Μάγκας ή Μαλάκας;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Μάγκας ή Μαλάκας;

Μάγκας
14
70%
Μαλάκας
6
30%
 
Σύνολο ψήφων: 20

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μάγκας ή Μαλάκας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Σεπ 2023, 14:48

Κρατάω μόνο το:
hellegennes έγραψε:
08 Σεπ 2023, 14:39
Ότι είναι αγώνισμα και σπορ δεν είναι υπό αμφισβήτηση, το αν είναι άθλημα είναι το ερώτημα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να το θεωρήσει άθλημα ή όχι. Εσύ το θεωρείς, εγώ όχι. Ως εδώ καλά. Η διαφωνία μας είναι για το ποιος είναι πιο συνεπής, δηλαδή αν τα κριτήρια με τα οποία το θεωρείς άθλημα τα χρησιμοποιείς σε άλλες δραστηριότητες που πληρούν τα ίδια κριτήρια ή όχι. Αν θεωρείς και το σκάκι άθλημα, κανένα πρόβλημα, αν όχι υπάρχει κάποια ανακολουθία στην θεώρησή σου. Δεν θα πλακωθούμε κιόλας.
γιατί εδώ είναι και το ζουμί, κατά την γνώμη μου. Όλα τα άλλα είναι σάλτσες... (ζουμί, σάλτσες... γμτ, πείνασα τώρα).

Συμφωνώ στο πρώτο κομμάτι, διαφωνώ ως προς την λογική ότι αν θεωρώ και το σκάκι άθλημα είμαι συνεπής, αν όχι δεν είμαι. Το σκάκι έχει αποκλειστικά και μόνο πνευματική κόπωση (χέστηκα αν πιάνεται ο κώλος τους απ' το καθισιό, αυτό το παθαίνεις και στο γραφείο και δεν έχει καμμιά σχέση με την καταπόνηση ή την σωματική προσπάθεια που καταβάλει ο οδηγός), στην αγωνιστική οδήγηση υπάρχει έντονη σωματική δραστηριότητα. Οπότε, θεωρώ την συνάρτησή σου άστοχη, αυτό μόνο. Κατά τ' άλλα, ναι. Εγώ το βλέπω έτσι, εσύ αλλιώς και παμ' παρακάτ. Και όσο και να σκούζεις, την αμερικανιά με το agree to disagree δεν την λέω (ουπς).

Αν θες να πλακωθούμε πάλι, καμμιά αντίρρηση. Θα έρθω με τον Σάκη για βοήθεια (όχι αυτόν που ξες, αλλά αυτόν που ξες).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάγκας ή Μαλάκας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Σεπ 2023, 15:20

Isildur έγραψε:
08 Σεπ 2023, 14:48
Κρατάω μόνο το:
hellegennes έγραψε:
08 Σεπ 2023, 14:39
Ότι είναι αγώνισμα και σπορ δεν είναι υπό αμφισβήτηση, το αν είναι άθλημα είναι το ερώτημα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να το θεωρήσει άθλημα ή όχι. Εσύ το θεωρείς, εγώ όχι. Ως εδώ καλά. Η διαφωνία μας είναι για το ποιος είναι πιο συνεπής, δηλαδή αν τα κριτήρια με τα οποία το θεωρείς άθλημα τα χρησιμοποιείς σε άλλες δραστηριότητες που πληρούν τα ίδια κριτήρια ή όχι. Αν θεωρείς και το σκάκι άθλημα, κανένα πρόβλημα, αν όχι υπάρχει κάποια ανακολουθία στην θεώρησή σου. Δεν θα πλακωθούμε κιόλας.
γιατί εδώ είναι και το ζουμί, κατά την γνώμη μου. Όλα τα άλλα είναι σάλτσες... (ζουμί, σάλτσες... γμτ, πείνασα τώρα).

Συμφωνώ στο πρώτο κομμάτι, διαφωνώ ως προς την λογική ότι αν θεωρώ και το σκάκι άθλημα είμαι συνεπής, αν όχι δεν είμαι. Το σκάκι έχει αποκλειστικά και μόνο πνευματική κόπωση (χέστηκα αν πιάνεται ο κώλος τους απ' το καθισιό, αυτό το παθαίνεις και στο γραφείο και δεν έχει καμμιά σχέση με την καταπόνηση ή την σωματική προσπάθεια που καταβάλει ο οδηγός), στην αγωνιστική οδήγηση υπάρχει έντονη σωματική δραστηριότητα. Οπότε, θεωρώ την συνάρτησή σου άστοχη, αυτό μόνο. Κατά τ' άλλα, ναι. Εγώ το βλέπω έτσι, εσύ αλλιώς και παμ' παρακάτ. Και όσο και να σκούζεις, την αμερικανιά με το agree to disagree δεν την λέω (ουπς).

Αν θες να πλακωθούμε πάλι, καμμιά αντίρρηση. Θα έρθω με τον Σάκη για βοήθεια (όχι αυτόν που ξες, αλλά αυτόν που ξες).
Οι σκακιστές χάνουν κάπου 5 κιλά στα πρωταθλήματα, όπου μιλάμε για 5-6 παιχνίδια. Σε ένα πρωτάθλημα ο Ανατόλι Κάρποφ είχε χάσει 10 κιλά και αναγκάστηκαν να το διακόψουν, σε πολλές άλλες περιπτώσεις έχουν χάσει σκακιστές ανάλογα κιλά. Μπορεί να μην κάνουν έντονες κινήσεις (άλλωστε και οι μηχανοκίνητοι καθιστοί είναι και κουνάνε χέρια και πόδια), αλλά έχει έντονη σωματική καταπόνηση. Εξάλλου και ο εγκέφαλος μέρος του σώματος είναι, αν και η κατανάλωση ενέργειας οφείλεται σε όλον τον οργανισμό. Οι μύες τους συσπώνται, η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα, η πίεση ανεβαίνει, η αναπνοή επιταχύνεται, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μάγκας ή Μαλάκας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Σεπ 2023, 20:37

hellegennes έγραψε:
08 Σεπ 2023, 15:20
Isildur έγραψε:
08 Σεπ 2023, 14:48
Κρατάω μόνο το:
hellegennes έγραψε:
08 Σεπ 2023, 14:39
Ότι είναι αγώνισμα και σπορ δεν είναι υπό αμφισβήτηση, το αν είναι άθλημα είναι το ερώτημα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να το θεωρήσει άθλημα ή όχι. Εσύ το θεωρείς, εγώ όχι. Ως εδώ καλά. Η διαφωνία μας είναι για το ποιος είναι πιο συνεπής, δηλαδή αν τα κριτήρια με τα οποία το θεωρείς άθλημα τα χρησιμοποιείς σε άλλες δραστηριότητες που πληρούν τα ίδια κριτήρια ή όχι. Αν θεωρείς και το σκάκι άθλημα, κανένα πρόβλημα, αν όχι υπάρχει κάποια ανακολουθία στην θεώρησή σου. Δεν θα πλακωθούμε κιόλας.
γιατί εδώ είναι και το ζουμί, κατά την γνώμη μου. Όλα τα άλλα είναι σάλτσες... (ζουμί, σάλτσες... γμτ, πείνασα τώρα).

Συμφωνώ στο πρώτο κομμάτι, διαφωνώ ως προς την λογική ότι αν θεωρώ και το σκάκι άθλημα είμαι συνεπής, αν όχι δεν είμαι. Το σκάκι έχει αποκλειστικά και μόνο πνευματική κόπωση (χέστηκα αν πιάνεται ο κώλος τους απ' το καθισιό, αυτό το παθαίνεις και στο γραφείο και δεν έχει καμμιά σχέση με την καταπόνηση ή την σωματική προσπάθεια που καταβάλει ο οδηγός), στην αγωνιστική οδήγηση υπάρχει έντονη σωματική δραστηριότητα. Οπότε, θεωρώ την συνάρτησή σου άστοχη, αυτό μόνο. Κατά τ' άλλα, ναι. Εγώ το βλέπω έτσι, εσύ αλλιώς και παμ' παρακάτ. Και όσο και να σκούζεις, την αμερικανιά με το agree to disagree δεν την λέω (ουπς).

Αν θες να πλακωθούμε πάλι, καμμιά αντίρρηση. Θα έρθω με τον Σάκη για βοήθεια (όχι αυτόν που ξες, αλλά αυτόν που ξες).
Οι σκακιστές χάνουν κάπου 5 κιλά στα πρωταθλήματα, όπου μιλάμε για 5-6 παιχνίδια. Σε ένα πρωτάθλημα ο Ανατόλι Κάρποφ είχε χάσει 10 κιλά και αναγκάστηκαν να το διακόψουν, σε πολλές άλλες περιπτώσεις έχουν χάσει σκακιστές ανάλογα κιλά. Μπορεί να μην κάνουν έντονες κινήσεις (άλλωστε και οι μηχανοκίνητοι καθιστοί είναι και κουνάνε χέρια και πόδια), αλλά έχει έντονη σωματική καταπόνηση. Εξάλλου και ο εγκέφαλος μέρος του σώματος είναι, αν και η κατανάλωση ενέργειας οφείλεται σε όλον τον οργανισμό. Οι μύες τους συσπώνται, η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα, η πίεση ανεβαίνει, η αναπνοή επιταχύνεται, κτλ.
Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι άλλο πράγμα είναι να συσπώνται οι μύες ή η καρδιά λόγω στρες ή να χάνεις κιλά για αντίστοιχους λόγους, από το να γίνονται όλα αυτά λόγω έντονης σωματικής καταπόνησης και προσπάθειας, έτσι; Μ' αυτήν τη λογική, αθλητής είναι και ο παίκτης του ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος ξέρω 'γω, επειδή μπορεί να ανεβάσει 130 σφυγμούς (λέμε τώρα). Στην F1, θα το ξαναπώ, υπάρχει σωματική καταπόνηση από έντονη προσπάθεια, όχι μόνο από το στρες, το οποίο στρες βέβαια όντως υπάρχει σε πολλά αθλήματα και ανεβάζει και αυτό παλμούς. Μπορεί να μην κάνουν πετάλι πχ για να δώσουν κίνηση, αλλά όταν πρέπει πριν από κάθε στροφή να βάζεις δύναμη 80-100-120-160 κιλά (ανάλογα) στο πόδι σου για να φρενάρεις, ή όταν πρέπει να έχεις ένα λαιμό γυμνασμένο κάργα και να βαζεις δύναμη για να μείνει το κεφάλι στην θέση (ασχέτως βοηθημάτων τύπου hans κλπ) για να μπορείς να στρίψεις (αλλιώς... δεν), δεν είναι απλά ότι πρέπει να είσαι χτισμένος για να αντέξεις τα g και την κούραση (που έτσι κι αλλιώς πρέπει για όλα αυτά), αλλά και για να μπορείς να οδηγήσεις το μηχάνημα. Και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα οδηγών που είχαν μείνει εκτός για κάποιο διάστημα, και όταν πήγαν να ξαναδοκιμάσουν δεν κατάφεραν να βγάλουν ούτε έναν γύρο. Κλασική περίπτωση, ο Λάουντα 3-4 χρόνια αφού σταμάτησε και μετά...
άλλωστε και οι μηχανοκίνητοι καθιστοί είναι και κουνάνε χέρια και πόδια
Ανάλογα με το είδος του αθλήματος. Στις περισσότερες κατηγορίες συμμετέχει σχεδόν όλο το σώμα, αναγκαστικά, δεν είναι μόνο χέρια και πόδια. Και όσο πιο απαιτητικό το άθλημα, τόσο περισσότερη συμμετοχή του σώματος. Πχ αυτό που σου λέω για τα φρένα πιο πάνω. Αν σε μια πίστα έχεις 4 στροφές των 160kg και άλλες 5 των 120kg και άλλες 5 των 90kg κλπ κλπ, αν ήταν μόνο πόδια το φρενάρισμα, όπως είναι σ' ένα κοινό αυτοκίνητο που θα οδηγήσεις εσύ, θα έπρεπε να οδηγάει μόνο ο Hulk (όχι ο ποδοσφαιριστής, ο άλλος ο ΠΑΣΟΚος). Φυσικά και θέλει δυνατά πόδια, δεν το συζητάμε αυτό, αλλά το φρενάρισμα γίνεται με όλο το σώμα, από πατούσα μέχρι την μέση και πάνω.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάγκας ή Μαλάκας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Σεπ 2023, 23:14

Ναι, χαίρω πολύ, κάθε φορά που πατάς φρένο συμβαίνει αυτό είτε είναι με 50 χιλιόμετρα είτε με 500. Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω ότι θέλει περισσότερη δύναμη, κτλ, αλλά το ξαναείπαμε ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα μαχητικά αεροπλάνα, προφανώς σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

Κουβέντα να γίνεται, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ στο συγκεκριμένο θέμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Μάγκας ή Μαλάκας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 08 Σεπ 2023, 23:20

Μεγαλος μαγγας.
Και αμα ειχε και κανα μαραφετι και δεν ερχοταν αστυνομια και τετοια και τους εχωνε μια θα ηταν Ο μεγιστος...

Ευγε

Παντα τετοια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών