To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Ιουν 2023, 13:22

Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 10:42
Σιγά την είδηση. Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε 7 λογαριασμούς στην Ελλάδα. Από αυτούς, ο ένας έχει €50.000, άλλος ένας €2.400 και οι υπόλοιποι κάτω από €1.000. Αρα κι'εγώ έχω 5/7 λογαριασμούς δηλαδή 71,4% με λιγότερο από €1.000. Μάλιστα, έχω ανοίξει και δύο λογαριασμούς στα παιδιά όπου το υπόλοιπο πάντοτε κρατιέται κάτω από €500. Αρα, στην οικογένειά μου 7 στους 9 λογαριασμούς έχουν κάτω από €1.000. Αυτό είναι 77,8% δηλαδή χειρότερα απ'ότι ο γενικός πληθυσμός. Με έφαγε η φτώχεια.
Λοιπόν, για να γλυτώσουμε λίγο θόρυβο, σε κάνω παράθεση παραθέτω με τη σειρά μου την αρχική πηγή των αριθμών που δίνονται

https://www.teke.gr/pages/ABOUT/files/A ... 022_GR.pdf

Αυτό το περί 72,5% προέρχεται από το διάγραμμα Διάγραμμα 6: Κατανομή Καταθετών - Καταθέσεων βάσει συγκεκριμένων κλιμακίων καταθέσεων την 31.12.2022, σελίδα 34.
Έχει την επιμέρους λεζάντα "Κατανομή Καταθετών ανά Πιστωτικό Ιδρυμα"

Άρα, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, αν έχεις δύο λογαριασμούς από 501 ευρώ στην ίδια τράπεζα τότε οι λογαριασμοί αθροίζονται διότι είσαι ένας ο καταθέτης. Αν τα έχεις σε διαφορετικές τράπεζες δεν αθροίζονται.

Τώρα τί γίνεται και με ποιο αλγόριθμο υπολογίζουν τους κοινούς καταθέτες σε λογαριασμούς, δε γνωρίζω και δε θα ασχοληθώ κιόλας. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι η σύγκριση με παλαιότερα έτη, θεωρώντας ότι ο αλγόριθμος υπολογισμού μένει ίδιος, και όχι απλά η χρήση ενός αριθμού για τα κλικς...

Για το 2020 έχουμε αυτά:
https://www.teke.gr/pages/ABOUT/files/A ... 020_GR.pdf
Σελίδα 33, με λίγο διαφορετική λεζάντα που όμως φαίνεται να αφορά τους ίδιους υπολογισμούς.

Γενικά, η δημιουργική ασάφεια πάει και έρχεται...

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Ιουν 2023, 13:49

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:41
Δημοκράτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:23
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:33
Ας ψηφίσουν βαρουφακη τότε, τι φοβούνται; :102:
το βασικό πρόβλημα των αριστερών είναι ότι νομίζετε πως το να κλείσει μια τράεπζα θα επηρεάσει. μόνο όσους έχουν λεφτά εκεί. Φάγατε στην μάπα κλειστές τραέπζες επί 6.5 χρόνια και την χώρα χωρίς τραπεζικό σύστημα πρακτικά για μια 10ετία, είδατε την ανεργία να πηγάινει στο 27% και ακόμα δεν θέλετε να καταλάβετε τον βασικό ρόλο του δανεισμού στην οικονομία
αυτά ήταν νεοφιλελεύθερες καταστροφικές πολιτικές που ψηφίσατε εσείς και διέλυσαν Ελλάδα και Κύπρο , μην μπλέκεις τον βαρουφακη.
Όχι ρε τι να τον μπλέξω, στην τελική εγώ ήμουν που καθόμουν στην ουρά να βγάλω λίγα ευρώ; εγώ απλώς έστειλα βιογραφικό στην Γερμανία και έγραψα στα @@ μου και τον βαρουφακη και όσους τον ψηφισατε

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιουν 2023, 13:59

Μιλάμε για πολύ μικρά ποσά, ακόμα κι αν κάποιος τα κρύβει όπως λέτε, σίγουρα έχει και στην Ελλάδα μερικές δεκάδες χιλιάδες για ευκολία.

Πράγματι βέβαια ισχύει ότι η ανισότητα στον πλούτο δεν σημαίνει και ανισότητα στα εισοδήματα. Η Ελλάδα στα εισοδήματα δεν έχει τόσο μεγάλες ανισότητες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22810
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιουν 2023, 20:33

Δημοκράτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 13:49
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:41
Δημοκράτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:23


το βασικό πρόβλημα των αριστερών είναι ότι νομίζετε πως το να κλείσει μια τράεπζα θα επηρεάσει. μόνο όσους έχουν λεφτά εκεί. Φάγατε στην μάπα κλειστές τραέπζες επί 6.5 χρόνια και την χώρα χωρίς τραπεζικό σύστημα πρακτικά για μια 10ετία, είδατε την ανεργία να πηγάινει στο 27% και ακόμα δεν θέλετε να καταλάβετε τον βασικό ρόλο του δανεισμού στην οικονομία
αυτά ήταν νεοφιλελεύθερες καταστροφικές πολιτικές που ψηφίσατε εσείς και διέλυσαν Ελλάδα και Κύπρο , μην μπλέκεις τον βαρουφακη.
Όχι ρε τι να τον μπλέξω, στην τελική εγώ ήμουν που καθόμουν στην ουρά να βγάλω λίγα ευρώ; εγώ απλώς έστειλα βιογραφικό στην Γερμανία και έγραψα στα @@ μου και τον βαρουφακη και όσους τον ψηφισατε
καλά, κι αφού κοινωνική αντίδραση δεν υπάρχει, όπως και σας ψηφίζουν με 20% διαφορά, κάντε ότι θέλετε. το Κέα μην κοπεί, και εγώ την βγάζω. τώρα αν θέλει κάνεις μέσω εργασίας να κάνει και οικογένεια, πρόβλημα του. ας εξεγέρθει, να του δείξουμε αλληλεγγύη. αλλιώς ας τον φάει.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Ιουν 2023, 20:50

Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:10
kongrosian έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:29
Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 10:42
Σιγά την είδηση. Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε 7 λογαριασμούς στην Ελλάδα. Από αυτούς, ο ένας έχει €50.000, άλλος ένας €2.400 και οι υπόλοιποι κάτω από €1.000. Αρα κι'εγώ έχω 5/7 λογαριασμούς δηλαδή 71,4% με λιγότερο από €1.000. Μάλιστα, έχω ανοίξει και δύο λογαριασμούς στα παιδιά όπου το υπόλοιπο πάντοτε κρατιέται κάτω από €500. Αρα, στην οικογένειά μου 7 στους 9 λογαριασμούς έχουν κάτω από €1.000. Αυτό είναι 77,8% δηλαδή χειρότερα απ'ότι ο γενικός πληθυσμός. Με έφαγε η φτώχεια.
δεν υπολογίζουμε κάθε ένα λογαριασμό, αλλά συνολικά τι έχει ο καθένας.
Τους λογαριασμούς υπολογίζουν. Πώς είναι δυνατόν να υπολογίουν τις καταθέσεις κάθε φυσικό πρόσωπο; Ανταλλάσσουν στοιχεία οι τράπεζες; Τους κοινούς λογαριασμούς τι τους κάνουν;
πάντως η εφορία ξέρει ακριβώς τι τόκους πήραμε από κάθε τράπεζα μέχρι τελευταίο σεντ. Άρα υπάρχουν τα στοιχεία για τις συνολικές καταθέσεις του καθενός.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 02 Ιουν 2023, 21:05

mao mao έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:50
Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:10
kongrosian έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:29
δεν υπολογίζουμε κάθε ένα λογαριασμό, αλλά συνολικά τι έχει ο καθένας.
Τους λογαριασμούς υπολογίζουν. Πώς είναι δυνατόν να υπολογίουν τις καταθέσεις κάθε φυσικό πρόσωπο; Ανταλλάσσουν στοιχεία οι τράπεζες; Τους κοινούς λογαριασμούς τι τους κάνουν;
πάντως η εφορία ξέρει ακριβώς τι τόκους πήραμε από κάθε τράπεζα μέχρι τελευταίο σεντ. Άρα υπάρχουν τα στοιχεία για τις συνολικές καταθέσεις του καθενός.
Υπάρχουν στην εφορία. Δεν επιτρέπεται όμως να κοινοποιηθούν σε τρίτους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιουν 2023, 21:21

Ο τρόπος να καταλάβουμε αν πρόκειται για καταθέτες ή λογαριασμούς θα ήταν να υπήρχε στο pdf αριθμός καταθετών αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Αν π.χ. οι καταθέτες ήταν 25000000 τότε προφανώς μιλάμε για λογαριασμούς.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Ιουν 2023, 21:22

Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 21:05
mao mao έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:50
Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:10
Τους λογαριασμούς υπολογίζουν. Πώς είναι δυνατόν να υπολογίουν τις καταθέσεις κάθε φυσικό πρόσωπο; Ανταλλάσσουν στοιχεία οι τράπεζες; Τους κοινούς λογαριασμούς τι τους κάνουν;
πάντως η εφορία ξέρει ακριβώς τι τόκους πήραμε από κάθε τράπεζα μέχρι τελευταίο σεντ. Άρα υπάρχουν τα στοιχεία για τις συνολικές καταθέσεις του καθενός.
Υπάρχουν στην εφορία. Δεν επιτρέπεται όμως να κοινοποιηθούν σε τρίτους.
Τα στοιχεία τα δημοσιοποίησε η τράπεζα της Ελλάδος
Τι σχέση έχει η εφορία;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: To χρήμα στα χέρια των λίγων – Το 72,5% των καταθετών έχει λιγότερα από 1000 ευρώ στην τράπεζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Ιουν 2023, 00:16

Νετο Γκουερινο έγραψε:
02 Ιουν 2023, 21:22
Leporello έγραψε:
02 Ιουν 2023, 21:05
mao mao έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:50
πάντως η εφορία ξέρει ακριβώς τι τόκους πήραμε από κάθε τράπεζα μέχρι τελευταίο σεντ. Άρα υπάρχουν τα στοιχεία για τις συνολικές καταθέσεις του καθενός.
Υπάρχουν στην εφορία. Δεν επιτρέπεται όμως να κοινοποιηθούν σε τρίτους.
Τα στοιχεία τα δημοσιοποίησε η τράπεζα της Ελλάδος
Τι σχέση έχει η εφορία;
Την εφορία την αναφέραμε επειδή η εφορία έχει όντως συγκεντρωτικά στοιχεία ανά ΑΦΜ. Τα στοιχεία όμως δεν τα κοινοποίησε η Τράπεζα τής Ελλάδος, αλλά το ΤΕΚΕ (Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων & Επενδύσεων) το οποίο είναι ΝΠΙΔ, άρα δεν δικαιούται να κατέχει προσωπικά δεδομένα. Αλλωστε, οι εγγυήσεις καταθέσεων που παρέχονται υπολογίζονται στην βάση λογαριασμών και όχι καταθετών.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών