Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Σεπ 2023, 12:09

Γυφτάκι έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36
vantono έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:31
Να φύγει το παιδί για να πάει αλλού, με την καμία.

Κυριολεκτικά εγώ και όλοι οι φίλοι μου που κάνω παρέα απ το δημοτικό ξέρω γω. Πού μεγάλωσες στη Σικελία ρε δικέ μου?
Κι εγώ το ίδιο βλέπω .. Ζουν μόνοι τους οι περισσότεροι ,και δε μιλάμε για φοιτητές σε άλλη πόλη , αλλά και με τους γονείς να πληρώνουν πάρα πολλά , έξοδα αυτοκινήτου -συνεργεία, λογαριασμούς ,εφορίες , σούπερ μάρκετ και να γεμίζουν το ψυγείο τρόφιμα- κρέατα ,απορυπαντικά και το ταψί με το μουσακά ολόκληρο στο ανεξάρτητο ''παιδί.''. Έχει κόστος η ανεξαρτησία .. :smt005: ..
Σωστό και αυτό.
Ισχύει και για μένα άλλα μονο για το ταψί μουσακά ενίοτε. Αλλά οχι μουσακά γιατι ειμαι και της διατροφής. Αν ειναι κοτόπουλο με πατάτες, ευχαριστως.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Σεπ 2023, 12:16

Αγις έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:35
Mαλιστα
Γιατι ειναι τοσο τραγικο να μενεις στο πατρικο σου ;
Ρωτα τους γονεις σου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Σεπ 2023, 12:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:05
Γυφτάκι έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36



Κυριολεκτικά εγώ και όλοι οι φίλοι μου που κάνω παρέα απ το δημοτικό ξέρω γω. Πού μεγάλωσες στη Σικελία ρε δικέ μου?
Κι εγώ το ίδιο βλέπω .. Ζουν μόνοι τους οι περισσότεροι ,και δε μιλάμε για φοιτητές σε άλλη πόλη , αλλά και με τους γονείς να πληρώνουν πάρα πολλά , έξοδα αυτοκινήτου -συνεργεία, λογαριασμούς ,εφορίες , σούπερ μάρκετ και να γεμίζουν το ψυγείο τρόφιμα- κρέατα ,απορυπαντικά και το ταψί με το μουσακά ολόκληρο στο ανεξάρτητο ''παιδί.''. Έχει κόστος η ανεξαρτησία .. :smt005: ..
Ναι αυτό ισχύει

100%

Αλλά μιλάμε τώρα για το αν μένουν στο παιδικό δωμάτιο όχι αν είναι ανεξάρτητοι.
Για μένα και στο παιδικό σου δωμάτιο να κοιμάσαι ακόμα, απ'τη στιγμή που προσφέρεις και συνδράμεις στα έξοδα του σπιτιού κι εσύ, και δεν τα επωμίζονται όλα οι γονείς σου, για μένα είσαι καλύτερος απο τον αλλον που εχει φύγει χρονια αλλά η μαμα τον επισκέπτεται μια φορά τη μερα για να τον ξεβρωμίσει και να τον ταΐσει.
Τεσπα, όπως τη βρισκει ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42965
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Σεπ 2023, 12:29

Δεν νομίζω ότι ζήτημα είναι ποιος έχει το ηθικό πλεονέκτημα. Άλλα θέματα υπάρχουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Σεπ 2023, 13:05

Θα μιλήσω ως πλουσιόπαιδο από καλή περιοχή:

Όταν είσαι 25 χρονών και ζεις σε μία μεζονέττα της μεσαίας τάξης (της αληθινής όχι της αυτοπροσδιοριζόμενης ως), είναι τεράστια η βουτιά στο επίπεδο διαβίωσής σου έτσι και πας σε αυτό που λογικά μπορείς να σηκώσεις οικονομικά, δηλαδή συνήθως κανένα δυάρι που το δεύτερο δωμάτιο είναι νομιμοποιημένος ημιυπαίθριος και όλα μαζί τα κουφώματα του σπιτιού στοιχίζουν όσο η εσωτερική συρόμενη πόρτα της κουζίνας στο πατρικό σου που όλοι θεωρείτε τόσο του κώλου που αποφεύγετε να την ανοιγοκλείνετε. Άσε που για να το συντηρήσεις αυτό σου φεύγουν όλα τα λεφτά, ενώ ως τώρα τα μοναδικά σου έξοδα ήταν προσωπική κατανάλωση και διασκέδαση.

Είναι μια πάρα πολύ μεγάλη υποβάθμιση της ζωής σου με καταναλωτικούς/οικονομικούς όρους αλλά και με ταυτοτικούς: το να αποκτήσεις δικό σου νοικοκυριό εκ των πραγμάτων σε κάνει νοικοκύρη αντί για μποέμ φιγούρα/party animal, είναι αντίστοιχο βήμα με το να κάνεις παιδί (indeed: ψιλοπροϋπόθεση) που επίσης το αποφεύγει η γενιά Πήτερ-Παν.

Για τους φτωχούς δεν ξέρω αλλά στη μεσαία τάξη ισχύει αυτό ακριβώς.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 05 Σεπ 2023, 13:11

vantono έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:26
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:05
Γυφτάκι έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:59

Κι εγώ το ίδιο βλέπω .. Ζουν μόνοι τους οι περισσότεροι ,και δε μιλάμε για φοιτητές σε άλλη πόλη , αλλά και με τους γονείς να πληρώνουν πάρα πολλά , έξοδα αυτοκινήτου -συνεργεία, λογαριασμούς ,εφορίες , σούπερ μάρκετ και να γεμίζουν το ψυγείο τρόφιμα- κρέατα ,απορυπαντικά και το ταψί με το μουσακά ολόκληρο στο ανεξάρτητο ''παιδί.''. Έχει κόστος η ανεξαρτησία .. :smt005: ..
Ναι αυτό ισχύει

100%

Αλλά μιλάμε τώρα για το αν μένουν στο παιδικό δωμάτιο όχι αν είναι ανεξάρτητοι.
Για μένα και στο παιδικό σου δωμάτιο να κοιμάσαι ακόμα, απ'τη στιγμή που προσφέρεις και συνδράμεις στα έξοδα του σπιτιού κι εσύ, και δεν τα επωμίζονται όλα οι γονείς σου, για μένα είσαι καλύτερος απο τον αλλον που εχει φύγει χρονια αλλά η μαμα τον επισκέπτεται μια φορά τη μερα για να τον ξεβρωμίσει και να τον ταΐσει.
Τεσπα, όπως τη βρισκει ο καθένας.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Σεπ 2023, 13:26

Οι περισσότεροι δε φεύγουν λόγω οικονομικών. Ένα τεράστιο ποσοστό όμως δε φεύγει γιατί δε θελει να χαλάσει το βόλεμα παρόλο που έχει τα χρήματα να το κάνει.
Και να σου πώ δε τους πολυαδικώ, σιγά μην αφήσει ο άλλος τη σπιταρώνα για να πάει στο πρώτο υπετιμημένο χρέπι για να μη τον πουν μπουλη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Σεπ 2023, 14:02

Όλοι είχαν και έχουν ακόμη οικογενειακή περιουσία και βοήθεια και το παίζουν ανεξάρτητοι, ότι έκαναν καλή διαχείριση του μισθού τους ή δύο μισθών αν πρόκειται για ζευγάρι.
Μόνο σε χώρες της βόρειας και κεντρικής Ευρώπης γνωρίζω ζευγάρια που ανεξαρτοποιήθηκαν από τα 25-26 με τους μισθούς τους και κοντά στα 50 απέκτησαν και περιουσιακά στοιχεία. Όλα αυτά με αρκετή οικονομία.
Γι' αυτό εδώ έγινε ανεκτή η μείωση μισθών με το μνημόνιο. Ενώ στην Κύπρο εφαρμόστηκε άλλος τρόπος. Αν γινόταν μείωση μισθών στις χώρες της βόρειας και κεντρικής Ευρώπης δεν θα έβρισκαν τρύπα να κρυφτούν. Με την διαφθορά και τα οικονομημένα να παραμένουν αναλλοίωτα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Σεπ 2023, 14:24

ειναι τοσο πολλες οι παραμετροι, που δεν εχει νοημα η κουβεντα. ας πουμε το ενα ακρο ειναι αυτος που την κοπαναει απο το σπιτι στα 16 του δουλευοντας οικοδομη, και δεν ξαναβλεπει το σπιτι του.

ενα αλλο ακρο ειναι αυτος που φευγει και παει σε ενα απο τα σπιτια που του εχει γραψει η οικογενεια, ζωντας με τα νοικια απο τα υπολοιπα.

καπου στο ενδιαμεσο υπαρχουν οσοι παιρνουν καθε ειδους βοηθεια απο την οικογενεια, ταπερακια, λεφτα, οικιακη βοηθο, μπειμπισιτερ, λαδι απο τις ελιες μας,διεθυντικη θεση στο εργοστασιο του μπαμπα, και χιλια αλλα.

αυτοι που δε φευγουν παλι, ειναι απο χαραμοφαηδες που δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους, μεχρι αυτους που δουλευουν απο τα 16 τους και συντηρουν και τους γερους. και φυσικα ολα τα ενδιαμεσα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 14:45

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:05
Γυφτάκι έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36



Κυριολεκτικά εγώ και όλοι οι φίλοι μου που κάνω παρέα απ το δημοτικό ξέρω γω. Πού μεγάλωσες στη Σικελία ρε δικέ μου?
Κι εγώ το ίδιο βλέπω .. Ζουν μόνοι τους οι περισσότεροι ,και δε μιλάμε για φοιτητές σε άλλη πόλη , αλλά και με τους γονείς να πληρώνουν πάρα πολλά , έξοδα αυτοκινήτου -συνεργεία, λογαριασμούς ,εφορίες , σούπερ μάρκετ και να γεμίζουν το ψυγείο τρόφιμα- κρέατα ,απορυπαντικά και το ταψί με το μουσακά ολόκληρο στο ανεξάρτητο ''παιδί.''. Έχει κόστος η ανεξαρτησία .. :smt005: ..
Ναι αυτό ισχύει

100%

Αλλά μιλάμε τώρα για το αν μένουν στο παιδικό δωμάτιο όχι αν είναι ανεξάρτητοι.
Αν ισχύει ποια ακριβώς είναι η διαφορά του παιδικού δωμάτιου με το παιδικό διαμέρισμα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Σεπ 2023, 14:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:45

Αν ισχύει ποια ακριβώς είναι η διαφορά του παιδικού δωμάτιου με το παιδικό διαμέρισμα;
Ε νταξει η υποστήριξη από γονείς έχει πολλά επίπεδα. Εγώ έχω δική μου οικογένεια αλλά ακόμα κ σήμερα θα πάω κάνα μεσημέρι να τους δω, να φάμε κτλ. Αυτό είναι το ένα άκρο κ το άλλο είναι να είναι η μάνα στο σπίτι του παιδιού κάθε μέρα κ να πλένει, μαγειρεύει κτλ.

Για μένα η διαφορά είναι ότι εγώ δε θα άντεχα να μένω με τους γονείς μου στο ίδιο σπίτι, but that's just me. Οριακά περιμένω να μεγαλώσει ο γιος μου για να τον διώξω κ αυτόν ή έστω να φύγω εγώ να μην τρώω στη μάπα κ τη γυναίκα μου κάθε μέρα :102:

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 05 Σεπ 2023, 14:53

Ζω με τους γονεις μου καθως δεν φτανουν τα λεφτα για να μενω μονος μου. Το σπιτι ειναι δικο μας. Αν παω να μεινω μονος θελω νοικι, κοινοχρηστα, δεη κτλ κτλ. Θα δουλευω για να εχω δικο "μου" σπιτι?? καλυτερα με γονεις και βαζω λεφτα στην ακρη. Δεν εχουμε αλλο σπιτι να μου το δωσουνε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Σεπ 2023, 14:59

Space_Passenger έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:53
Ζω με τους γονεις μου καθως δεν φτανουν τα λεφτα για να μενω μονος μου. Το σπιτι ειναι δικο μας. Αν παω να μεινω μονος θελω νοικι, κοινοχρηστα, δεη κτλ κτλ. Θα δουλευω για να εχω δικο "μου" σπιτι?? καλυτερα με γονεις και βαζω λεφτα στην ακρη. Δεν εχουμε αλλο σπιτι να μου το δωσουνε.
Παλιά θα σου λεγα καλύτερα σε τρύπα των 150 ευρώ πάρα να μένεις με τους δικούς σου αλλά εκεί που έχουν πάει οι τιμές των ενοικίων αν δεν έχεις πλανο να κάνεις οικογένεια στην παρούσα δεν υπάρχει λόγος να φύγεις, εγώ δε θα τους έδινα αυτά που ζητάνε

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Σεπ 2023, 15:04

Αγις έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:35
Mαλιστα
Γιατι ειναι τοσο τραγικο να μενεις στο πατρικο σου ;
γιατί θα γαμάς και θα σε ακούει η μαμά
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Σε ηλικία 30,7 ετών φεύγουν οι Έλληνες από το σπίτι - Η τρίτη υψηλότερη στην ΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Σεπ 2023, 15:22

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 15:04
Αγις έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:35
Mαλιστα
Γιατι ειναι τοσο τραγικο να μενεις στο πατρικο σου ;
γιατί θα γαμάς και θα σε ακούει η μαμά
Σιγα το προβλημα
Αποκλειεται να μην σου δινει υψηλη βαθμολογια :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών