Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Ιούλ 2023, 13:45

Green Dragon έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:42
foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:36
ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:14
Δεν είμαι σε θέση να ξέρω γιατί πιστεύεις ότι δεν φορολογούνται. Θα έλεγα μάλιστα ότι αν ήθελε το κράτος θα μπορούσε να τους ελέγξει σχετικά εύκολα καθώς η πλειοψηφία των κρατήσεών τους είναι μέσω ΟΤΑ* και αποδεικνύεται εύκολα ποιος μένει, πόσες μέρες και τι πληρώνει.
Οι μικρές επιχειρήσεις έτσι κι αλλιώς έχουν ανάγκη από μοναδιαία ποσοστά κέρδους της τάξης του 60% προκειμένου να επιβιώσουν. Σε συνδυασμό με το ότι οι επιχειρήσεις του συγκεκριμένου κλάδου πρέπει να μαζέψουν όλο το χαρτί μέσα σε 3-4 μήνες έχοντας πολύ μεγάλα λειτουργικά κόστη, πολύ απλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος από την κάθε είδους κλοπή, ιδιαίτερα από το κράτος.

Η άποψη ότι μπορεί μια οικογένεια να έχει υπαλλήλους και να ζει από 3-4 δωμάτια, από ένα μπιτσόμπαρο, από δέκα ξαπλώστρες είναι παράνοια συγκρίσιμη με αυτήν του χρηματιστηρίου '99.
Ένα μπιτσόμπαρο μπορεί να κάνει τζίρο εκατομμυρίων.
Ναι και ένας μαύρος από φτωχή αγροτική οικογένεια μπορεί να γίνει Ανώτατος Δικαστής των ΗΠΑ και να έχει εισόδημα 500.000 το χρονο. Έχουν μάλιστα έναν.

Αλλά κατά κανόνα ο μοναδικός τρόπος μαύρος από φτωχή αγροτική οικογένεια να αποκτήσει εισόδημα 500.000 το χρόνο είναι οι ληστείες. Αυτό λέω. Ή μήπως ισχυρίζεσαι σοβαρά ότι το μπητσόμπαρο δεν κλέβει από χίλιες μεριές;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Ιούλ 2023, 13:46

Unique έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:42
Υπάρχει όμως και αυτή η Ελλάδα



Υ.Γ. Είναι η Λέσβος για τους ζαίους
αυτό το βιολί με το συρτάκι αρχίζει και μου δίνει στα νεύρα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 04 Ιούλ 2023, 13:46

foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:36
Η άποψη ότι μπορεί μια οικογένεια να έχει υπαλλήλους και να ζει από 3-4 δωμάτια, από ένα μπιτσόμπαρο, από δέκα ξαπλώστρες είναι παράνοια συγκρίσιμη με αυτήν του χρηματιστηρίου '99.
η λογική των οικογενειακών επιχειρήσεων είναι να δουλεύουν τρία τέσσερα άτομα για να μην έχουν υπαλλήλους. Αλλά αυτό έχει αλλάξει, ο άλλος είναι υπάλληλος στο δήμο ή συνταξιούχος και το καλοκαίρι βάζει δυο Αλβανούς και μια Ρουμάνα και ότι βγει. Αν θέλει κάποιος να το κάνει σοβαρά σαν επάγγελμα δεν βγαίνει με τίποτε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Ιούλ 2023, 13:48

foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:43
Unique έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:34
foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:28


fixed.
Ασε ρε τώρα. Σε τα μας? Η πλειοψηφία όλο και κανά room to let βγάζει στο airbnb Τραχανοπλαγιας.
Κατ' αρχάς δεν είναι η πλειοψηφία. Είναι στην καλύτερη περίπτωση ογκώδης μειοψηφία. Δεύτερον αν έχεις ένα δωμάτιο κοιτάς στην καλύτερη περίπτωση για ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ εισόδημα, όχι για ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ εισόδημα.

Είχα πετύχει μία στο τουίτερ που έλεγε "πώς να μη χρεώσω 180 ευρώ το δωμάτιο αφού έχει 30 ΦΠΑ, 30 φόρο, 10 ρεύμα, 5 κωλόχαρτα, 10 καθαρίστρια" κι εκεί συνειδητοποίησα ότι ήθελε όντως να βγάζει δέκα χιλιάρικα όλο το καλοκαίρι από ένα δωμάτιο. Ε δε γίνεται. Όπως αν έχεις μία ελιά που την ποτίζεις με αροξόλ δε μπορείς να βγάλεις δέκα χιλιάρικα από το λάδι, αν το χρεώσεις 500 ευρώ το μπουκάλι και αρχίζεις να κλαψουρίζεις για το ΦΠΑ κλπ κανείς δε θα σου πει "εντάξει πάρτα", απλώς θα αγοράσουν το κανονικό λάδι που κάνει 5 ευρώ ή 10 ή 100 το σούπερ καταγαμάτο.

Και ξέρεις κάτι; Ακόμα κι αν όντως γίνεται στην αρχή, με μαθηματική βεβαιότητα θα έρθει κάποιος που μπορεί να κάνει οικονομίες κλίμακας, δεν τον νοιάζει να χρεώσει 80 ευρώ το δωμάτιο γιατί έχει 500 δωμάτια. Και θα σε πετάξει έξω από την αγορά.
εκεί ακριβώς είναι το ζήτημα
ότι αυτοί που έχουν κληρονομήσει ένα σπίτι/ένα δωμάτιο/ένα διαμέρισμα νομίζουν ότι ανακάλυψαν το life hack με το airbnb και ότι θα ζουν πλέον χωρίς να δουλεύουν γιατί αυτό το ακίνητο θα τους ζει
ε δε γίνεται ρε ζώα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Ιούλ 2023, 13:50

foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:45
Green Dragon έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:42
Ένα μπιτσόμπαρο μπορεί να κάνει τζίρο εκατομμυρίων.
Ναι και ένας μαύρος από φτωχή αγροτική οικογένεια μπορεί να γίνει Ανώτατος Δικαστής των ΗΠΑ και να έχει εισόδημα 500.000 το χρονο. Έχουν μάλιστα έναν.

Αλλά κατά κανόνα ο μοναδικός τρόπος μαύρος από φτωχή αγροτική οικογένεια να αποκτήσει εισόδημα 500.000 το χρόνο είναι οι ληστείες. Αυτό λέω. Ή μήπως ισχυρίζεσαι σοβαρά ότι το μπητσόμπαρο δεν κλέβει από χίλιες μεριές;
Κλέβει ανεξαρτήτως τζίρου γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλεγχος. Δεν σταματάει να κλέβει κάποιος επειδή αυξήθηκε το εισόδημά του, σταματάει όταν δεν μπορεί να το κάνει επειδή τον ελέγχεις. Κάποιοι λίγοι δεν κλέβουν λόγω χαρακτήρα αλλά οι περισσότεροι είναι μέσα στην μαυρίλα, κάποιες φορές μάλιστα αναγκαστικά αφού είναι έτσι όλη η αγορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 04 Ιούλ 2023, 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Ιούλ 2023, 13:51

μεχρι τελους ελληναρια

μεχρι τελικης καταστροφης :p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιούλ 2023, 13:55

αφου δεν γουσταρετε να πληρωνετε 180 ευρω τη βραδυα σε δωματιο στην Παρο ας πουμε παρτε ενα δανειο βρειτε οικοπεδο χτιστε ενα εξοχικο για να πατε 1 μηνα το καλοκαιρι ... και αφου ειστε και φιλεσπλαχνοι βαλτε το 30 ευρω να ερχομαι εγω να ξυνω τα @@ μου ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Ιούλ 2023, 14:00

nostromos έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:55
αφου δεν γουσταρετε να πληρωνετε 180 ευρω τη βραδυα σε δωματιο στην Παρο ας πουμε παρτε ενα δανειο βρειτε οικοπεδο χτιστε ενα εξοχικο για να πατε 1 μηνα το καλοκαιρι ... και αφου ειστε και φιλεσπλαχνοι βαλτε το 30 ευρω να ερχομαι εγω να ξυνω τα @@ μου ...
Ναι γιατί δεν υπάρχουν 129879812 εναλλακτικές σε σχέση με αυτό ειδικά το δωμάτιο των 180 ευρώ στην Πάρο.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιούλ 2023, 14:04

foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 14:00
nostromos έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:55
αφου δεν γουσταρετε να πληρωνετε 180 ευρω τη βραδυα σε δωματιο στην Παρο ας πουμε παρτε ενα δανειο βρειτε οικοπεδο χτιστε ενα εξοχικο για να πατε 1 μηνα το καλοκαιρι ... και αφου ειστε και φιλεσπλαχνοι βαλτε το 30 ευρω να ερχομαι εγω να ξυνω τα @@ μου ...
Ναι γιατί δεν υπάρχουν 129879812 εναλλακτικές σε σχέση με την Πάρο που εγώ προσωπικά έχω να πατήσω από το καλοκαίρι του 1998 κι αυτό για 2 μέρες μια και φρίκαρα με τις κατσαρίδες.
το ποσο εσυ το ανεφερες ... ακριβως υπαρχουν πολυ φτηνοτεροι προορισμοι ... παντως η φουλ σαιζον στα νησια ειναι 2 μηνες ... τα υπολοιπα ειναι κοστος
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 04 Ιούλ 2023, 14:09

Εν τω μεταξύ η πλειοψηφία των τουριστών έρχονται σε all inclusive ξενοδοχεία, που σημαίνει η τοπική κοινωνία βλέπει τα @@ μου.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιούλ 2023, 14:18

Unique έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 14:09
Εν τω μεταξύ η πλειοψηφία των τουριστών έρχονται σε all inclusive ξενοδοχεία, που σημαίνει η τοπική κοινωνία βλέπει τα @@ μου.
ο αλλος θελει να παει τζαμπα 10 ημερες διακοπες ... δεκτο ... αυτος που εχει την επιχειρηση ομως εχει 2 μηνες να βγαλει το κερδος της χρονιας ... παει ο αλλος ΣΚ και λεει γινεται ο κακος χαμος ... Δευτερα που ειναι αδειο το ιδιο μαγαζι ποιος το βλεπει ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2023, 18:18

foscilis έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:36
ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:14
Δεν είμαι σε θέση να ξέρω γιατί πιστεύεις ότι δεν φορολογούνται. Θα έλεγα μάλιστα ότι αν ήθελε το κράτος θα μπορούσε να τους ελέγξει σχετικά εύκολα καθώς η πλειοψηφία των κρατήσεών τους είναι μέσω ΟΤΑ* και αποδεικνύεται εύκολα ποιος μένει, πόσες μέρες και τι πληρώνει.
Οι μικρές επιχειρήσεις έτσι κι αλλιώς έχουν ανάγκη από μοναδιαία ποσοστά κέρδους της τάξης του 60% προκειμένου να επιβιώσουν. Σε συνδυασμό με το ότι οι επιχειρήσεις του συγκεκριμένου κλάδου πρέπει να μαζέψουν όλο το χαρτί μέσα σε 3-4 μήνες έχοντας πολύ μεγάλα λειτουργικά κόστη, πολύ απλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος από την κάθε είδους κλοπή, ιδιαίτερα από το κράτος.

Η άποψη ότι μπορεί μια οικογένεια να έχει υπαλλήλους και να ζει από 3-4 δωμάτια, από ένα μπιτσόμπαρο, από δέκα ξαπλώστρες είναι παράνοια συγκρίσιμη με αυτήν του χρηματιστηρίου '99.
Με 3-4 δωμάτια δεν χρειάζεται να απασχοληθεί όλη η οικογένεια. Τόσο μικρές ιδιοκτησίες τις δουλεύουν εποχιακά και το χειμώνα κάνουν κάτι άλλο. Περισσότερο είχα στο μυαλό μου κάτι κοντά στα 8-10 δωμάτια. Η περίπτωση που ξέρω προσωπικά είχε οικόπεδο σε τοπ νησί οπότε βγαίνουν καλά λεφτά. Σε λιγότερο εμπορικό προορισμό θα έβγαιναν χρήματα αλλά όχι τόσα. Ωστόσο θα ήταν και πάλι περισσότερα από το να πάνε ο γιος κι η κόρη να εργαστούν κάπου με τον κατώτατο και να έχουν άλλο στο κεφάλι τους.

Γενικά έχω την χειρότερη γνώμη για τους Έλληνες-αφεντικά σε μικροεπιχειρήσεις. Αν είναι να δουλέψει κάποιος εκεί, η εναλλακτική του να έχει κάτι δικό του, μου φαίνεται προτιμότερη. Αν κάποιος έχει εξειδίκευση και μπορεί να χτυπήσει σοβαρές δουλειές είναι άλλη συζήτηση.

Και να βάλουμε και μια άλλη παράμετρο στη συζήτηση. Οι ξένοι όμιλοι φέρνουν σαφώς τεχνογνωσία και αναβαθμίζουν το τουριστικό προϊόν. Ωστόσο θέλω να δω νούμερα αν ωφελεί (σε επίπεδο φόρων) τη χώρα να έχεις έναν τέτοιο όμιλο με 50 μικρά ξενοδοχεία και να πηγαίνει μέρος των κερδών στο εξωτερικό ή να ανήκουν αυτά τα 50 ξενοδοχεία σε Έλληνες μικροϊδιοκτήτες. Δεν είμαι σίγουρος ότι ο όμιλος δεν θα μπορέσει να φοροδιαφύγει. Ναι, θα προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες. Ναι, θα κάνει οικονομία κλίμακας. Αλλά εκεί που οι 50 ξενοδόχοι θα χρειάζονταν 50 λογιστές (έστω και σποραδικά ως εξωτερικούς συνεργάτες), ο όμιλος θα χρειαστεί 2-3. Δηλαδή κάποια χρήματα θα πάψουν να διαχέονται με τον ίδιο τρόπο στην υπόλοιπη κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2023, 18:19

Unique έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 14:09
Εν τω μεταξύ η πλειοψηφία των τουριστών έρχονται σε all inclusive ξενοδοχεία.
Είναι σίγουρο αυτό; Είναι τόσο πολλές οι κλίνες στα all inclusive;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Ιούλ 2023, 18:19

ειδατε τι κανει το επικειμενο κοψιμο των 0,60? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μήπως η Ελλάδα το παράκανε με τον τουρισμό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2023, 18:24

Σενέκας έγραψε:
04 Ιούλ 2023, 13:27
ότι βιοπορίζονται άτομα φυσικά και βιοπορίζονται, αλλά όπως είπα, δεν υπάρχουν δυνατότητες να αξιοποιηθεί όμως σε κάτι παραγωγικό. Αρκεί να σκεφτείς ότι η ποιότητα ζωής των μόνιμων κατοίκων σ'αυτά τα νησιά με τον απίστευτο τουρισμό, είναι δυσανάλογα χαμηλή. Τον χειμώνα παραμένουν νεκρά και οι υποδομές παραμένουν άθλιες, δηλαδή ούτε καν τις τοπικές κοινωνίες δεν ευνοεί η κατάσταση, παρα μόνο βραχυπρόθεσμα
Σε αρκετά από τα μικρότερα νησιά έχω ακούσει ότι κάποιοι από αυτούς που δραστηριοποιούνται το καλοκαίρι δεν μένουν καν το χειμώνα εκεί. Δεν διαφωνεί κάποιος ότι χρειάζονται έργα υποδομής για να κρατήσουν κόσμο εκεί. Αλλά το ότι μεταφέρουν αυτά τα χρήματα και τα ξοδεύουν στον τόπο μόνιμης διαμονής τους, δεν σημαίνει ότι δεν παράγεται πλούτος επειδή δεν βλέπεις ας πούμε ένα νοσοκομείο στη Σαμοθράκη. Παράγεται και αξιοποιείται κάπου αλλού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών