Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2023, 17:17

Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 13:53
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 11:08
kongrosian έγραψε:
29 Αύγ 2023, 08:44
με λιγα λόγια ή για να το πουμε αλλιώς: τελος τα πολλαπλα προφιλ του Χαοτικός με τις νεες ταυτοτητες.

:smt005:
Δεν είχα ποτέ πολαπλά προφίλ. Αυτή τη μαλακία που λένε την πιστεύεις κι εσύ;
Άσε μας ρε pumpkin, σε πιστέψαμε τώρα...

:smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 29 Αύγ 2023, 17:38

Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 13:53
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 11:08
kongrosian έγραψε:
29 Αύγ 2023, 08:44
με λιγα λόγια ή για να το πουμε αλλιώς: τελος τα πολλαπλα προφιλ του Χαοτικός με τις νεες ταυτοτητες.

:smt005:
Δεν είχα ποτέ πολαπλά προφίλ. Αυτή τη μαλακία που λένε την πιστεύεις κι εσύ;
Άσε μας ρε pumpkin, σε πιστέψαμε τώρα...
Αυτός είναι ο pumpkin??? Οι μισοί κρατάτε τον κι οι άλλοι μισοί χιμήξτε του

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Αύγ 2023, 18:11

user έγραψε:
29 Αύγ 2023, 17:38
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 13:53
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 11:08


Δεν είχα ποτέ πολαπλά προφίλ. Αυτή τη μαλακία που λένε την πιστεύεις κι εσύ;
Άσε μας ρε pumpkin, σε πιστέψαμε τώρα...
Αυτός είναι ο pumpkin??? Οι μισοί κρατάτε τον κι οι άλλοι μισοί χιμήξτε του
Κι όχι μόνο ο pumpkin, είναι 3 σε 1. Ώδε η σοφία εστίν, ο έχων νου ψηφισάτω έτερους δύο.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Αύγ 2023, 18:32

student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:20
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:49
student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:45


Φιλαράκι μου κυκλοφόρησε ευρέως χρόνια πριν αποδημήσει ο Άγιος. Προσωπικά το διάβασα κοντά στο 1990. Θεωρώ δεδομένο ότι θα το διέψευδε ο ίδιος αν ήταν τόσο χοντρή πλαστογραφία. Ειδικά αν σε τόσο σοβαρό πνευματικό ζήτημα κάποιος άλλος καπηλευόταν δημόσια το όνομά του πλαστογραφώντας μέχρι και την υπογραφή του.
Α, ήταν προ θανάτου του; Ε τότε ναι, φαντάζομαι πως αν ήταν πλαστό θα το είχαμε μάθει.
Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι πληθώρα ορθοδόξων που ασχολούνται με το νέο κύμα των προφητειών (προσωπικός μου χαρακτηρισμός για την τελευταία τραντακονταετία χοντρικά) αντιμετωπίζει προβλήματα στις ερμηνείες που υιοθετεί ή παράγει από αυτό ακριβώς το χειρόγραφο! Οι μεν προσκολλημένοι στο χάραγμα, (από εποχές barcode, ταυτοτήτων χωρίς θρήσκευμα, αμκα κλπ.. που υποστήριζαν ότι το κάθε ένα από αυτά ήταν το χάραγμα), γιατί ο Άγιος ξεκαθαρίζει το ποιο θα είναι τελικά σε γενικές γραμμές το χάραγμα και άρα αποδυνάμωνε διαχρονικά το βασικό τους επιχείρημα.
Οι δε αναλαμπιστές που θέριαψαν τις τελευταίες δεκαετίες αντιμετώπισαν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και παρόλο που προσπάθησαν πολλάκις να χρησιμοποιήσουν λόγια και προφητείες του Αγίου που αναμεταδόθηκαν από διάφορα βιβλία και μυστικούς γέροντες για να υποστηρίξουν την αναλαμπή, έπεφταν και πέφτουν σε τοίχο με το συγκεκριμένο προφητικό χειρόγραφο. Μιας και όχι μόνο δεν γίνεται ούτε νύξη για αναλαμπή, αιβ, παγκόσμια επικράτηση της ορθοδοξίας, χρυσά κουτάλια για 40, 50, 100 χρόνια κλπ κλπ αλλά αντιθέτως η ολική επικέντρωση στην εσχατολογία του χαράγματος του θηρίου που κυριαρχεί στο χειρόγραφο δεν αφήνει περιθώρια για όλα αυτά τα επίγεια μεγαλεία και γούστα.

ΥΓ. Φυσικά δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα από όλες τις κατηγορίες στην ειδική κατηγορία των ορθοδόξων που απορρίπτουν την εσχατολογία γενικώς και θεωρούν το χάραγμα, το θηρίο και τα έσχατα σαν αλληγορικά παραμυθάκια για να τρομάζουν τα παιδιά.

just 0,02
Όντως, πολύ καλό το ότι υπάρχει αυτό το πρωτότυπο κείμενο, για να λουφάζουν οι Χριστέμπορες. Για τον Παΐσιο ποτέ δεν θεώρησα ότι είναι ένας απ' αυτούς, είμαι σίγουρος ότι ήταν πολύ αγνός στην καρδιά και την ψυχή, φαίνεται άλλωστε κι από το κείμενό του που παρέθεσες ότι είναι ένας απλοϊκός άνθρωπος που προσπαθεί να εξηγήσει τα πράγματα με τα οποία καταπιάνεται με γνώμονα την αγνή του πίστη. Ίσα-ίσα, που από όσα έχω ακούσει έχει πολεμηθεί αρκετά στην ζωή του από διάφορους τέτοιους, όπως και από πιο... "επίσημα" μέλη της Εκκλησίας. Το μόνο γαμώτο στην όλη υπόθεση είναι, ότι τελικά δεν φαίνεται να λουφάζουν. Ελίσσονται σαν φίδια και ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα σημάδια και "αποκαλύψεις" για να πουλάνε την πραμάτεια τους. Δυστυχώς, παρασέρνουν κόσμο... πολύ κόσμο.

Ξέρεις, φαντάζομαι, ότι όλα αυτά τα λέω ως εξωτερικός και (το κατά δύναμιν) αντικειμενικός παρατηρητής, μια που δεν πιστεύω. Και για το κείμενο έχω κάποιες προσωπικές εξηγήσεις, εννοώ γιατί έγραψε ο Παΐσιος ό,τι έγραψε, αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω, για την ακρίβεια δεν θέλω να το κάνω επειδή δεν είναι αυτός ο σκοπός που σού απάντησα.

Τα βλέπω τα 2 σέντσια σου, και ανεβάζω στα 3. :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 29 Αύγ 2023, 18:41

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 29 Αύγ 2023, 21:24

Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 18:32
student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:20
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 14:49

Α, ήταν προ θανάτου του; Ε τότε ναι, φαντάζομαι πως αν ήταν πλαστό θα το είχαμε μάθει.
Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι πληθώρα ορθοδόξων που ασχολούνται με το νέο κύμα των προφητειών (προσωπικός μου χαρακτηρισμός για την τελευταία τραντακονταετία χοντρικά) αντιμετωπίζει προβλήματα στις ερμηνείες που υιοθετεί ή παράγει από αυτό ακριβώς το χειρόγραφο! Οι μεν προσκολλημένοι στο χάραγμα, (από εποχές barcode, ταυτοτήτων χωρίς θρήσκευμα, αμκα κλπ.. που υποστήριζαν ότι το κάθε ένα από αυτά ήταν το χάραγμα), γιατί ο Άγιος ξεκαθαρίζει το ποιο θα είναι τελικά σε γενικές γραμμές το χάραγμα και άρα αποδυνάμωνε διαχρονικά το βασικό τους επιχείρημα.
Οι δε αναλαμπιστές που θέριαψαν τις τελευταίες δεκαετίες αντιμετώπισαν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και παρόλο που προσπάθησαν πολλάκις να χρησιμοποιήσουν λόγια και προφητείες του Αγίου που αναμεταδόθηκαν από διάφορα βιβλία και μυστικούς γέροντες για να υποστηρίξουν την αναλαμπή, έπεφταν και πέφτουν σε τοίχο με το συγκεκριμένο προφητικό χειρόγραφο. Μιας και όχι μόνο δεν γίνεται ούτε νύξη για αναλαμπή, αιβ, παγκόσμια επικράτηση της ορθοδοξίας, χρυσά κουτάλια για 40, 50, 100 χρόνια κλπ κλπ αλλά αντιθέτως η ολική επικέντρωση στην εσχατολογία του χαράγματος του θηρίου που κυριαρχεί στο χειρόγραφο δεν αφήνει περιθώρια για όλα αυτά τα επίγεια μεγαλεία και γούστα.

ΥΓ. Φυσικά δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα από όλες τις κατηγορίες στην ειδική κατηγορία των ορθοδόξων που απορρίπτουν την εσχατολογία γενικώς και θεωρούν το χάραγμα, το θηρίο και τα έσχατα σαν αλληγορικά παραμυθάκια για να τρομάζουν τα παιδιά.

just 0,02
Όντως, πολύ καλό το ότι υπάρχει αυτό το πρωτότυπο κείμενο, για να λουφάζουν οι Χριστέμπορες. Για τον Παΐσιο ποτέ δεν θεώρησα ότι είναι ένας απ' αυτούς, είμαι σίγουρος ότι ήταν πολύ αγνός στην καρδιά και την ψυχή, φαίνεται άλλωστε κι από το κείμενό του που παρέθεσες ότι είναι ένας απλοϊκός άνθρωπος που προσπαθεί να εξηγήσει τα πράγματα με τα οποία καταπιάνεται με γνώμονα την αγνή του πίστη. Ίσα-ίσα, που από όσα έχω ακούσει έχει πολεμηθεί αρκετά στην ζωή του από διάφορους τέτοιους, όπως και από πιο... "επίσημα" μέλη της Εκκλησίας. Το μόνο γαμώτο στην όλη υπόθεση είναι, ότι τελικά δεν φαίνεται να λουφάζουν. Ελίσσονται σαν φίδια και ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα σημάδια και "αποκαλύψεις" για να πουλάνε την πραμάτεια τους. Δυστυχώς, παρασέρνουν κόσμο... πολύ κόσμο.

Ξέρεις, φαντάζομαι, ότι όλα αυτά τα λέω ως εξωτερικός και (το κατά δύναμιν) αντικειμενικός παρατηρητής, μια που δεν πιστεύω. Και για το κείμενο έχω κάποιες προσωπικές εξηγήσεις, εννοώ γιατί έγραψε ο Παΐσιος ό,τι έγραψε, αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω, για την ακρίβεια δεν θέλω να το κάνω επειδή δεν είναι αυτός ο σκοπός που σού απάντησα.

Τα βλέπω τα 2 σέντσια σου, και ανεβάζω στα 3. :lol:
Αναγκαστικά θα κάνω raise στα 4 μιας και είμαι από μέσα και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός παρατηρητής :)

Δεν μπορώ να δω τα λόγια του Αγίου λοιπόν απλά και μόνο σαν μια εξήγηση ενός απλοϊκού μοναχού. Πρέπει να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο να είχε και κάποια εξωτερική βοήθεια, όταν διαβάζω το τί προβλέπει να μας έρθει. Και όπως ανέφερα, από μόνες τους οι εξελίξεις ακόμα και σε αμιγώς κοσμικό επίπεδο, μου φαίνονται ανησυχητικές. Αν συνυπολογίσω το ενδεχόμενο μεταφυσικό επίπεδο, η σοβαρότητα αναβαίνει εκθετικά.

Συνεπώς, σε σχέση με αυτούς που "παρασέρνουν κόσμο", παρόλο που συμφωνώ σε κάποιο βαθμό, δεν μπορώ να παραγνωρίσω ότι επιτελούν έναν σημαντικό ρόλο αφύπνισης και σε κοσμικό αλλά και σε πνευματικό επίπεδο. Αν όντως δηλαδή ισχύει το ότι αυτό το εργαλείο είναι ένα καθοριστικό εργαλείο, (το τελευταίο σκαλοπάτι πριν το τελικό εργαλείο ολοκληρωτικού) ελέγχου, είναι σημαντικό να υπάρχει κάποια αντίδραση και σε κοσμικό επίπεδο.
Αν τελικά δε αποδειχθεί και το τελευταίο σκαλοπάτι πριν το μεταφυσικό χάραγμα του θηρίου, γίνεται ακόμα σημαντικότερη η αντίδραση, κυρίως σαν πνευματική αφύπνιση.

Το να τρώμε την επιβολή τέτοιων εργαλείων κοσμικού ελέγχου χωρίς να αντιδρά και να διαμαρτύρεται κανείς, ίσως να μη μας περιποιεί τιμή και είναι ενδεχομένως συνταγή εγγυημένης καταστροφής σαν κοσμική δημοκρατική κοινωνία.
Το να τα τρώμε επιπλέον κάποιοι, ως ορθόδοξοι χριστιανοί, χωρίς καμία διαμαρτυρία και καμία ανησυχία για το τί μπορεί να έπεται, ειδικά όταν διαβάζουμε τα ιδιόχειρα του συγκεκριμένου Αγίου, δείχνει ο ορισμός της αφροσύνης. Μιας και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τα δούμε σαν ίσως κάτι παραπάνω από την προσπάθεια ενός απλοϊκού ανθρώπου να εξηγήσει κάτι. Μπας και...
Και το ενδεχόμενο διακύβευμα που μπορεί να προκύψει παρακάτω στο δρόμο, είναι ίσως το σημαντικότερο σταυροδρόμι που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος άνθρωπος σε αυτή τη γη. Μπας και...
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12265
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 29 Αύγ 2023, 22:15

Όχι και στα τσιτσιπάκια...

...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 30 Αύγ 2023, 00:34

Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2023, 13:58


Ο Μητροπολίτης Δωδώνης Χρυσόστομος ειναι καραγκιόζης;
:g030:

:g030:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 09:25

Προτείνω αφού αυτοί θέλουν να μας εκπουστεύσουν να τους προλάβουμε εμείς. Έχουν το θράσος να εκπουστεύουν και γυναίκες με το ζόρι. Έχουμε να κάνουμε με ότι χειρότερο έχει να επιδείξει η ανθρωπότητα και παριστάνουν τους αγίους και τις αυθεντίες.
Δεν ακούω για την εκπούστευση και εκπόρνευση της κοινωνίας από αυτούς, αυτοί οι ίδιοι τα προωθούν κάνοντας και εγκλήματα (π.χ. φόνους και βιασμούς).
Αν και νομίζω ότι θα τους αναλάβει ο θεός ο ίδιος. Συν Αθηνά και χείρα κίνει όμως. Να μην τους αφήσουμε να κρύβονται πίσω από την τεχνολογία που δεν τους ανήκει. Οι φυλακές που φτιάχνουν να είναι γι' αυτούς.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 14:40

student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:24
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 18:32
student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 15:20


Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι πληθώρα ορθοδόξων που ασχολούνται με το νέο κύμα των προφητειών (προσωπικός μου χαρακτηρισμός για την τελευταία τραντακονταετία χοντρικά) αντιμετωπίζει προβλήματα στις ερμηνείες που υιοθετεί ή παράγει από αυτό ακριβώς το χειρόγραφο! Οι μεν προσκολλημένοι στο χάραγμα, (από εποχές barcode, ταυτοτήτων χωρίς θρήσκευμα, αμκα κλπ.. που υποστήριζαν ότι το κάθε ένα από αυτά ήταν το χάραγμα), γιατί ο Άγιος ξεκαθαρίζει το ποιο θα είναι τελικά σε γενικές γραμμές το χάραγμα και άρα αποδυνάμωνε διαχρονικά το βασικό τους επιχείρημα.
Οι δε αναλαμπιστές που θέριαψαν τις τελευταίες δεκαετίες αντιμετώπισαν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και παρόλο που προσπάθησαν πολλάκις να χρησιμοποιήσουν λόγια και προφητείες του Αγίου που αναμεταδόθηκαν από διάφορα βιβλία και μυστικούς γέροντες για να υποστηρίξουν την αναλαμπή, έπεφταν και πέφτουν σε τοίχο με το συγκεκριμένο προφητικό χειρόγραφο. Μιας και όχι μόνο δεν γίνεται ούτε νύξη για αναλαμπή, αιβ, παγκόσμια επικράτηση της ορθοδοξίας, χρυσά κουτάλια για 40, 50, 100 χρόνια κλπ κλπ αλλά αντιθέτως η ολική επικέντρωση στην εσχατολογία του χαράγματος του θηρίου που κυριαρχεί στο χειρόγραφο δεν αφήνει περιθώρια για όλα αυτά τα επίγεια μεγαλεία και γούστα.

ΥΓ. Φυσικά δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα από όλες τις κατηγορίες στην ειδική κατηγορία των ορθοδόξων που απορρίπτουν την εσχατολογία γενικώς και θεωρούν το χάραγμα, το θηρίο και τα έσχατα σαν αλληγορικά παραμυθάκια για να τρομάζουν τα παιδιά.

just 0,02
Όντως, πολύ καλό το ότι υπάρχει αυτό το πρωτότυπο κείμενο, για να λουφάζουν οι Χριστέμπορες. Για τον Παΐσιο ποτέ δεν θεώρησα ότι είναι ένας απ' αυτούς, είμαι σίγουρος ότι ήταν πολύ αγνός στην καρδιά και την ψυχή, φαίνεται άλλωστε κι από το κείμενό του που παρέθεσες ότι είναι ένας απλοϊκός άνθρωπος που προσπαθεί να εξηγήσει τα πράγματα με τα οποία καταπιάνεται με γνώμονα την αγνή του πίστη. Ίσα-ίσα, που από όσα έχω ακούσει έχει πολεμηθεί αρκετά στην ζωή του από διάφορους τέτοιους, όπως και από πιο... "επίσημα" μέλη της Εκκλησίας. Το μόνο γαμώτο στην όλη υπόθεση είναι, ότι τελικά δεν φαίνεται να λουφάζουν. Ελίσσονται σαν φίδια και ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα σημάδια και "αποκαλύψεις" για να πουλάνε την πραμάτεια τους. Δυστυχώς, παρασέρνουν κόσμο... πολύ κόσμο.

Ξέρεις, φαντάζομαι, ότι όλα αυτά τα λέω ως εξωτερικός και (το κατά δύναμιν) αντικειμενικός παρατηρητής, μια που δεν πιστεύω. Και για το κείμενο έχω κάποιες προσωπικές εξηγήσεις, εννοώ γιατί έγραψε ο Παΐσιος ό,τι έγραψε, αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω, για την ακρίβεια δεν θέλω να το κάνω επειδή δεν είναι αυτός ο σκοπός που σού απάντησα.

Τα βλέπω τα 2 σέντσια σου, και ανεβάζω στα 3. :lol:
Αναγκαστικά θα κάνω raise στα 4 μιας και είμαι από μέσα και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός παρατηρητής :)

Δεν μπορώ να δω τα λόγια του Αγίου λοιπόν απλά και μόνο σαν μια εξήγηση ενός απλοϊκού μοναχού. Πρέπει να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο να είχε και κάποια εξωτερική βοήθεια, όταν διαβάζω το τί προβλέπει να μας έρθει. Και όπως ανέφερα, από μόνες τους οι εξελίξεις ακόμα και σε αμιγώς κοσμικό επίπεδο, μου φαίνονται ανησυχητικές. Αν συνυπολογίσω το ενδεχόμενο μεταφυσικό επίπεδο, η σοβαρότητα αναβαίνει εκθετικά.
Είναι θέμα οπτικής φυσικά, η οποία οφείλεται στις πεποιθήσεις του καθενός. Απολύτως κατανοητό το πώς το εκλαμβάνεις εσύ ως πιστός και νομίζω πως είναι σε καλή βάση αυτό που λες, αν υπάρχει όλο αυτό το background, το οποίο εσύ πιστεύεις κι εγώ όχι. Αλλά είναι μεγάλο το "αν"... καταλαβαίνεις ελπίζω το γιατί.
student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:24
Συνεπώς, σε σχέση με αυτούς που "παρασέρνουν κόσμο", παρόλο που συμφωνώ σε κάποιο βαθμό, δεν μπορώ να παραγνωρίσω ότι επιτελούν έναν σημαντικό ρόλο αφύπνισης και σε κοσμικό αλλά και σε πνευματικό επίπεδο. Αν όντως δηλαδή ισχύει το ότι αυτό το εργαλείο είναι ένα καθοριστικό εργαλείο, (το τελευταίο σκαλοπάτι πριν το τελικό εργαλείο ολοκληρωτικού) ελέγχου, είναι σημαντικό να υπάρχει κάποια αντίδραση και σε κοσμικό επίπεδο.
Αν τελικά δε αποδειχθεί και το τελευταίο σκαλοπάτι πριν το μεταφυσικό χάραγμα του θηρίου, γίνεται ακόμα σημαντικότερη η αντίδραση, κυρίως σαν πνευματική αφύπνιση.
Μεγάλη κουβέντα, φίλε. Οι τύποι αυτοί, είτε για ίδιον όφελος είτε απλά επειδή μπορούν, ρίχνουν ένα σωρό κόσμο στις θεωρίες συνωμοσίας και στην αποχαύνωση κατά την γνώμη μου. Τώρα, αν σε κάποιους λίγους προκαλούν και μια κάποια σχετική αφύπνιση πνευματικής φύσης (που πιστεύω πως είναι παρενέργεια, έστω και με θετικά αποτελέσματα), είσαι σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο; Το ισοζύγιο είναι θετικό λες;

student έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:24
Το να τρώμε την επιβολή τέτοιων εργαλείων κοσμικού ελέγχου χωρίς να αντιδρά και να διαμαρτύρεται κανείς, ίσως να μη μας περιποιεί τιμή και είναι ενδεχομένως συνταγή εγγυημένης καταστροφής σαν κοσμική δημοκρατική κοινωνία.
Το να τα τρώμε επιπλέον κάποιοι, ως ορθόδοξοι χριστιανοί, χωρίς καμία διαμαρτυρία και καμία ανησυχία για το τί μπορεί να έπεται, ειδικά όταν διαβάζουμε τα ιδιόχειρα του συγκεκριμένου Αγίου, δείχνει ο ορισμός της αφροσύνης. Μιας και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τα δούμε σαν ίσως κάτι παραπάνω από την προσπάθεια ενός απλοϊκού ανθρώπου να εξηγήσει κάτι. Μπας και...
Και το ενδεχόμενο διακύβευμα που μπορεί να προκύψει παρακάτω στο δρόμο, είναι ίσως το σημαντικότερο σταυροδρόμι που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος άνθρωπος σε αυτή τη γη. Μπας και...
Την γνώμη μου την ξες. Όλα αυτά για μένα είναι παραβολές και φανταστικά σενάρια κι έχουν καθαρά συμβολικό χαρακτήρα και δεν πιστεύω ότι θα γίνει ποτέ τίποτα με τον τρόπο που τα περιγράφουν οι "πεφωτισμένοι". Τώρα, αν συμβάλλουν στο να υπάρχουν καλύτερες σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, τότε είναι δεκτά και ευλογημένα (με κυριολεκτική ή μεταφορική έννοια αυτό). Όταν όμως μιλάμε για το απόλυτο θρίλερ (Αποκάλυψη), το οποίο έχει ως μοναδικό σκοπό να τρομάξει τον πιστό και να τον κρατήσει στο μαντρί, τότε δεν ξέρω κατά πόσον θα το κατέτασσα (σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια φυσικά) στα ωφέλιμα κείμενα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Αύγ 2023, 21:17

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 31 Αύγ 2023, 08:17

Μπράβο στο Λούμπεν που για άλλη μια φορά κάνει πλάκα με μη προνομιούχους και στηρίζει εμμέσως πλην σαφώς την κυβερνητική πολιτική! Αυτοί είναι!
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 31 Αύγ 2023, 08:42

Rakomelofronas έγραψε:
31 Αύγ 2023, 08:17
Μπράβο στο Λούμπεν που για άλλη μια φορά κάνει πλάκα με μη προνομιούχους και στηρίζει εμμέσως πλην σαφώς την κυβερνητική πολιτική! Αυτοί είναι!
Πραγματικά αυτοί είναι!
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 31 Αύγ 2023, 08:53

Frappezitis έγραψε:
29 Αύγ 2023, 18:41
πατησιωτης :003::003::smt047

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί δαιμονίστηκαν οι χριστιανοί με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Αύγ 2023, 09:56

Rakomelofronas έγραψε:
31 Αύγ 2023, 08:17
Μπράβο στο Λούμπεν που για άλλη μια φορά κάνει πλάκα με μη προνομιούχους και στηρίζει εμμέσως πλην σαφώς την κυβερνητική πολιτική! Αυτοί είναι!
Με το "μη προνομιούχους" εννοείς λειψούς στα μυαλά ή/και καραμαλάκες;
Σωστά, δεν κάνει κάποιος πλάκα με ΑμΕΑ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών