Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Ιούλ 2023, 17:51

Δεν παρακολουθώ πολύ, αλλά πάντα πουλάει. Ποιός θα συντονιστεί για να ακούσει ότι όλα πάνε καλά;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Ιούλ 2023, 17:53

Α btw εγώ τώρα δεν έχω ρεύμα εδώ και μια ώρα. Δεν ξέρω αν είναι καλός λόγος να γκρινιάξω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2023, 17:56

Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:50
Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:47
Να πηγαίνανε να ψηφίζανε αν δεν τους αρέσει. Είμαι με αναπηρία και χωρίς αυτοκίνητο. Όσους γνωρίζω που δεν πήγαν να ψηφίσουν και είναι πολλοί, δεν έχουν τέτοια θέματα.
:+1::bravo: και ρισπέκτ!
Ε μα δεν είναι θέμα προτίμησης του να μην χάσεις το μπάνιο και αφού αυτή δεν πάει να ψηφίσει δεν πάω και εγώ, η ψήφος είναι υποχρεωτική και υπάρχουν εξαιρέσεις.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 18:05

Green Dragon έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:51
Portia έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:42
Το εχετε παρατηρησει κι εσεις αυτο η ειναι απλως μια παραφουσκωμενη εικονα που μας πλασαρουν τα ΜΜΕ και τα ΜΚΔ;

Απο το Πασχα κιολας ειχε ξεκινησει η μουρμουρα για τον υπερτουρισμο και για το ποσους επισκεπτες μπορει να αντεξει η Ελλαδα, γκρινια για τα πανακριβα νησια και τωρα φοβος και παρανοια για τα κυματα καυσωνα. Τετοια κατασταση ουτε τα καλοκαιρια της Πανδημιας δεν την ειχαμε.
Δεν ζεις Ελλάδα για να καταλάβεις τι τραβάμε αυτές τις μέρες με την ζέστη. Τα άλλα συζητήσιμα.
Εγώ πάντως περίμενα να πάρει φωτιά ο υδράργυρος, αλλά... δεν.





Μόλις δυο ποστς έγραψε...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 18:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:53
Α btw εγώ τώρα δεν έχω ρεύμα εδώ και μια ώρα. Δεν ξέρω αν είναι καλός λόγος να γκρινιάξω.
Ό,τι προλαβαίνεις, πριν τελειώσει η μπαταρ
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Ιούλ 2023, 18:08

Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:53
Α btw εγώ τώρα δεν έχω ρεύμα εδώ και μια ώρα. Δεν ξέρω αν είναι καλός λόγος να γκρινιάξω.
Ό,τι προλαβαίνεις, πριν τελειώσει η μπαταρ
22τακατο
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 18:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:08
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:53
Α btw εγώ τώρα δεν έχω ρεύμα εδώ και μια ώρα. Δεν ξέρω αν είναι καλός λόγος να γκρινιάξω.
Ό,τι προλαβαίνεις, πριν τελειώσει η μπαταρ
22τακατο
Ουπς.

Εννοώ... UPS.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 20 Ιούλ 2023, 18:23

Portia έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:42
Το εχετε παρατηρησει κι εσεις αυτο η ειναι απλως μια παραφουσκωμενη εικονα που μας πλασαρουν τα ΜΜΕ και τα ΜΚΔ;

Απο το Πασχα κιολας ειχε ξεκινησει η μουρμουρα για τον υπερτουρισμο και για το ποσους επισκεπτες μπορει να αντεξει η Ελλαδα, γκρινια για τα πανακριβα νησια και τωρα φοβος και παρανοια για τα κυματα καυσωνα. Τετοια κατασταση ουτε τα καλοκαιρια της Πανδημιας δεν την ειχαμε.
τραπεζικοί επενδυτικοί εδώ και χρόνια λένε στους μεγαλοτουριστικούς παράγοντες ότι οι δομές αεροδρόμια, ενεργεια , δρόμοι , τροφοδοσία, κ.ά είναι στα όρια ΄τους στις τουριστικές περιοχές (σιγουρα τις ανεπτυγμένες Κρητη νησιά Αθήνα, χαλκιδική), όταν ζητάνε και αλλες επιδοτήσεις χρηματοδοτήσεις για επέκταση . Μια εξήγηση είναι ότι προετοιμάζεται το έδαφος με προπαγάνδα για να φρενάρουν φυσικά όχι τους ισχυρούς αλλά επιδοξους μικρους και μεσαίους που θελουν να μπουν στον τουρισμό, προφανώς με πολιτικά μέτρα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 20 Ιούλ 2023, 18:26

βγάινει και το αφήγημα να πιασει και τους αριστερούς για τον υπερτουρισμό. Στο τέλος θα πανηγυρίζουν για μέτρα υπέρ μόνο των μεγάλων.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14622
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Ιούλ 2023, 18:39

μιλάμε για συνωμοσία.πάνε να ψήσουν τον κόσμο ότι υπάρχει πρόβλημα υπερτουρισμού, ακρίβειας,καύσωνα και ότι οι υποδομές ειναι για τον πούτσο

Portia
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 20 Ιούλ 2023, 20:02

Green Dragon έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:51
Portia έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:42
Το εχετε παρατηρησει κι εσεις αυτο η ειναι απλως μια παραφουσκωμενη εικονα που μας πλασαρουν τα ΜΜΕ και τα ΜΚΔ;

Απο το Πασχα κιολας ειχε ξεκινησει η μουρμουρα για τον υπερτουρισμο και για το ποσους επισκεπτες μπορει να αντεξει η Ελλαδα, γκρινια για τα πανακριβα νησια και τωρα φοβος και παρανοια για τα κυματα καυσωνα. Τετοια κατασταση ουτε τα καλοκαιρια της Πανδημιας δεν την ειχαμε.
Δεν ζεις Ελλάδα για να καταλάβεις τι τραβάμε αυτές τις μέρες με την ζέστη. Τα άλλα συζητήσιμα.
Δε θα διαφωνησω για τη ζεστη, για να ειμαι ειλικρινης δε μου λειπει καθολου (αν και ζησαμε 40ρια περυσι το καλοκαιρι εδω πανω στο Νησι, σκετη φρικη).

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φετος εχει γινει μεγα θεμα ο υπερτουρισμος και τα απροσιτα απο αποψη κοστους νησια. Για τους εκτος Αττικης κατοικους της ενδοχωρας οι Κυκλαδες και η Ροδος ηταν ανεκαθεν ενας πολυ ακριβος προορισμος, και οι περισσοτεροι περνουσαν/περνουν τις διακοπες τους στα παραλια της ηπειρωτικης Ελλαδας.

Το να διαμαρτυρεται ο κατοικος των Τρικαλων, της Φλωρινας και της Δραμας για τις πολυ αυξημενες τιμες στη διαμονη, αυτος ναι εχει πολλα δικια καθως δεν εχει γρηγορη προσβαση στις παραλιες και το καθημερινο πηγαινε-ελα ειναι μαρτυριο. Η υπολοιπη χωρα ομως διπλα στις θαλασσες μενει και η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν βαλει ο,τι ακινητο υπαρχει στο airbnb, που σημαινει πως κονομανε απο την τρεχουσα κατασταση.

Οσο για τη ζεστη, εδω και δεκαετιες προειδοποιουσαν οι ειδικοι για την κλιματικη αλλαγη, αλλα ως χωρα πετουσαμε αετο και ριχναμε ολο και πιο πολυ τσιμεντο αντι να κανουμε ενα σοβαρο περιβαλλοντικο σχεδιασμο και να προχωρησουμε σε αναδασωσεις, δεντροφυτεψεις, δημιουργια παρκων και πρασινων χωρων αναψυχης.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19766
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Ιούλ 2023, 20:24

Portia έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 20:02
Δε θα διαφωνησω για τη ζεστη, για να ειμαι ειλικρινης δε μου λειπει καθολου (αν και ζησαμε 40ρια περυσι το καλοκαιρι εδω πανω στο Νησι, σκετη φρικη).

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φετος εχει γινει μεγα θεμα ο υπερτουρισμος και τα απροσιτα απο αποψη κοστους νησια. Για τους εκτος Αττικης κατοικους της ενδοχωρας οι Κυκλαδες και η Ροδος ηταν ανεκαθεν ενας πολυ ακριβος προορισμος, και οι περισσοτεροι περνουσαν/περνουν τις διακοπες τους στα παραλια της ηπειρωτικης Ελλαδας.

Το να διαμαρτυρεται ο κατοικος των Τρικαλων, της Φλωρινας και της Δραμας για τις πολυ αυξημενες τιμες στη διαμονη, αυτος ναι εχει πολλα δικια καθως δεν εχει γρηγορη προσβαση στις παραλιες και το καθημερινο πηγαινε-ελα ειναι μαρτυριο. Η υπολοιπη χωρα ομως διπλα στις θαλασσες μενει και η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν βαλει ο,τι ακινητο υπαρχει στο airbnb, που σημαινει πως κονομανε απο την τρεχουσα κατασταση.

Οσο για τη ζεστη, εδω και δεκαετιες προειδοποιουσαν οι ειδικοι για την κλιματικη αλλαγη, αλλα ως χωρα πετουσαμε αετο και ριχναμε ολο και πιο πολυ τσιμεντο αντι να κανουμε ενα σοβαρο περιβαλλοντικο σχεδιασμο και να προχωρησουμε σε αναδασωσεις, δεντροφυτεψεις, δημιουργια παρκων και πρασινων χωρων αναψυχης.
Δεν θα έλεγα ότι οι Κυκλάδες ήταν ακριβές εκτός από την Μύκονο. Ακόμα και η Σαντορίνη που είχα πάει πριν αρκετά χρόνια και είχε και τότε την φήμη του ακριβού προορισμού, τελικά οι τιμές ήταν νορμάλ. Φέτος αυτό δεν ισχύει, ακόμα και πρώην φτηνά νησιά όπως η Πάρος που μάζευε μικρές ηλικίες έχουν πλεόν θέμα. Νομίζω όμως ότι θα διορθώσει μόνο του αυτό.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 20 Ιούλ 2023, 20:41

Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:40
Portia έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:42
Το εχετε παρατηρησει κι εσεις αυτο η ειναι απλως μια παραφουσκωμενη εικονα που μας πλασαρουν τα ΜΜΕ και τα ΜΚΔ;

Απο το Πασχα κιολας ειχε ξεκινησει η μουρμουρα για τον υπερτουρισμο και για το ποσους επισκεπτες μπορει να αντεξει η Ελλαδα, γκρινια για τα πανακριβα νησια και τωρα φοβος και παρανοια για τα κυματα καυσωνα. Τετοια κατασταση ουτε τα καλοκαιρια της Πανδημιας δεν την ειχαμε.
Σπιτια δε μπορουμε να βρουμε με τιποτα, διακοπες δε μπορουμε να παμε εκει που πηγε το κοστος, σουπερμαρκετ εχουν διπλασιαστει οι τιμες, η χωρα καιγεται για αλλη μια φορα και τα τσογλανια του μαξιμου μας λενε οτι ετσι θα καιγεστε πηξτε, μια χαρα ειμαστε, γιατι γκρινιαζουμε;
Αν δούλευες σοβαρά, αντί να τεμπελιάζεις και να το κωλοβαράς στο πχόρουμ, και σπίτι θα είχες και φράγκα.
Τώρα μπορείς να σκούζεις ελεύθερα. :c020:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Ιούλ 2023, 20:43

Green Dragon έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 20:24
. Νομίζω όμως ότι θα διορθώσει μόνο του αυτό.
Όσο εμείς μιλάμε η αγορά αυτορρυθμίζεται. :003:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19766
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σαν πολλη γκρινια δεν υπαρχει φετος το καλοκαιρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Ιούλ 2023, 20:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 20:43
Green Dragon έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 20:24
. Νομίζω όμως ότι θα διορθώσει μόνο του αυτό.
Όσο εμείς μιλάμε η αγορά αυτορρυθμίζεται. :003:
Σε κάποιο βαθμό (σημαντικό) το κάνει, μην είσαι άσπρο-μαύρο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών