Κοινωνική αποτοξίνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Οκτ 2018, 18:31

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:29
δεν γίνεται τρελή μεταφορά κεφαλαίων πρόν ανατολή, διορθώνεται η τρελή ανισσοροπία των τελευταων 200 ετών :003:
Έστω και έτσι. Ας πούμε ότι για τον 21ο αιώνα είμαστε μάλλον στην λάθος μεριά της υδρογείου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22449
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 18:32

ST48410 έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:31
Έστω και έτσι. Ας πούμε ότι για τον 21ο αιώνα είμαστε μάλλον στην λάθος μεριά της υδρογείου.
ευτυχώς είμαστε στο κέντρο στ, δυτικά μας ειναι η δύση και ανατολικά μας η ανατολή :003:

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Οκτ 2018, 18:32

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Νομίζω ότι η κοινωνία βαδίζει προς τον εκχυδαισμό. Συνέβαλαν πολύ και τα social media. Επίσης οι πολυεθνικές έγιναν ισχυρότερες από τα κράτη κι έχει χαθεί ο έλεγχος. Δηλαδή περνάνε ό,τι νόμους θέλουν, κυρίως πολιτικαλκορεκτίλα για να ευνουχίσουν τις μάζες και να επιτύχουν ένα ομοιόμορφο παθητικό πελατολόγιο.

Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση από το 14 κι έχω περιορίσει και τα μήντια και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω περισσότερα μέτρα. Ελπίζω να μην καταλήξω ερημίτης.Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.

Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;
Δεν νομίζω ότι αυτό που βλέπει κανείς στα ηλεκτρονικά μέσα αποτελεί ακριβή εικόνα της πραγματικής του κοινωνικότητας. Ειδικά για τη γενιά που δεν μεγάλωσε στο ινσταγκραμ. Ξέρω αρκετά σημαντικούς ανθρώπους που δεν μπορείς να τους γκουγκλάρεις, δεν τους χρειάζεται αυτό. Για πιο μετά, δεν ξέρω. Με αυτά που έγιναν με το Ζούκερμπεργκ αρκετοί είναι φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Φυσικά υπάρχουν και όλα τα ενδεχόμενα, άλλοι που δεν είναι τόσο επιφυλακτικοί γίνονται γιουτιουμπερς και έχουν εισοδήματα ανάλογα των ροκ σταρ των παλιών εποχών. Σε κάθε περίπτωση το ιντερνετ είναι μια παράλληλη ιστορία με την πραγματική κοινωνική ζωή του καθενός. Βλέπε Ζακ, είχε κάποιους φόλουερς, αρκετούς άλλους που είπαν είναι ένας από το συνάφι μας, φιλαράκι, από όσο φάνηκε από αυτούς που έκαναν τον κόπο να πάνε στο χωριό για να τον χαιρετήσουν, δεν τον ήξεραν στα αλήθεια και τόσο.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Οκτ 2018, 18:34

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:29
δύο παρατηρήσεις,

μεσαίωνα το λέμε σε σχέση με το πρίν, αλλά ειναι λίγο νοητική τρέλα αυτό. Εκείνοι που πέρασαν μεσαίωνα και πρίν στον μεσαίωνα ήταν, εμείς που δεν ήμασταν, ήμασταν βυζάντιο τότε, δεν περάσαμε μεσαίωνα. :003:

δεν γίνεται τρελή μεταφορά κεφαλαίων πρόν ανατολή, διορθώνεται η τρελή ανισσοροπία των τελευταων 200 ετών :003:
συμφωνώ, με μια παρατήρηση,

Δεν ήμασταν Βυζάντιο αλλα Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία, Βασιλεία Ρωμαίων ή Ρωμανία αν θες. Εκείνοι που το λένε Βυζάντιο το λένε για τον ιδιο λογο που λενε και Μεσαίωνας: η εποχη ανάμεσα στην κλασσική (Ρωμη κλπ) και τη νεοτερη. Αλλά για μας η Ρωμαϊκή εποχή δεν τελείωσε όταν τελείωσε για αυτους αλλα χιλια και χρόνια αργότερα.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22449
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 18:35

Yochanan έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:34

Δεν ήμασταν Βυζάντιο αλλα Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία, Βασιλεία Ρωμαίων ή Ρωμανία αν θες.
ναι, και ο όρος 300 χρόνια μετά βγήκε, συμφωνούμε ακριβως.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Οκτ 2018, 18:36

Athina__P έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:32
mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Νομίζω ότι η κοινωνία βαδίζει προς τον εκχυδαισμό. Συνέβαλαν πολύ και τα social media. Επίσης οι πολυεθνικές έγιναν ισχυρότερες από τα κράτη κι έχει χαθεί ο έλεγχος. Δηλαδή περνάνε ό,τι νόμους θέλουν, κυρίως πολιτικαλκορεκτίλα για να ευνουχίσουν τις μάζες και να επιτύχουν ένα ομοιόμορφο παθητικό πελατολόγιο.

Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση από το 14 κι έχω περιορίσει και τα μήντια και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω περισσότερα μέτρα. Ελπίζω να μην καταλήξω ερημίτης.Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.

Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;
Δεν νομίζω ότι αυτό που βλέπει κανείς στα ηλεκτρονικά μέσα αποτελεί ακριβή εικόνα της πραγματικής του κοινωνικότητας. Ειδικά για τη γενιά που δεν μεγάλωσε στο ινσταγκραμ. Ξέρω αρκετά σημαντικούς ανθρώπους που δεν μπορείς να τους γκουγκλάρεις, δεν τους χρειάζεται αυτό. Για πιο μετά, δεν ξέρω. Με αυτά που έγιναν με το Ζούκερμπεργκ αρκετοί είναι φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Φυσικά υπάρχουν και όλα τα ενδεχόμενα, άλλοι που δεν είναι τόσο επιφυλακτικοί γίνονται γιουτιουμπερς και έχουν εισοδήματα ανάλογα των ροκ σταρ των παλιών εποχών. Σε κάθε περίπτωση το ιντερνετ είναι μια παράλληλη ιστορία με την πραγματική κοινωνική ζωή του καθενός. Βλέπε Ζακ, είχε κάποιους φόλουερς, αρκετούς άλλους που είπαν είναι ένας από το συνάφι μας, φιλαράκι, από όσο φάνηκε από αυτούς που έκαναν τον κόπο να πάνε στο χωριό για να τον χαιρετήσουν, δεν τον ήξεραν στα αλήθεια και τόσο.
Συμφωνώ με τη γενική ιδέα αυτού που λες, με την έννοια ότι κάποτε η Ευρώπη ήταν φάρος των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έλεγες ΟΚ δεν είμαστε ΣΙγκαπούρη για να έχουμε τόσο πλούτο, αλλά έχουμε πιο μεγάλη ελευθερία, αυτό σιγά σιγά έχει διαβρωθεί και δεν έχουμε καν πλούτο τόσο πολύ, μόνο οπισθοδρόμηση όσον αφορά να πάμε προς Κίνα και Σιγκαπούρη, αλλά όχι κρατώντας όλα τα καλά των χωρών αυτών! Επίσης υπάρχουν παγκοσμίως πολύ περισσότερες εντάσεις και εχθροπραξίες σε σχέση με λίγα χρονια πριν, πού το βλέπουν το ωραίο και την πρόοδο αναρωτιέμαι κιόλας!

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Οκτ 2018, 19:00

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;
Κλείνει τηλεόραση, κινητά, πισι κλπ και μένει σπίτι του

Στις διακοπές του πάει ελεύθερο κάμπινγκ.

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 23 Οκτ 2018, 19:28

Dorian έγραψε:
23 Οκτ 2018, 17:57
Συνήθως όταν λέει κανείς επιστροφή στο χωριό, εννοεί πλήρη εγκατάλειψη της κανονικής εργασίας και αστικής ζωής. Δεν το βλέπω και τόσο αποδοτικό. Το ιδανικό είναι να πατάς και στις δύο βάρκες. Αν μία βουλιάξει πας στην άλλη. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πλέον περισσευούμενοι πόροι για κάτι τέτοιο, μόνο αν έχεις ήδη βρει τέτοια κατάσταση ή την είχες φτι΄άξει παλαιότερα, πχ καλή επαγγελματική δουλειά σε επαρχιακή πόλη-σε κοντινή λογική απόσταση αξιόλογη αγροτική γη. ήδη μπήκαμε σε κατάσταση επιβίωσης.
Έχω ένα γνωστό στην Ελλάδα που αποτραβήχτηκε από τα 90'ς σε ένα κτήμα, αλλά όχι μακριά από την πόλη, και ζει μόνιμα εκεί με τη γυναίκα του. Πηγαινοερχόταν στην πόλη για δουλειά, και ασχολούνταν και με το χτήμα. Άκουγε μόνο ράδιο και είχε πάθος με τους ασυρμάτους. Ήταν για αυτόν κάτι σαν social media, αφού επικοινωνούσε με φίλους του ραδιοερασιτέχνες από όλον τον κόσμο.

Αργότερα, όταν εγκαταστάθηκα Γαλλία έκανα δάφορες εμπορικές αποστολές στον τρίτο κόσμο και πέρασα αρκετές περιόδους απομόνωσης παρέα με ράδιο. Ήταν εποχές αποτοξίνωσης. Γύρναγα Γαλλία κι άκουγα στην τηλεόραση διαφημίσεις για γατοτροφές και μου γυρνάγαν τα άντερα: «με τη γατοτροφή μας το κατοικίδιό σας θα έχει όλες τις απαραίτητες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που χρειάζεται για τη σωστή του ανάπτυξη» και θυμόμουνα τα παιδάκια στην αφρική που δεν τους έφτανε το φαγητό.

Ένα μέρος απο αυτό που λέω αποτοξίνωση αφορά και την καταναλωτική υποκρισία. Όσο περισσότερη κατανάλωση τόσο λιγότερη σκέψη. Έχει γεμίσει η κοινωνία άβουλα όντα που δεν σκέφτονται πια και δηλητηριάζουν με τις ηλίθιες πράξεις και ιδεολογίες τους τον κοινωνικό περίγυρο. Καλύτερα να γίνω αναχωρητής.

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 23 Οκτ 2018, 19:42

sys3x έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:03
Azura έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:00
sys3x έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:55


Εφόσον έχεις στα χέρια σου πλέον ένα εργαλείο σαν τα ίντεργουέμπς είναι περισσότερο θέμα επιλογής το να είσαι ή να μην είσαι γίδι και το λέω με τον τρόπο που το έθεσε ο Κορνήλιος το θέμα επιλογής.
Κάνεις λάθος.Δεν είναι δική σου η επιλογή.Το 80% της κάθε σου επιλογής το "επιλέγει"το υποσυνείδητο σου. Εκτός και αν μιλάω με γκουρού και μάλιστα μετρ του είδους!
Το υποσυνείδητο σου ποιανού είναι;
Σε αρκετούς ..μιας και τυχαίνει να ζω και να δουλευω σε πόλη ,να έχω ένα (α) κοινωνικό κύκλο και φυσικά... internet,tv,radio .
Ε,...,εντάξει κάποιο μέρος του είναι ολόδικο μου.

Το δικό σου ποιανού είναι;

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 23 Οκτ 2018, 20:09

Υπάρχει μία κατάσταση που στην ψυχολογία λέγεται flow και είναι η πλήρης απορρόφηση από αυτό που κάνεις. Ασχολείσαι με κάτι σαν να μην υπάρχει τίποτα αλλο στον κόσμο κι έτσι γεμίζεις το χρόνο σου. Αλλά προφανώς πρέπει να υπαρχει κάποιο χόμπι, κάποιο πάθος ή τρομερό ενδιαφέρον για κάτι που να δημιουργεί αυτήν την κατάσταση. Αν δεν υπάρχει αυτό, δύσκολα να ξεφύγει κανείς από την κοινωνική αρνητική επήρρεια. Ό,τι μέτρα και να παρεις θα είναι προσωρινά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 23 Οκτ 2018, 20:31

mec έγραψε:
23 Οκτ 2018, 20:09
Υπάρχει μία κατάσταση που στην ψυχολογία λέγεται flow και είναι η πλήρης απορρόφηση από αυτό που κάνεις. Ασχολείσαι με κάτι σαν να μην υπάρχει τίποτα αλλο στον κόσμο κι έτσι γεμίζεις το χρόνο σου. Αλλά προφανώς πρέπει να υπαρχει κάποιο χόμπι, κάποιο πάθος ή τρομερό ενδιαφέρον για κάτι που να δημιουργεί αυτήν την κατάσταση. Αν δεν υπάρχει αυτό, δύσκολα να ξεφύγει κανείς από την κοινωνική αρνητική επήρρεια. Ό,τι μέτρα και να παρεις θα είναι προσωρινά.
Και γιατί εσύ κοροϊδεύεις τα καραβάκια μου;Τι κάνω λάθος;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 23 Οκτ 2018, 21:15

waldorf έγραψε:
23 Οκτ 2018, 20:31
mec έγραψε:
23 Οκτ 2018, 20:09
Υπάρχει μία κατάσταση που στην ψυχολογία λέγεται flow και είναι η πλήρης απορρόφηση από αυτό που κάνεις. Ασχολείσαι με κάτι σαν να μην υπάρχει τίποτα αλλο στον κόσμο κι έτσι γεμίζεις το χρόνο σου. Αλλά προφανώς πρέπει να υπαρχει κάποιο χόμπι, κάποιο πάθος ή τρομερό ενδιαφέρον για κάτι που να δημιουργεί αυτήν την κατάσταση. Αν δεν υπάρχει αυτό, δύσκολα να ξεφύγει κανείς από την κοινωνική αρνητική επήρρεια. Ό,τι μέτρα και να παρεις θα είναι προσωρινά.
Και γιατί εσύ κοροϊδεύεις τα καραβάκια μου;Τι κάνω λάθος;
Το λάθος σου είναι ότι αντί να γράψεις κάτι για το θέμα, κάνεις συστηματικές προσωπικές επιθέσεις που σχετίζονται με την οικονομική μου κατάσταση (τώρα σβήστηκε). Αυτό βγάζει ένα προσωπικό ζόρισμα και μέσα σε αυτό το context το είχα πει. Ότι αν ζορίζεσαι οικονομικά, καλύτερα να φροντίσεις να λύσεις αυτο το πρόβλημα, αντι να ασχολείσαι με καραβάκια. Δεν κοροιδεύω τα καραβάκια σου ως χόμπι, αλλά ως ιεράρχιση προτεραιοτήτων. Αν υποθέσουμε ότι κάνω λαθος, υπαρχει ένα θέμα από πού προκύπτει αυτο το ζόρισμα και μου την πέφτεις. Ίσως να έχεις ένα στερεότυπο ότι άτομα ευκατάστατα δεν έχουν κοινωνικές ανησυχίες και απλά υποκρίνονται, αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου είσαι λάθος. Σταμάτα τη αυτήν την ταχτική, δεν βγάζει πουθενά και χαλάνε και τα νήματα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22449
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 21:27

Azura έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:42
Σε αρκετούς ..μιας και τυχαίνει να ζω και να δουλευω σε πόλη ,να έχω ένα (α) κοινωνικό κύκλο και φυσικά... internet,tv,radio .
Ε,...,εντάξει κάποιο μέρος του είναι ολόδικο μου.

Το δικό σου ποιανού είναι;
οπότε η καλή λύση ειναι να μένουμε σε σπηλιά και να μιλάμε με τα έντομα, ώστε να είναι όλο το υποσυνείδητο δικό μας;

το μυαλό μας ειναι προγραμματίσιμο, αν δεν το προγραμματίσουμε εμείς θα το κάνει κάποιος άλλος, κάπου το είχα διαβάσει και μου άρεσε, νομίζω έτσι ειναι αλλά παραμένει δικό μας και στο χέρι μας.

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 23 Οκτ 2018, 21:51

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 21:27
το μυαλό μας ειναι προγραμματίσιμο, αν δεν το προγραμματίσουμε εμείς θα το κάνει κάποιος άλλος, κάπου το είχα διαβάσει και μου άρεσε, νομίζω έτσι ειναι αλλά παραμένει δικό μας και στο χέρι μας.
Το μυαλό των περισσότερων ανθρώπων είναι οικόπεδο χωρίς φράχτη, όπου ο καθε πωλητής πραγμάτων και ιδεών έχει στήσει πάγκο και πουλάει την πραμάτεια του. Όταν το άτομο έχει να απαντήσει σε ερωτήματα για τα οποία δεν έχει δική του απάντηση, θα χρησιμοποιήσει μία από τις έτοιμες που του έχουνε πασάρει. Και τις περισσότερες φορές δεν είναι για το συμφέρον του.

Και καθώς οι ιδέες πάνε viral, πολλές καταλήγουν να γίνονται κοινωνική νόρμα και είναι και τοξικές. Για αυτό μιλάμε και για αποτοξίνωση. Βέβαια το τι είναι τοξικό για τον καθένα διαφέρει. Πχ το να κυνηγάς την τελευταία version είναι μία νοσηρή κατάσταση, με τα δικά μου κριτήρια.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 22:12

mec έγραψε:
23 Οκτ 2018, 21:51
enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 21:27
το μυαλό μας ειναι προγραμματίσιμο, αν δεν το προγραμματίσουμε εμείς θα το κάνει κάποιος άλλος, κάπου το είχα διαβάσει και μου άρεσε, νομίζω έτσι ειναι αλλά παραμένει δικό μας και στο χέρι μας.
Το μυαλό των περισσότερων ανθρώπων είναι οικόπεδο χωρίς φράχτη, όπου ο καθε πωλητής πραγμάτων και ιδεών έχει στήσει πάγκο και πουλάει την πραμάτεια του. Όταν το άτομο έχει να απαντήσει σε ερωτήματα για τα οποία δεν έχει δική του απάντηση, θα χρησιμοποιήσει μία από τις έτοιμες που του έχουνε πασάρει. Και τις περισσότερες φορές δεν είναι για το συμφέρον του.

Και καθώς οι ιδέες πάνε viral, πολλές καταλήγουν να γίνονται κοινωνική νόρμα και είναι και τοξικές. Για αυτό μιλάμε και για αποτοξίνωση. Βέβαια το τι είναι τοξικό για τον καθένα διαφέρει. Πχ το να κυνηγάς την τελευταία version είναι μία νοσηρή κατάσταση, με τα δικά μου κριτήρια.
Έτσι ακριβώς είναι, δυστυχώς.
Το άσχημο στην Ελλάδα του σήμερα είναι ότι έχουν κατασκευάσει μια υπερκαταναλωτική κοινωνία χωρίς χρήμα (λόγω κρίσης) με αποτέλεσμα να βλέπεις δυστυχισμένους ανθρώπους. Στους οποίους δεν λείπει τίποτα, αλλά είναι αναγκασμένοι να έχουν το περσινό τηλέφωνο, αυτοκίνητο, τσάντα ή ό,τι άλλο βάλει ο νους σου. Η ευτυχία τους είναι η κατανάλωση.

Μόλις πιάσουν λίγα χρήματα στα χέρια τους πάνε για "Shopping therapy"... λολ
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών