Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Οκτ 2023, 13:46

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:16
dtri2020 έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:11
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
30 Οκτ 2023, 22:26
Αυτό που κάνω είναι να βγάζω πολιτικά συμπεράσματα για την κατάσταση της εργατικής τάξης, της τάξης που δημιουργεί τον πλούτο και όμως δεν μπορεί να τον χαρεί.
Αυτό που κάνεις είναι χυδαία, χυδαιότατη πολιτική εκμετάλλευση ενός ατυχήματος.

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο μόνος. Είναι συνηθισμένο για τους αριστερούς να πατάνε πάνω σε πτώματα.
διαφωνεις οτι τα δεινα αυτα προερχονται απο την οικονομικη κατασταση;
αναλογα. καθολου απιθανο να υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να γινουν σωστες εργασιες, αλλα να φευγουν τα λεφτα σε ποτα ξενυχτια και τσιγαρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Οκτ 2023, 13:48

enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:32
Βάλτε ηλιακό να μην ασχολείστε !
η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Οκτ 2023, 13:50

Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:48
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:32
Βάλτε ηλιακό να μην ασχολείστε !
η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
α, ναι, ειναι ζωντανη, σε περιπτωση που αναρωτιεστε. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Οκτ 2023, 13:56

Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:48
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:32
Βάλτε ηλιακό να μην ασχολείστε !
η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
RIP, όχι για το ρεύμα, για το λογαριασμό του ρεύματος :e045:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Οκτ 2023, 13:57

Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:46
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:16
dtri2020 έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:11


Αυτό που κάνεις είναι χυδαία, χυδαιότατη πολιτική εκμετάλλευση ενός ατυχήματος.

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο μόνος. Είναι συνηθισμένο για τους αριστερούς να πατάνε πάνω σε πτώματα.
διαφωνεις οτι τα δεινα αυτα προερχονται απο την οικονομικη κατασταση;
αναλογα. καθολου απιθανο να υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να γινουν σωστες εργασιες, αλλα να φευγουν τα λεφτα σε ποτα ξενυχτια και τσιγαρα.
Πελάτισσα: Ασ' τα να πάνε, μου 'ρθε Vodafone, Elpedison και νερό, όλα μαζί. Και έχω μείνει με ένα πενηντάρικο.
Εγώ: Και τι θα πρωτο-πληρώσεις μαρή με τόσα λίγα;
Αυτή: Τίποτα, έκλεισα ραντεβού για νύχια.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 31 Οκτ 2023, 14:23

Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:48
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:32
Βάλτε ηλιακό να μην ασχολείστε !
η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
Καλά πήγε αυτό :lol:

Βάλτε https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonof ... outz_share με ρελέ στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και δεν ασχολείσαι.

Αν δω σύννεφα τον χειμώνα, πατάω στο κινητό και ανοίγει, και του έχω πει από πριν σε μια ώρα να κλείσει, είτε ανοίξει από κινητό είτε χειροκίνητα .
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Οκτ 2023, 14:34

enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 14:23
Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:48
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:32
Βάλτε ηλιακό να μην ασχολείστε !
η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
Καλά πήγε αυτό :lol:

Βάλτε https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonof ... outz_share με ρελέ στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και δεν ασχολείσαι.

Αν δω σύννεφα τον χειμώνα, πατάω στο κινητό και ανοίγει, και του έχω πει από πριν σε μια ώρα να κλείσει, είτε ανοίξει από κινητό είτε χειροκίνητα .
Έχω δύο τέτοια αλλά έχω πάνω λάμπες, δεν θα εμπιστευόμουν να το έχω να τραβάει σταθερά 3 κιλοβάτ για πολλή ώρα. Για τέτοια ισχύ εγώ θα συνιστούσα κάτι καλύτερο και ας κοστίζει λίγο παραπάνω.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 31 Οκτ 2023, 15:00

Awesomatic έγραψε:
31 Οκτ 2023, 14:34
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 14:23
Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 13:48


η γυναικα ειχε ξεχασει την αντισταση του ηλιακου αναμμενη....


απο τον απριλη, το πηρα χαμπαρι τωρα που ηρθα. :smt005:
Καλά πήγε αυτό :lol:

Βάλτε https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonof ... outz_share με ρελέ στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και δεν ασχολείσαι.

Αν δω σύννεφα τον χειμώνα, πατάω στο κινητό και ανοίγει, και του έχω πει από πριν σε μια ώρα να κλείσει, είτε ανοίξει από κινητό είτε χειροκίνητα .
Έχω δύο τέτοια αλλά έχω πάνω λάμπες, δεν θα εμπιστευόμουν να το έχω να τραβάει σταθερά 3 κιλοβάτ για πολλή ώρα. Για τέτοια ισχύ εγώ θα συνιστούσα κάτι καλύτερο και ας κοστίζει λίγο παραπάνω.
Γράφω με ρελέ , αυτό μόνο του θα καεί με το που ανοίξει ο θερμοσίφωνας.

Αυτό δίνει σήμα στο ρελέ, και το ρελέ ανοίγει τον θερμοσίφωνα.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

xlsms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 15:06

Λοξίας έγραψε:
31 Οκτ 2023, 12:26
xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 00:40
Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ https://steftouloglou.blogspot.com/2014 ... 5.html?m=1
Η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 ωμ
{...}
Που ακριβώς λέει πως η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 Ωμ, μπορείς να μου δείξεις;


ΥΓ.
Έχει παραγίνει το κακό...
...όλοι έχουμε γίνει ειδικοί επί παντός επιστητού.
Το δείχνει στο σχεδιάγραμμα, οι δύο κάτω κατω καμπύλες είναι στο μισό της μονάδας του κιλοωμ. Όσο αυξάνει η τάση μειώνεται η αντίσταση. Στην τελευταία καμπύλη μάλιστα πέφτει πιο κάτω από το μισό της μονάδας στα 230βολτ.

Στο παρακάτω διάγραμμα δίνονται χαρακτηριστικές περιπτώσεις - τιμών τάσης επαφής και χαρακτηρισμού της επιδερμίδας του ανθρώπινου παράγοντα - για το προσεγγιστικό προσδιορισμό της ηλεκτρικής αντίστασης του ανθρώπινου σώματος.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Οκτ 2023, 15:27

Μετά τους hitech θερμοσίφωνες που με την είσοδο και την πορεία στην ΕΕ αποκτήσαμε όλοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο συμβίος της κοπέλας είχε πρώην γυναίκα. Απ' ότι διάβασα είναι όλοι Ρομά.
Δεν ξέρετε πως είναι το μπλέξιμο με Ρομά γυναίκα (για να είμαστε πολιτικά ορθοί) και Ρομά άνδρα βέβαια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22737
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 15:41

Cecily Anne έγραψε:
31 Οκτ 2023, 10:50
Πόσους ξέρετε να έχουν πάει από θερμοσίφωνα?
νομίζω είναι πιο απλή η ερωτηση, για να μην έχουμε άγχος για διαρροές από την αντίσταση στο νερο. Τοσα χρονια που έχουμε ρελεδες ασφαλειας, εχουμε ακουσει ποτε να πέφτει ο ασφαλειας οταν σηκωνει καποιος τον θερμοσίφωνα; Θα το μαθαίναμε κάπως, καποιος θα είχε κανει το δραμα του στορυ.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 31 Οκτ 2023, 16:05

Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2023, 09:39
Spiros252 έγραψε:
28 Οκτ 2023, 09:53
enaon έγραψε:
27 Οκτ 2023, 21:07


ρε κορίτσι μου, ο τοίχος είναι η γη, αν δεν ήταν δε θα μπορούσε να σε χτυπήσει το ρεύμα γενικά από διαρροή, θα ήταν σαν να φοράει παπουτσια. Κανε ένα διάλειμμα να τα σκεφτείς λίγο.
Όχι ρε, δεν είναι γη. Αλλιώς δεν θα έβαζαν στα θεμέλια ηλεκτρόδια γείωσης. Δηλαδή άμα ανοίξεις μια πρίζα, αποσυνδέσεις το καλώδιο της φάσης και το χώσεις στον τοίχο γύρω από την πρίζα θα γειωθεί?

Είναι περίπλοκα τα πράγματα με τις γειώσεις, τις διαρροές κ.λπ.
ενα καλωδιο φυσικα οχι, δεν εχει την απαιτουμενη επιφανεια. αλλα η υδραυλικη εγκατασταση, με 50 χαλκινα εξαρτηματα μονο στο μπανιο, εχει.
Και πώς εξηγείς τότε το θάνατο της κοπέλας?
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22737
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 16:22

Spiros252 έγραψε:
31 Οκτ 2023, 16:05
Και πώς εξηγείς τότε το θάνατο της κοπέλας?
νομίζω πρέπει να θεωρούμε ότι η διαδρομή είναι καλώδιο άνθρωπος μπανιέρα, δεν ήταν στο νερό του θερμοσίφωνα το ρευμα λογικα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Οκτ 2023, 16:30

enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 15:00
Awesomatic έγραψε:
31 Οκτ 2023, 14:34
enterprise-psi έγραψε:
31 Οκτ 2023, 14:23


Καλά πήγε αυτό :lol:

Βάλτε https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonof ... outz_share με ρελέ στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και δεν ασχολείσαι.

Αν δω σύννεφα τον χειμώνα, πατάω στο κινητό και ανοίγει, και του έχω πει από πριν σε μια ώρα να κλείσει, είτε ανοίξει από κινητό είτε χειροκίνητα .
Έχω δύο τέτοια αλλά έχω πάνω λάμπες, δεν θα εμπιστευόμουν να το έχω να τραβάει σταθερά 3 κιλοβάτ για πολλή ώρα. Για τέτοια ισχύ εγώ θα συνιστούσα κάτι καλύτερο και ας κοστίζει λίγο παραπάνω.
Γράφω με ρελέ , αυτό μόνο του θα καεί με το που ανοίξει ο θερμοσίφωνας.

Αυτό δίνει σήμα στο ρελέ, και το ρελέ ανοίγει τον θερμοσίφωνα.
Ε διευκρινήσε το ξεχωριστό ρε συ, αυτό έχει και δικό του ρελέ εσωτερικά. Έχω δύο τέτοια σε χαμηλά ρεύματα για λάμπες, δουλεύει και με Google Home.

Αν ψάχνεται κάποιος, υπάρχουν αντίστοιχα που αντέχουν να χειριστούν τέτοια ρεύματα και μπαίνουν απευθείας στον πίνακα αντί του διακόπτη αλλά είναι φυσικά πιο ακριβά. Κάποια μετράνε και κατανάλωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Awesomatic την 31 Οκτ 2023, 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

xlsms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 16:31

Ασέβαστος έγραψε:
31 Οκτ 2023, 08:43
xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 00:40
Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:11


δεν παω κοντρα σε κανενα συστημα. μια χαρα ρελε εχω σπιτι μου.

απλως κοροιδευω τη νικη με το μονοδρομο :102:

εσυ δηλαδη πιστευεις οτι οι θερμοσιφωνες σκοτωνουν;

γω λεω οτι ουτε το αρχικο σεναριο στεκει. δηλαδη η χαλκινη αντισταση για να διαβρωθει, θελει τοσα χρονια που θα εχει λιωσει τελειως ο λαμαρινενιος θερμοσιφωνας.
ακομη, αν διαβρωθει, μπορει να μη διαβρωθει στην αρχη της, αλλα στη μεση και να βγαινουν 100 βολτ.
επισης, η διαβρωση θα ειναι σταδιακη και αργη. οταν θα περναει μιση σταγονιτσα υγρασια, δεν θα μπορουν να βγουν αρκετα αμπερ για να γινει ζημια (το ρελε μονο θα πεσει, αλλα η νικη θελει σεναριο οπου δεν υπαρχει) και θα σε γαργαλαει η διαρροη ολο και περισσοτερο μεχρι να κατσεις να τη βρεις.
Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ https://steftouloglou.blogspot.com/2014 ... 5.html?m=1
Η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 ωμ
100βολτ / 500ωμ = 0,2Α
200μιλιαμπερ είναι πολλά.

Δες και αυτό που λέει εδώ
https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2 ... 6.html?m=1

Στα συστήματα ΤΤ οι διατάξεις προστασίας έναντι υπερεντάσεων (ασφάλειες, μικροαυτόματοι) δεν είναι αποτελεσματικές για την προστασία έναντι έµµεσης επαφής, παρά µόνο αν η αντίσταση του ηλεκτροδίου γείωσης είναι πολύ χαµηλή.

Η άμεση γείωση είναι μια δύσκολη και πολυδάπανη μέθοδος επειδή πρέπει να εξασφαλίσουμε πολύ μικρή αντίσταση γείωσης, της τάξης μεγέθους του 1Ω.
Σε μεγάλους καταναλωτές (>100Α) είναι σχεδόν αδύνατο να ικανοποιηθεί η παραπάνω συνθήκη με συνηθισμένα μέσα γείωσης.
Ήδη σε καταναλωτές των 16Α οι ασφάλειες τήξης έχουν ένα ρεύμα απόζευξης Ια=48Α, οπότε προκύπτει μια αντίσταση R<=1,07Ω. Τόσο μικρές αντιστάσεις επιτυγχάνονται μόνο με πολύ καλές θεμελιακές γειώσεις και πάνω σε εκτεταμένο μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης

(R=V/I=50/48=1,04 Ω τόση πρέπει να είναι η αντίσταση γείωσης για να καεί η ασφάλεια των 16 Α σε περίπτωση διαρροής σε μεταλλικό περίβλημα συσκευής ώστε η τάση επαφής να μην ξεπεράσει τα 50V)
Εδώ φαίνεται ότι οι πραγματικές τιμές γειώσεων μπορεί να είναι (43,5ωμ) χάλια σε σχέση με τις επιτρεπτές.
https://www.michanikos.gr/forums/topic/ ... /#comments
καλα ολα αυτα, αλλα δεν ειναι απαντηση στην ερωτηση μου.

τελικα, ο θερμοσιφωνας, σκοτωνει αμα τον εχεις αναμμενο οταν κανεις μπανιο; παει το ρευμα στο μονοδρομο;
Δεν υπάρχει μονόδρομος στο ρεύμα όταν υπάρχει διαρροή ψάχνει όλες εκείνες τις διόδους που οδηγούν στη γη αφήνοντας διαφορές δυναμικού στο πέρασμα του. Αν στη διαδρομή του βρει τον άνθρωπο και του προκαλέσει διαφορά δυναμικού από το χέρι μέχρι το πόδι μεγαλύτερη των 50βολτ τότε κινδυνεύει από ηλεκτροπληξια. Ας πούμε ότι στο χέρι έχει 200βολτ τότε με 150βολτ στο πόδι γίνεται δουλίτσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xlsms την 31 Οκτ 2023, 16:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών