Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Οκτ 2018, 12:35

Το παιδικό του όνειρο ήταν να γίνει ηθοποιός γι’αυτό και σπούδασε θεατρολογία. Το βαθύτερο όνειρό του όμως ήταν η σχέση με τον κόσμο. Να μιλάει και να αντιτίθεται σε οτιδήποτε αποτελεί γενική παραδοχή. Αυτό είναι το Τζέισον Αντιγόνη. Ακτιβιστής για τα ανθρώπινα και ζωικά δικαιώματα που μάχεται υπέρ των ΛΟΑΤΚΙ, της αθεΐας, του διαχωρισμού κράτους-Εκκλησίας και είναι κατά του φασισμού, της ομοφοβίας, του ρατσισμού και κάθε είδους διακρίσεων.

Τα παιδικά του χρόνια ήταν αρκετά δύσκολα, ειδικά στο σχολείο που το μπούλινγκ χαρακτηριζόταν περισσότερο ως πείραγμα παιδιού προς παιδί, και όχι ως σωματική και λεκτική βία, όπως αναγνωρίζεται πλέον σήμερα.

Όταν τα βρήκε με τον εαυτό του το Τζέισον Αντιγόνη - όπως επιθυμεί να προσφωνείται - απελευθερώθηκε και άρχισε να μάχεται για τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων, των τρανς, των βίγκαν, των άθεων και να πολεμά καθετί φασιστικό και ομοφοβικό.

Στη 1 Νοεμβρίου του 2017, το Τζέισον-Αντιγόνη Dane βρέθηκε στη δικαστική αίθουσα του Ειρηνοδικείου του Αμαρουσίου, με σκοπό να διεκδικήσει τη διαγραφή του φύλου του, από τα επίσημα αρχεία του κράτους. Για πρώτη φόρα στα χρονικά, εκδικάζεται το αίτημα διαγραφής της ταυτότητας φύλου ενός ανθρώπου από τη ληξιαρχική πράξη της γέννησης του, καθώς δεν αυτοπροσδιορίζεται με το δίπολο φύλων, άντρας - γυναίκα.

Το Ειρηνοδικείο Αμαρουσίου δέχθηκε να εισαγάγει το όνομα Αντιγόνη δίπλα στο ήδη δοσμένο του όνομα, αλλά δεν ικανοποίησε το σκέλος του αιτήματος που αφορούσε σε πλήρη διαγραφή του καταχωρισμένου του φύλου από τα νομικά του έγγραφα. Γι' αυτό, η υπόθεση βρίσκεται σε έφεση, προκειμένου να διορθωθεί η αντίφαση της απόφασης αυτής.

Στις 8 Μαίου του 2018 το Τζέισον Αντιγόνη βρίσκεται στα θεωρεία της Βουλής κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου που δίνει το δικαίωμα στα ομόφυλα ζευγάρια που έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης να προχωρήσουν σε αναδοχή παιδιού. Ήταν η πρώτη του επίσκεψη στη Βουλή αλλά όχι και η τελευταία όπως επισημαίνει, αφού από τα θεωρεία της Βουλής έχει βάλει στόχο τα έδρανα του κοινοβουλίου.

«Είμαι το Τζέισον Αντιγόνη Dane. Το άρθρο «το» μπροστά από το όνομά μου σημαίνει το άτομο. Δυστυχώς βαπτίστηκα Ιάσωνας και για μένα είναι παραβίαση ανθρώπινων δικαιωμάτων να βαπτίζεις ένα ανήλικο. Διάλεξα το όνομα Αντιγόνη γιατί η Αντιγόνη είναι το σύμβολο της αντίστασης του παιδιού και αυτό με εξέφραζε. Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου από την ηλικία των 10 ετών που έλεγα: "πότε θα μεγαλώσω για να κάνω τα πράγματα πολύ καλύτερα από τους μεγάλους;" Όπως και το φύλο, κανονικά θα έπρεπε να μην αποδίδεται και να είναι κάτι που θα πρέπει να επιλέξει ένα άτομο σε ενήλικη φάση όταν θα θέλει και αν είναι δική του επιλογή.

Υπάρχουν και τα ίντερσεξ άτομα και γενικότερα η βιολογία και οι κοινωνικές σπουδές έχουν αποδείξει ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή βιολογικά ο κάθε άνθρωπος. Εισπράττω πολύ αγάπη από τον κόσμο ακόμα και από την τρίτη ηλικία.
Εγώ από μικρή ηλικία έπαιζα με κούκλες και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Ως παιδί, μου φορέθηκε ο σεξουαλικός προσανατολισμός, δέχτηκα bullying και αυτό είναι μια κλασσική αφήγηση των γκέι αγοριών. Εγώ έχω επαφές με όλα τα φύλα. Μπορώ να έχω σεξουαλική και ρομαντική έλξη από όλα τα φύλα. Με άντρες είναι η μεγαλύτερη εμπειρία μου αλλά το καλύτερο σεξ το έχω κάνει με γυναίκα.

Όταν ήμουν μικρός δέχτηκα σκληρό bullying στο σχολείο. Μπορώ να πω ότι στο Πανεπιστήμιο απελευθερώθηκα και τα τελευταία χρόνια έχω τολμήσει να κυκλοφορώ με φουστάνια. Θεωρώ ότι εμείς οι ακτιβιστές δεν είμαστε προκλητικοί αλλά ελεύθεροι.

Εγώ πάντα είχα την επιθυμία να κάνω παιδιά από μικρό παιδί. Θέλω πολύ να αποκτήσω ένα παιδί αλλά δεν ξέρω αν θα προκύψει και πιστεύω ότι το παιδί μου θα μεγαλώσει με πολύ αγάπη μαζί μου.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον φίλο μου Ζακ Κωστόπουλο. Ο Ζακ δεν θα γυρίσει πίσω αλλά πρέπει να δικαιωθεί η μνήμη του. Πιστεύω ότι μπήκε μέσα στο κοσμηματοπωλείο για να σωθεί» εξομολογήθηκε το Jason Αντιγόνη στην εκπομπή ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ του ALPHA.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... -fulo/AMP/
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Οκτ 2018, 12:41

Τον παραδεχομαι τον τυπο παντως εχει τα "αρ@δια" να πραττει οπως θα επρεπε να πραττουν ολοι οι πολιτες. Κανει πληρη χρηση των ελευθεριων του και των δικαιωματων του που του πσρεχονται ως πολιτη για να προωθησει τα συμφεροντα του, μεχρι και να βαλει υποψηφιοτητα για βουλευτης θελει. Μαθηματα ηθους και ορθου πνευματος ενεργου και δρωντα πολιτη απο το jason-Αντιγονη κυριοι και κυριες του φορουμ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paul25 την 17 Οκτ 2018, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 17 Οκτ 2018, 12:42

Μακάρι να κάνει τ όνειρο του πραγματικότητα και ν αποκτήσει ένα παιδάκι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostis την 17 Οκτ 2018, 12:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2018, 12:46

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 17 Οκτ 2018, 12:56

paul25 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:41
Τον παραδεχομαι τον τυπο παντως εχει τα "αρ@δια" να πραττει οπως θα επρεπε να πραττουν ολοι οι πολιτες.
αρχ@δάκια.
Αρχ@δια έχει ο πάτερ Κλεομένης που ρισκάρει κάθε μέρα τις φάπες.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 17 Οκτ 2018, 12:58

Αρρωστια...
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Οκτ 2018, 12:59

Αν τις είχε σκεφτεί πρώτος αυτές τις σαχλαμάρες θα ήταν αυθεντικός. Απλώς κάνει χρήση τους γιατί είναι μπερδεμένος και γιατί τον κανακεύουν οι αλεπούδες με την κομμένη ουρά.
Θυμίζει λίγο τρόλλερς του πχώρουμ που ευχαριστιούνται να μαλακίζονται δημοσίως .

Θα μπορούσε να φορέσει καπαρντίνα και να τον επιδεικνύει αλλά το θεωρεί πασέ. Σώστε τον από την θηλυπρέπεια. Καλύτερα να γίνει μπάρμπα-Τζέισον
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Γιωργης

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 17 Οκτ 2018, 13:00

Τετοιοι ανθρωποι εμπνέουν. Συγχαρητήρια

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 17 Οκτ 2018, 13:01

paul25 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:41
Μαθηματα ηθους και ορθου πνευματος ενεργου και δρωντα πολιτη απο το jason-Αντιγονη κυριοι και κυριες του φορουμ.
:smt023
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Οκτ 2018, 13:09

Athos έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:56
paul25 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:41
Τον παραδεχομαι τον τυπο παντως εχει τα "αρ@δια" να πραττει οπως θα επρεπε να πραττουν ολοι οι πολιτες.
αρχ@δάκια.
Αρχ@δια έχει ο πάτερ Κλεομένης που ρισκάρει κάθε μέρα τις φάπες.
Και ο Κλεομένης πάντως διεκδίκησε το δικαίωμα να αλλαξει το όνομα του, να φορά φουστάνι και να λέει μαλακίες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Οκτ 2018, 13:10

αφού δεν θέλει να εχει φυλο, γιατί δεν το κοβει να ησυχασει;

και φυλο δεν θα χει και εμεις δεν θα μπερδευομαστε.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Οκτ 2018, 13:15

Είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτώνετε μαζί του; Τον θεωρείτε επικίνδυνο;
Αν ναι τότε εσείς οι ίδιοι αυξάνετε το δυναμικό που δημιουργεί.

Αν δεν αντιδρούσατε δεν θα τον ήξερε κανείς.
the end

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2018, 13:19

paul25 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:41
Τον παραδεχομαι τον τυπο παντως εχει τα "αρ@δια" να πραττει οπως θα επρεπε να πραττουν ολοι οι πολιτες. Κανει πληρη χρηση των ελευθεριων του και των δικαιωματων του που του πσρεχονται ως πολιτη για να προωθησει τα συμφεροντα του, μεχρι και να βαλει υποψηφιοτητα για βουλευτης θελει. Μαθηματα ηθους και ορθου πνευματος ενεργου και δρωντα πολιτη απο το jason-Αντιγονη κυριοι και κυριες του φορουμ.
ναι, κοιτα, ολοι εχουν ενα χομπι. το μεροκαματο πως το βγαζει, ξερουμε; ευκολο να εισαι ολη μερα στα χομπι σου αν η διαβιωση σου ειναι εξασφαλισμενη ουρανοκατεβατα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2018, 13:24

Πάνας έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:15
Είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτώνετε μαζί του;
Κουτσομπολιό :D
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το Τζέισον Αντιγόνη εξομολογείται: «Γιατί δεν θέλω να έχω φύλο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Οκτ 2018, 13:25

Πάνας έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:15
Είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτώνετε μαζί του; Τον θεωρείτε επικίνδυνο;
Αν ναι τότε εσείς οι ίδιοι αυξάνετε το δυναμικό που δημιουργεί.

Αν δεν αντιδρούσατε δεν θα τον ήξερε κανείς.
Αντιδρούμε με αυτούς που τον αποδέχονται και τον σπρώχνουν βαθύτερα στην τρέλλα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών