιουν 2023, 12:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Ιουν 2023, 12:07

Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι το πού ξεκινάς να αποδίδεις ευθύνη σε κάποιον και πού δίνεις συγχωροχαρτι. Πόσα λεφτά πρέπει να κλεψει κάποιος για να το θεωρήσεις πταισμα και από ποια θέση και πάνω κακούργημα; Η πολιτική δεν ήταν καθόλου αποκομμενη από τον λαό. Σήμερα λιγότεροι είναι χωμένοι στα κόμματα, αλλά για την περίοδο που μιλάμε η εικόνα ήταν διαφορετική. Στα πανεπιστήμια, στην τοπική αυτοδιοίκηση, στον συνδικαλισμό, πρακτικά παντου τα κόμματα είχαν απλώσει τα πλοκάμια τους με δικούς τους ανθρώπους που είχαν λιγότερη ή περισσότερη εξουσία. Είχαμε σαν κοινωνία ένα οργανωμένο πρασινομπλε παρακράτος και ο βασικός τσακωμός στα 90s που ήμουν παιδί κ θυμάμαι από τους μεγαλύτερους (υπήρχαν και πασοκοι και νδ στο περιβάλλον) δεν ήταν ποιος είναι καλύτερος αλλά ποιος είναι λιγότερο διεφθαρμένος από τον άλλο.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 12:10

Isildur έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:01
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:59
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:47
Κανενός εχέφρων δεν του περισσεύουν, μη μασάς.
Beria
:smt005:

Και Σαλίβερε, θα συμπλήρωνα. :lol:
:p6:
Δε φτάνει που πιάνεις στο στόμα σου το όνομά Μου επί ματαίω, το κολλάς και στο άσχετο.
Τι σχέση έχω εγώ με τους αλλοφύλους;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    stergiosbik
    Δημοσιεύσεις: 16955
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
    Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

    Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Ιουν 2023, 12:11

    Aμπελοφιλοσοφιες,κοινως παπαριες,απο ανθρωπους που δεν εζησαν το Πασοκ στις δοξες του.
    Ρε μλκς εμεις που τα ζησαμε ξερουμε τι φαγοποτι επεσε και οτι ΟΝΤΩΣ εφαγε ΚΑΙ ο λαος.
    Τουλαχιστον ενα μεγαλο μεριδιο αυτου.

    Άβαταρ μέλους
    EKPLIKTIKOS
    Δημοσιεύσεις: 12884
    Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

    Re: Πέθανε ο Πάγκαλος

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Ιουν 2023, 12:11

    stergiosbik έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 12:11
    Aμπελοφιλοσοφιες,κοινως παπαριες,απο ανθρωπους που δεν εζησαν το Πασοκ στις δοξες του.
    Ρε μλκς εμεις που τα ζησαμε ξερουμε τι φαγοποτι επεσε και οτι ΟΝΤΩΣ εφαγε ΚΑΙ ο λαος.
    Τουλαχιστον ενα μεγαλο μεριδιο αυτου.
    Ποιος έγραψε το αντίθετο; :smt017

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών