Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13542
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 13:01

Αυτά τραβάτε εσείς, οι ευαίσθητες πσιχούλες, που μού θέλετε αμμουδιές, ξαπλώστρες, ομπρελίτσες κι όλα αυτά τα ντιγκιντίστικα νούμ'.
Εγώ, που κολυμπάω στον μώλο του χωριού μου, μια χαρά θέση βρίσκω στα σκαλάκια μετά το μπάνιο και κάνουνε και πλίτσι-πλίτσι τα ποδαράκια μου άμα κάθομαι στο τελευταίο. ;12217

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2023, 13:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 23:57
Θα μου πείτε τι είναι η λαϊκή ιδιωτικοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό υπόβαθρο, ίσως έχει ρίζες στη Γιουγκοσλαβία του Τίτο, ίσως στη βαθιά κλεφτοκοτάδικη παράδοση.

Πάντως η πράξη μοιάζει κάπως έτσι:

Εικόνα

Οι κάτοικοι των κοντινών σπιτιών δηλαδή παρκάρουν την ομπρέλα τους στην παραλία μόνιμα διεκδικώντας τη δική τους θέση στον ήλιο. Μπορεί επίσης να πάρει και τη μορφή καρεκλοξαπλώστρας αλυσοδεμένης σε δέντρο.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 02 Αύγ 2023, 13:04

Bill Hicks έγραψε:
02 Αύγ 2023, 07:44
:smt018

Εικόνα

Εικόνα

:D
Όντως κάποιες ελάχιστες φορές περνάει ο δήμος.Πεφτει σύρμα κατευθείαν και οι παραβάτες έρχονται και τις μαζεύουν.Οι υπάλληλοι του δήμου αργούν χαρακτηριστικά
ώστε η συντριπτική πλειοψηφία να μαζέψει τα συμπραγκαλα του και φυσικά να τα τοποθετησει εκ νέου μόλις οι υπάλληλοι αποχωρήσουν.Περιπου το ίδιο πράγμα που γίνεται με τους τροχαιους και τα παράνομα παρκαρισμένα μπροστά από νυχτερινα μαγαζιά Σειρηνα,φάρος ώστε να τα πάρουν και να φύγουν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2023, 13:05

vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:55
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:45
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:43


Αυτή την νεοελλαδική ξεφτίλα την είχαμε βιώσει επί σειρά ετών πριν από 15 χρόνια που παραθερίζαμε σε συγκεκριμένη υπέροχη παραλία της Κύθνου: η παραλία είχε κάπου 6-7 αρμυρίκια. Ε...το πρωί που ξύπναγα (μιλάμε για πολύ πρωί 7-7.30) έβλεπα να έχουν βάλει από την προηγούμενη νύχτα ξαπλώστρες κλπ γύρω από τα δέντρα, "καπαρώνοντας" τον χώρο :hammer:
Έπρεπε να τις μαζέψεις και να τις ρίξεις για κολύμπι.
Βαζεις μεταλλικη ξαπλωστρα και την κλειδωνεις με λουκέτο και αλυσιδα γυρω απο το δεντρο. :102:
Αυτά είναι όντως γυφτιές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 02 Αύγ 2023, 13:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 23:57
Θα μου πείτε τι είναι η λαϊκή ιδιωτικοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό υπόβαθρο, ίσως έχει ρίζες στη Γιουγκοσλαβία του Τίτο, ίσως στη βαθιά κλεφτοκοτάδικη παράδοση.

Πάντως η πράξη μοιάζει κάπως έτσι:

Εικόνα

Οι κάτοικοι των κοντινών σπιτιών δηλαδή παρκάρουν την ομπρέλα τους στην παραλία μόνιμα διεκδικώντας τη δική τους θέση στον ήλιο. Μπορεί επίσης να πάρει και τη μορφή καρεκλοξαπλώστρας αλυσοδεμένης σε δέντρο.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Σου γράφω από παραλία του Πηλίου.Εχει καμία 20αρια δέντρα με ωραία παχιά σκιά πιασμένα όλα,όλα όμως από ξαπλώστρες <<μονίμων>> με αλυσίδες κλπ.Φυσικά για μπάνιο έρχονται μετά τις 12 το μεσημέρι αφού ο χώρος είναι κρατημένος γιαυτους.Εαν δεν τον καβατζωναν θα έπρεπε να έρθουν από νωρίς το πρωί και φυσικά οι περισσότεροι δε θα έβρισκαν σκιουλα κάτω από τα δέντρα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Αύγ 2023, 13:09

μια διμοιρία ματ χρειάζεται να τους κοπανάει πάνω κάτω στην παραλία.υπάρχει κράτος ή δεν υπάρχει?


Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13542
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 13:11

"Έρχονται οι Αθηνέζοι και πιάνουν τ' αρμυρίκια μας"
Εγώ στηρίζω ντόπιους πάντως.
Γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23400
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Αύγ 2023, 13:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:05
vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:55
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:45


Έπρεπε να τις μαζέψεις και να τις ρίξεις για κολύμπι.
Βαζεις μεταλλικη ξαπλωστρα και την κλειδωνεις με λουκέτο και αλυσιδα γυρω απο το δεντρο. :102:
Αυτά είναι όντως γυφτιές.
Μεταλλική επειδη το πλαστικό και το ξύλο κόβονται/σπάνε ευκολα. Ενώ στο μεταλλικό, ο άλλος που θα ειναι αποφασισμένος να στην ξηλώσει, θα χρειαστεί τροχό.
Και αν χρησιμοποιήσει τροχο σε ανοιχτό χώρο τέτοιον καιρό και διπλα σε δέντρα, μπορείς να τον καταγγείλεις για απόπειρα εμπρησμού.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Αύγ 2023, 13:18

Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:11
"Έρχονται οι Αθηνέζοι και πιάνουν τ' αρμυρίκια μας"
Εγώ στηρίζω ντόπιους πάντως.
Γνώμη μου.
Στην περίπτωση της Κύθνου που περιγράφω όλοι ήμασταν τουρίστες :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23400
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Αύγ 2023, 13:18

Νεξτ λέβελ, μπιενμπί ξαπλώστρες. Παω εγω, πακτώνω την ξαπλώστρα μου και τη νοικιάζω τις μέρες που δεν τη χρησιμοποιώ :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2023, 13:20

Mel έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Αύγ 2023, 23:57
Θα μου πείτε τι είναι η λαϊκή ιδιωτικοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό υπόβαθρο, ίσως έχει ρίζες στη Γιουγκοσλαβία του Τίτο, ίσως στη βαθιά κλεφτοκοτάδικη παράδοση.

Πάντως η πράξη μοιάζει κάπως έτσι:

Εικόνα

Οι κάτοικοι των κοντινών σπιτιών δηλαδή παρκάρουν την ομπρέλα τους στην παραλία μόνιμα διεκδικώντας τη δική τους θέση στον ήλιο. Μπορεί επίσης να πάρει και τη μορφή καρεκλοξαπλώστρας αλυσοδεμένης σε δέντρο.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως, η φωτο είναι τραβηγμένη σούρουπο (που οι περισσότεροι ή όλοι οι λουόμενοι, έχουν φύγει). Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς θα ήταν η διαφορά αν οι ιδιοκτήτες των κοντινών σπιτιών, έστηναν τα ίδια ομπρελοκαθίσματα το πρωί και τα μάζευαν το βράδυ. Το λέω αυτό επειδή οι "καταπατημένοι" χώροι αφήνουν μεγάλα κενά, ώστε να μην εμποδίζουν τον οποιονδήποτε άλλο να στήσει τη δική του κινητή ομπρέλα και τις δικές του ξαπλώστρες, όποια ώρα γουστάρει. Και οι συγκεκριμένες ομπρέλες δεν έχουν δεσμεύσει κάποιον προνομιακό χώρο της παραλίας (πχ κάτω από δέντρο ή κάτι σχετικό).

Είναι θέμα αισθητικής ή παίζει απλώς το σύνηθες κόνσεπτ "της κατσίκας ομπρέλας του γείτονα;
Σου γράφω από παραλία του Πηλίου.Εχει καμία 20αρια δέντρα με ωραία παχιά σκιά πιασμένα όλα,όλα όμως από ξαπλώστρες <<μονίμων>> με αλυσίδες κλπ.Φυσικά για μπάνιο έρχονται μετά τις 12 το μεσημέρι αφού ο χώρος είναι κρατημένος γιαυτους.Εαν δεν τον καβατζωναν θα έπρεπε να έρθουν από νωρίς το πρωί και φυσικά οι περισσότεροι δε θα έβρισκαν σκιουλα κάτω από τα δέντρα.
Αυτές οι φάσεις είναι οι πιο συνηθισμένες. Είναι οι "ξύπνιοι" γυφταραίοι και παίζουν παντού. Το ερώτημα μου αφορούσε στη συγκεκριμένη παραλία, που δεν βλέπω κάτι σχετικό.

Από εκεί και πέρα, αν το συγκεκριμένο χωριό έχει μια πολιτισμική ταυτότητα, που θέλει να διατηρήσει (και ακριβώς γι' αυτό ανέφερα και τον παράγοντα της αισθητικής) όλα καλά. Αν δεν έχει, οι τσιμεντωμένες ομπρέλες είναι σαφέστατα πολύ πιο ασφαλείς από τις ατάκτως και ανασφαλώς στερεωμένες που μπορούν να γίνουν φονικά όπλα ανά πάσα στιγμή. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14626
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Αύγ 2023, 13:24

Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:11
"Έρχονται οι Αθηνέζοι και πιάνουν τ' αρμυρίκια μας"
Εγώ στηρίζω ντόπιους πάντως.
Γνώμη μου.
δλδ σαν ντόπιος αθηναίος αν τσιμεντώσω μια ομπρέλα δίπλα στο συντριβάνι στο σύνταγμα θα έχω την στήριξη σου

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13542
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Αύγ 2023, 13:24

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:18
Ναύτης έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:11
"Έρχονται οι Αθηνέζοι και πιάνουν τ' αρμυρίκια μας"
Εγώ στηρίζω ντόπιους πάντως.
Γνώμη μου.
Στην περίπτωση της Κύθνου που περιγράφω όλοι ήμασταν τουρίστες :g030:
Ε τότε, συμφωνώ, είναι ζαβολιά.
Και στο δικό μου το χωριό, ο κακός χαμός γίνεται με τ' αρμυρίκια, τσακώνονται οι τουρίστες και στο τέλος κάθονται ο ένας πάνω στον άλλον.
Ωστόσο, μιλάμε για ελεύθερη παραλία 2 χιλιόμετρα, αλλά μόνο στο κέντρο έχει καμιά 20αριά αρμυρίκια: από μέσα Ιουλίου έως τα τέλη Αυγούστου σημειώνονται εχθροπραξίες.
Ακριβώς πιο πριν, μεσολαβεί ένας κάβος, είναι μια άλλη παραλία, σωρό τ' αρμυρίκια σχεδόν μέχρι την θάλασσα, αλλά πρέπει να ξέρεις για να κατέβεις. Δεν μαρτυράμε όμως οι ντόπιοι, κανονική ομερτά. :lol:

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Λαϊκή ιδιωτικοποίηση παραλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 02 Αύγ 2023, 13:26

vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2023, 13:05
vantono έγραψε:
02 Αύγ 2023, 12:55

Βαζεις μεταλλικη ξαπλωστρα και την κλειδωνεις με λουκέτο και αλυσιδα γυρω απο το δεντρο. :102:
Αυτά είναι όντως γυφτιές.
Μεταλλική επειδη το πλαστικό και το ξύλο κόβονται/σπάνε ευκολα. Ενώ στο μεταλλικό, ο άλλος που θα ειναι αποφασισμένος να στην ξηλώσει, θα χρειαστεί τροχό.
Και αν χρησιμοποιήσει τροχο σε ανοιχτό χώρο τέτοιον καιρό και διπλα σε δέντρα, μπορείς να τον καταγγείλεις για απόπειρα εμπρησμού.
Εικόνα
Κόφτης μπετού λέγεται το εργαλείο που θέλεις, δεν χρειάζεται τροχό.

Αν και το λουκέτο σπάει αρκετά πιο εύκολα με βαρύ σφυρί, πέτρα ή δύο κλειδιά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών