Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22632
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2023, 17:05

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:02
Η παρατήρηση όμως του Dwarven είναι σωστή. Υπάρχει η βούληση να αυξηθεί ο στόχος των ποδηλάτων, πατινιών κλπ μέσων. Πάει και δίνει ο άλλος 2-3 χιλιάρικα για ένα καλό ποδήλατο. Ε, δεν το βλέπω λογικό να του στερήσω μια τόσο ωραία διαδρομή και να τον περιορίσω στο Σύνταγμα-Ομόνοια.
Ο νανος το ειπε οτι δεν ειναι σωστό; Τεσπα οκ, δεν εχω γνωμη σε αυτο το πλαισιο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2023, 17:07

enaon έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:05
ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:02
Η παρατήρηση όμως του Dwarven είναι σωστή. Υπάρχει η βούληση να αυξηθεί ο στόχος των ποδηλάτων, πατινιών κλπ μέσων. Πάει και δίνει ο άλλος 2-3 χιλιάρικα για ένα καλό ποδήλατο. Ε, δεν το βλέπω λογικό να του στερήσω μια τόσο ωραία διαδρομή και να τον περιορίσω στο Σύνταγμα-Ομόνοια.
Ο νανος το ειπε οτι δεν ειναι σωστό; Τεσπα οκ, δεν εχω γνωμη σε αυτο το πλαισιο.
Σε αυτό αναφερόμουν
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:51
ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:50
Παιδιά για καλό είναι. Όποιος βρίσκεται λεκανοπέδιο ας πάρει το αυτοκίνητό του να κάνει μια βόλτα από Γλυφάδα μέχρι Σούνιο κάποιο ΣΚ κι ελάτε μετά να το ξανασυζητήσουμε. Μετρήστε πόσες παραβιάσεις σε φανάρι θα δείτε από ποδηλάτες.
Ναι αλλά το θέμα αν πρέπει τους 10 ποδηλάτες που έχουμε να τους κάνουμε 7, ή μήπως να περιμένουμε να γίνουν τουλάχιστον 2000 πριν τους κάνουμε ρεγκιουλέιτ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22632
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2023, 17:10

ναι αυτο εννοω, δεν εχω γνώμη. Εχει πλάκα το ποδήλατο μαλλον, ελευθερία κλπ ασκηση, οκ. Οταν ειναι 10 αυτα. Αν γινουν 2000 χιλ και ειναι το ένα πισω απο το αλλο ακριβως με πινακίδες και ασφαλεια και ντυμενοι ολοι ραμπο, δεν με αφορά καθόλου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Ιουν 2023, 17:11

Μου προξενεί τεράστια απορία το πώς κάποιοι ποδηλάτες γουστάρουν να πηγαίνουν σε κωλόδρομους τίγκα στην κίνηση, ελισσόμενοι ανάμεσα σε αυτοκίνητα και μηχανάκια. Άλλο να πεις ότι κάποιος δεν έχει λεφτά ούτε για λεωφορείο και δεν έχει άλλο τρόπο να πάει στη δουλειά του. Αλλά να το κάνεις αυτό επειδή έτσι γουστάρεις, αναπνέοντας εξατμίσεις, ακούγοντας μαρσαρίσματα και διακινδυνεύοντας τη σωματική σου ακεραιότητα... τί να πω, άβυσσος η ψυχή του ποδηλάτη. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όσους τρέχουν πάνω σε λεωφόρους, πχ στην Μαραθώνος ή στην Κηφισίας (αλλά σε μικρότερο βαθμό, επειδή αυτοί μπορούν να τρέχουν τουλάχιστον πάνω στο πεζοδρόμιο - όπου υπάρχει). Άσχετα δηλαδή από νόμους και κανονισμούς, πώς κάποιος επιλέγει πχ την Κηφισίας για να κάνει ποδήλατο και δεν πάει τουλάχιστον από κάποια παράλληλα δρομάκια;

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 01 Ιουν 2023, 17:13

georgebi έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:14
:smt038:smt038:smt038


Εικόνα
https://www.carandmotor.gr/nea/ti-allazei-sta-podilata

Οι ποδηλάτες μπορεί σύντομα να υποχρεωθούν να ακολουθήσουν νέους κανόνες οδικής συμπεριφοράς και κυρίως, να επανέλθουν οι υποχρεωτικές πινακίδες κυκλοφορίας.

Σύμφωνα μάλιστα με άρθρο της Daily Mail, σύντομα θα έρθουν νέες αλλαγές στο Κ.Ο.Κ. της Μ.Βρετανιας, που θα προβλέπουν ξεκάθαρα πρόστιμα και πόντους ποινής στους ποδηλάτες που δεν σέβονται τα όρια ταχύτητας ή υποπίπτουν σε μια σειρά από άλλες παραβάσεις, όπως είναι αυτή του κόκκινου φαναριού.

Και για να το καταφέρει αυτό, η κυβέρνηση θα επαναφέρει το μέτρο της υποχρεωτικής χρήσης πινακίδας κυκλοφορίας για τα ποδήλατα, ενώ θα πρέπει όλοι οι ποδηλάτες να πληρώνουν και ασφάλεια, στην περίπτωση που για παράδειγμα υπάρξει τραυματισμός με πεζό.

Με τον τρόπο αυτό θα κλείσει μια «τρύπα» στο νομικό σύστημα της Μεγάλης Βρετανίας, αφού με βάση τη σημερινή νομοθεσία, εάν ένας πεζός χάσει τη ζωή του σε ατύχημα με ποδήλατο, τότε η ποινή φυλάκισης για τον ποδηλάτη εφόσον φταίει είναι μόνο 2 χρόνια.

Επιπλέον αυτού, στόχος των αρχών της Μεγάλης Βρετανίας είναι να συνετίσουν και τους ποδηλάτες εκείνους που πιστεύουν ότι είναι απρόσβλητοι από το νόμο και περνούν με κόκκινο τα φανάρια, κινούνται σε δρόμους που δεν επιτρέπεται ή αναπτύσσουν μεγαλύτερη ταχύτητα από το κανονικό.


Εικόνα
Μπράβο γαμω τα ξύλα μου!!! Και τα μπουλόνια μέσα!! Επόμενος στόχος: Τα σκούτερ

:+1::goodpost::bravo:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22632
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2023, 17:16

στην γερμανια ειναι οπως λεει ο στ. Μεχρι τα 8 μονο στο πεζοδρόμιο, απο τα 10 και πανω ολοι νουμερο και ασφαλεια και μονο στον δρόμο, οχι πεζοδρόμια.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 01 Ιουν 2023, 17:28

Αλιόσα έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:22
Μονο καμένοι στον εγκέφαλο αποφασιζουν τέτοια πράματα. :fp:

ασφαλεια για το ποδηλατο; πινακιδα; μπας και θα πληρώνουν και τέλη κυκλοφορίας;
Και κάρτα καυσαερίων και κτεο
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22632
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2023, 17:32

Unique έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:13
Μπράβο γαμω τα ξύλα μου!!! Και τα μπουλόνια μέσα!! Επόμενος στόχος: Τα σκούτερ

:+1::goodpost::bravo:
στην αγγλια; Τα εχουν πετσοκόψει, και καλα θα κανανε 2 χρονια δοκιμαστική εφαρμογη σε καποιες περιοχές οποτε οι αλλοι περιμενουν, πανε στα 6 τωρα νομιζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 01 Ιουν 2023, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 01 Ιουν 2023, 17:32

Το ποδήλατο είναι extreme sport στην Αγγλία συνέχεια σκοτώνονται ποδηλάτες από μαλακές οδηγούς αλλά για κάποιο λόγο επιμένουν. Κυριολεκτικά χθες πέρασε ένας μαλακας με κόκκινο και με 100 χλμ σε δρόμο με όριο 50 (30 μίλια την ωρα) και σκότωσε έναν ποδηλάτη δίπλα στο σπιτι μου και είχε κλείσει η αστυνομια όλο τονδρομο, ς7χε βάλει μ7α μπλε σκηνή γύρω απ8 το θυμα και εψαχνε καταγραφές βίντεο από το συμβάν. Κατά τα λοιπά το πρόβλημα εινάι μην τρακαρει ο ποδηλάτης με .πεζό και όχι οι γκαζοφονοαδες καγκουρες που σκοτώνουν και πεζούς και ποδηλάτες.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2023, 17:36

enaon έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:10
ναι αυτο εννοω, δεν εχω γνώμη. Εχει πλάκα το ποδήλατο μαλλον, ελευθερία κλπ ασκηση, οκ. Οταν ειναι 10 αυτα. Αν γινουν 2000 χιλ και ειναι το ένα πισω απο το αλλο ακριβως με πινακίδες και ασφαλεια και ντυμενοι ολοι ραμπο, δεν με αφορά καθόλου.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω. Αλλά από άλλες συζητήσεις που έχουμε κάνει θεωρώ ότι δεν είσαι ο τυπικός οδηγός. Μάλλον είσαι αρκετά πιο προσεκτικός του μέσου όρου και ο νόμος πρέπει να προνοεί και για τους κακούς/απρόσεκτους οδηγούς.

Νομίζω ότι η λύση μπορεί να είναι κάπου στη μέση. Σε αυτή τη φάση το να πληρώνει κάποιος ασφάλεια θα λειτουργήσει ανασχετικά ενώ η αύξηση του στόλου είναι επιθυμητή. Ας την αφήσουν έξω, ας δώσουν λοιπόν δωρεάν πινακίδες, αλλά ας βεβαιωθούν ότι τα νέα παιδιά γνωρίζουν τον ΚΟΚ. Οι μεγαλύτεροι ούτως ή άλλως είναι πολύ πιθανό να έχουν περάσει εξετάσεις επειδή έχουν και άλλο όχημα. Να υπάρχει δηλαδή μία μίνιμουμ αίσθηση ότι εδώ που βρίσκομαι μοιράζομαι το δρόμο με άλλους και δεν κάνω ό,τι γουστάρω. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κακό.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2023, 17:38

Lord Brum έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:32
Το ποδήλατο είναι extreme sport στην Αγγλία συνέχεια σκοτώνονται ποδηλάτες από μαλακές οδηγούς αλλά για κάποιο λόγο επιμένουν.
Έχει αλλάξει τόσο η κατάσταση; Ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Ιουν 2023, 17:42

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:36
enaon έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:10
ναι αυτο εννοω, δεν εχω γνώμη. Εχει πλάκα το ποδήλατο μαλλον, ελευθερία κλπ ασκηση, οκ. Οταν ειναι 10 αυτα. Αν γινουν 2000 χιλ και ειναι το ένα πισω απο το αλλο ακριβως με πινακίδες και ασφαλεια και ντυμενοι ολοι ραμπο, δεν με αφορά καθόλου.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω. Αλλά από άλλες συζητήσεις που έχουμε κάνει θεωρώ ότι δεν είσαι ο τυπικός οδηγός. Μάλλον είσαι αρκετά πιο προσεκτικός του μέσου όρου και ο νόμος πρέπει να προνοεί και για τους κακούς/απρόσεκτους οδηγούς.

Νομίζω ότι η λύση μπορεί να είναι κάπου στη μέση. Σε αυτή τη φάση το να πληρώνει κάποιος ασφάλεια θα λειτουργήσει ανασχετικά ενώ η αύξηση του στόλου είναι επιθυμητή. Ας την αφήσουν έξω, ας δώσουν λοιπόν δωρεάν πινακίδες, αλλά ας βεβαιωθούν ότι τα νέα παιδιά γνωρίζουν τον ΚΟΚ. Οι μεγαλύτεροι ούτως ή άλλως είναι πολύ πιθανό να έχουν περάσει εξετάσεις επειδή έχουν και άλλο όχημα. Να υπάρχει δηλαδή μία μίνιμουμ αίσθηση ότι εδώ που βρίσκομαι μοιράζομαι το δρόμο με άλλους και δεν κάνω ό,τι γουστάρω. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κακό.


.

Καλό θα ήταν να φοράνε και μπλουζάκια που να γράφουν στην πλάτη : ΜΑΛΑΚΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ .....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5195
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 01 Ιουν 2023, 17:44

Υπάρχει κάποια πηγή για αυτά που λέει το άρθρο; Έψαξα στα πεταχτά και δεν βρήκα κάτι.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιουν 2023, 17:46

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:42
Καλό θα ήταν να φοράνε και μπλουζάκια που να γράφουν στην πλάτη : ΜΑΛΑΚΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ .....
Μην το γελάς. Τη μία φορά που κόντευα να συγκρουστώ με ηλεκτρικό πατίνι, ο πιτσιρικάς ήταν ντυμένος σαν νίντζα. Μαύρος από την κορυφή μέχρι τα νύχια και καθώς είχε σκοτεινιάσει δεν φαινόταν τίποτα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22632
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αλλάζουν όλα στα ποδήλατα: Έρχονται υποχρεωτική ασφάλιση και πινακίδες κυκλοφορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2023, 17:47

ST48410 έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:36
Να υπάρχει δηλαδή μία μίνιμουμ αίσθηση ότι εδώ που βρίσκομαι μοιράζομαι το δρόμο με άλλους και δεν κάνω ό,τι γουστάρω. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κακό.
ο κυριότερος λογος που δεν δεν μου αρέσουν οι συζητήσεις για ασφαλεια σε ποδήλατα κλπ, ειναι οτι απο οσους ξερω, την θελουν πιο εντονα οι ταλιμπαν απο τα λιντλ. Θελουν να συνεχίσουν να κανουν τα μυγακια αναμεσα στα αμαξια αλλα να μην νιώθουν μαλακες ή εστω να μην μπορουν να τους λενε οι αλλοι, καπως ετσι το καταλαβαινω. Ειμαι της γνωμης οτι για την ώρα και με την υποδομή που υπαρχει, καλυτερα να μην υπαρχει η αισθηση οτι μοιραζομαστε τον δρόμο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών