H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Ιούλ 2023, 17:19

Sid Vicious έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 11:13
Ναύτης έγραψε:
02 Ιούλ 2023, 12:18
Αλιόσα έγραψε:
02 Ιούλ 2023, 11:48
Σερβιτορος 3000 ευρω το μηνα; το μηνα; που τα πουλατε αυτα ρε καραγκιόζηδες.
Η κόρη μου, προ ολίγων ετών που ήταν ακόμα φοιτήτρια και δούλευε σεζόν σε μαγαζί ανάλογο μ' αυτό που κουβεντιάζουμε, πέρα από τα 45 ευρώ μεροκάματο και το φαγητό της, Ιούλιο-Αύγουστο έβγαζε επιπροσθέτως 60-70 ευρώ πουρμπουάρ καθημερινά όταν δούλευε στις ομπρέλες (φυσικά χωρίς να σερβίρει κολυμπώντας). Εννοείται ότι εργαζόταν από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το απόγευμα.
Πως πέρασαν τα χρόνια, μεγάλωσε,το θυμάμαι το κορίτσι που έμπαινε στο φόρουμ από τον λογαριασμό του μπαμπά της που ήταν συντονιστής τότε και σοκαριζόταν από το άβαταρ μου υποτίθεται, τουλάχιστον αυτό είχε αναφέρει ο μπαμπάς της ως αιτιολογία του μπαναρίσματος
σημεια και τερατα. ρε τον ιανο...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 08:26

Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιούλ 2023, 17:16
Ναύτης έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 09:44
Saliveros έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 09:33


Κατακαλόκαιρο, το να περπατάς μέσα στη θάλασσα έστω και φορώντας πουκάμισο, δεν βλέπω πόσο πιο επικίνδυνο είναι από το να σκάβεις ή να χτίζεις για ώρες στον ήλιο.
Όσο για την αξιοπρέπεια, θα επιμείνω ότι είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Δεν γίνεται η οποιαδήποτε Αρχή σε οποιοδήποτε πολίτευμα να μου υπαγορεύει τι πρέπει να είναι "αξιοπρεπές" ή "αναξιοπρεπές" για πάρτη μου. Εγώ θα το κρίνω.

Λόγου χάριν, αν ήμουν ηθοποιός, δεν θα δούλευα στον θίασο του Σεφερλή, ακόμα κι αν δεν είχα να φάω. Άλλοι το θεωρούν τιμή τους :102:
Πρώτον, δεν είναι μέσα στα εργασιακά καθήκοντα ενός σερβιτόρου να εργάζεται κολυμπώντας (και όχι "περπατώντας στη θάλασσα", όπως το ευφημείς). Αν αυτό συμβαίνει, αποτελεί κατάχρηση δικαιώματος του εργοδότη, ανεξάρτητα αν ο εργαζόμενος έχει συναινέσει στις εργασιακές αυτές συνθήκες
Δεύτερον, φαντάζομαι ότι θα συμφωνείς πως δεν είναι το πιο υγιεινό και ασφαλές πράγμα στον κόσμο, να μπαινοβγαίνει ένας σερβιτόρος μέχρι τον λαιμό στη θάλασσα για 10-12 ώρες καθημερινά.
Τρίτον, τα ζητήματα αξιοπρέπειας του εργαζομένου πόρρω απέχουν από το να είναι "υποκειμενικά". Ασφαλώς και πρέπει να υπάρχουν δημόσιες αρχές που να ρυθμίζουν τις εργασιακές σχέσεις και τις εργασιακές συνθήκες, διαφορετικά θα βιώναμε μια κανονική εργασιακή ζούγκλα (ή μια ακόμα χειρότερη εργασιακή ζούγκλα). Η "πάρτι σου" ισχύει μέχρι το κατώφλι του σπιτιού σου. Έξω από το κατώφλι του σπιτιού σου, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εργασιακές σχέσεις, ξεκινά ο δημόσιος χώρος και στον δημόσιο χώρο υπάρχουν κανόνες και όρια πέρα και πάνω από την πάρτι του καθενός μας.
καταρχην καλο θα ειναι να αναγνωριζουμε την πραγματικοτητα.

δεν κολυμπουσε, περπατουσε.

οχι μεχρι το λαιμο, μεχρι το στηθος.

δεν μπορεις να χρησιμοποιεις για επιχειρημα κατι που ειναι καταφανως ψεμα. οτι αλλο κι αν λες, μοιαζει αναξιοπιστο.
Αυτό σε πείραξε εσένα, ότι δηλαδή δεν κολυμπούσε, αλλά περπατούσε (!) στη θάλασσα, όπως γράφεις. Μάλλον ο Τζίζας θα 'ναι, τότε, και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.
Όταν είσαι μέσα στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό, κολυμπάς, έστω κι αν πατώνεις.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Ιούλ 2023, 08:37

Ναύτης έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 08:26
Όταν είσαι μέσα στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό, κολυμπάς, έστω κι αν πατώνεις.
Τα πόδια πατάνε στι βυθό, τα χέρια είναι ακίνητα κρατώντας τους δίσκους.
Τι κουνάει ώστε να κολυμπάει;
Άσε, ξέρω την απάντηση. Είμαι φασίστας.

(και το νερό δεν φτάνει μέχρι το λαιμό, αλλά μέχρι τη μέση του στήθους, αλλά το κρόουλ κρόουλ)
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13499
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 08:41

    Saliveros έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:37
    Ναύτης έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:26
    Όταν είσαι μέσα στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό, κολυμπάς, έστω κι αν πατώνεις.
    Τα πόδια πατάνε στι βυθό, τα χέρια είναι ακίνητα κρατώντας τους δίσκους.
    Τι κουνάει ώστε να κολυμπάει;
    Άσε, ξέρω την απάντηση. Είμαι φασίστας.

    (και το νερό δεν φτάνει μέχρι το λαιμό, αλλά μέχρι τη μέση του στήθους, αλλά το κρόουλ κρόουλ)
    Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
    Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.

    Άβαταρ μέλους
    ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
    Δημοσιεύσεις: 8172
    Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
    Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

    Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 06 Ιούλ 2023, 09:00

    Ναύτης έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:41
    Saliveros έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:37
    Ναύτης έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:26
    Όταν είσαι μέσα στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό, κολυμπάς, έστω κι αν πατώνεις.
    Τα πόδια πατάνε στι βυθό, τα χέρια είναι ακίνητα κρατώντας τους δίσκους.
    Τι κουνάει ώστε να κολυμπάει;
    Άσε, ξέρω την απάντηση. Είμαι φασίστας.

    (και το νερό δεν φτάνει μέχρι το λαιμό, αλλά μέχρι τη μέση του στήθους, αλλά το κρόουλ κρόουλ)
    Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
    Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.

    .


    Με μπρατσάκια και το δίσκο πάνω σε σωσίβιο το σώζουμε Ναύαρχε ;;; . :p2:


    .
    Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

    Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

    Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13499
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 09:05

    ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 09:00
    Ναύτης έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:41
    Saliveros έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:37


    Τα πόδια πατάνε στι βυθό, τα χέρια είναι ακίνητα κρατώντας τους δίσκους.
    Τι κουνάει ώστε να κολυμπάει;
    Άσε, ξέρω την απάντηση. Είμαι φασίστας.

    (και το νερό δεν φτάνει μέχρι το λαιμό, αλλά μέχρι τη μέση του στήθους, αλλά το κρόουλ κρόουλ)
    Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
    Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.

    .


    Με μπρατσάκια και το δίσκο πάνω σε σωσίβιο το σώζουμε Ναύαρχε ;;; . :p2:


    .
    Όπως το βλέπει ο καθένας.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Ιούλ 2023, 09:12

    Ναύτης έγραψε:
    06 Ιούλ 2023, 08:41
    Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
    Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.
    Αν δεν κολυμπήσω αλλά περπατήσω μέσα στη θάλασσα (το οποίο ακριβώς κάνω αν υπάρχει έστω και ο ελάχιστος κυματισμός) και, βγαίνοντας, πω στην παρέα μου "αχ, τι ωραία που κολύμπησα!", θα φάω καζούρα που θα πάει σύννεφο.
    Το ότι είμαι φασίστας,συνάγεται αβιάστως από το ότι θεωρώ πως, αν κάποιος ενήλικος κάνει ό,τι γουστάρει δίχως να βλάπτει απολύτως κανέναν, είναι ok.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Ναύτης
      Δημοσιεύσεις: 13499
      Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

      Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 09:14

      Saliveros έγραψε:
      06 Ιούλ 2023, 09:12
      Ναύτης έγραψε:
      06 Ιούλ 2023, 08:41
      Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
      Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.
      Αν δεν κολυμπήσω αλλά περπατήσω μέσα στη θάλασσα (το οποίο ακριβώς κάνω αν υπάρχει έστω και ο ελάχιστος κυματισμός) και, βγαίνοντας, πω στην παρέα μου "αχ, τι ωραία που κολύμπησα!", θα φάω καζούρα που θα πάει σύννεφο.
      Το ότι είμαι φασίστας,συνάγεται αβιάστως από το ότι θεωρώ πως, αν κάποιος ενήλικος κάνει ό,τι γουστάρει δίχως να βλάπτει απολύτως κανέναν, είναι ok.
      Την τελευταία παράγραφο ομολογώ ότι δεν την κατανόησα, ίσως γιατί είναι ιδιαιτέρως υψηλά τα νοήματα για εμένα, ωστόσο ανεξάρτητα από το τι μπορεί να σού λέει η παρέα σου, όταν κάποιος μπαίνει στη θάλασσα, έστω και μέχρι εκεί όπου πατώνει, κολυμπάει, δεν περπατάει. Εκτός αν είναι ο Τζίζας.

      Άβαταρ μέλους
      Saliveros
      Δημοσιεύσεις: 4884
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
      Phorum.gr user: Saliveros
      Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

      Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Ιούλ 2023, 09:26

      Ναύτης έγραψε:
      06 Ιούλ 2023, 09:14
      SpoilerShow
      Saliveros έγραψε:
      06 Ιούλ 2023, 09:12
      Ναύτης έγραψε:
      06 Ιούλ 2023, 08:41
      Φαντάζομαι ότι όταν πας στη θάλασσα και μπαίνεις στο νερό μέχρι εκεί όπου πατώνεις, όταν βγαίνεις λες στην παρέα σου: "αχ, τι ωραίο περίπατο που έκανα σήμερα μέσα στη θάλασσα!"
      Κατά τα λοιπά, εγώ δεν είπα ποτέ ότι είσαι φασίστας, μην το ρίχνεις στο μελόδραμα.
      Αν δεν κολυμπήσω αλλά περπατήσω μέσα στη θάλασσα (το οποίο ακριβώς κάνω αν υπάρχει έστω και ο ελάχιστος κυματισμός) και, βγαίνοντας, πω στην παρέα μου "αχ, τι ωραία που κολύμπησα!", θα φάω καζούρα που θα πάει σύννεφο.
      Το ότι είμαι φασίστας,συνάγεται αβιάστως από το ότι θεωρώ πως, αν κάποιος ενήλικος κάνει ό,τι γουστάρει δίχως να βλάπτει απολύτως κανέναν, είναι ok.
      Την τελευταία παράγραφο ομολογώ ότι δεν την κατανόησα, ίσως γιατί είναι ιδιαιτέρως υψηλά τα νοήματα για εμένα,
      Τι ακριβώς δεν κατανόησες; Μίλησέ μου, μπορεί και να βρούμε μια άκρη.
      ωστόσο ανεξάρτητα από το τι μπορεί να σού λέει η παρέα σου, όταν κάποιος μπαίνει στη θάλασσα, έστω και μέχρι εκεί όπου πατώνει, κολυμπάει, δεν περπατάει. Εκτός αν είναι ο Τζίζας.
      Μεταξύ μας, στα θρησκευτικά πρέπει να είχες μείνει μετεξεταστέος.
      Είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένο ότι ο Κύριος ημών Τζίζας εβάδισεν επί της θαλάσσης, ουχί εντός της θαλάσσης, κρατώντας μάλιστα ανά χείρας τους ιχθύες και τον οίνον της Κανά.
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Ναύτης
        Δημοσιεύσεις: 13499
        Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

        Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 09:37

        Saliveros έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:26
        Ναύτης έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:14
        SpoilerShow
        Saliveros έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:12


        Αν δεν κολυμπήσω αλλά περπατήσω μέσα στη θάλασσα (το οποίο ακριβώς κάνω αν υπάρχει έστω και ο ελάχιστος κυματισμός) και, βγαίνοντας, πω στην παρέα μου "αχ, τι ωραία που κολύμπησα!", θα φάω καζούρα που θα πάει σύννεφο.
        Το ότι είμαι φασίστας,συνάγεται αβιάστως από το ότι θεωρώ πως, αν κάποιος ενήλικος κάνει ό,τι γουστάρει δίχως να βλάπτει απολύτως κανέναν, είναι ok.
        Την τελευταία παράγραφο ομολογώ ότι δεν την κατανόησα, ίσως γιατί είναι ιδιαιτέρως υψηλά τα νοήματα για εμένα,
        Τι ακριβώς δεν κατανόησες; Μίλησέ μου, μπορεί και να βρούμε μια άκρη.
        ωστόσο ανεξάρτητα από το τι μπορεί να σού λέει η παρέα σου, όταν κάποιος μπαίνει στη θάλασσα, έστω και μέχρι εκεί όπου πατώνει, κολυμπάει, δεν περπατάει. Εκτός αν είναι ο Τζίζας.
        Μεταξύ μας, στα θρησκευτικά πρέπει να είχες μείνει μετεξεταστέος.
        Είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένο ότι ο Κύριος ημών Τζίζας εβάδισεν επί της θαλάσσης, ουχί εντός της θαλάσσης, κρατώντας μάλιστα ανά χείρας τους ιχθύες και τον οίνον της Κανά.
        Δεν κατανόησα την επιχειρούμενη σύνδεση (ή αντίστιξη, δεν είμαι σίγουρος) μεταξύ ατομικότητας και φασισμού όπως την έγραψες. Εν προκειμένω, όπως σου έγραψα κι άλλοτε, η "πάρτι" του καθενός μας τελειώνει στο κατώφλι του σπιτιού μας. Έξω από το κατώφλι είναι δημόσιος χώρος, όπου ισχύουν κανόνες και τίθενται όρια για όλους.
        Κατά τα λοιπά, το μποτομλάιν είναι ότι ο Τζίζας ουδόλως βράχηκε, σε αντίθεση μ' εμάς, τους κοινούς θνητούς (του κολυμβητή-σερβιτόρου συμπεριλαμβανομένου), που όταν μπαίνουμε στη θάλασσα, συνήθως βγαίνουμε λούτσα.

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Ιούλ 2023, 09:51

        Ναύτης έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:37
        Saliveros έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:26
        Ναύτης έγραψε:
        06 Ιούλ 2023, 09:14
        SpoilerShow
        Την τελευταία παράγραφο ομολογώ ότι δεν την κατανόησα, ίσως γιατί είναι ιδιαιτέρως υψηλά τα νοήματα για εμένα,
        Τι ακριβώς δεν κατανόησες; Μίλησέ μου, μπορεί και να βρούμε μια άκρη.
        ωστόσο ανεξάρτητα από το τι μπορεί να σού λέει η παρέα σου, όταν κάποιος μπαίνει στη θάλασσα, έστω και μέχρι εκεί όπου πατώνει, κολυμπάει, δεν περπατάει. Εκτός αν είναι ο Τζίζας.
        Μεταξύ μας, στα θρησκευτικά πρέπει να είχες μείνει μετεξεταστέος.
        Είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένο ότι ο Κύριος ημών Τζίζας εβάδισεν επί της θαλάσσης, ουχί εντός της θαλάσσης, κρατώντας μάλιστα ανά χείρας τους ιχθύες και τον οίνον της Κανά.
        Δεν κατανόησα την επιχειρούμενη σύνδεση (ή αντίστιξη, δεν είμαι σίγουρος) μεταξύ ατομικότητας και φασισμού όπως την έγραψες. Εν προκειμένω, όπως σου έγραψα κι άλλοτε, η "πάρτι" του καθενός μας τελειώνει στο κατώφλι του σπιτιού μας. Έξω από το κατώφλι είναι δημόσιος χώρος, όπου ισχύουν κανόνες και τίθενται όρια για όλους.
        Ποιόν κανόνα παραβαίνει κάποιος που δέχεται να περπατάει μέσα στο νερό, φορώντας πουκάμισο για να μην καεί, προκειμένου να τσιμπήσει παχυλά πουρμπουάρ από κάποιους μαλάκες που το είδαν τζετ σετ;
        Κατά τα λοιπά, το μποτομλάιν είναι ότι ο Τζίζας ουδόλως βράχηκε, σε αντίθεση μ' εμάς, τους κοινούς θνητούς (του κολυμβητή-σερβιτόρου συμπεριλαμβανομένου), που όταν μπαίνουμε στη θάλασσα, συνήθως βγαίνουμε λούτσα.
        Δεν πρόσεχες στο μάθημα :hammer:
        Όπως σου εξήγησα λεπτομερώς ανωτέρω, ο Τζίζας δεν μπήκε στη θάλασσα, περπάτησε πάνω της σα να μην υπήρχε.
        Κοίτα, αν είναι να σου κάνω ιδιααίτερα στα Θρησκευτικά, απαιτώ αμοιβή και μάλιστα με απόδειξη.
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          Ναύτης
          Δημοσιεύσεις: 13499
          Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

          Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 06 Ιούλ 2023, 09:59

          Saliveros έγραψε:
          06 Ιούλ 2023, 09:51
          Ναύτης έγραψε:
          06 Ιούλ 2023, 09:37
          Saliveros έγραψε:
          06 Ιούλ 2023, 09:26

          Τι ακριβώς δεν κατανόησες; Μίλησέ μου, μπορεί και να βρούμε μια άκρη.


          Μεταξύ μας, στα θρησκευτικά πρέπει να είχες μείνει μετεξεταστέος.
          Είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένο ότι ο Κύριος ημών Τζίζας εβάδισεν επί της θαλάσσης, ουχί εντός της θαλάσσης, κρατώντας μάλιστα ανά χείρας τους ιχθύες και τον οίνον της Κανά.
          Δεν κατανόησα την επιχειρούμενη σύνδεση (ή αντίστιξη, δεν είμαι σίγουρος) μεταξύ ατομικότητας και φασισμού όπως την έγραψες. Εν προκειμένω, όπως σου έγραψα κι άλλοτε, η "πάρτι" του καθενός μας τελειώνει στο κατώφλι του σπιτιού μας. Έξω από το κατώφλι είναι δημόσιος χώρος, όπου ισχύουν κανόνες και τίθενται όρια για όλους.
          Ποιόν κανόνα παραβαίνει κάποιος που δέχεται να περπατάει μέσα στο νερό, φορώντας πουκάμισο για να μην καεί, προκειμένου να τσιμπήσει παχυλά πουρμπουάρ από κάποιους μαλάκες που το είδαν τζετ σετ;
          Ο ίδιος κανέναν, η επιχείρηση τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας του προσωπικού, εκτός κι αν, κατά τη γνώμη σου, δεν τρέχει και τίποτα που ένας εργαζόμενος σερβίρει τους πελάτες βουτώντας στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό και κυκλοφορεί 10-12 ώρες με βρεγμένα ρούχα στον χώρο της εργασίας του.
          Για να σε προλάβω, γνωρίζω πολύ καλά τα πορίσματα του ελέγχου του ΣΕΠΕ, αλλά φαντάζομαι να γνωρίζεις κι εσύ τις ενστάσεις που διατυπώθηκαν επ' αυτού.
          Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε η επιχείρηση να διοργανώσει τον Μάιο και αναστενάρια, οι δε σερβιτόροι να πυροβατούν για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες (στη στεριά εννοείται). Αν και τα δυο μέρη συμφωνούν, και τα τιπς είναι καλά, γιατί όχι; Μια ιδέα δίνω.

          Άβαταρ μέλους
          Saliveros
          Δημοσιεύσεις: 4884
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
          Phorum.gr user: Saliveros
          Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

          Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Ιούλ 2023, 10:54

          Ναύτης έγραψε:
          06 Ιούλ 2023, 09:59
          Saliveros έγραψε:
          06 Ιούλ 2023, 09:51
          Ποιόν κανόνα παραβαίνει κάποιος που δέχεται να περπατάει μέσα στο νερό, φορώντας πουκάμισο για να μην καεί, προκειμένου να τσιμπήσει παχυλά πουρμπουάρ από κάποιους μαλάκες που το είδαν τζετ σετ;
          Ο ίδιος κανέναν, η επιχείρηση τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας του προσωπικού, εκτός κι αν, κατά τη γνώμη σου, δεν τρέχει και τίποτα που ένας εργαζόμενος σερβίρει τους πελάτες βουτώντας στη θάλασσα μέχρι τον λαιμό και κυκλοφορεί 10-12 ώρες με βρεγμένα ρούχα στον χώρο της εργασίας του.
          είπαμε, άκυρον.
          εκτός αν έχεις άλλη πληροφόρηση.
          Για το "12 'ωρες", δεν ξέρω. Αν ισχύει, είναι παράβαση. Γενικευμένη μεν στον ελλαδικό χώρο, αλλά παράνομη.
          Για να σε προλάβω, γνωρίζω πολύ καλά τα πορίσματα του ελέγχου του ΣΕΠΕ, αλλά φαντάζομαι να γνωρίζεις κι εσύ τις ενστάσεις που διατυπώθηκαν επ' αυτού.
          Δεν γνωρίζω. Από ποιάν αρχή;
          Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε η επιχείρηση να διοργανώσει τον Μάιο και αναστενάρια, οι δε σερβιτόροι να πυροβατούν για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες (στη στεριά εννοείται). Αν και τα δυο μέρη συμφωνούν, και τα τιπς είναι καλά, γιατί όχι; Μια ιδέα δίνω.
          Αν τους αρέσει, γιατί όχι;
          Εδώ κάποιοι ψηφίζουν ΚΚΕ όλη τους τη ζωή, χωρίς αμοιβή μάλιστα.
          De gustibus et coloribus non est disputandum.
            Σας κάναμε ανθρώπους.
            Πάνος Σκουρλέτης

            Άβαταρ μέλους
            vantono
            Δημοσιεύσεις: 23372
            Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
            Phorum.gr user: vantono
            Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

            Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Ιούλ 2023, 11:49

            Ακομα ασχολείστε με αυτο το θεμα?
            Ειπαμε, το ξεκίνησε απο λαθος βάση ο op, το βασικό θεμα δεν ειναι ο τυπάκος που (λέει ο ιδιος οτι) του αρεσει να βουτάει για τα "τυχερά του", τα θεματα εδω ειναι πολλά και ειναι άλλα που άπτονται εφορίας, υγειονομικού, πολεοδομίας κτλ.
            Πχ, τα "τυχερά" του σερβιτόρου που υποστηρίζει ο ιδιος οτι παιρνει για αυτο και το παιζει βατραχανθρωπος, δηλώνονται στην εφορία, πληρώνεται φόρος ή οχι? Οι εξεδρες μεσα στη θαλασσα έχουν άδεια ή όχι? Υγειονομικές διατάξεις παραβιάζονται ή όχι, οταν τα φαγητά/ποτά που μεταφέρει ο τυπάκος πιτσιλιούνται απο το θαλασσινό νερό που πριν λιγο κατούρησε μεσα η γιαγιά με το ψάθινο καπελάκι που ηταν παραδιπλα? Κτλ κτλ...

            Και ειμαι σίγουρος ότι και στα 3 αυτά θέματα παίζει πουστριλίκι και παρανομία.

            Εν ολίγοις, τόσο αυτοι που σκούζετε για εργασιακά δικαιώματα ενος τύπου που "με το ζορι" τον εβαλαν να κανει το βατραχανθρωπο, όσο και όσοι σας απαντουν με αντεπιχείρημα τα τεράστια λεφτά που βγαζει ο σερβιτόρος απο τα "τυχερά" του και εχει στραβοψωλιάσει και απο τις γκομενες που γαμαει, ειστε εκτος τοπου και χρονου.
            Εδώ τα πράγματα ειναι απλά, έχοντας νόμους του κράτους που ξεκάθαρα παραβιάζονται.

            Άβαταρ μέλους
            Kauldron
            Δημοσιεύσεις: 48647
            Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

            Re: H απόλυτη κατάντια για τον πλεμπαίο σερβιτόρο της μεσαίας τάξης που ψήφισε Κούλη

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 06 Ιούλ 2023, 15:18

            Kappa έγραψε:
            04 Φεβ 2024, 15:56
            Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

            Απάντηση


            • Παραπλήσια Θέματα
              Απαντήσεις
              Προβολές
              Τελευταία δημοσίευση

            Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

            Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών