Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 15 Ιουν 2023, 13:34

Το παρόν θέμα είναι παρόμοιο με το Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;; αλλά ειδικά για πληροφορικούς (κυρίως προγραμματιστές αλλά όχι απαραίτητα), που, από ό,τι έχω καταλάβει, έχει αρκετούς εδώ και, μάλιστα, με πολύ καλές γνώσεις.

Το κύριο ερώτημα είναι τι θα επιλέγατε: Δημόσιο ή ιδιωτικό και γιατί;

Προσωπικά, έχω χρόνια να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα και δε γνωρίζω τι παίζει έξω. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μία γύρα να δω τι γίνεται. Ήδη άνοιξα το LinkedIn προφίλ μου μόνο για τους recruiters.

Υπάρχει όντως τόσο πολλή ζήτηση; Με τα ωράρια και τους μισθούς τι γίνεται;
Αν ψαχτεί κανείς, μπορεί να βρει πράγματι μία καλή περίπτωση, τόσο σε επίπεδο μισθού όσο και ωραρίου (π.χ. σταθερά 8-9 ώρες);
Με τις άδειες τι γίνεται; Αν αρρωστήσει κανένα παιδί, υπάρχει ευελιξία και εξυπηρέτηση;

Βλέπω, βέβαια, γνωστούς μου μισθωτούς (άλλων ειδικοτήτων, όχι IT), που βγάζουν πολύ καλά λεφτά αλλά τις μισές μέρες τα απογεύματα φαίνονται αγχωμένοι, τα τηλέφωνα χτυπούν και δεν μπορούν να αφοσιωθούν όσο θα ήθελαν στα παιδιά τους. Γίνεται άραγε το ίδιο και με τους πληροφορικούς; Πας στο ιδιωτικό για να παρέχεις μια καλύτερη οικονομικά ζωή στην οικογένειά σου ή πας στο δημόσιο για να έχεις χρόνο με την οικογένειά σου;

Το δημόσιο δίνει λίγα λεφτά, συν ότι δεν υπάρχουν τα δώρα. Η ΑΑΔΕ μόνο έχει κάποια επιδόματα θέσης τα οποία βελτιώνουν κάπως την κατάσταση. Τυχαίνει να έχω καλές πιθανότητες να με πάρουν αλλά το σκέφτομαι γιατί πάλι τα λεφτά του ιδιωτικού πιθανόν να απέχουν σημαντικά.

Όλα είναι υποκειμενικά προφανώς, οπότε γράψτε ελεύθερα τις σκέψεις σας και τα κριτήρια τα οποία θεωρείτε εσείς σημαντικά για εσάς.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 15 Ιουν 2023, 13:48

Και τα δύο αν μπορείς. Δημόσιο το πρωί για να πληρώνεσε βρέξει χιονίσει ενώ δε θα κάνεις τίποτα (αφού δεν υπάρχει αξιολόγηση), αλλά θα βρείς και μια παράλληλη δουλειά στον ιδιώτικο με ευελιξία για δουλεία απο το σπίτι. Θα βγάζεις δουλειά για τον ιδιωτικό τομέα, ενώ θα κάθεσε στο δημόσιο.

Επίσης βρές μια δουλειά σε κυβερνοασφάλεια και σε data analytics. Εκεί είναι τα χρήματα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 15 Ιουν 2023, 13:56

]Σοβαρό τεχνολογικό φόρουμ είναι το insomnia.gr
Χωρίς καμία πολιτική συζήτηση.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 15 Ιουν 2023, 14:02

Μεγάλη κουβέντα, έχει τεράστια σχέση τι ειδίκευση/γνώσεις έχεις, που μένεις, αν είσαι διατεθειμένος να περάσεις τη μισή σου ζωή σε αεροδρόμια και τι εμπειρία έχεις.

Τελευταία υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση που τα παρουσιάζει όλα φανταστικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 15 Ιουν 2023, 14:14

Κι εγώ σκέφτομαι ότι θα ήταν καλά να είναι κανείς στο δημόσιο αλλά να μπορεί να πάρει και έγκριση να συμμετέχει σε κάποιο εξωτερικό project για το να κάνει έξτρα. Αλλά δε δίνουν εύκολα.

Πολύ μεγάλο θέμα όντως και η ειδίκευση. Εγώ π.χ. γράφω Java τα τελευταία 11 χρόνια (Jakarta EE, Spring Boot). Πιο πριν έγραφα PHP. Δεν έχω, όμως, ακόμα εμπειρία σε τεχνολογίες όπως Kubernetes, docker κλπ. Και βλέπω ότι τα ζητάνε πολλοί. Πάντως, θα ήταν δύσκολο να κάνω μετάβαση σε άλλο αντικείμενο π.χ. στην κυβερνοασφάλεια.

Μπορεί όντως να υπάρχει παραπληροφόρηση. Μίλησα με ένα γνωστό μου που είναι στην ΑΑΔΕ να δω τι παίζει. Μου είπε ότι ενώ έχουν πολλή δουλειά, τόσο σε επίπεδο επιτροπών όσο και σε επίπεδο ανάπτυξης λογισμικού, δεν είναι όπως στις εταιρείες με τις οποίες συνεργάζονται σε κάποια έργα. Και των οποίων οι υπάλληλοι έχουν τρελή πίεση γιατί δέχονται διάφορα request στην αρχή της ημέρας και πρέπει μέχρι το βράδυ να τα έχουν ολοκληρώσει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιουν 2023, 14:56

Για τα λεφτά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, πόσα παίρνουν στο δημόσιο, πόσα θεωρείς εσύ καλά.

Για το ωράριο υπάρχουν εταιρίες που τηρούν το οκτάωρο και πολλές που μέχρι 3 μέρες στη σειρά παίρνεις αναρρωτική χωρίς ερωτήσεις. Το άγχος εντός του 8ωρου είναι αυτό που ποικίλλει πιο πολύ αλλά είναι και πιο προσωπικό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιουν 2023, 15:37

έχω φίλο που παράτησε μόνιμη δημόσια θέση γιατί ο μισθός δεν τον έβγαζε (παιδί με ειδικές ανάγκες). Δεν το έχει μετανιώσει. Στην πολύ τελική δεν είναι δύσκολο (μετά ίσως από κάποια χρόνια) να βρεις δουλειά με 2,3, 5 καθαρά το μήνα. Στο Δημόσιο θα είσαι εκεί, 1000-1200 max. Σκέψου ότι αν βγάζεις 1500 καθαρά, αμέσως-αμέσως κάθε χρόνος που δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα είναι σαν 1.5 χρόνος στο Δημόσιο. Δηλαδή 38 χρόνια σίγουρου μισθού στο Δημόσιο είναι πάνω-κάτω το ίδιο με το να έχεις το ίδιο διάστημα 13 χρόνια ανεργίας στον ΙΤ.

Προφανώς βέβαια εξαρτάται και τη δουλειά. Είναι κάτι εταιρίες ιδιαίτερα ελληνικές που αν σκεφτείς τι δουλειά ρίχνεις, στην πραγματικότητα παίρνεις ΠΟΛΥ ΛΙΓΌΤΕΡΑ από τον βασικό.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 15 Ιουν 2023, 20:54

Puma έγραψε:
15 Ιουν 2023, 13:34
Το παρόν θέμα είναι παρόμοιο με το Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;; αλλά ειδικά για πληροφορικούς (κυρίως προγραμματιστές αλλά όχι απαραίτητα), που, από ό,τι έχω καταλάβει, έχει αρκετούς εδώ και, μάλιστα, με πολύ καλές γνώσεις.

Το κύριο ερώτημα είναι τι θα επιλέγατε: Δημόσιο ή ιδιωτικό και γιατί;

Προσωπικά, έχω χρόνια να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα και δε γνωρίζω τι παίζει έξω. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μία γύρα να δω τι γίνεται. Ήδη άνοιξα το LinkedIn προφίλ μου μόνο για τους recruiters.

Υπάρχει όντως τόσο πολλή ζήτηση;
Tα ΜΜΕ ισχυρίζονται ότι υπάρχει τρομερή ζήτηση και έλλειψη πληροφορικών. Υποθέτω μεγάλο ποσοστό θα είναι εσωτερικές για θέσεις για όσους είναι ήδη μέσα στον χώρο. αλλά αν ισχύουν οι διακηρύξεις ένα αξιόλογο ποσοστό θα φτάνει και σε ταπεινές αγγελίες. Αν είναι τόσο εύκολο θα βρεις άνετα 5-6-10 παραδείγματα και για δουλειές που έχεις τα προσόντα μπορείς να τις κάνεις εσύ. Αν όχι τότε και δεν έχεις προσβάσεις στον χώρο μάλλον κάτσε δημόσιο. τελος σχεδόν όλα θα είναι Αθήνα. Επαρχία η λιανική και το ΙΤ έχει μάλλον πεθάνει.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Ιουν 2023, 20:59

Η δυνατότητα των προγραμματιστών να εργαστούν από την Ελλάδα για το εξωτερικό έχει ανεβάσει πολύ τις αμοιβές τους και ο εδώ ιδιωτικός τομέας αναγκάζεται να τους πληρώσει καλά αφού τους έχει ανάγκη ενώ αυτοί όχι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2023, 21:04

Σαφώς και συμφέρει ο ιδιωτικός τομέας αλλά το ζόρι είναι ότι πρέπει να είσαι συνέχεια εν γρηγόρσει και για ό,τι νέο παίζει στο χώρο και για την εφαρμογή του στην εταιρία που δουλεύεις. Και οκ, από περιπτώσεις γνωστών ξέρω ότι κάποιοι ξεκίνησαν με χαμηλο μισθό αλλά σε τρία τέσσερα χρόνια από τότε, καθαρίζουν σήμερα χαλαρά γύρω στις 60000/70000. Εξαρτάται φυσικά και από την εταιρία.

Στο δημόσιο παίζει ακριβώς το αντίθετο. Χαλαρά στη δουλειά, χωρίς άγχος και ντεντλάινς αλλά ένας "αξιοπρεπής" μισθός και τίποτα παραπάνω. Θέμα επιλογής ανάλογα με τη ζωή που θέλει ο καθένας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πληροφορική: δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιουν 2023, 22:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2023, 21:04
Σαφώς και συμφέρει ο ιδιωτικός τομέας αλλά το ζόρι είναι ότι πρέπει να είσαι συνέχεια εν γρηγόρσει και για ό,τι νέο παίζει στο χώρο και για την εφαρμογή του στην εταιρία που δουλεύεις. Και οκ, από περιπτώσεις γνωστών ξέρω ότι κάποιοι ξεκίνησαν με χαμηλο μισθό αλλά σε τρία τέσσερα χρόνια από τότε, καθαρίζουν σήμερα χαλαρά γύρω στις 60000/70000. Εξαρτάται φυσικά και από την εταιρία.

Στο δημόσιο παίζει ακριβώς το αντίθετο. Χαλαρά στη δουλειά, χωρίς άγχος και ντεντλάινς αλλά ένας "αξιοπρεπής" μισθός και τίποτα παραπάνω. Θέμα επιλογής ανάλογα με τη ζωή που θέλει ο καθένας.
Σε ελληνική εταιρία δεν παίζει ούτε χαλαρά, ούτε με επιθετικό job hopping αυτό το ποσό για 3-4 χρόνια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών