Κοινωνική αποτοξίνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:11

Το αυτοκίνητό μου είναι 18 χρονών και η μηχανή 8... δεν μπορείς να μου χρεώσεις κατανάλωση. :8)
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:11

πάντως παιδιά πολυ μεγάλο θέμα αυτό με τα υλικά αγαθά και τον φθόνο, όχι ζήλια, τα υλικά τα φθονούμε. Θέλει το α στερητικό στον φθόνο για να έρθει η αφθονία αγαθών όπως λέει και η μυθολογία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:13

Πάνας έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:11
Το αυτοκίνητό μου είναι 18 χρονών και η μηχανή 8... δεν μπορείς να μου χρεώσεις κατανάλωση. :8)
μπορώ, εκτός αν τα φύτεψες σποράκια και βγήκαν :)

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:17

Καλά εντάξει, επειδή τα αγόρασα καταναλώνω, δεν βγάζει πουθενά αυτό.

Για μένα είναι εργαλεία, κάνω την δουλειά μου και όχι μέσο επίδειξης ή ικανοποίησης του εγώ μου. Τα έχεις ψιλομπερδεμένα.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Οκτ 2018, 00:22

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:11
πάντως παιδιά πολυ μεγάλο θέμα αυτό με τα υλικά αγαθά και τον φθόνο, όχι ζήλια, τα υλικά τα φθονούμε. Θέλει το α στερητικό στον φθόνο για να έρθει η αφθονία αγαθών όπως λέει και η μυθολογία.
όταν ακούω πλέον την λέξη αφθονία κατευθείαν για κάποιο λόγο μου έρχεται στο μυαλό η έηάη, το 3δ πρίντερ, η ηλιακή ενέργεια, φωτοβολταϊκά, ανεμόμυλοι, ανεμογεννήτριες και τα ρέστα.

αλήθεια πως δεν ψήθηκες για κάνα 3δ πρίντερ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 24 Οκτ 2018, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:22

οχι βρε, νομίζεις, αλλα δεν είναι. Είσαι θύμα της κοινωνίας, σου έχει κάνει πλυση εγκεφάλου να νομίζεις ότι είναι εργαλείο, αλλά δεν την χρειάζεσαι, η μηχανή σε καταδυναστεύει, πέτα την , θα με θυμηθείς. :003:

τεσπα σταματάω οκ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το ζόρι, άλλα σκέψου το, θα είσαι ακόμα πιο ελεύθερος μετά :)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:22

sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
όταν ακούω πλέον την λέξη αφθονία κατευθείαν για κάποιο λόγο μου έρχεται στο μυαλό η έηάη, το 3δ πρίντερ, η ηλιακή ενέργεια, φωτοβολταϊκά, ανεμόμυλοι, ανεμογεννήτριες και τα ρέστα.
ναι, τρόμος, το μέλλον μοιάζει καταδικασμένο. :003:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:23

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
οχι βρε, νομίζεις, αλλα δεν είναι. Είσαι θύμα της κοινωνίας, σου έχει κάνει πλυση εγκεφάλου να νομίζεις ότι είναι εργαλείο, αλλά δεν την χρειάζεσαι, η μηχανή σε καταδυναστεύει, πέτα την , θα με θυμηθείς. :003:

τεσπα σταματάω οκ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το ζόρι, άλλα σκέψου το, θα είσαι ακόμα πιο ελεύθερος μετά :)
Μεταξύ μας το αμάξι θα πετάξω αν δεν πιάσει το χιλιάρικο. Σαπίζει κάτω από το σπίτι.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Οκτ 2018, 00:24

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
όταν ακούω πλέον την λέξη αφθονία κατευθείαν για κάποιο λόγο μου έρχεται στο μυαλό η έηάη, το 3δ πρίντερ, η ηλιακή ενέργεια, φωτοβολταϊκά, ανεμόμυλοι, ανεμογεννήτριες και τα ρέστα.
ναι, τρόμος, το μέλλον μοιάζει καταδικασμένο. :003:
γμστ από το κακό στο καλλίτερο πάμε, τι γαμάτη εποχή κι αυτή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:30

πάντως σοβαρά τώρα, είμαστε για σφαλιάρες στα θέματα αυτα γαμώτο.

με το μονόκυκλο τα έχω δεί όλα, με τους φίλους δηλαδή :) Αρχίσαμε απο το δούλεμα, λογικό οκ, μετά πήγαμε στην επικινδυνότητα, μετά στην κοινωνική κατακραυγή, μετά αστα να πάνε, έγινε κάτι που ξέρουν οτι θα το πληρώσουν ακριβά, έκαναν ο,τι και ο άγης :)

αρχισαν να λένε οτι οκ ειναι γαμάτο, αλλά εγώ ειμαι ρομποτ, δεν εμαι νορμαλ ανθρωπος, οπότε δεν τους αφορα. με θεωρούσαν τοσο καλο ώστε να μην μπορούν να κάνουν ο,τι εγώ, αλλά όχι αρκετά ωστε να με πάρουν σοβαρά όταν έλεγα ότι έχουν άδικο. 1 απο τα 3 που ηρθαν τωρα το πήραμε κρυφά ουσιαστικά, δεν του το είπαμε του 4ου οτι εχει και αυτός ένα, περίμενα να δώ πότε θα σταματήσει να λέει μαλακίες. Θα το πληρώσει όμως, θα τον βάλω να μου εξηγήσει τί ήταν αυτό που τον έκανε να τα λέει αυτά που έλεγε σε ένα μηνα. :003:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Οκτ 2018, 00:33

sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:24
enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:22
όταν ακούω πλέον την λέξη αφθονία κατευθείαν για κάποιο λόγο μου έρχεται στο μυαλό η έηάη, το 3δ πρίντερ, η ηλιακή ενέργεια, φωτοβολταϊκά, ανεμόμυλοι, ανεμογεννήτριες και τα ρέστα.
ναι, τρόμος, το μέλλον μοιάζει καταδικασμένο. :003:
γμστ από το κακό στο καλλίτερο πάμε, τι γαμάτη εποχή κι αυτή.
Υπάρχουν πολλά ωραία πράγματα που έχουμε να δούμε και πολλά άσχημα που μπορούν να αλλάξουν.
Δύσκολο σημερινός άνθρωπος να συμβιβαζόταν με την ζωή των παππούδων μας εκτός αν είναι κάποιου είδους πρόκληση για περιορισμένο διάστημα. Δηλαδή είναι άλλο πράγμα να πεις φεύγω δυο μήνες σε ελεύθερο camping και επιστρέφω όποτε θέλω ή χρειαστεί και άλλο να επιστρέψεις σε τρόπο που η ζωή σου να κρέμεται σε μία τρίχα επειδή δεν υπάρχει το χ φάρμακο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Οκτ 2018, 00:34

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:30
πάντως σοβαρά τώρα, είμαστε για σφαλιάρες στα θέματα αυτα γαμώτο.

με το μονόκυκλο τα έχω δεί όλα, με τους φίλους δηλαδή :) Αρχίσαμε απο το δούλεμα, λογικό οκ, μετά πήγαμε στην επικινδυνότητα, μετά στην κοινωνική κατακραυγή, μετά αστα να πάνε, έγινε κάτι που ξέρουν οτι θα το πληρώσουν ακριβά, έκαναν ο,τι και ο άγης :)

αρχισαν να λένε οτι οκ ειναι γαμάτο, αλλά εγώ ειμαι ρομποτ, δεν εμαι νορμαλ ανθρωπος, οπότε δεν τους αφορα. με θεωρούσαν τοσο καλο ώστε να μην μπορούν να κάνουν ο,τι εγώ, αλλά όχι αρκετά ωστε να με πάρουν σοβαρά όταν έλεγα ότι έχουν άδικο. 1 απο τα 3 που ηρθαν τωρα το πήραμε κρυφά ουσιαστικά, δεν του το είπαμε του 4ου οτι εχει και αυτός ένα, περίμενα να δώ πότε θα σταματήσει να λέει μαλακίες. Θα το πληρώσει όμως, θα τον βάλω να μου εξηγήσει τί ήταν αυτό που τον έκανε να τα λέει αυτά που έλεγε σε ένα μηνα. :003:
μην ξεχνάς με την σειρά σου και συ από που ξεκίνησαν (όχι ακριβώς) όλα (όχι όλα).
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Οκτ 2018, 00:35

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:30
πάντως σοβαρά τώρα, είμαστε για σφαλιάρες στα θέματα αυτα γαμώτο.

με το μονόκυκλο τα έχω δεί όλα, με τους φίλους δηλαδή :) Αρχίσαμε απο το δούλεμα, λογικό οκ, μετά πήγαμε στην επικινδυνότητα, μετά στην κοινωνική κατακραυγή, μετά αστα να πάνε, έγινε κάτι που ξέρουν οτι θα το πληρώσουν ακριβά, έκαναν ο,τι και ο άγης :)

αρχισαν να λένε οτι οκ ειναι γαμάτο, αλλά εγώ ειμαι ρομποτ, δεν εμαι νορμαλ ανθρωπος, οπότε δεν τους αφορα. με θεωρούσαν τοσο καλο ώστε να μην μπορούν να κάνουν ο,τι εγώ, αλλά όχι αρκετά ωστε να με πάρουν σοβαρά όταν έλεγα ότι έχουν άδικο. 1 απο τα 3 που ηρθαν τωρα το πήραμε κρυφά ουσιαστικά, δεν του το είπαμε του 4ου οτι εχει και αυτός ένα, περίμενα να δώ πότε θα σταματήσει να λέει μαλακίες. Θα το πληρώσει όμως, θα τον βάλω να μου εξηγήσει τί ήταν αυτό που τον έκανε να τα λέει αυτά που έλεγε σε ένα μηνα. :003:
Απλά να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί μέχρι οι γύρω οδηγοί να προσαρμοστούν στην νέα σας πραγματικότητα. Τρεις φορές κόντεψα να έχω ατύχημα σήμερα σε οδήγηση λιγότερη της μιας ώρας. Οι 2 από τους "φίλους" μου ντελιβεράδες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22436
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:43

είμαστε ολόκληρα γαϊδούρια, αν δεν είμαστε προσεκτικοί υπάρχει πρόβλημα γενικότερο. Αλλά αλήθεια αυτά που άκουσα από παιδιά που είναι αθλητικά δεν βγάζουν νόημα, τον προπονούσα εχθές στο να ετοιμάζεται να απαντήσει, μου έλεγε κάτι για μακάρι κλπ, του έλεγα άσε τα μακάρι και τα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω, αν τα καταφέρεις, τι γνώση θα πάρουμε, ποιος θα ξέρουμε ότι έφταιγε που σε έλεγες άχρηστο; Μπορεί να τύχει μου έλεγε, θα λιώσει ο κακομοίρης ;)

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 24 Οκτ 2018, 00:56

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:34
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έχουνε. Η άρχουσα τάξη. Η οποία ελέγχει τον κοινωνικό αυτοματισμό.
Η σύγχρονη έννοια του κοινωνικού αυτοματισμού ορίζει μία από τις πρακτικές βάσει των οποίων τα εκάστοτε εξουσιαστικά συστήματα κυριαρχούν έναντι της μάζας. Πιο συγκεκριμένα,αφορά στη μέθοδο αποπροσανατολισμού από τη ρίζα του προβλήματος με μετατόπιση του “κατηγορώ” σε κοινωνικές ομάδες που λειτουργούν ως εξιλαστήρια θύματα.
Πρόκειται ουσιαστικά για μια στρατηγική αλληλοεξόντωσης που δρα προς όφελος της άρχουσας τάξης, καθώς η ίδια ισχυροποιείται χωρίς να “λερώσει τα χέρια της”. Το φαινόμενο αυτό βρίσκει τον προκάτοχό του στη μέθοδο του “διαίρειν και βασίλευε”.
Η άρχουσα τάξη την έκατσε με τη γαλλική επανάσταση και δεν είχε και ιντερνετ τότε. Φαντάσου σήμερα. Δυστυχώς ο λαός δεν επαναστατεί από συνειδητοποίηση των δυνατοτήτων του, αλλά όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι και δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Στην πραγματικότητα λίγοι καταφέρνουν να έχουν πρόσβαση στην πίτα και ο λαός ωφελείται δευτερευόντως από τη νέα κατάσταση, αλλά κάτι είναι κι αυτό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών