Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Θέμις
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2023, 16:59

Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θέμις » 08 Νοέμ 2023, 17:03

Γιατί νιώθω ότι στην καλύτερη η άσκηση (εκτός των περιπτώσεων που σε βάζουν να "πλύνεις κάνα πιάτο" όπως να βγάλεις φωτοτυπίες) είναι σαν να σου δείχνει ο μάγειρας ένα παστίτσιο (υπόδειγμα) και να σου λέει να φτιάξεις ένα μουσακά (παρόμοιο δικόγραφο);



Συνήθως ένας μαθητευόμενος μάγειρας μαθαίνει και του λένε του δίνουν τα βήματα (τον αλγόριθμό όπως έχουν τα βιβλία μαγειρικής) και μάλιστα είναι πολύ πιο άμεσο, αναλυτικό και κατανοητό να έχεις έναν μάγειρα να σου δείξει και να σου πει από το να διαβάζεις ένα βιβλίο (που και το βιβλίο να διάβαζες κάτι θα έκανες δεν θα κοίταζες τα υλικά).



Στη Δικηγορία (ούτε σε κάποιο άλλο Νομικό επάγγελμα όπως Δικαστής, Εισαγγελέας, Συμβολαιογράφος, Δικαστικός Επιμελητής, Ληξίαρχος, Υποθηκοφύλακας) δεν υπάρχει αλγόριθμος (συνταγή μαγειρικής) για την συγγραφή Δικογράφων, Γνωμοδοτήσεων, Αποφάσεων, Συμβολαίων (να το δεκτώ ότι μια έκθεση επίδοσης, κατάσχεσης, ληξιαρχικής πράξης, μεταγραφής είναι περίπου copy paste όχι για τα υπόλοιπα όμως). Στην καλύτερη έχεις ένα υπόδειγμα που δεν έχει όμως απλώς κενά που τα συμπληρώνεις με έναν αριθμό ή ένα όνομα ούτε είναι πολλαπλής επιλογής (να επιλέξεις έτοιμους προδιατυπωμένους λόγους ακύρωσης π.χ).





Πως στο καλό μαθαίνεται αυτό το πράγμα; Μαθαίνεται;



Και τι γίνεται με τα πειθαρχικά; Τι σημαίνει ο Δικηγόρος πρέπει να επιδεικνύει υποδειγματική συμπεριφορά για τους άλλους; Όχι υποδειγματική συμπεριφορά "τελεία" (αντικειμενικά) αλλά υποδειγματική για τους άλλους. Να είναι σύμφωνη η συμπεριφορά με το υπόδειγμα (με το παράδειγμα) αλλά ποιο είναι αυτό το υπόδειγμα ώστε να έχω υποδειγματική συμπεριφορά; Δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεται η αναφορική αντωνυμία.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 08 Νοέμ 2023, 18:09

Η απάντηση είναι προφανής, αν δεν μαθαινόταν, τότε πώς θα δουλεύαν οι δικηγόροι;

Τα υποδείγματα είναι ακριβώς αυτό: Υποδείγματα. Δεν αλλάζεις μόνο κάποια στοιχεία, κάθε περίπτωση εμπεριέχει και ορισμένες διαφορές. Η δουλειά του δικηγόρου εμπεριέχει εκτός από γνώση και πείρα, μαθηματική λογική και καλή αίσθηση του δικαίου.

Για τα πειθαρχικά, διάβασε τον κώδικα Δικηγόρων.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 08 Νοέμ 2023, 18:28

.

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υπάρχει Ιστορικό Δικών που θα μπορούσες να βρείς μια υπόθεση που μοιάζει με τη δική σου.....

Υπάρχει ;;; .Ειναι ευκολο το ψάξιμο ;;;

Εχω μια σπάνια περίπτωση ακινήτου και τις δικηγορικές απαντήσεις μέχρι τώρα τις βρίσκω γελοίες.....

Θα με ενδιέφερε να ψάξω αν υπάρχει και τι έγινε σε κάποια ίδια περίπτωση.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Θέμις
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2023, 16:59

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θέμις » 08 Νοέμ 2023, 18:39

Ο πρώτος άνθρωπος που έφτιαξε μουσακά δεν έμαθε από κανέναν να τον φτιάχνει. Τον ανακάλυψε. Μαζί με αυτόν και χιλιάδες άλλοι που "έτυχε" "πειραματίστηκαν και τους έκατσε". Μερικοί σίγουρα θα είδαν ένα κομμάτι παστίτσιο και θα την πήραν ιδέα.

Το ίδιο γίνεται και με όλες τις μαθηματικές αποδείξεις και όλες τις ανακαλύψεις, τεχνολογικές εξελίξεις κάποιος απλώς το κάνει χωρίς να το έχει μάθει.

Ο πρώτος άνθρωπος που έλυσε διαφορική εξίσωση ευήβρε τον αλγόριθμο μόνος του. Η διαίρεση από κάποιον ευεβρέθηκε. Ποιος του τον έμαθε;
Όλοι οι αλγόριθμοι ευεβρίσκονται.


Αλλά άλλο ο μέσος μάγειρας (ακόμα και ο chef με 20+ αστέρια michelin) και άλλο ο μαθηματικός, θεωρητικός φυσικός.

Δεν πάμε όλοι να γίνουμε ο Ευκλείδης του 21ου αιώνα (δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις από τον εαυτό μου).

Αν το κάθε δικόγραφο είναι σαν ένα καινούργιο πιάτο που δεν υπάρχει μέχρι τώρα την βάψαμε.

Η μαθηματική λογική είναι στείρα και στεγνή. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν υπάρχουν νομικά μαθηματικά.

Θέμις
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2023, 16:59

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θέμις » 08 Νοέμ 2023, 18:50

Κάθε αλγόριθμος (τουλάχιστον) την πρώτη φορά ευεβρίσκεται.

Ποιος έμαθε στον άνθρωπο που πρώτος έκανε μουσακά να φτιάχνει μουσακά;

Ποιος έμαθε στον άνθρωπο που ευήβρε την Χ μέθοδο για επίλυση διαφορικών την μέθοδο που αυτός ευήβρε;

Ποιος έμαθε στον άνθρωπο που ευήβρε τον αλγόριθμο της διαίρεσης τον αλγόριθμο;

Ποιος έμαθε στον άνθρωπο που αποδεικνύει ένα θεώρημα την μέθοδο (μπορεί να είναι ένα καινούργιο θεώρημα ή ακόμα και η νιοστή απόδειξη του πυθαγόρειου) αυτή;


Άλλο όμως ο μέσος μάγειρας (ακόμα και ο chef με 20+ αστέρια michelin) και άλλο αυτός που φαντάζεται και φτιάχνει ένα πιάτο για πρώτη φορά.

Δεν πάμε να γίνουμε όλοι ο Ευκλείδης του 21οι αιώνα. Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις από τον εαυτό μου.


Αν ήταν κάθε Δικόγραφο να είναι ένα καινούργιο πιάτο την βάψαμε.

Και όσο για το Ιστορικό Δικών υπάρχουν πολλές πλατφόρμες (π.χ η νόμος). Νομολογία. Αλλά ενώ στην Αμερική η νομολογία αποτελεί κανονικά πηγή δικαίου εδώ είμαστε ποιο συγκρατημένοι.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11559
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 08 Νοέμ 2023, 19:42

Θέμις έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 17:03

Στη Δικηγορία (ούτε σε κάποιο άλλο Νομικό επάγγελμα όπως Δικαστής, Εισαγγελέας, Συμβολαιογράφος, Δικαστικός Επιμελητής, Ληξίαρχος, Υποθηκοφύλακας) δεν υπάρχει αλγόριθμος (συνταγή μαγειρικής) για την συγγραφή Δικογράφων, Γνωμοδοτήσεων, Αποφάσεων, Συμβολαίων (να το δεκτώ ότι μια έκθεση επίδοσης, κατάσχεσης, ληξιαρχικής πράξης, μεταγραφής είναι περίπου copy paste όχι για τα υπόλοιπα όμως). Στην καλύτερη έχεις ένα υπόδειγμα που δεν έχει όμως απλώς κενά που τα συμπληρώνεις με έναν αριθμό ή ένα όνομα ούτε είναι πολλαπλής επιλογής (να επιλέξεις έτοιμους προδιατυπωμένους λόγους ακύρωσης π.χ).

Απαράδεκτα πράγματα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11559
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 08 Νοέμ 2023, 19:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 18:28
.

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υπάρχει Ιστορικό Δικών που θα μπορούσες να βρείς μια υπόθεση που μοιάζει με τη δική σου.....

Υπάρχει ;;; .Ειναι ευκολο το ψάξιμο ;;;

Εχω μια σπάνια περίπτωση ακινήτου και τις δικηγορικές απαντήσεις μέχρι τώρα τις βρίσκω γελοίες.....

Θα με ενδιέφερε να ψάξω αν υπάρχει και τι έγινε σε κάποια ίδια περίπτωση.....

.
Υπάρχει.
Και να είχες πρόσβαση είναι αδύνατο να το βρεις μόνος.
Βρες δικηγόρο της προκοπής.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 08 Νοέμ 2023, 22:28

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 18:28
.

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υπάρχει Ιστορικό Δικών που θα μπορούσες να βρείς μια υπόθεση που μοιάζει με τη δική σου.....

Υπάρχει ;;; .Ειναι ευκολο το ψάξιμο ;;;

Εχω μια σπάνια περίπτωση ακινήτου και τις δικηγορικές απαντήσεις μέχρι τώρα τις βρίσκω γελοίες.....

Θα με ενδιέφερε να ψάξω αν υπάρχει και τι έγινε σε κάποια ίδια περίπτωση.....

.
Αυτό που ψάχνεις λέγεται νομολογία. Ένας δικηγόρος θα σε βοηθήσει.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 09 Νοέμ 2023, 10:34

vatraxos έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 22:28
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 18:28
.

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υπάρχει Ιστορικό Δικών που θα μπορούσες να βρείς μια υπόθεση που μοιάζει με τη δική σου.....

Υπάρχει ;;; .Ειναι ευκολο το ψάξιμο ;;;

Εχω μια σπάνια περίπτωση ακινήτου και τις δικηγορικές απαντήσεις μέχρι τώρα τις βρίσκω γελοίες.....

Θα με ενδιέφερε να ψάξω αν υπάρχει και τι έγινε σε κάποια ίδια περίπτωση.....

.
Αυτό που ψάχνεις λέγεται νομολογία. Ένας δικηγόρος θα σε βοηθήσει.

.


Κι όταν οι γνώμες 2 δικηγόρων είναι αντιφατικές τι κάνεις ;;;

Πώς θα καταλάβεις ο απλός ανθρωπος ποιός έχει δίκιο ;;;

Η πείρα μου έχει δείξει οτι ούτε οι ίδιοι ξέρουν πολλές φορές τους 300.000 νόμους και υπονόμους που υπάρχουν.....

Νομίζεις , ότι άμα κάνουν λάθος ή παράλειψη πχ σε ένα συμβόλαιο το πληρώνεις εσύ ή οι ίδιοι ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 09 Νοέμ 2023, 11:18

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 19:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 18:28
.

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υπάρχει Ιστορικό Δικών που θα μπορούσες να βρείς μια υπόθεση που μοιάζει με τη δική σου.....

Υπάρχει ;;; .Ειναι ευκολο το ψάξιμο ;;;

Εχω μια σπάνια περίπτωση ακινήτου και τις δικηγορικές απαντήσεις μέχρι τώρα τις βρίσκω γελοίες.....

Θα με ενδιέφερε να ψάξω αν υπάρχει και τι έγινε σε κάποια ίδια περίπτωση.....

.
Υπάρχει.
Και να είχες πρόσβαση είναι αδύνατο να το βρεις μόνος.
Βρες δικηγόρο της προκοπής.

.

3 συστημένους έδιωξα το καλοκαίρι..... :011: .τον ένα τον πιάνω στα πράσα να μου λέει ψέμματα οτι το Κτηματολόγιο ήταν κλειστά

την περίοδο ανάμεσα στις τελευταίες 2 εκλογές σύν ότι μούλεγε ότι για μια διόρθωση συμβολαίου θα χρειάζονταν 2 Συμβ/γράφοι..... :smt005:

Τον άλλον του λέω πόσο χρόνο θα κάνει να το πάω δικαστικά και μου λέει 2 χρόνια κάτι που όλοι οι δικηγόροι ξέρουν ότι οι αστικές
δίκες πάνε απο 4 με 5 χρόνια.....

Του αλλουνού του λέω ρε φίλε το πρόβλημα είναι πραγματικό/χειροπιαστό ;;; .Οχι μου λέει.....είναι νοητικό..... :roll::xena:


.Οπως βλέπεις ο τόπος είναι γεμάτος λαμόγια.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών