Κοινωνική αποτοξίνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 22:28

πάντως παιδιά να υπολογίζουμε οτι το λογικο είναι να μας φαίνεται χαλια η εποχή που έρχεται να αλλάξει την δική μας. Θα ήταν παράδοξο να μην την βρίσκαμε χειρότερη, αλλιώς δεν θα το λέγαμε αλλαγή, πάντα έτσι συμβαίνει, έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 23 Οκτ 2018, 22:31

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον mec.Είναι καλό να τρως ένα νοητικό χαστούκι που να σε ξυπνάει,έστω και πρόσκαιρα,από τον λήθαργο που βρίσκεσαι.

Ο κόσμος γύρω μας είναι φτιαγμένος από πλαστές ανάγκες.Στην πραγματικότητα,αυτά που χρειάζεται ένας άνθρωπος για να επιβιώσει είναι φαγητό,νερό και κάτι για να απασχολείται,είτε εργασιακά είτε χομπίστικα.

Έχω πάντως ξεφύγει κι εγώ κατά πολύ από την έννοια "ανάγκες".Λίγες είναι οι πραγματικές,ελάχιστες.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 22:34

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:28
πάντως παιδιά να υπολογίζουμε οτι το λογικο είναι να μας φαίνεται χαλια η εποχή που έρχεται να αλλάξει την δική μας. Θα ήταν παράδοξο να μην την βρίσκαμε χειρότερη, αλλιώς δεν θα το λέγαμε αλλαγή, πάντα έτσι συμβαίνει, έτσι δεν είναι;
Εγώ είχα προλάβει και την προηγούμενη εποχή όπου η κατανάλωση δεν ήταν η νούμερο 1 προτεραιότητα. Δεν ήταν άσχημη. Όλο το πανηγύρι κράτησε περίπου 20 χρόνια και πρέπει να κατέστρεψε δύο γενιές.
the end

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Οκτ 2018, 22:34

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:28
πάντως παιδιά να υπολογίζουμε οτι το λογικο είναι να μας φαίνεται χαλια η εποχή που έρχεται να αλλάξει την δική μας. Θα ήταν παράδοξο να μην την βρίσκαμε χειρότερη, αλλιώς δεν θα το λέγαμε αλλαγή, πάντα έτσι συμβαίνει, έτσι δεν είναι;
Τότε πως έχουν κερδηθεί εκλογές με σύνθημα την αλλαγή;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 22:36

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:34
Εγώ είχα προλάβει και την προηγούμενη εποχή όπου η κατανάλωση δεν ήταν η νούμερο 1 προτεραιότητα. Δεν ήταν άσχημη. Όλο το πανηγύρι κράτησε περίπου 20 χρόνια και πρέπει να κατέστρεψε δύο γενιές.
απο τότε πάνα έχει αρχίσει η επανάσταση της τεχνολογίας και είμαστε στα πρώτα βήματα, πώς μπορείς να ξεχωρίσεις τι είναι απο αυτό και τι απο τον καταναλωτισμό που βλέπεις μπροστά σου σήμερα, πώς ξέρεις οτι αν ήσουν πάλι παιδί δεν θα σου άρεσε;

όλες οι εκλογές με σύνθημα μία αλλαγή κερδίζονται, αγαπάμε την αλλαγή, εκτός όταν βγαίνουμε απο το παιχνίδι που μετά είναι βαρετό κλπ :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Οκτ 2018, 22:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Οκτ 2018, 22:41

Azura έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:42
sys3x έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:03
Azura έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:00

Κάνεις λάθος.Δεν είναι δική σου η επιλογή.Το 80% της κάθε σου επιλογής το "επιλέγει"το υποσυνείδητο σου. Εκτός και αν μιλάω με γκουρού και μάλιστα μετρ του είδους!
Το υποσυνείδητο σου ποιανού είναι;
Σε αρκετούς ..μιας και τυχαίνει να ζω και να δουλευω σε πόλη ,να έχω ένα (α) κοινωνικό κύκλο και φυσικά... internet,tv,radio .
Ε,...,εντάξει κάποιο μέρος του είναι ολόδικο μου.

Το δικό σου ποιανού είναι;
Όλο δικό μου, όπως και το δικό σου είναι όλο δικό σου, αυτό που μοιραζόμαστε μάλλον είναι το συλλογικό ασυνείδητο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 22:46

sys3x έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:41
Azura έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:42
sys3x έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:03

Το υποσυνείδητο σου ποιανού είναι;
Σε αρκετούς ..μιας και τυχαίνει να ζω και να δουλευω σε πόλη ,να έχω ένα (α) κοινωνικό κύκλο και φυσικά... internet,tv,radio .
Ε,...,εντάξει κάποιο μέρος του είναι ολόδικο μου.

Το δικό σου ποιανού είναι;
Όλο δικό μου.
Δικό σου είναι αλλά δεν το ελέγχεις. Κάποιοι έχουν βρει τον τρόπο να το κάνουν και αυτοί είναι οι διαφημιστές , οι πωλητές, οι πολιτικοί, κλπ. Μπορεί εσύ ως συνειδητοποιημένος πάνω σε αυτό να μη πέσεις στην παγίδα όμως κάπου αλλού θα κάνει την εμφάνισή του και μετά θα απορείς και εσύ με τον εαυτό σου.
Το έχω πάθει, μπιλίβ μι.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 22:48

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:46
Δικό σου είναι αλλά δεν το ελέγχεις. Κάποιοι έχουν βρει τον τρόπο να το κάνουν και αυτοί είναι οι διαφημιστές και οι πωλητές. Μπορεί εσύ ως συνειδητοποιημένος πάνω σε αυτό να μη πέσεις στην παγίδα όμως κάπου αλλού θα κάνει την εμφάνισή του και μετά θα απορείς και εσύ με τον εαυτό σου.
Το έχω πάθει, μπιλίβ μι.
οκ και ποια ειναι η λύση παιδιά, έστω οτι ειναι προγραμματίσιμο, να το χαλάσουμε να μην το γράφουν, να πάμε στο βουνό να ακούει τα πουλιά; Δεν μπορούμε να πούμε στο δικό μας να μην σκάει για το τελευταίο μοντέλο, και να αφήσουμε τους άλλους να κάνουν ό,τι νομίζουν;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 22:55

μου θυμίζετε μία κουβέντα που είχα με τον πεθερό μου, πολύ τον συμπαθούσα, μηχανικός. Με έβλεπε που έβαζα στο παράθυρό του το ξύλινο διπλό τζάμι, το κόλλησα με σουνταλ φυσικά και του είπα όταν τελείωσα οτι είναι οκ, θα το κάνω αύριο όμορφο για να στεγνώσει πιο γρήγορα, θα του βάλω λιγη ακόμα.

Πήγε, το είδε, λέει γιατί, τέλειο είναι, ποιος θα το δει ποτέ αυτό σιγά, μην βάλεις άλλο.
φαγαμε μισή ωρα να συζητάεμε τι μας ωθεί να κάνουμε πράγματα, εμείς ή οι άλλοι κλπ, πλάκα είχε :)

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 22:57

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:48
Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:46
Δικό σου είναι αλλά δεν το ελέγχεις. Κάποιοι έχουν βρει τον τρόπο να το κάνουν και αυτοί είναι οι διαφημιστές και οι πωλητές. Μπορεί εσύ ως συνειδητοποιημένος πάνω σε αυτό να μη πέσεις στην παγίδα όμως κάπου αλλού θα κάνει την εμφάνισή του και μετά θα απορείς και εσύ με τον εαυτό σου.
Το έχω πάθει, μπιλίβ μι.
οκ και ποια ειναι η λύση παιδιά, έστω οτι ειναι προγραμματίσιμο, να το χαλάσουμε να μην το γράφουν, να πάμε στο βουνό να ακούει τα πουλιά; Δεν μπορούμε να πούμε στο δικό μας να μην σκάει για το τελευταίο μοντέλο, και να αφήσουμε τους άλλους να κάνουν ό,τι νομίζουν;
Αυτό επαφίεται στον τρόπο σκέψης του καθένα, δεν υπάρχει κάποια μέθοδος για να το αλλάξεις.
Όταν πχ δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το τελευταίο μοντέλο κινητού σου είναι άχρηστο και ακόμα περισσότερο να νομίζεις ότι πουλάς μούρη με ένα αντικείμενο που μοιάζει με όλα τα άλλα... τι να λέμε;

Ήρθε ο κουμπάρος τις προάλλες και μου έδειχνε το καινούργιο του κινητό... κοίτα μου λέει τι ωραίο που είναι. :lol: Τι διαφορετικό του λέω έχει από τα άλλα, μια οθόνη είναι. Εκεί κόλλησε... αλλά η κάμερα πίσω είναι 1cm στα δεξιά και όχι στο κέντρο. :smt005:
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:09

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:57
Αυτό επαφίεται στον τρόπο σκέψης του καθένα, δεν υπάρχει κάποια μέθοδος για να το αλλάξεις.
Όταν πχ δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το τελευταίο μοντέλο κινητού σου είναι άχρηστο και ακόμα περισσότερο να νομίζεις ότι πουλάς μούρη με ένα αντικείμενο που μοιάζει με όλα τα άλλα... τι να λέμε;

Ήρθε ο κουμπάρος τις προάλλες και μου έδειχνε το καινούργιο του κινητό... κοίτα μου λέει τι ωραίο που είναι. :lol: Τι διαφορετικό του λέω έχει από τα άλλα, μια οθόνη είναι. Εκεί κόλλησε... αλλά η κάμερα πίσω είναι 1cm στα δεξιά και όχι στο κέντρο. :smt005:
σου είναι άχρηστο όταν σου ειναι άχρηστο. Αν σε ευχαριστεί αλήθεια δεν ειναι άχρηστο, εγώ φτιάχνω πράγματα αλλά το κάνω επειδή με ευχαριστεί, αν το κατάφερνα με ένα κινητό θα ήμουν χαρούμενος, απλά δεν μπορώ πλέον. Το ίδιο με τις ταινίες, με πολλά. Μακάρι να έβλεπα μία σαχλαμάρα και να γέλαγα σαν χαζός, δεν μπορώ, συνήθισα, θέλω κάτι άλλο.

Ειναι τυχεροί όσοι χαίρονται με σαχλαμάρες και καλά, θα χαρούν και με άλλα μετά, δεν υπάρχει λόγος να τους κόβουμε την χαρά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:11

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:09
Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:57
Αυτό επαφίεται στον τρόπο σκέψης του καθένα, δεν υπάρχει κάποια μέθοδος για να το αλλάξεις.
Όταν πχ δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το τελευταίο μοντέλο κινητού σου είναι άχρηστο και ακόμα περισσότερο να νομίζεις ότι πουλάς μούρη με ένα αντικείμενο που μοιάζει με όλα τα άλλα... τι να λέμε;

Ήρθε ο κουμπάρος τις προάλλες και μου έδειχνε το καινούργιο του κινητό... κοίτα μου λέει τι ωραίο που είναι. :lol: Τι διαφορετικό του λέω έχει από τα άλλα, μια οθόνη είναι. Εκεί κόλλησε... αλλά η κάμερα πίσω είναι 1cm στα δεξιά και όχι στο κέντρο. :smt005:
σου είναι άχρηστο όταν σου ειναι άχρηστο. Αν σε ευχαριστεί αλήθεια δεν ειναι άχρηστο, εγώ φτιάχνω πράγματα αλλά το κάνω επειδή με ευχαριστεί, αν το κατάφερνα με ένα κινητό θα ήμουν χαρούμενος, απλά δεν μπορώ πλέον. Το ίδιο με τις ταινίες, με πολλά. Μακάρι να έβλεπα μία σαχλαμάρα και να γέλαγα σαν χαζός, δεν μπορώ, συνήθισα, θέλω κάτι άλλο.

Ειναι τυχεροί όσοι χαίρονται με σαχλαμάρες και καλά, θα χαρούν και με άλλα μετά, δεν υπάρχει λόγος να τους κόβουμε την χαρά.
Δεν του έκοψα καμιά χαρά, να σκεφτεί τον έβαλα. Αν τώρα αυτό τον χαλάει... τι να πω;
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:13

δεν τον έβαλες να σκεφτεί, του είπες οτι είναι θύμα της κοινωνία κλπ, φυσικά ξέρεις οτι τον χάλασε, τέλειος άνθρωπος ειναι; Απλά ήταν χαρούμενος μάλλον, δεν χρειαζόταν να τον σώσεις την ώρα της χαράς νομίζω, και μετα απο μια εβδομάδα που θα του πέρναγε το ίδιο θα ήταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Οκτ 2018, 23:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:15

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:13
δεν τον έβαλες να σκεφτεί, του είπες οτι είναι θύμα της κοινωνία κλπ. Απλά ήταν χαρούμενος μάλλον, δεν χρειαζόταν να τον σώσεις την ώρα της χαράς νομίζω, και μετα απο μια εβδομάδα που θα του πέρναγε το ίδιο θα ήταν.
Να τον πάρω και αγκαλιά να τον χαϊδέψω;
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Οκτ 2018, 23:17

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:15
enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:13
δεν τον έβαλες να σκεφτεί, του είπες οτι είναι θύμα της κοινωνία κλπ. Απλά ήταν χαρούμενος μάλλον, δεν χρειαζόταν να τον σώσεις την ώρα της χαράς νομίζω, και μετα απο μια εβδομάδα που θα του πέρναγε το ίδιο θα ήταν.
Να τον πάρω και αγκαλιά να τον χαϊδέψω;
Έπρεπε να βάλεις και #νοχόμο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών