παρακμη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 14 Οκτ 2018, 18:54

Kostis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:45
Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:43
Kostis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:41


Δηλαδή η επιβράβευση πρέπει να είναι η σημαία και όχι πχ ένας έπαινος η ένα δώρο όπως υπολογιστή;
Για παιδιά δημοτικού μιλάμε
Αντικαταστάθηκε λοιπόν η σημαία από έναν έπαινο ή έναν υπολογιστή;
Άμα υπάρχουν εκπαιδευτικοί εδώ ας μας πουν.
Γιατί πρέπει να περιμένουμε πάντα το κράτος. Κάθε σχολείο έχει το σύλλογο του που μαζεύει χρήματα για εκδρομές ή διαφορά άλλα και μπορεί να συνδράμει προς αυτήν την κατεύθυνση.
Κι αφού οι γονείς θα πάρουν δώρο στο παιδί τους άμα τους πάει καλούς βαθμούς όλα οκ.

Εδώ έτυχε να συζητάμε την συμπεριφορά του κράτους που καταργεί την επιβράβευση της αριστείας και δείχνει σε κάθε ευκαιρία (δηλώσεις υπουργών) ότι την πολεμάει.

Η κοινωνική δραστηριοποίηση και συμμετοχή είναι άλλος τομέας.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 14 Οκτ 2018, 18:55

Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:54
Kostis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:45
Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:43


Αντικαταστάθηκε λοιπόν η σημαία από έναν έπαινο ή έναν υπολογιστή;
Άμα υπάρχουν εκπαιδευτικοί εδώ ας μας πουν.
Γιατί πρέπει να περιμένουμε πάντα το κράτος. Κάθε σχολείο έχει το σύλλογο του που μαζεύει χρήματα για εκδρομές ή διαφορά άλλα και μπορεί να συνδράμει προς αυτήν την κατεύθυνση.
Κι αφού οι γονείς θα πάρουν δώρο στο παιδί τους άμα τους πάει καλούς βαθμούς όλα οκ.

Εδώ έτυχε να συζητάμε την συμπεριφορά του κράτους που καταργεί την επιβράβευση της αριστείας και δείχνει σε κάθε ευκαιρία (δηλώσεις υπουργών) ότι την πολεμάει.

Η κοινωνική δραστηριοποίηση και συμμετοχή είναι άλλος τομέας.
Ότι είπε ο παραπάνω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Οκτ 2018, 18:59

Η εννοια της Παρακμης ειναι σχετικη και υυποκειμενικη

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 14 Οκτ 2018, 18:59

Uppercut έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:50
Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:41
Uppercut έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:34
Δεν έχω καταλάβει γιατί το να κρατάς το εθνικό σύμβολο σε μία παρέλαση πρέπει να σχετίζεται με τους βαθμούς σου. Δεν έχει καμία σχέση.

Αν θες να επιβραβεύσεις τον καλό μαθητή, το κάνεις με χίλιους τρόπους. Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να έχει τις δικές του ιδεολογικές αφορμές, αλλά αυτό είναι άσχετο.
Αποτελούσε πολλές δεκαετίες και υπό κάθε κυβέρνηση καθιερωμένο τρόπο επιβράβευσης του καλύτερου μαθητή του σχολείου.
Αντικαταστάθηκε με κάποια άλλη επιβράβευση αφού καταργήθηκε;
Όχι, αυτό που ενδιέφερε την τωρινή κυβέρνηση είναι να κτυπήσει την αριστεία, άλλωστε από το 2015 ακόμα υπουργοί του Τσίπρα διαλαλούσαν ότι η αριστεία και η επιβράβευση είναι φασιστικές πρακτικές.
Κι εγώ λέω ότι ο καθιερωμένος τρόπος δε βγάζει κανένα νόημα. Αφενός κάθε μαθητής μπορεί να κρατήσει τη σημαία και δε θα πρεπε να σχετίζεται με τους βαθμούς του, αφ' ετέρου έχοντας υπάρξει υποψήφιος για σημαιοφόρος στο σχολείο, δεν το θεώρησα ποτέ κίνητρο για να διαβάσω ούτε ξέρω κανέναν που περίμενε πώς και πώς να δει άμα θα γίνει σημαιοφόρος. Πέρα από δυο-τρία αρχιψώνια γονείς κανείς δεν το θεωρεί κίνητρο. Αυτά είναι ανοησίες.

Όταν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ αντιτίθενται στα βαθμολογικά κριτήρια για την ένταξη μαθητών σε πρότυπα σχολεία, εκεί ασκώ κι εγώ κριτική. Ο άριστος μαθητής να μπορεί να αποκτά πρόσβαση σε ακόμα καλύτερη εκπαίδευση, αυτό ναι. Τώρα, η σημαία ως επιβράβευση των βαθμών δεν έχει ουσία.
Κι εγώ σου λέω ότι επειδή ήμουν σημαιοφόρος στο σχολείο, αν την έδιναν την σημαία με κλήρωση στο τούβλο της τάξης θα με πείραζε.
Θέμα χαρακτήρα ίσως.

Θεωρώ ότι η επιβράβευση κάθε ιδιαίτερης προσπάθειας για το κοινό καλό είναι επιβεβλημένη σε κάθε κοινωνία.
Αν ο σύριζα είχε αντικαταστήσει την σημαία με κάποια άλλη επιβράβευση μπορεί και να συμφωνούσα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14556
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 14 Οκτ 2018, 19:03

Η επιβραβευση θα επρεπε να ειναι μπαλαμουτιασμα με την πιο ομορφη της ταξης.
(αν ειναι γυναικα, τριψιμο με τον πιο ωραιο της ταξης)
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 14 Οκτ 2018, 19:14

  • σ
Daje έγραψε:
14 Οκτ 2018, 19:03
Η επιβραβευση θα επρεπε να ειναι μπαλαμουτιασμα με την πιο ομορφη της ταξης.
(αν ειναι γυναικα, τριψιμο με τον πιο ωραιο της ταξης)
Για δημοτικό λέμε

Uppercut

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 14 Οκτ 2018, 19:19

Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:59
Uppercut έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:50
Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:41


Αποτελούσε πολλές δεκαετίες και υπό κάθε κυβέρνηση καθιερωμένο τρόπο επιβράβευσης του καλύτερου μαθητή του σχολείου.
Αντικαταστάθηκε με κάποια άλλη επιβράβευση αφού καταργήθηκε;
Όχι, αυτό που ενδιέφερε την τωρινή κυβέρνηση είναι να κτυπήσει την αριστεία, άλλωστε από το 2015 ακόμα υπουργοί του Τσίπρα διαλαλούσαν ότι η αριστεία και η επιβράβευση είναι φασιστικές πρακτικές.
Κι εγώ λέω ότι ο καθιερωμένος τρόπος δε βγάζει κανένα νόημα. Αφενός κάθε μαθητής μπορεί να κρατήσει τη σημαία και δε θα πρεπε να σχετίζεται με τους βαθμούς του, αφ' ετέρου έχοντας υπάρξει υποψήφιος για σημαιοφόρος στο σχολείο, δεν το θεώρησα ποτέ κίνητρο για να διαβάσω ούτε ξέρω κανέναν που περίμενε πώς και πώς να δει άμα θα γίνει σημαιοφόρος. Πέρα από δυο-τρία αρχιψώνια γονείς κανείς δεν το θεωρεί κίνητρο. Αυτά είναι ανοησίες.

Όταν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ αντιτίθενται στα βαθμολογικά κριτήρια για την ένταξη μαθητών σε πρότυπα σχολεία, εκεί ασκώ κι εγώ κριτική. Ο άριστος μαθητής να μπορεί να αποκτά πρόσβαση σε ακόμα καλύτερη εκπαίδευση, αυτό ναι. Τώρα, η σημαία ως επιβράβευση των βαθμών δεν έχει ουσία.
Κι εγώ σου λέω ότι επειδή ήμουν σημαιοφόρος στο σχολείο, αν την έδιναν την σημαία με κλήρωση στο τούβλο της τάξης θα με πείραζε.
Θέμα χαρακτήρα ίσως.

Θεωρώ ότι η επιβράβευση κάθε ιδιαίτερης προσπάθειας για το κοινό καλό είναι επιβεβλημένη σε κάθε κοινωνία.
Αν ο σύριζα είχε αντικαταστήσει την σημαία με κάποια άλλη επιβράβευση μπορεί και να συμφωνούσα.
Αν το έδιναν στο τούβλο της τάξης ενώ γενικά ξέρεις πως ισχύουν βαθμολογικά κριτήρια προφανώς και θα σε πείραζε και βέβαια οι μαθητές δεν χωρίζονται στους αριστούχους και στα τούβλα. Εγώ αμφισβητώ ότι υπάρχει λόγος να υπάρχουν τέτοια κριτήρια και βέβαια φαντάζομαι ούτε εσύ θα ισχυρίζεσαι πως αποτελούσε κάποιο κίνητρο για να διαβάσεις.

Είμαστε σύμφωνοι για την επιβράβευση και για μένα μία καλή επιβράβευση είναι παραπάνω ευκαιρίες στην εκπαίδευση, όπως τα πρότυπα σχολεία με βαθμολογικά κριτήρια. Το συγκεκριμένο δεν αποτελεί επιβράβευση για να χρήζει αντικατάστασης και δεν θα έπρεπε κιόλας. Στο συμβολικό κομμάτι (όπου ανήκει και η σημαία που δεν είναι κάτι χρηστικό όπως ένας υπολογιστής) υπάρχουν τελετές βραβεύσεων όπου μπορούν να τιμηθούν οι κορυφαίοι. Η σημαία δεν έχει σχέση. Ο αριστούχος θα διαβάζει το ίδιο και θα έχει τις ίδιες δυνατότητες είτε κρατήσει σημαία, είτε όχι, δεν υπάρχει κανένας λόγος που ο μαθητής του 15 δεν αξίζει να κρατήσει τη σημαία και γενικώς αυτά είναι τρίχες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 14 Οκτ 2018, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 14 Οκτ 2018, 19:26

Σωστη επιλογη. Ετσι δεν θα υποχρεωνονται Αλβανοι οπως ο Τσεναι να παιρνουν την σημαια και να τους πριζουν οι δηθεν Ελληναραδες πατριωτες
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 14 Οκτ 2018, 19:32

Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:43
Αντικαταστάθηκε λοιπόν η σημαία από έναν έπαινο ή έναν υπολογιστή;
Άμα υπάρχουν εκπαιδευτικοί εδώ ας μας πουν.
Στα γυμνάσια και λύκεια δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Στα δημοτικά η σημαία θα μπαίνει με κλήρωση.
Υ.Γ. Υπολογιστή; Πολύ καλό! :lol:
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Οκτ 2018, 19:45

Kauldron έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Οκτ 2018, 17:54
Πρέπει να είναι κανείς στόκος για να νομίζει ότι τα παιδιά διαβάζουν για να κρατήσουν ένα κοντάρι.
Lugozziκαι Otto Weininger αυτός ο άνθρωπος, θα ψηφίσει ΝΔ.
γιατι οι αποψεις της νδουλας σε τι διαφερουν απο τον συριζα αν εξαιρεσεις την ρητορικη?

τι Λιακος τι ρεπουση τι βερεμης

ολοι αυτοι θα παραμεινουν στα ποστα τους και με τον κουλη
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48620
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Οκτ 2018, 19:48

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Οκτ 2018, 19:45
Kauldron έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Οκτ 2018, 17:54
Πρέπει να είναι κανείς στόκος για να νομίζει ότι τα παιδιά διαβάζουν για να κρατήσουν ένα κοντάρι.
Lugozziκαι Otto Weininger αυτός ο άνθρωπος, θα ψηφίσει ΝΔ.
γιατι οι αποψεις της νδουλας σε τι διαφερουν απο τον συριζα αν εξαιρεσεις την ρητορικη?

τι Λιακος τι ρεπουση τι βερεμης

ολοι αυτοι θα παραμεινουν στα ποστα τους και με τον κουλη
Συμφωνώ απολύτως. Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο ο Νάνος δεν ψηφίζει Σύριζα, πραγματικά. Η σημαία ένα πανί σ' ένα κοντάρι, η Ελλάδα ένα κομμάτι βράχου σ' έναν διαστημικό βράχο (κάτι τέτοιο έλεγε). Μια χαρά για συριζαίος.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Οκτ 2018, 19:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Οκτ 2018, 17:54
Πρέπει να είναι κανείς στόκος για να νομίζει ότι τα παιδιά διαβάζουν για να κρατήσουν ένα κοντάρι.

Τα πιο ανώριμα διαβάζουν για να ικανοποιήσουν τους γονείς τους, τα πιο ώριμα διαβάζουν για να πετύχουν τους στόχους που έχουν για τη ζωή τους ως ενήλικες. Θα έλεγα ότι υπάρχουν και αυτά που έχουν την περίεργεια μέσα τους και διαβάζουν επειδή τους αρέσει, αλλά συνήθως αυτά δεν διαβάζουν σχολικά μαθήματα.
Μου θύμισες τον εαυτό μου!
Αρχικά και μέχρι την εφηβεία ήμουν στην 3η κατηγορία.
Αλλά στα 15 μου άλλαξα και πήγα στην 2η (χωρίς να εγκαταλείψω την 3η), όταν διάλεξα το επάγγελμα που θα έκανα στο μέλλον.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Οκτ 2018, 19:52

και αν ψηφισει συριζα πως θα συγκυβερνησουν ολοι μαζι οταν θα τους διαταξουν τα ευρωνατοικα αφεντικα τους?
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Οκτ 2018, 20:01

Ηράκλειτος έγραψε:
14 Οκτ 2018, 19:32
Chainis έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:43
Αντικαταστάθηκε λοιπόν η σημαία από έναν έπαινο ή έναν υπολογιστή;
Άμα υπάρχουν εκπαιδευτικοί εδώ ας μας πουν.
Στα γυμνάσια και λύκεια δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Στα δημοτικά η σημαία θα μπαίνει με κλήρωση.
Υ.Γ. Υπολογιστή; Πολύ καλό! :lol:
Η αδελφή μου κέρδισε σε λαχνό ένα παιδικό ποδήλατο. Σκέφτηκε να πληρώσει την διαφορά για να πάρει ένα μεγαλύτερο και να το δώσει στον καλύτερο μαθητή της ΣΤ' Δημοτικού στο παππουδοχωρίο μας.
Σε επικοινωνία με τον δάσκαλο της σπρώχτηκε η ιδέα της κλήρωσης (γραμμή του Υπουργείου) αλλά δεν το δεχτήκαμε. Ο Σύλλογος Γονέων/Κηδεμόνων αγρόν ηγόρασε.
Κάποιος πιτσιρικάς έχασε ένα ποδήλατο!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: παρακμη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Οκτ 2018, 10:36

Uppercut έγραψε:
14 Οκτ 2018, 18:34
Δεν έχω καταλάβει γιατί το να κρατάς το εθνικό σύμβολο σε μία παρέλαση πρέπει να σχετίζεται με τους βαθμούς σου. Δεν έχει καμία σχέση.

Αν θες να επιβραβεύσεις τον καλό μαθητή, το κάνεις με χίλιους τρόπους. Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να έχει τις δικές του ιδεολογικές αφορμές, αλλά αυτό είναι άσχετο.
Κατά τα φαινόμενα, ο σύριζα δεν θέλει να επιβραβεύει τους καλούς μαθητές με κανέναν τρόπο.

Και με τη στάση του στο θέμα των σημαιοφόρων στις εθνικές επετείους επιτυγχάνει μ' έναν σμπάρο δυο τρυγόνια. Υποτιμά/ισοπεδώνει τόσο τους καλούς μαθητές όσο και τη σημαία.

Θα ήταν παράλογο να περιμένουμε από μια αριστερή κυβέρνηση να θεωρεί επιβράβευση το κράτημα ενός εθνικού ρατσιστικού σύμβολου, έτσι δεν είναι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών