Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Ιουν 2023, 11:49

πάντως ό,τι και να λένε ψεκ κ αντιψεκ εγώ αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι πως η όλη υπόθεση της πανδημίας δεν ήταν τόσο αθώα
δε ξέρω πώς προέκυψε (αν ήταν κάτι φυσικό ή τεχνητό) αλλά θεωρώ ότι είναι οφθαλμοφανές ότι έγινε αντικείμενο οικονομικής και πολιτικής εκμετάλλευσης
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 08 Ιουν 2023, 12:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:35
Green Dragon έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:41

Είπα μερική δικαίωση, όχι δικαίωση. Ούτε έλεγαν όλοι ακριβώς τα ίδια πράγματα, πέρα από τα μαγνητικά εμβόλια είχαμε και κανονική κριτική που και αυτή όμως βαφτιζόταν ψεκ από τους βλαμμένους Νο 2 που νόμιζαν ότι ήταν γνωστικοί.
Είναι πλήρης δικαιωση των ψεκ αν αφησεις στην ακρη τις λεπτομέρειες. Τα επιχειρηματα των ψεκ ήταν

1. Το εμβόλιο είναι άχρηστο στην καλύτερη περίπτωση για τον γενικο πληθυσμο*, ίσως κ επικίνδυνο στη χειρότερη.

*Δε θα με εξεπληττε αν ακόμη και ο ίδιος ο Αρίστος δεν ήταν αντίθετος στο να χορηγηθούν στους ευπαθείς. Δεν ξέρω, εδώ είναι, ας γράψει.

2. Τα μέτρα ήταν ένα πολλοίς αντιδημοκρατικα, απολυταρχικα, φασιστικα, και κατέστρεψαν ζωές
:+1:
Αυτά έχει ο άρρωστος καπιταλισμός. Σκουληκοειδητιδα θα έχει που έλεγε και ο γκιωνακης στην ταινία κίτρινα γάντια. :a108:
Με δύο λέξεις "πούλα τώρα" χαρακτηρίζεται. Σικ. Άκου πούλα τώρα.

3. Υπήρξε και ένας ανφεαρ πόλεμος κατά γιατρών που έλεγαν αλήθειες.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Ιουν 2023, 12:25

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:49
πάντως ό,τι και να λένε ψεκ κ αντιψεκ εγώ αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι πως η όλη υπόθεση της πανδημίας δεν ήταν τόσο αθώα
δε ξέρω πώς προέκυψε (αν ήταν κάτι φυσικό ή τεχνητό) αλλά θεωρώ ότι είναι οφθαλμοφανές ότι έγινε αντικείμενο οικονομικής και πολιτικής εκμετάλλευσης
Το μόνο σίγουρο αυτό είναι, αγαπητέ. Νομίζω τα είπες όλα σε δυο γραμμές.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3058
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 08 Ιουν 2023, 13:08

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:49
πάντως ό,τι και να λένε ψεκ κ αντιψεκ εγώ αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι πως η όλη υπόθεση της πανδημίας δεν ήταν τόσο αθώα
δε ξέρω πώς προέκυψε (αν ήταν κάτι φυσικό ή τεχνητό) αλλά θεωρώ ότι είναι οφθαλμοφανές ότι έγινε αντικείμενο οικονομικής και πολιτικής εκμετάλλευσης
Ακόμα χειρότερα ίσως. Έφτασε σε προχωρημένα επίπεδα μαζικής χειραγώγησης κοινωνικής συμπεριφοράς. Και έχτισε και όλη την νομική και ψυχολογική υποδομή για το όποιο επόμενο στάδιο τυχόν προκύψει.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11448
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 08 Ιουν 2023, 13:10

Μόνο ως τρολάρισμα μπορώ να εκλάβω αυτό το τόπικ.

Περάστε μία βόλτα από το Ανθολόγιο να θυμηθείτε τι ακριβώς έλεγαν οι ψεκ κατά τους πρώτους 18 μήνες της πανδημίας.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3058
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 08 Ιουν 2023, 13:35

Isildur έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:46

Φίλε, ξες ποιος φταίει γι' αυτό; Κατ' εμέ, πάντοτε. Οι διάφοροι συνωμοσιολόγοι, ψεκασμένοι μυγοχάφτες που με τις υπερβολές, τις τσιρίδες και τις ψεκιές τους τελικά κάνανε μεγάλο κακό ακόμα και στις λίγες λογικές φωνές που με πραγματικά επιστημονικό λόγο προσπάθησαν να πούνε κάτι σοβαρό κατά των εμβολίων από την αρχή.

Όταν εγώ, ο μέσος άσχετος πολίτης που δεν έχω γνώσεις επιδημιολογίας, λοιμωξιολογίας, πνευμονολογίας και λοιπών -λογιών βλέπω δυο διαφορετικές απόψεις για ένα τέτοιο θέμα, αλλά στο ένα τάσι της ζυγαριάς είναι ένας σκασμός επιστήμονες (ερευνητές ή μη, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) που λένε "κάντε το" και στο άλλο έναν συρφετό που αποτελείται από ψεκασμένους που πιστεύουν στα τσιπάκια και τα μαγνητάκια, θρησκόληπτους που δεν θέλουν το μπόλι του Σατανά, αντισυστημικούς που είναι μόνιμα αρνητικοί στα πάντα (που ακόμα κι αν δούν να βρέχει λεφτά ξαφνικά, αν μάθουν ότι τα ρίχνει κάποια κυβέρνηση θα πάρουν ομπρέλα), λιγόψυχους που ξεκινήσανε με το "άντε να βγούνε τα εμβόλια να ησυχάσουμε" (έχοντας σταυρωμένα τα δάχτυλα πίσω από την πλάτη βέβαια), συνέχισαν με το "καλά μωρέ... ας το κάνουν πρώτα κάποιοι άλλοι και βλέπουμε" και κατέληξαν στο "είδατε; πέθανε ένας στη Δανία κι ένας στη Ζουαζιλάνδη, εγώ το ήξερα από την αρχή, κάτσε τώρα να ψάξω ό,τι έρευνα (ή "έρευνα") κατά των εμβολίων κυκλοφορεί να σας δείξω εγώ", ανθρώπους που λειτουργούν καθαρά με πολιτικά κριτήρια και αντιτίθενται σ' αυτό που προτείνει η κυβέρνησή τους (πχ Τραμπικοί όταν έγιναν αντιπολίτευση) ή ακολουθούν αυτά που λέει ο Σουπρίμ Λίντερ τους (πχ Τραμπικοί όταν κυβερνούσαν), διάφορους "εξυπνάκηδες ξερόλες" που νομίζουν ότι επειδή διάβασαν (και που νομίζουν ότι έχουν την κατάρτιση να τις κατανοήσουν κυρίως) δυο-τρεις έρευνες πήραν θέση, αλλά φυσικά και κάποιους σοβαρούς επιστήμονες ανάμεσά τους οι οποίοι όμως είναι μια ισχνότατη μειοψηφία (μειοψηφία ως προς το σύνολο των αρνητών-σκεπτικιστών-πολέμιων των εμβολίων εννοώ), τότε ποια πλευρά θα ήταν λογικότερο να ακολουθήσω;

Και θες να σου πω και μια προσωπική μου εκτίμηση, κρίνοντας από αρκετούς γνωστούς μου αντιεμβολιαστές και από τον τρόπο που σκέφτονται εν γένει; Αν τα εμβόλια καθυστερούσαν να βγουν 1-2 χρόνια επειδή έπρεπε να γίνουν πιο ενδελεχείς έρευνες και δοκιμές (όπως και όντως θα έπρεπε, αν δεν υπήρχε πίεση χρόνου φαντάζομαι), θα ήταν οι ίδιοι που θα βγαίνανε και θα ουρλιάζανε ότι τα καθυστερούν επίτηδες κι ότι ενώ έχουν την τεχνολογία δεν την εφαρμόζουν και διάφορα τέτοια. Άποψή μου βέβαια, αλλά το πιστεύω πολύ σοβαρά αυτό.
Βρε αγορίνα μου καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά έτυχε? Δεν αποδείχθηκε περίτρανα ότι ήταν οργανωμένη επιλογή ο αποκλεισμός (μέχρι και με ξήλωμα και ποινικές κυρώσεις) οποιουδήποτε σοβαρού επιστήμονα είχε αντίθετη άποψη από όλα τα μαζικά μέσα επικοινωνίας? Ήταν τυχαίο το ότι αφέθηκαν μόνο γνήσια ψεκασμένες απόψεις από όλους αυτούς που ανέφερες παραπάνω? Δεν βγήκαν εξ αρχής μέχρι και νομπελίστες όπως ο μοντανιέ, αυθεντίες όπως ο μαλόουν, ο μακάλοχ, ο ιωαννίδης και πληθώρα αλλων επιστημόνων που βαρούσαν τις καμπάνες όσο πιο δυνατά μπορούσαν και υπέστησαν τρελούς διωγμούς? Το ότι επέλεξες να εμπιστευτείς τις παγώνες και τους βασιλακόπουλους και τους τσιόδρες και να μην ψαχτείς ειδικά εσύ που έχεις δείξει δείγματα του πόσο αποτελεσματικός είσαι όταν ψάχνεσαι δεν είναι και η δυνατότερη δικαιολογία. Ήταν η πρώτη φορά που το σύστημα επέλεξε να σπρώξει ένα εντελώς πειραγμένο αφήγημα και ήσουν απονήρευτος? Δεν μπήκαν ψύλλοι στ αυτιά σου όταν πχ ο τσιόδρας στην αρχή, πολύ πριν τα εμβόλια, έλεγε ότι μάσκες δεν κάνουν τίποτα, μετά έβαλε τους μαθητές να ράβουν υφασμάτινες, μετά απαιτούσε κανονικές ιατρικές και τελικά επέβαλαν FFP2? Δεν ήξεραν το μέγεθος του ιού και νόμιζαν ότι τον πιάνουν οι υφασμάτινες? Παπάρια. Από την αρχή είχαν δημοσιευθεί η πληροφορίες για το τί μέγεθος έχει ο ιος και ποιες μάσκες μπορούν να το πιάσουν. Οι κινέζοι είχαν μαζέψει όλες τις FFP2 του πλανήτη πριν φτάσει καν ο ιος στην ευρώπη. Μας δούλευαν κανονικά μπροστά στη μούρη μας.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι δεν υπήρχαν πολλά καμπανάκια. Νομίζω ότι απλά η επιλογή για ευθυγράμμιση και υποταγή ήταν αποτέλεσμα τεράστιας κοινωνικής πίεσης η οποία ήταν τόσο μεγάλη που συνέθλιψε τους όποιους προβληματισμούς και αμφιβολίες είχε κάθε λογικός άνθρωπος. Το καταλαβαίνω. Εδώ ακόμα και τώρα βλέπουμε πόσο χλευαστικά, επιθετικά και απαξιωτικά συνεχίζουν και συμπεριφέρονται κάποιοι. Που και να ήσουν στην απέναντι μεριά να δεις σε τί βαθμό έφτασε όλη αυτή η πίεση όταν τα ίδια λυσσασμένα βρωμόσκυλα καλούσαν σε λιντσάρισμα και συνοδεύονταν από πίσω και από ολόκληρο μανιασμένο όχλο με πυρσούς και φλεγόμενους σταυρούς.

Εν κατακλείδι, το σημαντικό για εμένα είναι τί μαθήματα πήρε ο καθένας για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να εμπιστευτεί την ίδια του τη ζωή και των παιδιών του σε ένα πειραγμένο νταβατζιλίκι που θα σπρώξει το σύστημα ελέγχου της πληροφορίας.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Ιουν 2023, 13:45

student έγραψε:
08 Ιουν 2023, 13:35
Isildur έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:46

Φίλε, ξες ποιος φταίει γι' αυτό; Κατ' εμέ, πάντοτε. Οι διάφοροι συνωμοσιολόγοι, ψεκασμένοι μυγοχάφτες που με τις υπερβολές, τις τσιρίδες και τις ψεκιές τους τελικά κάνανε μεγάλο κακό ακόμα και στις λίγες λογικές φωνές που με πραγματικά επιστημονικό λόγο προσπάθησαν να πούνε κάτι σοβαρό κατά των εμβολίων από την αρχή.

Όταν εγώ, ο μέσος άσχετος πολίτης που δεν έχω γνώσεις επιδημιολογίας, λοιμωξιολογίας, πνευμονολογίας και λοιπών -λογιών βλέπω δυο διαφορετικές απόψεις για ένα τέτοιο θέμα, αλλά στο ένα τάσι της ζυγαριάς είναι ένας σκασμός επιστήμονες (ερευνητές ή μη, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) που λένε "κάντε το" και στο άλλο έναν συρφετό που αποτελείται από ψεκασμένους που πιστεύουν στα τσιπάκια και τα μαγνητάκια, θρησκόληπτους που δεν θέλουν το μπόλι του Σατανά, αντισυστημικούς που είναι μόνιμα αρνητικοί στα πάντα (που ακόμα κι αν δούν να βρέχει λεφτά ξαφνικά, αν μάθουν ότι τα ρίχνει κάποια κυβέρνηση θα πάρουν ομπρέλα), λιγόψυχους που ξεκινήσανε με το "άντε να βγούνε τα εμβόλια να ησυχάσουμε" (έχοντας σταυρωμένα τα δάχτυλα πίσω από την πλάτη βέβαια), συνέχισαν με το "καλά μωρέ... ας το κάνουν πρώτα κάποιοι άλλοι και βλέπουμε" και κατέληξαν στο "είδατε; πέθανε ένας στη Δανία κι ένας στη Ζουαζιλάνδη, εγώ το ήξερα από την αρχή, κάτσε τώρα να ψάξω ό,τι έρευνα (ή "έρευνα") κατά των εμβολίων κυκλοφορεί να σας δείξω εγώ", ανθρώπους που λειτουργούν καθαρά με πολιτικά κριτήρια και αντιτίθενται σ' αυτό που προτείνει η κυβέρνησή τους (πχ Τραμπικοί όταν έγιναν αντιπολίτευση) ή ακολουθούν αυτά που λέει ο Σουπρίμ Λίντερ τους (πχ Τραμπικοί όταν κυβερνούσαν), διάφορους "εξυπνάκηδες ξερόλες" που νομίζουν ότι επειδή διάβασαν (και που νομίζουν ότι έχουν την κατάρτιση να τις κατανοήσουν κυρίως) δυο-τρεις έρευνες πήραν θέση, αλλά φυσικά και κάποιους σοβαρούς επιστήμονες ανάμεσά τους οι οποίοι όμως είναι μια ισχνότατη μειοψηφία (μειοψηφία ως προς το σύνολο των αρνητών-σκεπτικιστών-πολέμιων των εμβολίων εννοώ), τότε ποια πλευρά θα ήταν λογικότερο να ακολουθήσω;

Και θες να σου πω και μια προσωπική μου εκτίμηση, κρίνοντας από αρκετούς γνωστούς μου αντιεμβολιαστές και από τον τρόπο που σκέφτονται εν γένει; Αν τα εμβόλια καθυστερούσαν να βγουν 1-2 χρόνια επειδή έπρεπε να γίνουν πιο ενδελεχείς έρευνες και δοκιμές (όπως και όντως θα έπρεπε, αν δεν υπήρχε πίεση χρόνου φαντάζομαι), θα ήταν οι ίδιοι που θα βγαίνανε και θα ουρλιάζανε ότι τα καθυστερούν επίτηδες κι ότι ενώ έχουν την τεχνολογία δεν την εφαρμόζουν και διάφορα τέτοια. Άποψή μου βέβαια, αλλά το πιστεύω πολύ σοβαρά αυτό.
Βρε αγορίνα μου καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά έτυχε? Δεν αποδείχθηκε περίτρανα ότι ήταν οργανωμένη επιλογή ο αποκλεισμός (μέχρι και με ξήλωμα και ποινικές κυρώσεις) οποιουδήποτε σοβαρού επιστήμονα είχε αντίθετη άποψη από όλα τα μαζικά μέσα επικοινωνίας? Ήταν τυχαίο το ότι αφέθηκαν μόνο γνήσια ψεκασμένες απόψεις από όλους αυτούς που ανέφερες παραπάνω? Δεν βγήκαν εξ αρχής μέχρι και νομπελίστες όπως ο μοντανιέ, αυθεντίες όπως ο μαλόουν, ο μακάλοχ, ο ιωαννίδης και πληθώρα αλλων επιστημόνων που βαρούσαν τις καμπάνες όσο πιο δυνατά μπορούσαν και υπέστησαν τρελούς διωγμούς? Το ότι επέλεξες να εμπιστευτείς τις παγώνες και τους βασιλακόπουλους και τους τσιόδρες και να μην ψαχτείς ειδικά εσύ που έχεις δείξει δείγματα του πόσο αποτελεσματικός είσαι όταν ψάχνεσαι δεν είναι και η δυνατότερη δικαιολογία. Ήταν η πρώτη φορά που το σύστημα επέλεξε να σπρώξει ένα εντελώς πειραγμένο αφήγημα και ήσουν απονήρευτος? Δεν μπήκαν ψύλλοι στ αυτιά σου όταν πχ ο τσιόδρας στην αρχή, πολύ πριν τα εμβόλια, έλεγε ότι μάσκες δεν κάνουν τίποτα, μετά έβαλε τους μαθητές να ράβουν υφασμάτινες, μετά απαιτούσε κανονικές ιατρικές και τελικά επέβαλαν FFP2? Δεν ήξεραν το μέγεθος του ιού και νόμιζαν ότι τον πιάνουν οι υφασμάτινες? Παπάρια. Από την αρχή είχαν δημοσιευθεί η πληροφορίες για το τί μέγεθος έχει ο ιος και ποιες μάσκες μπορούν να το πιάσουν. Οι κινέζοι είχαν μαζέψει όλες τις FFP2 του πλανήτη πριν φτάσει καν ο ιος στην ευρώπη. Μας δούλευαν κανονικά μπροστά στη μούρη μας.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι δεν υπήρχαν πολλά καμπανάκια. Νομίζω ότι απλά η επιλογή για ευθυγράμμιση και υποταγή ήταν αποτέλεσμα τεράστιας κοινωνικής πίεσης η οποία ήταν τόσο μεγάλη που συνέθλιψε τους όποιους προβληματισμούς και αμφιβολίες είχε κάθε λογικός άνθρωπος. Το καταλαβαίνω. Εδώ ακόμα και τώρα βλέπουμε πόσο χλευαστικά, επιθετικά και απαξιωτικά συνεχίζουν και συμπεριφέρονται κάποιοι. Που και να ήσουν στην απέναντι μεριά να δεις σε τί βαθμό έφτασε όλη αυτή η πίεση όταν τα ίδια λυσσασμένα βρωμόσκυλα καλούσαν σε λιντσάρισμα και συνοδεύονταν από πίσω και από ολόκληρο μανιασμένο όχλο με πυρσούς και φλεγόμενους σταυρούς.

Εν κατακλείδι, το σημαντικό για εμένα είναι τί μαθήματα πήρε ο καθένας για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να εμπιστευτεί την ίδια του τη ζωή και των παιδιών του σε ένα πειραγμένο νταβατζιλίκι που θα σπρώξει το σύστημα ελέγχου της πληροφορίας.
Μα, δεν ενημερώθηκα μόνο από την τηλεόραση, ώστε να πάρω μόνο τη συστημική/πολιτική γραμμή. Στο μέτρο του δυνατού πάντα (γιατί για διάφορους λόγους και δεν είχα και τόσο πολύ ελεύθερο χρόνο να το κάνω αλλά και όπως είπα κι άλλη φορά δεν το έψαξα και τόσο διεξοδικά το θέμα), διάβαζα και διάφορα άρθρα στο internet εδώ κι εκεί, ακολουθούσα λινκς που μου στέλνανε γνωστοί (υπέρ ή κατά των εμβολίων), συζητούσα με γνωστούς μου γιατρούς εκ του σύνεγγυς κλπ. Και δεν εμπιστεύτηκα την Παγώνη και τον Βασιλακόπουλο, τον ΕΟΔΥ και τον ΠΟΥ εμπιστεύτηκα και τις οδηγίες που μας δίνανε.

Και δυστυχώς, θα το ξαναπώ, στην "αντίπερα όχθη" είχε μαζευτεί η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα παράλληλα με τις σοβαρές φωνές, κάτι που έπαιξε όντως μεγάλο ρόλο στην απόφαση που πήρα. Γιατί όλοι αυτοί οι αστείοι ήταν πολλοί, πάρα πολλοί. Τι να κάνω; :102:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Ιουν 2023, 13:50

Εγώ πραγματικά αδυνατώ να δω που είδατε ότι είχαν δίκιο οι "σοβαροί" διαφωνούντες.

Απλά υπήρχε φόβος και τώρα που λείπει νιώθετε ότι κάτι έχει αλλάξει. Επιστημονικά δεν άλλαξε κάτι όμως, συναισθηματικά άλλαξε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Ιουν 2023, 14:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιουν 2023, 13:50
Εγώ πραγματικά αδυνατώ να δω που είδατε ότι είχαν δίκιο οι "σοβαροί" διαφωνούντες.

Απλά υπήρχε φόβος και τώρα που λείπει νιώθετε ότι κάτι έχει αλλάξει. Επιστημονικά δεν άλλαξε κάτι όμως, συναισθηματικά άλλαξε.
Εικόνα

Αυτός ήταν στους επιστήμονες ή στους σοβαρούς διαφωνουντες? :102:

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 08 Ιουν 2023, 14:23

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:41
EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:35
Green Dragon έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:41

Είπα μερική δικαίωση, όχι δικαίωση. Ούτε έλεγαν όλοι ακριβώς τα ίδια πράγματα, πέρα από τα μαγνητικά εμβόλια είχαμε και κανονική κριτική που και αυτή όμως βαφτιζόταν ψεκ από τους βλαμμένους Νο 2 που νόμιζαν ότι ήταν γνωστικοί.
Είναι πλήρης δικαιωση των ψεκ αν αφησεις στην ακρη τις λεπτομέρειες. Τα επιχειρηματα των ψεκ ήταν

1. Το εμβόλιο είναι άχρηστο στην καλύτερη περίπτωση για τον γενικο πληθυσμο*, ίσως κ επικίνδυνο στη χειρότερη.

*Δε θα με εξεπληττε αν ακόμη και ο ίδιος ο Αρίστος δεν ήταν αντίθετος στο να χορηγηθούν στους ευπαθείς. Δεν ξέρω, εδώ είναι, ας γράψει.

2. Τα μέτρα ήταν ένα πολλοίς αντιδημοκρατικα, απολυταρχικα, φασιστικα, και κατέστρεψαν ζωές
Ο Κούλης πήρε 40%.
Στοίχημα πως μες στην επόμενη τετραετία θα τους βάλει να στέλνουν sms για κατούρημα και θα λένε κι ευχαριστώ.
Για πες εσύ σαν γιατρός που έζησες την πανδημία και τις ΜΕΘ. Συμφωνείς με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ότι οι ψεκ είχαν δίκιο; Δεν έπρεπε να εμβολιαστούμε, το μπόλι ήταν επικίνδυνο και δεν χρειάζοταν μέτρα περιορισμού; Μας κορόιδευαν ότι οι ΜΕΘ γεμίζαν;

Αρκεί το να είσαι αντιΝΔ για να συμφωνείς με Αρίστους;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19757
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Ιουν 2023, 14:25

Isildur έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:46
Green Dragon έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:41
Είπα μερική δικαίωση, όχι δικαίωση. Ούτε έλεγαν όλοι ακριβώς τα ίδια πράγματα, πέρα από τα μαγνητικά εμβόλια είχαμε και κανονική κριτική που και αυτή όμως βαφτιζόταν ψεκ από τους βλαμμένους Νο 2 που νόμιζαν ότι ήταν γνωστικοί.
Φίλε, ξες ποιος φταίει γι' αυτό; Κατ' εμέ, πάντοτε. Οι διάφοροι συνωμοσιολόγοι, ψεκασμένοι μυγοχάφτες που με τις υπερβολές, τις τσιρίδες και τις ψεκιές τους τελικά κάνανε μεγάλο κακό ακόμα και στις λίγες λογικές φωνές που με πραγματικά επιστημονικό λόγο προσπάθησαν να πούνε κάτι σοβαρό κατά των εμβολίων από την αρχή.

Όταν εγώ, ο μέσος άσχετος πολίτης που δεν έχω γνώσεις επιδημιολογίας, λοιμωξιολογίας, πνευμονολογίας και λοιπών -λογιών βλέπω δυο διαφορετικές απόψεις για ένα τέτοιο θέμα, αλλά στο ένα τάσι της ζυγαριάς είναι ένας σκασμός επιστήμονες (ερευνητές ή μη, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) που λένε "κάντε το" και στο άλλο έναν συρφετό που αποτελείται από ψεκασμένους που πιστεύουν στα τσιπάκια και τα μαγνητάκια, θρησκόληπτους που δεν θέλουν το μπόλι του Σατανά, αντισυστημικούς που είναι μόνιμα αρνητικοί στα πάντα (που ακόμα κι αν δούν να βρέχει λεφτά ξαφνικά, αν μάθουν ότι τα ρίχνει κάποια κυβέρνηση θα πάρουν ομπρέλα), λιγόψυχους που ξεκινήσανε με το "άντε να βγούνε τα εμβόλια να ησυχάσουμε" (έχοντας σταυρωμένα τα δάχτυλα πίσω από την πλάτη βέβαια), συνέχισαν με το "καλά μωρέ... ας το κάνουν πρώτα κάποιοι άλλοι και βλέπουμε" και κατέληξαν στο "είδατε; πέθανε ένας στη Δανία κι ένας στη Ζουαζιλάνδη, εγώ το ήξερα από την αρχή, κάτσε τώρα να ψάξω ό,τι έρευνα (ή "έρευνα") κατά των εμβολίων κυκλοφορεί να σας δείξω εγώ", ανθρώπους που λειτουργούν καθαρά με πολιτικά κριτήρια και αντιτίθενται σ' αυτό που προτείνει η κυβέρνησή τους (πχ Τραμπικοί όταν έγιναν αντιπολίτευση) ή ακολουθούν αυτά που λέει ο Σουπρίμ Λίντερ τους (πχ Τραμπικοί όταν κυβερνούσαν), διάφορους "εξυπνάκηδες ξερόλες" που νομίζουν ότι επειδή διάβασαν (και που νομίζουν ότι έχουν την κατάρτιση να τις κατανοήσουν κυρίως) δυο-τρεις έρευνες πήραν θέση, αλλά φυσικά και κάποιους σοβαρούς επιστήμονες ανάμεσά τους οι οποίοι όμως είναι μια ισχνότατη μειοψηφία (μειοψηφία ως προς το σύνολο των αρνητών-σκεπτικιστών-πολέμιων των εμβολίων εννοώ), τότε ποια πλευρά θα ήταν λογικότερο να ακολουθήσω;

Και θες να σου πω και μια προσωπική μου εκτίμηση, κρίνοντας από αρκετούς γνωστούς μου αντιεμβολιαστές και από τον τρόπο που σκέφτονται εν γένει; Αν τα εμβόλια καθυστερούσαν να βγουν 1-2 χρόνια επειδή έπρεπε να γίνουν πιο ενδελεχείς έρευνες και δοκιμές (όπως και όντως θα έπρεπε, αν δεν υπήρχε πίεση χρόνου φαντάζομαι), θα ήταν οι ίδιοι που θα βγαίνανε και θα ουρλιάζανε ότι τα καθυστερούν επίτηδες κι ότι ενώ έχουν την τεχνολογία δεν την εφαρμόζουν και διάφορα τέτοια. Άποψή μου βέβαια, αλλά το πιστεύω πολύ σοβαρά αυτό.
Για την πρώτη παράγραφο, το έχω πει και εγώ ότι οι Λιακόπουλοι προσφέρουν άριστη υπηρεσία στο σύστημα θάβοντας μέσα στην παράνοια την κανονική κριτική.

Αλλά την ίδια υπερβολή έκανε και η άλλη πλευρά με τα υποχρεωτικά τεστ αλλιώς πρόστιμο όταν ήταν πλέον γνωστό ότι ακόμα και τα τεστ ήταν αναξιόπιστα γιατί αργούσαν να εντοπίσουν την λοίμωξη. Εμένα με φουλ συμπτώματα (όχι βαριά είναι η αλήθεια) με έβγαζε αρνητικό και με έδειξε θετικό στην αποδρομή. Και όχι μόνο με τα τεστ αλλά και με την γελοία προπαγάνδα των ΜΜΑ που κατάντησε να είναι κραυγές προς το τέλος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιουν 2023, 14:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιουν 2023, 17:17
Οι ψεκ είχαν δίκιο για τα κοβιντ μπολια.
Μιλάμε ήταν το #1 που δεν είχαν το παραμικρό δίκιο.
Εμείς οι συνετοι πολίτες πιστέψαμε τις αρχές, την επιστήμη, τις κυβερνήσεις κ μπολιαστηκαμε σαν τα πρόβατα. Ακολουθήσαμε όλες τις ανόητες οδηγιες που αλλαζαν καθε βδομαδα αναλογα με τα κεφια που ειχαν those in charge, ανεχτηκαμε μια κοινωνία που επιδόθηκε σε ενα κυριολεκτικο κυνήγι μαγισσών (τύπων που απλά έκοβαν βόλτες να πάρουν καθαρό αέρα) κ σε ολο αυτο πολλοι ημασταν συμμέτοχοι, οπως ακριβώς όταν στον μεσαίωνα έκαιγαν μάγισσες.
Το θέμα δεν ήταν αν όντως τρέχει κάτι που ένας μαλάκας κάνει βόλτα ή αν τα μέτρα ήταν σωστά αλλά
1) Τι θα συνέβαινε αν το έκαναν όλοι (απάντηση: δεν υπάρχει lockdown)
2) ότι έβαζε την προσωπική του ανάγκη για βόλτα πιο πάνω από μια συλλογική απόφαση που είχε παρθεί για το καλό όλων, ακόμα κι αν δεν ήταν τέλεια.

Για πολύ παρόμοιο λόγο όταν έχει πόλεμο όποιος αρχίσει τις "βόλτες" τρώει μια σφαίρα στον κρόταφο και όλοι λένε καλά του κάνουν του παλιόπουστα κρίμα που δε γίνεται να εκτελεστεί δυο φορές χρρφτου στον τάφο του, κανείς δε λέει "και τι έγινε για ένα στρατιώτη λιγότερο" ή "τρία χρόνια μετά βλέπω ότι ο πόλεμος ήταν άδικος άρα καλά έκανε".

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19757
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Ιουν 2023, 14:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:35
Green Dragon έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:41

Είπα μερική δικαίωση, όχι δικαίωση. Ούτε έλεγαν όλοι ακριβώς τα ίδια πράγματα, πέρα από τα μαγνητικά εμβόλια είχαμε και κανονική κριτική που και αυτή όμως βαφτιζόταν ψεκ από τους βλαμμένους Νο 2 που νόμιζαν ότι ήταν γνωστικοί.
Είναι πλήρης δικαιωση των ψεκ αν αφησεις στην ακρη τις λεπτομέρειες. Τα επιχειρηματα των ψεκ ήταν

1. Το εμβόλιο είναι άχρηστο στην καλύτερη περίπτωση για τον γενικο πληθυσμο*, ίσως κ επικίνδυνο στη χειρότερη.

*Δε θα με εξεπληττε αν ακόμη και ο ίδιος ο Αρίστος δεν ήταν αντίθετος στο να χορηγηθούν στους ευπαθείς. Δεν ξέρω, εδώ είναι, ας γράψει.

2. Τα μέτρα ήταν ένα πολλοίς αντιδημοκρατικα, απολυταρχικα, φασιστικα, και κατέστρεψαν ζωές
Νομίζω πως όντως δεν ήταν κατά αλλά ας μας πει ο ίδιος.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 08 Ιουν 2023, 14:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιουν 2023, 13:50
Εγώ πραγματικά αδυνατώ να δω που είδατε ότι είχαν δίκιο οι "σοβαροί" διαφωνούντες.

Απλά υπήρχε φόβος και τώρα που λείπει νιώθετε ότι κάτι έχει αλλάξει. Επιστημονικά δεν άλλαξε κάτι όμως, συναισθηματικά άλλαξε.
Ακριβώς αυτό. Η πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει, ίδια είναι. Τα συναισθηματικά φίλτρα του χ, ψ Εκπληκτικού έχουν αλλάξει και φιλτράρει την πραγματικότητα διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19757
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψεκ Ρωσία μπολια: μια αυτοκριτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Ιουν 2023, 14:27

Winston Smith έγραψε:
08 Ιουν 2023, 14:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιουν 2023, 13:50
Εγώ πραγματικά αδυνατώ να δω που είδατε ότι είχαν δίκιο οι "σοβαροί" διαφωνούντες.

Απλά υπήρχε φόβος και τώρα που λείπει νιώθετε ότι κάτι έχει αλλάξει. Επιστημονικά δεν άλλαξε κάτι όμως, συναισθηματικά άλλαξε.
Ακριβώς αυτό. Η πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει, ίδια είναι. Τα συναισθηματικά φίλτρα του χ, ψ Εκπληκτικού έχουν αλλάξει και φιλτράρει την πραγματικότητα διαφορετικά.
Η πραγματικότητα άλλαξε άρδην μεταξύ μεταλλάξεων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών