Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είναι αναχρονιστικός θεσμός ο γάμος σε οποιαδήποτε μορφή;

Ναι
14
39%
Οχι
18
50%
Δεν ξερω
4
11%
 
Σύνολο ψήφων: 36

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8785
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 07 Ιούλ 2023, 14:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:56
Εξαρτάται πόσο επιτυχημένος είναι. :102:
Βασικά από το αν γίνεται συνειδητά και κατόπιν σκέψης ή βιαστικά/επιπολαια και μόνο για να ικανοποιήσει κοινωνικες νόρμες. Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να την πατήσει κάποιος άσχημα

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 07 Ιούλ 2023, 14:59

Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:52
Όχι, οι μακροπρόθεσμες σχέσεις στοργής και αλληλοφροντίδας είναι το κύτταρο κάθε υγιούς κοινωνίας και, ειδικά για τα ανδρόγυνα που γίνονται γονείς, ο μόνος γνωστός ως τώρα θεσμός εξατομικευμένης, μη ισοπεδωτικής ανατροφής παιδιών.
ΛΟΛ, δεν λέμε να μην έχουμε οικογένειες.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Armageddon
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 29 Μάιος 2023, 18:12
Τοποθεσία: Ν.Ιωνία

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Armageddon » 07 Ιούλ 2023, 14:59

Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:52
Όχι, οι μακροπρόθεσμες σχέσεις στοργής και αλληλοφροντίδας είναι το κύτταρο κάθε υγιούς κοινωνίας και, ειδικά για τα ανδρόγυνα που γίνονται γονείς, ο μόνος γνωστός ως τώρα θεσμός εξατομικευμένης, μη ισοπεδωτικής ανατροφής παιδιών.
+1

Αλλαξε άβαταρ βρε φίλε πως μπορείς μ' αυτό το κακομούτσουνο?
But through the eternal night, the twinkling of star light, so very far away maybe it's only yesterday...

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 07 Ιούλ 2023, 15:00

Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:58
Νομίζω και στην Πολιτεία του Πλάτωνα είχε προταθεί οι φύλακες να μην έχουν οικογένειες αλλά τα παιδιά να τα ανατρέφουν από κοινού, γνωρίζοντας ποια είναι βέβαια του κάθε ζευγαριού. Οπότε υπήρχε γάμος και εκεί, αλλά προτάθηκε αυτό μόνο γι' αυτή την κατηγορία να μην έχει οικογένεια, να μην δημιουργηθούν τα τζάκια που έχουμε σήμερα επειδή ήταν η ανώτερη κατηγορία πολιτών. Όπως επίσης και να μην συσσωρεύουν πλούτο, ειδικά αυτή η κατηγορία.
Πολύ μπροστά για την εποχή του, σε κάποιο σημείο επιχειρηματολογεί ότι οι γυναίκες είναι εξίσου άξιες με τους άνδρες σε όλα τα επαγγέλματα.
ΛΟΛ, δεν λέμε να μην έχουμε οικογένειες.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Ιούλ 2023, 15:06

Philip Mortimer έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:58

Βασικά από το αν γίνεται συνειδητά και κατόπιν σκέψης ή βιαστικά/επιπολαια και μόνο για να ικανοποιήσει κοινωνικες νόρμες. Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να την πατήσει κάποιος άσχημα
Ναι, υπάρχει. Το θέμα είναι πώς μπορείς να αποφύγεις έναν κακό γάμο. Για εμένα, πρέπει να έχεις κοντά σου ειλικρινείς φίλους, αν παίζει red flag να στο πουν. Αλλα κ αυτο δεν είναι πάντα εύκολο, συνταγές επιτυχίας για τις ανθρώπινες σχέσεις δεν υπάρχουν απόλυτα, είναι και θέμα συγκυριων.

Πιστεύω πάντως ότι δε χρειάζεται να είσαι υπερβολικά καχύποπτος. Δε νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι καθαρματα

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 07 Ιούλ 2023, 15:08

Sol έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:00
Antares έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:58
Νομίζω και στην Πολιτεία του Πλάτωνα είχε προταθεί οι φύλακες να μην έχουν οικογένειες αλλά τα παιδιά να τα ανατρέφουν από κοινού, γνωρίζοντας ποια είναι βέβαια του κάθε ζευγαριού. Οπότε υπήρχε γάμος και εκεί, αλλά προτάθηκε αυτό μόνο γι' αυτή την κατηγορία να μην έχει οικογένεια, να μην δημιουργηθούν τα τζάκια που έχουμε σήμερα επειδή ήταν η ανώτερη κατηγορία πολιτών. Όπως επίσης και να μην συσσωρεύουν πλούτο, ειδικά αυτή η κατηγορία.
Πολύ μπροστά για την εποχή του, σε κάποιο σημείο επιχειρηματολογεί ότι οι γυναίκες είναι εξίσου άξιες με τους άνδρες σε όλα τα επαγγέλματα.
ΛΟΛ, δεν λέμε να μην έχουμε οικογένειες.
Ξέρω τι λέτε: ο γάμος να μην έχει οικονομικές ή άλλες έννομες συνέπειες γιατί όλοι και όλες θα έχουν τα ίδια, πλήρη δικαιώματα χάρη στο κράτος, το οποίο θα τους ανατρέφει και τα παιδιά από την πρώτη ημέρα, ενσταλάζοντάς τους τις αξίες του σοσιαλισμού και του κομμουνισμού. Το πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία είναι ότι παράγει γρανάζια.
Armageddon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:59
Rakomelofronas έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:52
Όχι, οι μακροπρόθεσμες σχέσεις στοργής και αλληλοφροντίδας είναι το κύτταρο κάθε υγιούς κοινωνίας και, ειδικά για τα ανδρόγυνα που γίνονται γονείς, ο μόνος γνωστός ως τώρα θεσμός εξατομικευμένης, μη ισοπεδωτικής ανατροφής παιδιών.
+1

Αλλαξε άβαταρ βρε φίλε πως μπορείς μ' αυτό το κακομούτσουνο?
Προγραμματικές δηλώσεις νέας κυβέρνησης, ελλαδική Βουλή 06.07.2023:

Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2023, 15:19

Αλιόσα έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:15
Sol έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:11
Σε όλες του τις μορφές.
Εσύ τι προτεινεις τύπε; να πηγαινουν ολοι με ολους και να μην ξέρουμε πια ειναι τα παιδιά του καθενος και τα παιδιά να μην ξέρουνε ποιοι είναι οι γονείς τους;
Τι σχέση έχει ο γάμος με όλα αυτά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 07 Ιούλ 2023, 15:56

hellegennes έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:19
Αλιόσα έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:15
Sol έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:11
Σε όλες του τις μορφές.
Εσύ τι προτεινεις τύπε; να πηγαινουν ολοι με ολους και να μην ξέρουμε πια ειναι τα παιδιά του καθενος και τα παιδιά να μην ξέρουνε ποιοι είναι οι γονείς τους;
Τι σχέση έχει ο γάμος με όλα αυτά;
Θεωρητικά καμία. Όλα τα ζευγάρια στον περίγυρο μου (μορφωμένοι, πολυτεχνίτες) είναι μαζί 10 χρόνια σε έναν άτυπο γάμο. Και πολλοί απ' αυτούς άρχισαν να παντρεύονται τώρα, γιατί έτσι (φάση κόπυ-κατ)

Πρακτικά, είναι περίπλοκο. Ο γάμος δρα ως μια ελάχιστη δέσμευση ότι δεν θα φύγεις στην πρώτη δυσκολία. Πχ αν φύγεις ενώ έχει γεννηθεί το παιδί και άρα ξέρουν όλοι ότι είσαι ο πατέρας, θα πληρώσεις ανατροφή. Αλλά τίποτα δεν σε εμποδίζει να φύγεις πριν γεννηθεί το παιδί και να κάνεις ότι δεν είναι δικό σου έτσι; (υποθέτω)

Ο γάμος πρωτίστως προστατεύει την γυναίκα (και την επωφελεί όταν/αν θελήσει να τον σπάσει αργότερα). Το τελευταίο που θες ως κοινωνία είναι να πας προς την κατάσταση που επικρατεί στην Αμερική, πχ ειδικά στις μαύρες κοινότητες με τις single mothers.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2023, 16:16

masterridley έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:56
Πρακτικά, είναι περίπλοκο. Ο γάμος δρα ως μια ελάχιστη δέσμευση ότι δεν θα φύγεις στην πρώτη δυσκολία. Πχ αν φύγεις ενώ έχει γεννηθεί το παιδί και άρα ξέρουν όλοι ότι είσαι ο πατέρας, θα πληρώσεις ανατροφή. Αλλά τίποτα δεν σε εμποδίζει να φύγεις πριν γεννηθεί το παιδί και να κάνεις ότι δεν είναι δικό σου έτσι; (υποθέτω)
Δεν λειτουργεί έτσι. Αν είσαι ο πατέρας θα πληρώσεις ανατροφή έτσι κι αλλιώς, μέσα σε γάμο ή εκτός, εφόσον το ζητήσει η μητέρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εντός γάμου θεωρείται αυτοδίκαια ότι είσαι πατέρας, δηλαδή δεν υπάρχει επιπρόσθετη διαδικασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 07 Ιούλ 2023, 16:59

hellegennes έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 16:16
masterridley έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:56
Πρακτικά, είναι περίπλοκο. Ο γάμος δρα ως μια ελάχιστη δέσμευση ότι δεν θα φύγεις στην πρώτη δυσκολία. Πχ αν φύγεις ενώ έχει γεννηθεί το παιδί και άρα ξέρουν όλοι ότι είσαι ο πατέρας, θα πληρώσεις ανατροφή. Αλλά τίποτα δεν σε εμποδίζει να φύγεις πριν γεννηθεί το παιδί και να κάνεις ότι δεν είναι δικό σου έτσι; (υποθέτω)
Δεν λειτουργεί έτσι. Αν είσαι ο πατέρας θα πληρώσεις ανατροφή έτσι κι αλλιώς, μέσα σε γάμο ή εκτός, εφόσον το ζητήσει η μητέρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εντός γάμου θεωρείται αυτοδίκαια ότι είσαι πατέρας, δηλαδή δεν υπάρχει επιπρόσθετη διαδικασία.
Ναι, σωστά αν είσαι ο πατέρας. Αν φύγω όμως μόλις μάθω ότι είναι έγγυος, μπορούν να μου κάνουν τίποτα; Αυτή θα λέει ότι είμαι ο πατέρας και γω θα λέω ότι το έκανε με άλλον. Αν δεν πάω στον Jerry Springer οικειοθελώς, πώς θα αποδείξουν ότι είμαι ο πατέρας;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2023, 22:59

masterridley έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 16:59
hellegennes έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 16:16
masterridley έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:56
Πρακτικά, είναι περίπλοκο. Ο γάμος δρα ως μια ελάχιστη δέσμευση ότι δεν θα φύγεις στην πρώτη δυσκολία. Πχ αν φύγεις ενώ έχει γεννηθεί το παιδί και άρα ξέρουν όλοι ότι είσαι ο πατέρας, θα πληρώσεις ανατροφή. Αλλά τίποτα δεν σε εμποδίζει να φύγεις πριν γεννηθεί το παιδί και να κάνεις ότι δεν είναι δικό σου έτσι; (υποθέτω)
Δεν λειτουργεί έτσι. Αν είσαι ο πατέρας θα πληρώσεις ανατροφή έτσι κι αλλιώς, μέσα σε γάμο ή εκτός, εφόσον το ζητήσει η μητέρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εντός γάμου θεωρείται αυτοδίκαια ότι είσαι πατέρας, δηλαδή δεν υπάρχει επιπρόσθετη διαδικασία.
Ναι, σωστά αν είσαι ο πατέρας. Αν φύγω όμως μόλις μάθω ότι είναι έγγυος, μπορούν να μου κάνουν τίποτα; Αυτή θα λέει ότι είμαι ο πατέρας και γω θα λέω ότι το έκανε με άλλον. Αν δεν πάω στον Jerry Springer οικειοθελώς, πώς θα αποδείξουν ότι είμαι ο πατέρας;
Δικαστικά. Πρέπει να αποδείξει η μητέρα ότι έκανε σεξ με τον πατέρα την επίμαχη περίοδο. Αν δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις και ο πατέρας αρνείται ότι συνέβη το περιστατικό, η μητέρα μπορεί να ζητήσει τεστ πατρότητας. Ο πατέρας μπορεί να αρνηθεί αλλά σ' αυτήν την περίπτωση το δικαστήριο θα πάρει την μεριά της μητέρας εφόσον δεν υπάρχει βάσιμος λόγος να αρνηθεί· θεωρείται τεκμήριο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 05 Ιαν 2024, 15:11

Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 05 Ιαν 2024, 15:30

Αλιόσα έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:15
Sol έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:11
Σε όλες του τις μορφές.
Εσύ τι προτεινεις τύπε; να πηγαινουν ολοι με ολους και να μην ξέρουμε πια ειναι τα παιδιά του καθενος και τα παιδιά να μην ξέρουνε ποιοι είναι οι γονείς τους;
Και τώρα μπορεί να γίνει αυτό. Δεν είναι παράνομο.
Αν μιλάμε για συναινούντες ενήλικες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος έργο_μακέτο την 05 Ιαν 2024, 15:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 05 Ιαν 2024, 15:31

Εκτος αν θέλετε να επιστρέψουμε σε εποχές ποινικοποίησης της μοιχείας.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Είναι ο γάμος αναχρονιστικός θεσμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 05 Ιαν 2024, 15:32

Philip Mortimer έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 14:58
μόνο για να ικανοποιήσει κοινωνικες νόρμες.
Μα δεν υπάρχει και άλλος λόγος, πέρα από την κοινωνική πίεση.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών