Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Οκτ 2023, 14:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 10:28
Ασέβαστος έγραψε:
13 Οκτ 2023, 09:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 23:33


Στα πούπουλα την είχε ο αδικημένος την ενάγουσα. :)

Αλλά είπαμε, αν δεν, δεν.
απο που προκυπτει οτι οι επιχειρησεις εβγαζαν κερδη, με τα οποια ζουσε η οικογενεια,και ο αντρας ηταν ολη μερα στα καφενεια;
η οτι εμπαιναν μεσα, και ο υδραυλικος ξεβουλωνε χεστρες ολη μερα για να στηριξει τις επιχειρηματικες μαλακιες της συζηγου;

η οτιδηποτε αλλο ενδιαμεσο..

απο πουθενα.

αλλα αν δεν, δεν. :102:
Ποιες ήταν οι επιχειρηματικές μαλακίες της συζύγου, που στήριζε ο σύζυγος; Πρώτα ήταν εργάτρια, μετά γραμματέας :) στο μαγαζί με τα υδραυλικά και το αναψυκτήριο που ήταν κοινή επιχείρηση το έτρεχε αυτή. Δεν θα' λεγα ότι είναι από τις περιπτώσεις που ήταν αραχτή και περίμενε να τη συντηρεί ο τύπος.

Από εκεί και πέρα, το ότι κάποιοι θεωρούν ασήμαντο τον παράγοντα "παιδί" για ένα γάμο, είναι άλλο θέμα.

Το ερώτημα είναι γιατί δεν της έδινε διαζύγιο από τη στιγμή που υπήρχε ήδη "σοβαρός κλονισμός της έγγαμης σχέσης". Υποθέτω λοιπόν ότι η υποχρέωση της τριετούς καταβολής διατροφής ήταν κάτι σαν αποζημίωση μετά από απόλυση, που ίσως συμπεριλάμβανε και τα δικαστικά έξοδα. Και φυσικά το "κέρατο" στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζει ως κατηγορία.

Απλώς σκεφτείτε την αντίστροφη φάση. Να ήθελε ο άμοιρος να πάρει διαζύγιο και η κάρχια να μην του το' δινε, γιατί έτσι.
τι εννοεις δεν το δινε; μπορουσε να παρει διαζυγιο και μονη της, χωρις να συμφωνει ο αλλος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 13 Οκτ 2023, 14:46

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Ε, ας το έλεγε από την αρχή από δεν ήθελε παιδιά
Γιατί, τι μη αναστρέψιμο έχει ο γάμος; Είμαστε στο 1930 και θα θεωρείται "χαλασμένη" και δεν θα την θέλει κανείς;
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο βαρύ φορτίο μόνον για τους άντρες ο χαρακτηρισμός "αεροβολιτζής" και όχι για τις γυναίκες ο χαρακτηρισμός "στείρα, στέρφα" κλπ που αποδιδόταν στο χαλαρό από τον κάθε κωλοπετεινιτσιώτη που θεωρούσε ότι υπεύθυνη ήταν μόνον η γυναίκα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις προφανώς είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τεστ. Ούτε αυτή ήταν υποχρεωμένη να κάνει τεστ και δεν την υποχρέωσε αυτός.
kai αμα ηταν αναποδα ; να του ελεγε η συζυγος οτι δεν θελει παιδια ενω στην ουσια δεν μπορουσε;
τι θα ελεγες ;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Οκτ 2023, 14:54

nemo έγραψε:
13 Οκτ 2023, 14:46
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Ε, ας το έλεγε από την αρχή από δεν ήθελε παιδιά
Γιατί, τι μη αναστρέψιμο έχει ο γάμος; Είμαστε στο 1930 και θα θεωρείται "χαλασμένη" και δεν θα την θέλει κανείς;
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο βαρύ φορτίο μόνον για τους άντρες ο χαρακτηρισμός "αεροβολιτζής" και όχι για τις γυναίκες ο χαρακτηρισμός "στείρα, στέρφα" κλπ που αποδιδόταν στο χαλαρό από τον κάθε κωλοπετεινιτσιώτη που θεωρούσε ότι υπεύθυνη ήταν μόνον η γυναίκα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις προφανώς είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τεστ. Ούτε αυτή ήταν υποχρεωμένη να κάνει τεστ και δεν την υποχρέωσε αυτός.
kai αμα ηταν αναποδα ; να του ελεγε η συζυγος οτι δεν θελει παιδια ενω στην ουσια δεν μπορουσε;
τι θα ελεγες ;
Ακριβώς το ίδιο. Η τεκνοποίηση σαφώς και δεν είναι υποχρεωτική. Απλώς επειδή για την πλειοψηφία θεωρείται ως αυτονόητο παρεπόμενο μιας έγγαμης σχέσης, καλό θα είναι να διευκρινίζεται σαφώς αν κάποιος ή κάποια δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει παιδιά ΠΡΙΝ το γάμο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2023, 15:26

nemo έγραψε:
13 Οκτ 2023, 14:46
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Ε, ας το έλεγε από την αρχή από δεν ήθελε παιδιά
Γιατί, τι μη αναστρέψιμο έχει ο γάμος; Είμαστε στο 1930 και θα θεωρείται "χαλασμένη" και δεν θα την θέλει κανείς;
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 16:55
Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο βαρύ φορτίο μόνον για τους άντρες ο χαρακτηρισμός "αεροβολιτζής" και όχι για τις γυναίκες ο χαρακτηρισμός "στείρα, στέρφα" κλπ που αποδιδόταν στο χαλαρό από τον κάθε κωλοπετεινιτσιώτη που θεωρούσε ότι υπεύθυνη ήταν μόνον η γυναίκα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις προφανώς είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τεστ. Ούτε αυτή ήταν υποχρεωμένη να κάνει τεστ και δεν την υποχρέωσε αυτός.
kai αμα ηταν αναποδα ; να του ελεγε η συζυγος οτι δεν θελει παιδια ενω στην ουσια δεν μπορουσε;
τι θα ελεγες ;
Το ίδιο ακριβώς. Γιατί να έλεγα κάτι άλλο; Αν ο ένας θέλει και ο άλλος δεν θέλει και είναι τόσο σημαντικό και για τους δυο, χωρίζουν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2023, 15:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 14:54
καλό θα είναι να διευκρινίζεται σαφώς αν κάποιος ή κάποια δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει παιδιά ΠΡΙΝ το γάμο.
Δύσκολο να μην έχει συζητηθεί πριν τον γάμο, αλλά είτε έχει συζητηθεί και αλλάξει ο ένας γνώμη μετά τον γάμο είτε δεν έχει συζητηθεί καν δεν έχει σημασία. Ο γάμος δεν είναι σύμβαση δημιουργίας παιδιών ούτε κάτι μόνιμο και δεν ζούμε στο παρελθόν για να νοιάζεται κανείς αν είσαι χωρισμένος. Διαφωνείτε σε κάτι θεμελιώδες για την σχέση σας; Χωρίζετε είτε είστε σε γάμο είτε όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2023, 15:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 10:53
Αγις έγραψε:
13 Οκτ 2023, 10:46
δλδ αν θελησω διαζυγιο η καρχια μπορει για την καυλατζα της να μην συναινεσει κ να παραμεινω νυμφευμενος μεχρι να την παρει ο χαρος ; :003:
Ναι.

Φυσικά παίζει και το αυτόματο διαζύγιο αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.
Τι ναι, μωρέ; Μια χαρά εύκολα βγαίνει μη συναινετικό διαζύγιο. Σε ποιον αιώνα ζεις;
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 12:31
Επ' ευκαιρία, μου είχε βγει και διατροφή επειδή είχα την επιμέλεια (κάτι λιγότερο από βασικό εκείνη την περίοδο) και δεν την πήρα ποτέ επειδή δεν ήθελα να μπουν οικονομικά διαδικαστικά στη σχέση του μικρού με τον πατέρα του. Και φυσικά δεν το μετάνιωσα.
Δηλαδή όλον αυτόν τον παραλογισμό τον διαβάζουμε επειδή δεν πήρες διατροφή εσύ για το παιδί, που θα έπρεπε γιατί διατροφή για το παιδί σημαίνει να πληρώνεις για να ΖΕΙ το παιδί, επειδή χώρισες δεν σημαίνει ότι δεν έχεις υποχρέωση απέναντι στο ΠΑΙΔΙ σου.

"Δεν το μετάνιωσα που μεγάλωσα μόνη μου το παιδί μου" και "υποστηρίζω το δικαίωμα μιας τσούλας να την πληρώνει ο πρώην άντρας της" δεν παντρεύονται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Οκτ 2023, 16:17

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 15:36
"Δεν το μετάνιωσα που μεγάλωσα μόνη μου το παιδί μου" και "υποστηρίζω το δικαίωμα μιας τσούλας να την πληρώνει ο πρώην άντρας της" δεν παντρεύονται.
:lol:

Bρε ποκοπίκο, πρώτον σαφώς και δεν μεγάλωσα μόνη το παιδί "μου" και φυσικά δεν ήταν αυτό η επιδίωξη μου. Ο πατέρας του ήταν πάντα παρών και είναι ακόμη και σήμερα, που πλέον δεν μας έχει ανάγκη. Αυτό που εννοώ είναι ότι συνεχίζουμε να υπάρχουμε ως "οικογένεια" και οι όποιες συντροφικές παρεμβολές αμφοτέρων δεν επηρέασαν ποτέ αυτή τη σχέση.

Για το "τσούλα" ουδέν σχόλιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Οκτ 2023, 16:23

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 15:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 14:54
καλό θα είναι να διευκρινίζεται σαφώς αν κάποιος ή κάποια δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει παιδιά ΠΡΙΝ το γάμο.
Δύσκολο να μην έχει συζητηθεί πριν τον γάμο, αλλά είτε έχει συζητηθεί και αλλάξει ο ένας γνώμη μετά τον γάμο είτε δεν έχει συζητηθεί καν δεν έχει σημασία. Ο γάμος δεν είναι σύμβαση δημιουργίας παιδιών ούτε κάτι μόνιμο και δεν ζούμε στο παρελθόν για να νοιάζεται κανείς αν είσαι χωρισμένος. Διαφωνείτε σε κάτι θεμελιώδες για την σχέση σας; Χωρίζετε είτε είστε σε γάμο είτε όχι.
Σαφώς και ο γάμος δεν είναι σύμβαση δημιουργίας παιδιών και επίσης σαφώς αν ο χ συμβαλλόμενος θέλει παιδί και ο ψ δεν θέλει, είναι σοβαρή αιτία κλονισμού της συγκεκριμένης νόμιμης σχέσης.

Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Εκτός αν θεωρείς ότι η τύπισα μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία για να εξασφαλίσει μια τριετία με επίδομα οαεδ...

Γουάου. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2023, 16:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:23
Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Εκτός αν θεωρείς ότι η τύπισα μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία για να εξασφαλίσει μια τριετία με επίδομα οαεδ...
Φυσικά και γι' αυτό μπήκε σ' αυτήν την διαδικασία. Είναι τζάμπα λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2023, 16:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:17
Bρε ποκοπίκο, πρώτον σαφώς και δεν μεγάλωσα μόνη το παιδί "μου" και φυσικά δεν ήταν αυτό η επιδίωξη μου.
Αυτό είπες. Αν ο πατέρας δεν πλήρωνε διατροφή, μόνη σου το μεγάλωσες. Εκτός αν μπέρδεψες την γλώσσα σου και ήθελες να πεις κάτι άλλο.

Κι εγώ είμαι παρών για τις ανιψιές μου, δεν τις μεγαλώνω εγώ όμως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Οκτ 2023, 16:42

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:23
Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Εκτός αν θεωρείς ότι η τύπισα μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία για να εξασφαλίσει μια τριετία με επίδομα οαεδ...
Φυσικά και γι' αυτό μπήκε σ' αυτήν την διαδικασία. Είναι τζάμπα λεφτά.
απο όλα τα εξωφρενικά που έχει γράψει εδώ μέσα, η επιμονή ότι τα 500ε το μήνα για 3 χρόνια είναι ψίχουλα, παίζει να είναι το πιο εξωφρενικό
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Οκτ 2023, 16:52

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:17
Bρε ποκοπίκο, πρώτον σαφώς και δεν μεγάλωσα μόνη το παιδί "μου" και φυσικά δεν ήταν αυτό η επιδίωξη μου.
Αυτό είπες. Αν ο πατέρας δεν πλήρωνε διατροφή, μόνη σου το μεγάλωσες. Εκτός αν μπέρδεψες την γλώσσα σου και ήθελες να πεις κάτι άλλο.

Κι εγώ είμαι παρών για τις ανιψιές μου, δεν τις μεγαλώνω εγώ όμως.
Πάντα ξέρω τι λέω. Εσύ έχεις μπερδέψει την παρουσία στο γάμο με την παρουσία/ενασχόληση του κάθε γονιού με τα παιδιά. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Οκτ 2023, 16:59

Σενέκας έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:42
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:23
Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Εκτός αν θεωρείς ότι η τύπισα μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία για να εξασφαλίσει μια τριετία με επίδομα οαεδ...
Φυσικά και γι' αυτό μπήκε σ' αυτήν την διαδικασία. Είναι τζάμπα λεφτά.
απο όλα τα εξωφρενικά που έχει γράψει εδώ μέσα, η επιμονή ότι τα 500ε το μήνα για 3 χρόνια είναι ψίχουλα, παίζει να είναι το πιο εξωφρενικό
Σαν φτωχομπινες συμφωνω αλλα καταλαβαινω πως οι καραφραγκατοι αυτα τα θεωρουν ψιλα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Οκτ 2023, 17:08

Αγις έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:59
Σενέκας έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:42
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 16:40


Φυσικά και γι' αυτό μπήκε σ' αυτήν την διαδικασία. Είναι τζάμπα λεφτά.
απο όλα τα εξωφρενικά που έχει γράψει εδώ μέσα, η επιμονή ότι τα 500ε το μήνα για 3 χρόνια είναι ψίχουλα, παίζει να είναι το πιο εξωφρενικό
Σαν φτωχομπινες συμφωνω αλλα καταλαβαινω πως οι καραφραγκατοι αυτα τα θεωρουν ψιλα
Σαφώς και δεν είναι ψιλά, υπάρχουν πολλοί και πολλές που επιβιώνουν με αυτά τα ποσά.

Οπότε θα επαναλάβω ότι η οποιαδήποτε εκτίμηση για το ποσό μπορεί να προκύψει μόνον αν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για την οικονομική κατάσταση του ζεύγους πριν και μετά το διαζύγιο.

Επ' ευκαιρία, δράτττομαι της ευκαιρίας για το πόσο αξιολογείται ως εργασία η ενασχόληση της γυναίκας με τα οικιακά (σπίτι, παιδιά, περιποίηση μεγάλων ανθρώπων κλπ) είτε εργάζεται είτε όχι.

Για πείτε. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Άρειος Πάγος: εκδικάζει πλήρη διατροφή ορίζοντας ως υπαίτιο διαζυγίου τύπο που δεν ήθελε παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 13 Οκτ 2023, 17:17

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2023, 15:26
nemo έγραψε:
13 Οκτ 2023, 14:46
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 19:16


Γιατί, τι μη αναστρέψιμο έχει ο γάμος; Είμαστε στο 1930 και θα θεωρείται "χαλασμένη" και δεν θα την θέλει κανείς;



Αυτό που δεν καταλαβαίνεις προφανώς είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τεστ. Ούτε αυτή ήταν υποχρεωμένη να κάνει τεστ και δεν την υποχρέωσε αυτός.
kai αμα ηταν αναποδα ; να του ελεγε η συζυγος οτι δεν θελει παιδια ενω στην ουσια δεν μπορουσε;
τι θα ελεγες ;
Το ίδιο ακριβώς. Γιατί να έλεγα κάτι άλλο; Αν ο ένας θέλει και ο άλλος δεν θέλει και είναι τόσο σημαντικό και για τους δυο, χωρίζουν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
δεν διαβασα το περιεχομενο της αποφασης απλα για μενα αυτο λεγεται υπουλη πουστια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών